Apple HomePod Mini Tanıtıldı

13 Ekim 2020 tarihinde, Apple iPhone 12 etkinliği olarak adlandırılan geleneksel Apple konferansında sahnenin yıldızı iPhone 12’den önce Apple HomePod Mini tanıtıldı. Apple etkinliğinden saatler önce sosyal medyaya görüntüleri sızdırılan Apple HomePod Mini‘nin Türkiye satışı henüz bulunmuyor.

Apple etkinliğinde HomePod Mini için en çok dikkat çekilen noktaların başında yüksek kaliteli ses deneyimi yer alıyor. 99 dolarlık fiyat etiketi ile satışa sunulacak olan cihaz, geliştirilmiş akıllı asistan özelliği ile birden fazla kullanıcının sesini tanıyarak, kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.

HomePod Mini beyaz ve uzay grisi renk seçenekleri ile 6 Kasım tarihinde ön siparişe sunulacak. 16 Kasım tarihinde ise raflardaki yerini alacak. HomePod ve HomePod Mini’nin ülkemizde satışa sunulmadığını tekrardan hatırlatalım.

Akıllı ev asistanları arasında, Apple ekosistemini seven kullanıcılar için tercih edilebilecek en iyi seçenek olan HomePod Mini, tahmin edilebileceği gibi tüm Apple cihazlar ile kusursuz bir şekilde iletişim kurabiliyor. 8,4 cm uzunluğundaki HomePod Mini ile iPhone’a gelen aramaları yanıtlayabiliyor, Apple TV’nin sesini ayarlayabiliyor, müzik veya Podcast dinleyebiliyor, Siri’ye sesli komut sistemi ile akıllı evinizdeki güvenlik, aydınlatma vb. noktaları kontrol edebiliyorsunuz. Cihazın üzerinde yer alan dokunmatik yüzey sayesinde müzikleri değiştirebiliyor, duraklatıp, başlatabiliyor ve Siri’yi aktif hale getirebiliyorsunuz.

Yüksek Ses Performansı

Apple S5 çip üzerinde müzik ve sesin kalitesini analiz ve optimize edebilmek için geliştirilen özel bir yazılım bulunuyor. Bir neodim mıknatıs ve iki adet pasif radyatörün yer aldığı cihaz kullanıcılarına 360 derecelik yüksek ses performansı sunuyor. Geliştirildiği akustik ilkeleri sayesinde odanın yerleştirildiği her bölgesinde aynı kalitede ses elde edileceği belirtilen HomePod Mini’nin içerisinde 4 adet mikrofon bulunuyor. Mikrofonlardan 3 tanesi aktif olarak “Hey Siri” komutunu dinlerken, 4. mikrofon ise ses izolasyonu için çalan müziğin kontrolörlüğü görevini üstleniyor.

Aynı odada bulunan iki adet HomePod Mini’den, uygun şekilde eşleştirildiğinde stereo ses deneyimi de elde edilebilecek.

Siri ile Kişiselleştirilmiş Akıllı Asistan Deneyimi

Apple’ın akıllı asistanı olan Siri, HomePod Mini deneyiminin en önemli parçalarından birisi. Evdeki tüm kullanıcıların kişisel verilerini kullanıcıların sesleri ile eşleştirerek, evde yaşayan herkes için tek bir noktadan akıllı asistan görevini yerine getirebilecek olan cihaz, telefon görüşmesi, mesajlaşma, hava durumu, ajanda, kişisel çalma listeleri ve daha bir çok kişisel veriyi kullanıcıya ilgili komut ile birlikte sunabilecek.

iPhone ve HomePod eşleşme

Apple ürünlerinin birbirleri ile olan eşsiz uyumu, iPhone ile HomePod Mini arasındaki etkileşimde de dikkat çekiyor. Müzik dinlenilen iPhone’dan HomePod Mini’ye müziği aktarmak için yapılması gereken tek şey iPhone’u HomePod Mini’ye yaklaştırmak. Bu işlem sonrasında müzik herhangi bir atlama veya takılma olmadan HomePod Mini’den çalmaya başlayacak ve iPhone ekranında yönetim menünü belirecek.

Yeni Intercom Sistemi

HomePod Mini ile tanıtılan Intercom sistemi sayesinde kullanıcılar Apple ekosisteminde yer alan ve HomePod Mini’ye tanımlı olan cihazları ile tek bir yerden bildirim alabilecekler. Tanıtımda gösterildiği kadarıyla Intercom sistemi ile HomePod Mini’den yapılan bir duyuru diğer HomePod Mini’den duyularak, cevap verilebiliyor. Ufak bir not olarak belirtmek gerekir ki; bu özellik sesli olarak HomePod Mini’den ve AirPods’lar takılı iken duyulabilecek. Apple Watch, iPhone, iPad ve Mac cihazların ise HomePod Mini’den gelen duyurular için bildirim alacağı belirtiliyor.

HomePod Mini Spotify’ı Desteklemeyecek mi?

Apple iPhone 12 etkinliğinde HomePod Mini sunumu sırasında dikkatleri çeken bir nokta oldu. HomePod Mini’nin desteklediği müzik, radyo ve podcast servisleri Apple Music, Apple Podcasts, iHeartRadio, radio.com, TuneIn, Pandora ve hatta Amazon Music olarak açıklayan Apple, dünyanın en çok kullanılan Spotify’dan bahsetmedi.

Bu durum akıllara HomePod Mini’nin Spotify desteği olmayacağı düşüncesini getirse de, gerçek sadece bir pazarlama stratejisi ile alakalıydı. Apple firması, müzik servisi olarak hali hazırda Spotify’ın gerisinde olduğundan ve kendi servisi olan Apple Music platformuna müşterileri çekmeye çalıştığından olsa gerek Spotify’ın adını tanıtımda geçirmedi. Müzik servis sektöründeki lider firmanın adını kullanmaktansa Apple, HomePod Mini’nin üçüncü parti uygulamaları destekleyeceğini belirterek, Spotify ve diğer uygulamaların da HomePod Mini’de yer alacağının sinyalini vermiş oldu.

HomePod Mini Modelini Beğendik

Yukarıda belirttiğimiz özelliklere ek olarak; HomePod Mini üzerinden yaptığınız web aramalarını iPhone ekranına yansıtmak ve iPhone’da kurulan alarmları HomePod Mini’ye müzikli alarm olarak aktarabiliyor olmak oldukça hoş.

Her ne kadar Türkiye’de satışta olmasa da, teknoloji yönünden baktığımızda fiyat performans olarak Apple ekosistemini seven ve kullanan kişiler için HomePod Mini oldukça güzel bir seçenek.

Sizler de Apple HomePod Mini Tanıtıldı konusu için görüşlerinizi paylaşır mısınız? Cihazı beğendiniz mi? Türkiye’de satışa çıksa, alır mısınız?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.