Apple Lockdown Mode Özelliğini Duyurdu

Apple, iOS 16 ile kullanıcıların karşısına çıkacak yeni güvenlik özelliğini duyurdu. Lockdown Mode isimli bir özellik tanıtan Apple, kullanıcıları için ekstra güvenlik sunuyor. Ancak bu özelliğin yalnızca küçük bir grup tarafından kullanılması için tasarlandığını da belirtiyor.

Yeni Lockdown Mode özelliği ile Apple gazeteciler, aktivistler ve devlet görevlileri gibi kişilere ek güvenlik sağlıyor. Siber ataklar için hedef olma ihtimali daha yüksek olan bu kişiler yeni özellik sayesinde bilgilerini güvende tutabiliyor.

Lockdown Mode özelliği sayesinde iPhone, iPad ya da Mac cihazınıza “ekstrem” seviyede güvenlik sağlamak mümkün. Apple’ın belirttiğine göre bu güvenlik özelliği bazı fonksiyonlara erişimi kısıtlıyor hatta tamamen engelliyor. Aynı şekilde uygulamalar ve web sitelerine de erişmek mümkün olmayabiliyor. Uygulamanın çıkışında sahip olacağı önlemler ise şu şekilde:

  • Mesajlar uygulamasındaki resimler hariç çoğu eke erişimi engelleyecek. Ayrıca bağlantı önizlemeleri gibi özellikler devre dışı kalacak.
  • Daha önce arama yapılmayan kişilerden gelen FaceTime aramalarını engelleyecek. Ayrıca tanımadığınız kişilerden gelen Apple servislerine ait davetleri de engelleyecek.
  • Güvenilir web siteleri haricindeki sitelerde tarama özellikleri ve karmaşık web teknolojileri devre dışı kalacak. Üstelik sadece Safari değil tüm web tarayıcılarında geçerli olacak.
  • Fotoğraflar uygulamasındaki paylaşımlı albümleri kaldıracak ve yeni davetleri engelleyecek.
  • Telefon kilitli haldeyken diğer cihazlar ya da aksesuarlarla kablolu bağlantıyı engelleyecek.
  • Okul ve iş profilleri gibi konfigürasyon profillerini kurmak mümkün olmayacak.
apple lockdown mode

Apple Lockdown Mode’a Yeni Önlemler Ekleyecek

Önümüzdeki dönemde Apple’ın yeni önlemleri de bu moda ekleyeceği ifade ediliyor. Buna ek olarak şirket Lockdown Mode’un güvenliği üzerinde de çalışıyor. Security Bounty isimli bir program başlatan Apple, Lockdown Mode açıkları bulan kişilere ve geliştirmeye yardımcı olanlara 2 milyon dolara kadar ödül vereceğini belirtiyor.

Apple’ın Güvenlik Mühendisliği Başkanı Ivan Krstić konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Lockdown Mode’un en karmaşık saldırılardan bile koruduğunu belirten Krstic, çoğu insanın bu seviyede siber saldırılara maruz kalmadığına değindi. Yine de bu saldırılarla karşı karşıya kalan ufak kesimi de korumak için çabalayacaklarını dile getirdi.

iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura işletim sistemlerinin üçüncü beta sürümünde devreye giren özellik yılın ilerleyen dönemlerinde tüm kullanıcılar için açık hale gelecek. Her ne kadar Apple yalnızca belli bir kesimin kullanacağını vurgulasa da tüm kullanıcılar özelliği aktifleştirme şansına sahip olacak.

Kaynak: https://www.apple.com/newsroom/2022/07/apple-expands-commitment-to-protect-users-from-mercenary-spyware/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.