Apple Etkinliği Gerçekleşti: M1 Max ve MacBook Pro

Apple geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği etkinliğin ardından sürpriz bir etkinlik daha düzenledi. Eylül ayında iPhone 13, iPad mini ve daha birçok ürün tanıtan teknoloji devi bu etkinlikte ise merakla beklenen yeni MacBook Pro modellerini tanıttı. Ancak Apple etkinliği, yalnızca MacBook Pro modellerine ev sahipliği yapmadı.

MacBook Pro içerisinde yer alacak iki yeni çip de bu etkinlikte tanıtıldı. M1 Pro ve M1 Max isimli çipler etkinliğe damga vurdu. Bunun yanı sıra yeni AirPods, HomePod mini renkleri ve yeni bir Apple Music planı tanıtıldı.

Apple, Voice Plan isimli yeni bir Apple Music planı duyurdu. Daha uygun fiyatlı bir Apple Music planı olduğu ifade edildi. Ancak bu özelliğin henüz ülkemizde sunulmadığını belirtmekte fayda var. Buna ek olarak yeni HomePod mini renkleri de tanıtıldı. Apple, HomePod mini modelini geçtiğimiz sene duyurmuştu.

Yeni AirPods

Apple’ın etkinlikte tanıttığı ilk resmi ürün ise yeni AirPods oldu. Üçüncü nesil AirPods olarak da bilinen bu modelin uzamsal ses desteği ile sunulduğu belirtiliyor. Ayrıca, yeni kontrol özellikleri sayesinde AirPods’un çok daha işlevsel bir hale geldiği vurgulanıyor.

Apple, bu kulaklık için yeni özellikler ve yeni bir tasarım getirdiğini belirtiyor. Ter ve suya dayanıklı AirPods ile müzik dinleme zevkinin yarıda kalmayacağı ifade ediliyor. Ayrıca cihazın içinde yer alan sürücünün de yenilendiği vurgulanıyor.

Tasarım değişiklikleri konusunda öne çıkan konu ise yine işlevsellik oluyor. Apple, üçüncü nesil AirPods ile tüm kullanıcılarına en iyi ses kalitesini sunmak istediğini ifade ediyor. Bu nedenle tasarımın asıl amacının sesi doğrudan kulağın içine yönlendirmek olduğu belirtiliyor.

yeni-airpods

Ses kalitesi konusunda yeni bir özellik ise Adaptif EQ oluyor. Gerçek zamanlı bir şekilde en iyi ses kalitesini sağlayan bu özellik, kullanıcının sesi nasıl duyması gerektiğini ayarlıyor. Böylece, en iyi performansı almaya olanak sağlıyor.

Apple, kulaklığın pil ömrü hakkında da bazı bilgiler paylaşıyor. Tam şarj ile yaklaşık 6 saatlik bir ömrü bulunan kulaklıkta hızlı şarj desteği de mevcut. 5 dakika şarj ile de 1 saat pil ömrü sunduğu ifade ediliyor. Buna ek olarak şarj kutusunun 30 saatlik bir kullanıma olanak sağladığı belirtiliyor. Ayrıca kablosuz şarj desteği de mevcut. Yeni AirPods’un ücreti ise 179 dolar, Türkiye’de ise 1.999 TL olarak belirtiliyor.

M1 Pro ve M1 Max

Apple etkinliği dahilindeki asıl bomba ise şüphesiz yeni MacBook Pro çip setleri oluyor. Apple, iki yıllık bir süreç ile tüm çip setlerini Apple Silicon ile değiştireceğini belirtiyor. M1 ile başlayan bu sürecin şu ana kadar oldukça iyi gittiğini de ifade ediyor. Bu etkinlikte ise MacBook Pro için yeni iki çip de tanıtılıyor. Çiplerin ismi ise M1 Pro ve M1 Max olarak açıklanıyor.

M1 Pro ile birlikte yeni MacBook Pro’nun 32 GB hafıza desteğine de kavuştuğu belirtildi. 10 çekirdekli CPU’ya sahip çip, 8 yüksek performans ve 2 enerji tasarrufu çekirdeğinden oluşuyor. Ayrıca 16 GPU çekirdeği de çipte yer alıyor.

m1-pro-ve-m1-max

Bu çip setinin eski nesli olan M1’den %70 daha hızlı olduğu vurgulanıyor. Ayrıca Apple, video düzenleme ile uğraşanları oldukça sevindirecek yeni bir motor tanıtıyor. Media Engine isimli yeni motor ile video düzenleme dünyasının sınırlarını yeniden çiziyor. Etkinlikte açıklama yapan profesyoneller daha önce görülmemiş bir hıza sahip olduğunu belirtiyor.

Üstelik buna ek olarak M1 Max isimli bir çip daha açıklandı. M1 Pro’nun da ötesine giden bu işlemcide 64 GB hafıza desteği yer alıyor. Aynı M1 Pro gibi 10 çekirdek CPU bulunduran bu çipte 32 çekirdekli bir GPU da yer alıyor.

Apple, 4 kat daha hızlı GPU performansının M1 Max ile gerçekleştiğini ifade ediyor. Ayrıca Media Engine bu çipte de yer alıyor. Üstelik bunlar için harcadığı gücün de oldukça makul olduğu belirtiliyor. Hatta, şarja takılı ya da değilken aynı performansı gösterdiği ifade ediliyor.

MacBook Pro

Apple etkinliği için beklenen an ise yeni MacBook Pro modellerinin tanıtılması oluyor. Teknoloji devi 14 inç ve 16 inç olmak üzere iki yeni MacBook Pro tanıtıyor.

Apple, MacBook Pro’nun tasarımının tamamen değiştirildiğini ifade ediyor. Değiştirilmiş yeni tasarımının önemli parçalarından birisinin yeni fan olduğunu belirtiyor. Bu fan daha fazla hava alan bir tasarımla karşımıza çıkıyor.

Buna ek olarak cihazdaki klavye de değişiyor. Daha önceki modellerde yer alan Touch Bar’ın artık MacBook Pro modellerinde yer almadığı belirtiliyor. Onun yerine fiziksel tuşların geldiği ifade ediliyor. Ayrıca bu tuşların daha yukarıda yer aldığı ve tasarım olarak Magic Keyboard’a benzediği de paylaşılıyor.

Apple’ın hayranlarını şok edeceği bir nokta ise bağlantı destekleri oluyor. Apple, yeni MacBook Pro modellerinde HDMI bağlantısı, 3 adet Thunderbolt, SD kart okuyucusu, MagSafe ve 3.5mm jak girişi yer aldığını belirtiyor. Adaptör kullanmadan bu kadar bağlantı noktasına sahip olmak birçok MacBook kullanıcısını heyecanlandıracak gibi gözüküyor.

Apple Etkinliği macbook -pro-baglanti

Ekran ve Performans

Cihazın değişen tasarımından önemli ölçüde etkilenen bir diğer unsur ise ekran oluyor. MiniLED kullanılarak geliştirilen ekran boyutları çentikli tasarım sayesinde daha da artıyor. 16 inç boyutundaki MacBook Pro’nun ekranı 16.2 inç, 14 inç boyutundaki MacBook Pro’nun ekranı ise 14.2 inç olarak ifade ediliyor. Ayrıca, çerçevenin de daha ince olduğu belirtiliyor.

Bunun haricinde yeni MacBook Pro ekranı ProMotion desteği ile sunuluyor. Ekran yenileme hızının değişmesine olanak sağlayan ProMotion, 24Hz-120Hz arasında çalışıyor. Ayrıca Apple ilk defa bir MacBook Pro modelinde HDR desteği sunduğunu belirtiyor. Liquid Retina XDR ekran 1000nit parlaklığa sahip olduğu, maksimum parlaklığın ise 1600nit değerinde olduğu ifade ediliyor.

Cihazda değişen bir başka unsur ise kamera oluyor. Apple, yeni MacBook Pro kamerasının daha geniş diyafram açıklığına sahip 1080p çözünürlüğünde bir kamera olduğunu belirtiyor. Ayrıca, düşük ışıkta iki kat daha başarılı bir ışık performansı sunduğu ifade ediliyor. Cihazın altı hoparlörlü ses sistemi ve stüdyo kalitesinde mikrofona sahip olduğu bilgisi de paylaşılıyor. Ayrıca uzamsal ses desteği de cihazda yer alıyor.

Apple Etkinliği macbook -pro-ekran

Yeni MacBook Pro’nun depolama konusunda da daha iyi olduğu belirtiliyor. MacBook Pro’nun SSD hızı 7.4 GB/s olarak aktarılıyor. Ayrıca, pil ömrü konusunda rakiplerini geride bırakacağı tahmin ediliyor. 14 inç modelde 17 saat, 16 inç modelde ise 21 saat video oynatma ömrüne sahip cihazda hızlı şarj desteği de mevcut. Hızlı şarj ile 30 dakikada %50 seviyelerini görmek mümkün.

Merakla beklenen konulardan birisi ise şüphesiz fiyat oluyor. Apple 14 inç için 1999 dolar 16 inç için ise 2499 dolar fiyat belirliyor. Türkiye’de ise en temel 14 inç MacBook Pro 23.499 TL, en temel 16 inç MacBook Pro ise 28.999 TL olarak ifade ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.