Apple WWDC22 Etkinliği Gerçekleşti

Her sene gerçekleşen WWDC konferansının 2022 etkinliği de resmi olarak sahnelendi. Apple WWDC22 etkinliğinde birçok yeni ürününü ve geliştirmeleri tanıttı. Bunların arasında iOS 16, watchOS 9, iPadOS 16, M2 çip, MacBook Air, MacBook Pro ve macOS Ventura yer alıyor. Ancak yeni bir tvOS sürümü hakkında bilgi etkinlikte bulunmuyor.

iOS 16

Etkinlik yeni iOS 16 sürümünün detaylarına sahne oldu. Bu güncellemenin kilit ekranı için şimdiye kadar yapılmış en büyük yeniliğe sahip olduğu belirtiliyor. Yeni iOS 16 ile kilit ekranına Widget eklemek, font ve renk değiştirmek gibi birçok kişiselleştirme seçeneği sunuluyor.

Kilit ekranında değişiklik yaparak farklı tarzlar oluşturmanın mümkün olduğu belirtiliyor. Buna ek olarak birden fazla kilit ekranı oluşturmanın da mümkün olduğu ifade ediliyor. Ayrıca ana ekranda otomatik olarak değişen fotoğraflar eklemek de mümkün. Üstelik farklı kilit ekranları ile Odaklanma modunun da eşleştirilebildiği belirtiliyor.

iOS 16’da değinilen bir başka nokta ise bildirimler oluyor. Yeni bildirim düzeninin kilit ekranının altında yer aldığı ifade ediliyor. Ayrıca alt alta olmak yerine arka arkaya bildirimlerin kilit ekranında sunulduğu belirtiliyor. Buna ek olarak “Canlı Aktiviteler” sayesinde kilit ekranında yer alan canlı bildirimlerin de geliştirildiği bildiriliyor.

Apple’ın etkinlikte değindiği bir başka unsur ise Mesajlar uygulaması oluyor. Yeni özellikler arasında mesaj düzenleme, mesajı geri alma ve okunmamış olarak işaretleme özelliği bulunuyor.

wwdc22-ios-16

Apple WWDC22 etkinliğinde değinilen bir başka unsur ise Dikte modu oluyor. Apple yeni Dikte ile oluşturulan metinleri doğrudan klavye ile düzenleme imkanı sunuyor. Yeni Dikte modunda klavyenin de açık olarak kaldığı belirtiliyor.

Buna ek olarak bir görseldeki nesneyi doğrudan kopyalamak mümkün hale geliyor. Görseli arka planından ayıran yeni özelliğin önümüzdeki dönem içerisinde sunulacağı ifade ediliyor.

Bunların haricinde Haritalar, Apple TV, Apple Pay ve Cüzdan uygulamalarında da yeni özelliklerin sunulduğu belirtiliyor. Ayrıca CarPlay için de birtakım yeniliklerin gelecek dönemde sunulacağı ifade ediliyor.

watchOS 9

Şirketin değindiği ikinci ürün ise watchOS 9 oluyor. Apple yeni saat yüzleri eklediğini belirtiyor. Bu saat yüzlerinin hareketli ve günün saatine göre değişiklik gösterdiği ifade ediliyor. Bunlara ek olarak yeni bir Siri arayüzü ve bildirim çubuğu da yenilikler arasında bulunuyor.

watchOS’in yeni sürümünde koşucular için de birtakım yenilikler eklendiği belirtiliyor. Üç yeni egzersiz metriği ile koşu performansının daha iyi değerlendirildiği bildiriliyor. Bu yeniliklerin eklenmesinde makine öğreniminin kullanıldığı belirtiliyor. Ayrıca kalp atış hızının ölçümünde de farklı aşamaların bulunduğu ifade ediliyor. Böylece kalp atış hızına göre kullanıcının bulunduğu kalp atış hızı bölgesi değişiyor.

Apple’ın watchOS 9 ile Apple Watch modellerine eklediği bir başka yenilik ise Uyku uygulaması için oluyor. Yeni özellikler arasında REM ve derin uyku aşamalarının takibinin mümkün olduğu belirtiliyor. Buna ek olarak ilaç takibi konusunda da birtakım özelliklerin saate eklendiği ifade ediliyor.

Apple M2

Şirket, uzun süredir büyük bir heyecanla beklenen M2 işlemciyi tanıttı. M1, performansıyla kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarmıştı. Apple, yeni geliştirdiği işlemcide bu performansın daha da üstüne çıkmayı başardı. Paylaşılan verilere göre Apple, M2 işlemcide M1 işlemcinin performansını yaklaşık %18 artırmayı başardı.

Apple M2, 8 çekirdekli yapısıyla kullanıcılarına hizmet verecek. Şirket, etkinlikte yeni işlemcinin 24 GB LPDDR5 RAM’e kadar destek sunacağını belirtti. Bu sayede Apple, M2 ile birlikte kullanıcılarına güçlü bir işlemci performansı sunmayı hedefliyor.

Şirket, M2’nin GPU performansıyla da kendisinden söz ettirecek. GPU gücünde de ciddi bir artış yakalayan Apple, yeni işlemciyle birlikte kullanıcılarına 8K desteği sunmaya başlayacak. Üstelik gücüyle kendisine hayran bırakan işlemci, aynı anda çok sayıda 4K ve 8K video oynatma desteği de sunacak. Apple, yeni işlemcisini ilk olarak etkinlikte tanıttığı yeni MacBook modellerinde kullanacak.

Apple M2

Yeni MacBook Air ve MacBook Pro

Apple, uzun süredir beklenen WWDC22 etkinliğinde yeni MacBook Air ve Pro modellerini tanıttı. Şirket, iki modelde de tasarımdan performansa kadar kullanıcılarını memnun etmeyi başaracak diyebiliriz.

Yeni MacBook Air, 13.6 inç büyüklüğünde Retina bir ekrana sahip. 11.3 mm kalınlığında olan laptop, şık tasarımıyla kendisine hayran bırakmayı başardı. Tasarımın yanı sıra Apple, yeni MacBook Air modelini performansıyla da ön plana çıkartıyor.

Laptopta etkinlikte tanıtılan Apple M2 işlemci mevcut. Bunun yanı sıra Apple, dileyen kullanıcılarına M1 tabanlı MacBook Air versiyonunu da sunacak. Ayrıca şirket, yeni MacBook Air modelinin 2 TB SSD ve 24 GB RAM’e kadar artırılabileceğini duyurdu. Bu sayede kullanıcılar, laptoplarını ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirebilecekler.

Yeni MacBook Modelleri

Etkinlikte tanıtılan bir diğer yeni MacBook modeli ise MacBook Pro oldu. Retina bir ekrana sahip olan laptop, M2 işlemciyle kullanıcılarıyla buluşacak. Bunun yanı sıra Apple, bu modelde de kullanıcılarına 2 TB’a kadar depolama ve 24 GB’a kadar RAM artırma imkanı tanıyacak.

Yeni MacBook Pro, batarya performansıyla kendisinden söz ettirecek diyebiliriz. Apple, yapılan etkinlikte kullanım alanına göre laptopun bataryasının 20 saate kadar kullanım süresi sunacağını belirtti. Bunun yanı sıra Apple, tanıttığı iki yeni MacBook modelinde de parmak izi okuyucu, 8K video desteği gibi çeşitli özellikleri kullanıcılarına sunacak.

Şirket yeni bilgisayarların önümüzdeki ay kullanıcılar ile buluşacağını ifade ediyor. Yenilenen MacBook modellerinin satış fiyatları ise şu şekilde:

  • M1 MacBook Air: 20.999 TL’den başlayan fiyatlar
  • M2 ile kullanıcılarıyla buluşacak olan yeni MacBook Air: 25.999 TL’den başlayan fiyatlar
  • M2 ile kullanıcılarıyla buluşacak olan yeni MacBook Pro: 27.999 TL’den başlayan fiyatlar

macOS Ventura

Apple’ın yeni macOS sürümü olan Ventura da etkinlikte tanıtılıyor. Yeni macOS Ventura, Stage Manager isimli özellik ile birlikte sunuluyor. Çok fazla pencerenin açık olduğu durumlarda bu özelliğin ekranın daha düzgün bir görünüm aldığı belirtiliyor.

Apple tarafından ele alınan bir başka uygulama ise Spotlight oluyor. Yeni Spotlight ile görsel aramak da mümkün hale geliyor. Ayrıca Kestirmeler için de Spotlight kullanmak artık mümkün. Buna ek olarak Sistem Ayarları için de birtakım tasarım değişikliklerinin söz konusu olduğu belirtiliyor.

Apple’ın güncellediği bir başka uygulama ise Mail oluyor. Yeni Mail uygulamasının özellikleri arasında daha gelişmiş önizlemeler, yazım hatası düzeltmeleri ve öneriler yer alıyor. Safari kısmında ise sekme paylaşma ve biyometrik doğrulamayı destekleyen Passkeys isimli bir parola uygulama karşımıza çıkıyor.

FaceTime cephesindeki bir yenilik ise cihazlar arasında arama aktarımı yapabilmek oluyor. Örneğin iPhone’da başlayan bir çağrıyı Mac’e aktarmak macOS Ventura ile mümkün hale geliyor. Bu sayede iPhone kamerasını kullanarak Mac üzerinden konuşma gerçekleştirme imkanı sunuluyor. Continuity Camera isimli özellik aynı zamanda Ana Sahne ve Portre modlarını da destekliyor.

wwdc22-macOS-ventura

iPadOS 16

Apple, WWDC22 etkinliğinde yeni iPadOS 16’yı da tanıttı. iPadOS 16, temel olarak iOS 16 ve yeni macOS sürümüyle benzer özelliklere sahip olarak gelecek. Ancak şirket, ortak özelliklerin yanı sıra iPadOS 16’yı ön plana çıkartacak birkaç özellik ekleyeceklerini duyurdu. Bunlardan ilki tasarım kısmında olacak.

Apple, etkinlikte tanıttığı yazılımların birçoğunda yenilenen tasarım konusuna vurgu yaptı. Bu kapsamda iPadOS 16 da çeşitli noktalarda yenilenen tasarımıyla kullanıcılarıyla buluşacak.

Bunun yanı sıra Apple, yeni iPadOS sürümünde kullanılabilirliği de artırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda iPad kullanıcıları, tabletlerinde kullanabilecekleri yeni uygulamalara sahip olacaklar.

Bunların başında “Serbest Form” adındaki beyaz tahta uygulaması geliyor. Apple Pencil desteği ile gelen bu uygulama, iPad kullanıcılarına tabletlerinde başka kişilerle serbest şekilde çalışma imkanına erişmelerini sağlayacak. Apple’ın uygulamalarından biri olan Hava Durumu’nun da iPad’e geldiğini belirtmek gerek.

Ayrıca Apple; Safari başta olmak üzere iPad modellerinde yer alan çeşitli uygulamalarda iyileştirmeler yapıldığını da belirtti. Şirket, etkinlikte yeni iPadOS sürümünün hangi iPad modellerine yayınlanacağını belirtmedi.

wwdc22-ipados-16

Apple tarafından gerçekleştirilen WWDC22 etkinliğinde tanıtılan ürünler burada son buluyor. Siz de etkinlik hakkındaki görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://www.apple.com/newsroom/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.