iPhone 13’ün de Tanıtıldığı Yeni Apple Etkinliği Gerçekleşti

Apple uzun zamandır beklenen etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlikte yeni iPad serisi, Apple Watch Series 7 ve iPhone 13 serisi tanıtıldı. Apple yeni etkinliği kapsamında tüm cihazlara gelen güncellemeleri paylaştı.

iPad ve iPad mini modellerinin aldığı güncellemeler ile şimdiye kadar ki en güçlü versiyonlarına ulaştığı belirtiliyor. Buna ek olarak dört yeni cihaz ile iPhone 13 serisi de kullanıcılara sunuluyor. Apple Watch Series 7’de başta tasarım olmak üzere yeni özelliklerine kavuşuyor.

Kullanıcıların hayal kırıklığına uğradığı nokta ise MacBook modelleri oluyor. Apple bu etkinlikte herhangi bir MacBook modeli tanıtmıyor. Bu da sene sonuna doğru olası yeni bir etkinliği kapısını açık bırakıyor.

iPad Serisi

ipad-10.2-inc

iPad (10.2 inç)

Yeni Apple etkinliği kapsamında tanıtılan ilk ürünler yeni iPad modelleri oldu. Standart iPad sürümünün daha da geliştirildiği belirtildi. Apple, A13 Bionic işlemciye sahip yeni iPad’in %20 daha fazla performans sunduğunu ifade etti. Ayrıca en iyi Android tabletten 6 kat daha iyi performans gösterdiğini vurguladı. Bir önceki iPad modeli ise A12 kullanıyordu.

Yeni işlemcinin kendisini gösterdiği alanlardan birisi de kamera oldu. Ayrıca, 12 MP ultra geniş kameranın da yeni iPad modeline eklendiğini de ifade etti. Bunun yanı sıra iPad Pro’da yer alan Center Stage özelliği de iPad modeline eklendi. Üstelik Apple, özelliğin sadece video konferans uygulamalarında değil TikTok gibi video kaydetme uygulamalarında da çalıştığını vurguladı.

True Tone yeni nesil iPad’e eklenen özelliklerden bir başkası oldu. 9. nesil iPad ekran açısından kullanıcıları memnun edecek gibi gözüküyor. Ayrıca Apple, yeni iPad modelinin iPadOS 15 ile kullanıcılara sunulacağını belirtiyor. Cihazın fiyatı ise 3.899 TL olarak ifade ediliyor. Başlangıç depolama alanı ise 64 GB’a yükseliyor.

iPad mini

Standart iPad’e ek olarak iPad mini modelinin de yeni nesli etkinlikte tanıtıldı. Tim Cook, iPad mini’nin aldığı en büyük güncellemenin bu modelde olduğunu belirtti. Apple, cihazın tamamen yeniden tasarlandığını belirtiyor. Yuvarlak kenarlar ve farklı renk seçenekleri bunun en büyük göstergeleri.

Liquid Retina ekran ve 8.3 inç ekran boyutu yeni iPad mini modelinde kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca TrueTone ve ve yansıma önleyici özellikler de yeni iPad mini’nin ekranında yer alıyor. Bunun haricinde cihazın Touch ID okuyucusu da ekranın üstüne taşınıyor. iPad Air’le aynı yerde olan Touch ID’si ile iPad mini, tasarım anlamında oldukça farklı gözüküyor.

Cihazın performans olarak da oldukça artış gösterdiği vurgulanıyor. A15 Bionic işlemci, bir önceki nesle kıyasla CPU performansında %40’lık artış gösteriyor. iPad mini GPU konusunda sınırları biraz daha zorluyor ve bir önceki nesilde %80 daha yüksek performans sergiliyor. Neural Engine performansı ise iki kat artıyor.

ipad-mini

Cihazın iPad Air’e benzeyen bir diğer yeni özelliği de USB-C desteği oluyor. Kabloyla 10 kat daha hızlı veri transferine imkan sağlayan modelin hız konusunda getirdiği tek yenilik bu değil. 5G desteği ile 3.5 Gbps indirme hızına ulaştığı vaat ediliyor.

Yeni iPad mini’nin gelişmiş özelliklerinden birisi de arka ve ön kamera oluyor. 12 MP arka kamera ve TrueTone Flash özelliği ile cihaz düşük ışıkta bile yüksek kaliteye erişebiliyor. Ayrıca, bu kameranın yeni özelliklerinden birisi de 4K kayıt oluyor. Ön tarafta ise bizleri 12 MP ultra geniş açılı bir kamera ve Center Stage desteği karşılıyor.

Bunun haricinde yeni iPad mini stereo hoparlör ve ikinci nesil Apple Pencil desteğine kavuşuyor. Bu modelin fiyatı ise 5.799 TL olarak belirtiliyor.

Apple Watch Series 7

apple-watch-series-7

Yeni Apple etkinliği kapsamında tanıtılan ürünlerden bir başkası ise Apple Watch Series 7 oluyor. Yeni nesil Apple Watch’un bir önceki nesle kıyasla en büyük farklarından birisi ise büyüklüğü oluyor. Ancak cihazın büyüklüğü aynı kalıyor. Apple Watch Series 7’nin ekranında %20 daha fazla alana sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca çerçevesinin de daha küçük olduğu ifade ediliyor.

Tasarım anlamında daha yumuşak ve yuvarlak bir Apple Watch görmek mümkün. Bunun haricinde cihazın arayüzünde yer alan düğmeler ve mesajların da daha büyük olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, tam erişimli bir klavye de cihazda yer alıyor. Böylece Apple Watch ile mesaj göndermek daha kolay hale geliyor.

Apple, şirketin şimdiye kadar ürettiği en dayanıklı Apple Watch modellerinin bu seride yer aldığını belirtiyor. Ayrıca ilk defa bir Apple Watch’un IPX6 sertifikasına sahip olduğu belirtiliyor. Bir önceki nesil gibi bu modelin de su geçirmez olduğu ifade ediliyor.

Cihazın batarya konusunda da daha ileri gittiği vurgulanıyor. Bir önceki nesil gibi 18 saat batarya desteği bu modelde de sunuluyor. Ayrıca, bir önceki nesle göre %33 daha hızlı şarj oluyor. Yeni USB-C kablosu ile 45 dakikada %80 şarja ulaşabiliyor. Bunun haricinde cihaz, 8 dakika şarj 8 saat uyku takibine olanak sağlıyor. Apple Watch Seres 7 fiyatı ise 399 dolardan başlıyor. Türkiye fiyatı ise henüz belli değil.

iPhone 13 Serisi

Etkinliğin en çok beklenen anlarından birisi ise şüphesiz yeni iPhone serisi oluyor. Uzun zamandır hakkında oldukça fazla dedikodu çıkan yeni iPhone serisi sonunda açığa kavuşuyor. Resmi tanıtım ile birlikte iPhone 13 serisi de duyuruluyor.

iphone-13

iPhone 13 ve iPhone 13 mini

Yeni iPhone 13 mini ve iPhone 13’ün tasarım anlamında birçok değişikliğe uğradığı belirtiliyor. Bunlardan en büyükleri daha küçük çentik ve çapraz arka kamera tasarımı oluyor. Ayrıca beş yeni renk ile sunulduğu ifade ediliyor. Ekran kısmında ise 800 nit Super Retina XDR OLED panel bizleri karşılıyor. Ekran boyutları ise 6.1 inç ve 5.4 inç olarak belirtiliyor.

iPhone 13’ün yeni işlemcisi 5nm A15 Bionic olarak ifade ediliyor. Bu işlemcinin içinde 6 çekirdekli bir CPU yer alıyor. İkisi yüksek performans çekirdeği olarak belirtiliyor. GPU tarafında ise 4 çekirdekli bir işlemci sunuluyor. Ayrıca 16 çekirdekli Neural Engine da cihazda yer alıyor.

Kamera kısmına bakacak olursak arka tarafta 12 MP geniş açılı ve 12 MP ultra geniş açılı kamera düzeneği dikkat çekiyor. Geniş açılı kamerada optik görüntü sabitleyici de yer alıyor. Ayrıca her iki kameranın da düşük ışıkta oldukça başarılı olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, 4K 60 FPS desteği de kullanıcılara sunuluyor.

iphone-13-serisi yeni apple etkinliği

Sinematik mod isimli yeni özellik ile video çekimi sırasında odak değiştirmek mümkün hale geliyor. Böylece profesyonel bir sinema çekimine benzer detaylar yakalama şansı sunuluyor. Ayrıca, bu odak değişimi iPhone tarafından otomatik olarak da yapılabiliyor. Apple bu modun iPhone 13 serisinde yer alan en önemli özeliklerden birisi olduğunu belirtiyor.

Batarya konusunda da cihazın daha da ileri taşındığı ifade ediliyor. Bir önceki nesil ile kıyaslandığında iPhone 13 mini 1.5 saat, iPhone 13 ise 2.5 saat daha uzun süreli bir ömre sahip. Akıllı veri modu sayesinde cihaz 5G kullanmadığı sırada otomatik olarak LTE’ye geçtiği vurgulanıyor. iPhone 13 mini modelinin fiyatı 10.999 TL, iPhone 13’ün fiyatı ise 11.999 TL olarak belirtiliyor. Bu modellerin 128 GB olduğunu belirtelim.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max

Yeni Apple etkinliği kapsamında tanıtılan son cihazlar ise iPhone 13 Pro serisi oluyor. iPhone 13 Pro serisinin de yenilendiği vurgulanıyor. Tim Cook, şimdiye kadarki en “pro” iPhone modellerinin bu seride yer aldığını ifade ediyor. Cihazın tasarım anlamındaki en önemli detaylarından birisi paslanmaz çelik kasası oluyor.

Bunun haricinde daha küçük çentiği Pro serisinde de görmek mümkün. Arka tarafta ise üç yeni kamera bizleri karşılıyor. Ayrıca, IP68 su geçirmezlik sertifikası ve daha büyük batarya da bu cihazda da yer alıyor.

iphone-13-pro yeni apple etkinliği

A15 Bionic çipi iPhone 13 Pro serisinde de karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak Pro serisinde GPU çekirdeği sayısı beşe yükseliyor. Ayrıca, 1000 nit Super Retina XDR OLED ekran bu modelde de yer alıyor. Ekran boyutları ise 6.7 inç ve 6.1 inç olarak belirtiliyor.

Cihazın en önemli özelliklerinden birisi de ProMotion oluyor. Bu özellik sayesinde cihaz kullanım sırasında ekran yenileme hızını değiştirebiliyor. 10Hz’den 120Hz’e kadar yükselen bir ekran yenileme hızı karşımıza çıkıyor. Böylece 120Hz ekran yenileme hızı desteği yeni iPhone 13 Pro serisinde yer alıyor.

iPhone Pro serisi denince akla gelen ilk unsurlardan birisi de şüphesiz kamera oluyor. 77mm telefoto kamera, ultra geniş açılı kamera ve geniş açılı kameradan oluşan bir düzenek bizleri karşılıyor. iPhone 13 modellerinde gördüğümüz düşük ışık performansı ve gece modu Pro serisinde de yer alıyor.

iphone-13-pro-dusuk-isik yeni apple etkinliği

Buna ek olarak makro çekimler de yeni iPhone 13 Pro serisinde mümkün hale geliyor. Apple, 2 santimetreye kadar olan çekimlerin yeni iPhone 13 Pro serisinde başarılı bir şekilde çekilebileceğini vurguluyor.

Batarya konusunda da yenilikler bizleri bekliyor. A15 Bionic çipi ve daha büyük bataryası saysinde bir önceki nesle göre 1.5 ile 2.5 saat arasında daha uzun ömre giden bir iPhone Pro serisi kullanıcılara sunuluyor. iPhone 13 Pro 15.999 TL, iPhone 13 Pro Max ise 17.999 TL olarak ifade ediliyor. Ayrıca 1TB depolama alanı da ilk defa kullanıcılara sunuluyor.

Yeni Apple Etkinliği Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Siz yeni Apple etkinliği kapsamında tanıtılan ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple bu sene başarılı ürünler ortaya çıkarmış mı? En sevdiğiniz ürün ne oldu? Sizce Türkiye fiyatları yüksek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.