Doğa Dostları İçin 8 Çevreci Uygulama

Bilim adamları artık çevreci olmanın bir hobi olamayacağının, bir zorunluluk olması gerektiğinin altını çiziyor. Geri dönüşüme yardımcı olmak, gıda israfı yapmamak, plastik kullanımını azaltmak gibi birçok bireysel yol ile çevrenin korunması sağlanabilir. İşte doğa dostu bir yaşam tarzı benimseyerek daha yeşil bir dünyayı mümkün kılmak için ülkemizde de kullanımı mevcut olan birkaç çevreci uygulama.

Forest

Forest

Forest uygulaması, siz çalışırken ekranınızda sanal bir ağaç büyüterek sizi daha üretken olmaya zorlayan görsel bir yardımcı. Uygulamayı kullanabilmek için yapmanız gereken ne kadar süre odaklanmak istediğinizi seçmek. Daha sonra geri sayım sayacı bu süre dolana kadar bildirimlerinizi sessize alıyor ve ekranınızda bir ağaç büyütmeye başlıyor. Ekranınıza baktığınız zamanlarda ‘’bana bakma!’’ gibi uyarılar veren uygulamada pes ettiğiniz takdirde büyüyen ağacınız soluyor. Bu uygulamanın en iyi yanı ise şu: Kullanıcılar uygulamada kazandıkları sanal paralar ile gerçek ağaçlar dikebiliyor. Şu anda sponsorlar aracılığıyla Forest uygulaması sayesinde Afrika ülkelerinde yaklaşık 852.700 ağaç dikilmiş durumda. Uygulama, şu anda Google Play Store ve App Store üzerinden indirilebiliyor.

Earth Hero

Earth Hero

İklim değişikliğinin bir sorun olduğunu ve havadaki CO2 miktarını azaltmanın bunu çözmenin yolu olduğunu biliyoruz. Bu uygulama iklim krizi üzerinde bir etkiye sahip olmanın en kolay yollarından. Uygulama, hem karbon kirliliğinizi azaltmaya yönelik kişisel eylemlerinizi hem de başkalarının çevreyi kirletici yollarını değiştirmelerine yardımcı olmanızı sağlıyor. 

Earth Hero’nun size verdiği listelerdeki görevleri yaparak karbon ayak izinizi küçültme konusunda büyük adımlar atabilirsiniz. Uygulamayı hem Google Play Store hem de App Store’dan indirebilirsiniz.

OCG

OCG

OCG, arama yaparken okyanusları kurtarmanızı sağlayan bir arama motoru. Her yıl okyanuslara 8 milyon ton plastik atılıyor. Bu plastikler denizlerde yaşayan birçok canlının hayatını tehdit ediyor. Eğer okyanuslardaki plastik oranı bu şekilde artmaya devam ederse 2050 yılında plastiklerin sayısı okyanuslardaki canlıların sayısını geçecek. OCG arama motoru sayesinde arama sonuçlarında gösterilen reklamlardan elde edilen reklam gelirinin %100’ü dünya çapındaki temizlik işlemleri için kullanılıyor. Yaptığınız her iki arama bir plastik poşetin okyanus veya sahil şeridinden temizlenmesini sağlıyor.

OCG nesli tükenmekte olan hayvanların kurtarılması ve rehabilitasyonu gibi çalışmalara da yardımcı olmak için çalışıyor.

JouleBug

Çevreci uygulama
JouleBug

Sürdürülebilirliği oyuna dönüştüren bu uygulama ile yaptığınız her çevreci davranışınız size puan kazandırıyor. Odanızın ışığını kapatmak gibi basit görevlerle başlayan uygulama daha zorları ile devam ediyor. JouleBug, günlük alışkanlıklarınızı evde, işte ve oynarken daha sürdürülebilir hale getirmenin kolay bir yolu. Gerçekleştirdiğiniz her görev ile, gezegene, topluma ve kendinize fayda sağlayabilirsiniz. JouleBug uygulaması hem App Store hem de Google Play Store’dan indirilebiliyor.

Pinterest

Pinterest

Birçok amaç için kullanılan ve renkli bir paylaşım platformu olan Pinterest aslında çevreci amaçlara da oldukça uygun bir uygulama. Binlerce kendin yap projesi ile önceden kullandığınız ürünlere yeniden işlevsellik kazandırabilir böylece yaptığınız bireysel geri dönüşümlerle tüketim çılgınlığının çevreye olan etkisini azaltabilirsiniz. Pinterest uygulaması da hem App Store hem de Google Play Store’da mevcut.

Ecosia

Ecosia

Ecosia da OCG gibi çevreci bir arama motoru. Yaptığınız her 45 arama ile bir ağaç dikilmesini sağlayan bu arama motoru sayesinde şu anda yaklaşık 104 milyon 500 bin ağaç dikilmiş. Ecosia’nın sunucuları yüzde yüz yenilenebilir enerji ile çalışıyor ve her arama talebi atmosferden 1 kg CO2 yok ediyor.

Tap

Çevreci uygulama
Tap

Plastik kirliliği gezegen için çok büyük bir problem haline gelmiş durumda. Tap, plastik su şişesi kullanımını azaltmak için ortaya çıkmış bir uygulama. Şu anda ülkemizde de kullanımı mevcut olan uygulama hem App Store hem de Google Play Store üzerinden indirilebiliyor. Siz konumunuzu girdikten sonra Tap, size yakınınızdaki içme suyu kaynaklarını harita üzerinde gösteriyor ve su ihtiyacınızı giderebilmenizi ve yanınızda taşıdığınız, mümkünse plastik olmayan, şişenizi doldurabilmenizi sağlıyor.

Good on You

Good on You

Good on You, giydiğiniz ve kullandığınız ünlü markaların ne kadar etik ve sürdürülebilir olduğunu sorgulayan ve belgeleyen bir uygulama. Hayvanlar üzerinde test yapması veya hayvansal kaynaklı üretimler yapması, atıklarını doğaya salması, çalıştırdığı işçilerin olanakları gibi birçok farklı kıstas ile markaları değerlendiren bu uygulama App Store ve Google Play Store üzerinden indirilebiliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.