Apple Watch Rakiplerine Fark Attı!

Apple Watch’ın akıllı saat piyasasındaki dominasyonu, daha ucuz akıllı saatlerin yayılmasına rağmen sona erecek gibi durmuyor. Dünyada akıllı saatler, ucuz alternatifler çıkmaya başladığından beri daha çok kuşanılmaya başlandı. Yakın zamanda yayınlanan yeni bir raporda ise bu ucuz cihazların, 2021 yılında akıllı saat marketindeki büyümenin %24’ünden sorumlu olduğunu anlıyoruz. Daha ucuz modeller için talebin devam ettiğini söyleyebiliriz. Fakat her şeye rağmen en büyük market payına sahip olan Apple Watch, rakiplerine yine fark attı. Apple Watch modeller, satış sayılarındaki en yakın rakibini bile büyük oranda geçmeyi başardı.

Araştırmacılar tarafından hazırlanan bir rapor, akıllı saatlerin satışıyla ilgili veriler içeriyor. Verilerde 2020’de %32,9 olan Apple Watch market payının, 2021’de ise %30,1’e düştüğünü görüyoruz. Araştırmacılar çoğunlukla düşüşün, akıllı saat marketindeki büyüme sebebiyle olduğunu düşünüyorlar. Bunun yanı sıra Apple, marketteki liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Çünkü verilere göre Apple, ikinci sıradaki Samsung’dan neredeyse 3 kat daha fazla akıllı saat sattı.

Yapılan araştırmada COVID-19 sebebiyle 2020 yılının, akıllı saat marketi için olmusuz geçtiği belirtiliyor. Ancak 2021’de 2020 yılına bakarak %24’lük bir gelişme yakalandı. 2021’in son çeyreğinde 40 milyona yakın akıllı saat satışının yapıldığı tespit edildi.

Bu sayı, yapılan en büyük teslimatı temsil ediyor. Önceden de dediğimiz gibi büyümenin çoğunluğu 100$ altı satış fiyatına sahip olan cihazlara ait. Fakat verilere göre her ne kadar uygun fiyatlı akıllı saatler yaygınlaşsa da Apple, akıllı saat sektöründe konumunu korumayı başarıyor.

Hazırlanan Raporda Diğer Akıllı Saat Üreticilerine Ait Veriler de Mevcut

Hazırlanan Raporda Diğer Akıllı Saat Üreticilerine Ait Veriler de Mevcut
  • Samsung: 2021 yılının akıllı saat pazarındaki en başarılı üreticilerinden birisi olmayı başardı. Google ile yaptığı bir anlaşma sayesinde, yılın çeyreklik kısımlarında gözle görülür bir artış yaşadılar. Senenin 3. çeyreğinde tarihlerinin en başarılı akıllı saat teslimatını gerçekleştirdiler.
  • Huawei: ABD yaptırımlarına rağmen, hem çocuklar için hem de üst uç düzey akıllı saatler üretiyorlar. Huawei’nin teslimatlarına çeyreklik dilimler halinde bakıldığı zaman, neredeyse ikiden fazlaya katlandığını görüyoruz.
  • Imoo: Yakın zamanda yeni bir model yayınlamadı, fakat Çin harici marketlere açıldı. Imoo için şüphesiz en popüler çocuk saat markası diyebiliriz.
  • Amazfit: Akıllı saat marketindeki pozisyonunu 2021’de genişletti diyebiliriz. Yeni üst uç segment saatler de çıkaran şirketin, geçen yıla bakarak %20’lik bir büyüme yakaladığını söyleyelim.
  • Garmin: 2021 yılında beklenenden daha iyi bir performans gösterdi. Şirket ilk başta pahalı akıllı saat üretmek istese de zamanla odaklarını değiştirdi. Bu sayede de geçen yıla bakarak %35’lik bir gelişme yakaladılar. Dünya listesinde ise 6. sıraya girmeyi başardılar.
  • Fitbit: 2020’de çıkardığı Sense ve Versa 3 modelinden bu yana yeni bir model çıkarmadı. Bu yüzden geçen yıla bakarak %15’lik bir düşüş yaşadılar.
  • Xiaomi: Akıllı saat pazarında da güçlü bir performans gösteriyor diyebiliriz. Yılın ilk yarısında Mi Watch Lite’ı yayınladılar. Ardından 2021’in 4. çeyreğinde ise Redmi Watch Series 2’yi yayınladılar. Akıllı saat marketinde daha da aktif olmaya devam edecekleri ön görülüyor.

Akıllı saat marketi çok hareketli olsa da Apple şu an için bu marketin en başarılı ismi konumunda yer alıyor. Sizler Apple’ın akıllı saat pazarında yakaladığı bu başarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, akıllı saat pazarındaki başarısını sürdürebilecek mi? Sizler de Apple Watch satışları hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://9to5mac.com/2022/03/14/apple-watch-domination-2021/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.