Facebook Güncellemesi Apple Tarafından Engellendi

Apple’ın komisyon kesintilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Apple bu kez, Facebook güncellemesi ile gündeme taşındı. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre; Apple Şirketi, Apple’ın %30’luk komisyon kesintisini gösteren Facebook güncellemesine izin vermedi.

Facebook, iki hafta önce çevrimiçi etkinlik güncellemesi yapacağını duyurmuştu. Apple bu güncellemeye izin vermedi. Facebook’un yapacağı çevrimiçi güncellemeler ile; salgın sürecinden etkilenen küçük işletmelere yardım edilmesi amaçlanmıştı. Ancak etkinliklere katılım için, ödeme ekranında yer alan bir ayrıntı, uygulamanın güncellenmesini engelledi.  iOS Facebook uygulamasında, ödeme tutarının altında, “Bu ödemenin %30’nu Apple alıyor” ibaresi yer almakta. Android Facebook uygulamasında ise; “Facebook bu ödemeden ücret almaz” ibaresi yer almakta.

facebook-guncellemesi-apple-tarafindan-engellendi
Resim: Facebook

Ödeme ekranında yer alan bu ibarenin üzerine, Apple güncellemeyi engelledi. Facebook, yeni bir güncelleme yaparak, iOS ve  Android versiyonunda yer alan bu ibareleri kaldırdı. Yaşanan durum ile ilgili Facebook, Uluslar arası Haber Ajansı olan Reuters’a yaptığı açıklamada; “İnsanların paralarını nereye harcadıklarını bilmeye hakları var. Özellikle içinde bulunduğumuz durumda, küçük işletmelerin buna fazlasıyla ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak Apple’dan %30’luk kesintiyi, uygulama içi satın almalarda kaldırmalarını istediklerini ancak Apple’ın olumsuz bir geri dönüş yaptığını belirtti. Facebook, yazmış olduğu ibarenin, insanlar tarafından görülmesi gerektiğini savunurken, Apple, bu ibarenin konuyla alakasız ve App Store kurallarına aykırı olduğunu ifade etti. Apple’dan konuya ilişkin başka bir açıklama yapılmadı.

Facebook Güncellemesi Engellendi Fakat Apple Geri Adım Atar mı?

Apple son günlerde; haber siteleri ve Fortnite, xCloud gibi oyun endüstrisinin üyeleriyle, uygulanan kesinti itirazları nedeniyle sorun yaşadı. Facebook’un yeni özelliğiyle yaşadığı sorunlara bir yenisi eklendi. Apple’ın kesintileri engelleyip, engellemeyeceği hala belirsizken, farklı alternatifler sunması da bekleniyor.

Apple, bir ayrıcalık tanıyarak, işletmelere yardım amaçlı kesintiyi kaldırabilecek güce sahip ancak bunu uygulayıp, uygulamayacağı belirsizliğini koruyor. Küçük işletmelere destek olması, yaşadığı diğer sorunların yükünü hafifletebileceği gibi, beklenmeyen ters bir etki de yaratabilir. Apple’ın diğer yaşamış olduğu sorunlar göz önüne alındığında, kesinti uygulanması konusundaki hassasiyetinin oldukça  yüksek olduğu biliniyor. Facebook’un yeni özelliğinde yer alan ibareyi kaldırmasını talep etmesi de şaşırtıcı olmayan bir durum.  Bu noktadan sonra, Facebook’un aynı ibareyi yeniden ekleyip eklemeyeceği ve Apple’ın tepkisi merakla bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.