Apple’dan İklim Değişikliği İçin 200 Milyon Dolarlık Fon

Teknoloji devi Apple’dan iklim değişikliği probleminin önüne geçmek için devasa bir adım geliyor. Apple ve ortaklarının oluşturduğu Yenileme Fonu (İng. Restore Fund) isimli girişim ile ekosisteme büyük bir katkı sağlanıyor.

Bu girişim sayesinde atmosferden her yıl 1 milyon metrik ton karbondioksit temizlenecek. Bu miktar ise 200.000’in üstünde aracın salgıladığı karbondioksite eşit. Üstelik Apple, bu girişimin yatırımcılar için finansal bir gelir sağlayacağını da belirtiyor.

Bu girişim Apple’ın çevrecilik konusundaki büyük 2030 yılı hedefinin bir parçası. Apple, 2030 yılına kadar tamamen karbon nötr bir şirket olmak istiyor. Şirket, tedarik zincirinden ve ürünlerinden ortaya çıkan %75’lik emisyonu tamamen ortadan kaldırsa da kalan %25 emisyon atmosferde olmaya devam edecek. Ancak, bu fon sayesinde şirket onun da önüne geçecek gibi gözüküyor.

Apple Karbon Emisyonunun Önüne Geçmek İstiyor

Şirket konuyla ilgili yayınladığı duyuruda, ağaçların büyüdükçe karbonu emdiği hakkında bir araştırmadan söz ediyor. Ayrıca tropikal ormanların, son 30 yılda, tüm insanlık tarihinde yayılandan daha fazla karbon tuttuğunu belirtiyor. Buna ek olarak şirket, karbon miktarının doğru bir şekilde ölçülmesi için güvenilir kurumların sağladığı uluslararası standartları kullanacağını ifade ediyor. Üstelik, önceliğin biyoçeşitliliği artırmak olacağı belirtiliyor.

Şirket, 2007 yılından beri ürün paketlemelerinin ambalajlarında geri dönüştürülebilir bir madde olan işlenmemiş ağaç liflerini kullandığını açıklıyor. Apple, bu adımın ileride bir gün şirketin sadece geri dönüştürülmüş ya da yenilenebilir kaynaklar kullanma hedefinin bir parçası olduğunu da söylüyor. Ayrıca, bu hedefe yönelik her gelişmenin, sürdürülebilir ambalajın gelişimi için de oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Apple-ambalajlari-agac-lifi
Görsel: Apple

Buna ek olarak şirket, ağaç liflerinin sorumlu bir şekilde üretimini de desteklediğini ifade ediyor. Bu amaç doğrultusunda 1 milyon hektardan fazla ormanda çalışma yöntemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olduğunu belirtiyor.

Apple, müşterilerinin de çevreyi korumaya yardımcı olabileceğini duyuruyor. Conservation International ile ortaklaşa çalışan Apple, Dünya Günü’ne kadar her Apple Pay harcaması için bağış yapacağını açıklıyor. Apple, 22 Nisan tarihine kadar bu bağışları toplayacak.

Gezegenimizi korumak için yapacağımız her eylem oldukça önemli. Ancak, büyük şirketlerin bu konuda hedefler koyması daha büyük etkili sonuçlar sağlayabiliyor. Apple’ın, önümüzdeki yılları da kapsayan oldukça büyük hedefleri bulunuyor. Bu hedefler doğrultusunda çalışmalarına devam edeceği de düşünülüyor. Apple’dan iklim değişikliği sorununun önüne geçmek için gelen 200 milyon dolarlık fon da bunun bir parçası.

Peki, siz Apple’ın çevre dostu adımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.