Apple Bu Sefer de WordPress’e Bulaştı

Geçtiğimiz hafta oldukça gündeme gelen Apple’ın Fortnite’ı App Store’dan kaldırmasının ardından iki taraf da eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Epic Games’in oyun içi parasını, App Store üzerinden satmayı bırakarak kendi satması Apple’ın %30’luk kesintisi uygulamasını deldiğinden Apple Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı ve Epic Games’in geliştirici hesaplarını sildi. Genel olarak çoğu iOS geliştiricisinin şikayetçi olduğu %30’luk kesintiden tek darbe alan Fortnite olmadı. Hey.com, Microsoft xCloud gibi uygulamalar da Apple’ın daha önceden taviz vermediği uygulamar arasındaydı. Apple şimdi ise WordPress’e bulaştı ve uygulamanın bazı özelliklerini yeniden yapılandırması gerektiği konusunda uyardı.

WordPress’in iOS uygulaması kullanıcıların iPhone’lardan ya da iPad’erden ücretsiz olarak web sayfaları oluşturmasına ve bu sayfaları yönetmesine olanak tanıyan bir uygulamadır. Bundan ayrı olarak WordPress.com kullanıcılara alan adları ve web sayfası paketleri satmaktadır.

Dün gece ise WordPress CEO’su Matt Mullenweg yaptığı açıklamada Apple’ın onları uyardığını iddia etti. Ve Apple’ın uygulama güncellemelerini engellediğini söyledi. Ta ki uygulama içi satın alım getirene kadar ki bu sayede Dünyanın en değerli şirketi, onlardan %30 kesinti yapabilsin.

Apple WordPress’e Neden Bulaştı?

WordPress’in mobil uygulaması uygulama içinde kullanıcılarına hiçbir şey satmamakta. Uygulama kullanıcıların sadece ücretsiz bir web sayfası yapmasına olanak tanımakta. iPhone ve iPad uygulamasından benzersiz bir .com uzantılı ya da .blog uzantılı alan adı bile alamazsınız. Uygulama kullanıcılara sadece ücretsiz bir WordPress alan adı ve 3GB bulut saklama alanı sunar.

Apple bu konuda kullanıcıların uygulamalarda başka platformlarda veya web sayfalarında edindikleri içeriğe, aboneliklere veya özelliklere erişime izin verdiğinde uygulama içi satın almaların gerekli olduğunu hatırlattı. Ancak yine de WordPress uygulaması kullanıcılarına herhangi bir şey satmıyor. WordPress.com’dan satın aldığınız bir özellikle de uygulamada yapabileceğiniz herhangi bir şey yok.

WordPress Savaşmak İstemiyor

Mullenweg yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili daha fazla savaşmayacaklarını açıkladı. WordPress.com’un ücretli katmanları için 30 gün içinde alan adlarını içeren yeni bir uygulama içi satın alma özelliği ekleyecekler. Apple ise bu satın alımların gelmesini bekleyeceğini ve bu sürede güncellemelere izin vereceklerini açıkladı.

Apple uygulama içi satın alımlar konusunda ne kadar katı olduğunu bir kez daha gösterdi. Aynı şekilde bu hareketiyle kimseye bir taviz vermeyeceğini de kanıtladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.