App Store Kesintileri %15’e Düşürülecek

Bu sene oldukça tartışılan Apple App Store kesintileri hakkında yeni bir gelişme açıklandı. Apple, açıkladığı yeni bir program ile, çok geniş bir geliştirici kitlesini kapsayan kullanıcılarından sadece %15 kesinti yapılacağını duyurdu. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yeni uygulamaya geçileceğini de bildirdi.

Küçük İşletme Programı (İng. Small Bussiness Program) isimli yeni uygulama kapsamında, daha önce %30 olan App Store kesintileri, yılda 1 milyon dolara kadar kazançları olan geliştiriciler için %15’e düşüyor. Kesintinin yapılabilmesi için ise bir önceki sene yapılan toplam kazanca bakılıyor.

Apple, bu uygulama sayesinde, App Store bünyesinde yer alan küçük ve bağımsız geliştiriclerden daha az komisyon alınacağını ve bu programın onlara oldukça faydalı olacağını belirtiyor. Şirket, özellikle pandeminin de isabet etmesiyle içinde bulunduğumuz ekonomik açıdan zor dönemin, programa başlamak için önemli ve yerinde bir zaman olduğunu vurguluyor.

Tim Cook Küçük İşletme Programı Hakkında Açıklamada Bulundu

Apple CEO’su Tim Cook konuyla ilgili yaptığı açıklamada, küçük işletmelerin küresel ekonomi için bir bel kemiği, dünya toplumlarında ise yeniliklerin ve fırsatların atan kalbi olduğunu söylüyor. Küçük işletme sahiplerinin, yaratıcılık ve refahın bir sonraki bölümünü App Store’da yazmalarına yardımcı olmak istediklerini belirtiyor. Ayrıca kullanıcıların sevdiği kaliteli uygulamaları geliştirmek için bu programı başlattıklarını da ifade ediyor.

Açıklamasının devamında, App Store’un eşsiz bir ekonomik büyüme motoru olduğunu, milyonlarca iş yarattığını ve fikri olan girişimcilere bir yol oluşturduğunu aktarıyor. Yaptıkları yeni program ile App Store’un bu amaçlarına hizmet etmeye devam edeceğini de ekliyor.

Programa katılım koşulları için detaylı bilginin Aralık ayında geleceği ifade ediliyor. Şimdilik bilinenler ise:

  • 2021 yılında programa katılabilmek için, 2020 yılında işletmenin sahip olduğu tüm uygulamalardan 1 milyon doların altında kazanç sağlamış olmak oluyor.
  • Eğer katılımcının kazancı yıl içerisinde 1 milyon doların üstüne çıkarsa, yılın geri kalanında kesinti indirimi hakkını kaybediyor.
  • Aynı şekilde bir önceki yıl 1 milyon doların altında kazanan tüm App Store geliştiricileri, daha önce hakkını kaybetmiş olsa bile gelecek yıl için tekrar kesinti indiriminden yararlanabiliyor.
  • Komisyon sonrası kazancı 1 milyon doları aşan geliştiricilerden, %30’luk kesinti alınmaya devam ediliyor.

Facebook Güncellemesi Apple Tarafından Engellendi

App Store Kesintileri Büyük Şirketler için %30 Olarak Devam Ediyor

Geçtiğimiz aylarda Facebook, WordPress ve bazı büyük haber şirketleri ile komisyon konusunda tartışmalarda bulunan Apple, yeni açıkladığı program ile bu şirketler hakkında pek bir değişiklik düşünmemiş gibi gözüküyor. Komisyon nedeniyle bir güncellenmesinin engellendiği Facebook, yıllık kazancı 1 milyonu kolaylık aşan şirketlerden birisi.

Komisyon konusu bu büyük şirketleri ilgilendirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Küçük işletmeler ise bu habere oldukça sevinecek gibi duruyor. Küçük İşletme Programı ile %15 kesinti indirimi, kazançların artmasına ön ayak oluyor. Büyük şirketlerin konuyla ilgili bir hamlede bulunacağı düşünülürken, Apple’ın bu hamleyle geliştiricilerin güvenini ve saygısını kazanacağı tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.

“App Store Kesintileri %15’e Düşürülecek” üzerine bir yorum

  1. Hey.com ve Basecamp’in kurucusu David Hansson yine başladı hesap kitap yapmaya. 1 milyon’a 150k USD kesinti olacak. O paraya iki adam tutarız diyor 🙂

Yorumlar kapalı.