Haber Siteleri, Apple ile Savaşta Yerini Aldı

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın, Epic Games’e ait Fortnite oyununu mağazasından kaldırmasıyla şirketler arasında bir kavga başlamıştı. Bunun üzerine Epic, Apple’a dava açtı ve mağazanın aldığı yüksek ücretlerden şikayetçi oldu. Geçen yıl ise Spotify, yüksek komisyonlardan şikayetçiydi. Son olarak ise, bu iki şirkete destek veren The Wall Street Journal, New York Times gibi büyük haber siteleri, Apple ile savaşta yerini aldı.

Büyük haber şirketlerini temsil eden bir grup, Apple’a ait olan App Store uygulamasının ilk yıl haber aboneliklerinde aldığı %30’luk komisyonun düşürülmesini istedi. Konuyla ilgili, dijital içerik üreticileri için bir dernek olan Digital Content Next yöneticisi Jason Kint açıklamada bulundu. Kint, Apple’ın sunduğu şartların yüksek kaliteli haberlere olan yatırımı etkilediğini belirtti.

İçerik üreticileri ve yayıncılar da Apple’a karşı olan bu savaşta tarafını belirledi. Facebook Gaming‘in App Store’a eksik gelmesi, Stadia, xCloud gibi platformların App Store’a girememesi gibi olaylar şirkete karşı oluşan tepkileri arttırmıştı.

En son bomba ise Fortnite sahibi Epic şirketinden gelmişti. Oyunun kaldırılmasının ardından Epic, Apple’ı tekel olmakla suçlamıştı. Apple bunun üzerine Epic’in geliştirici hesaplarına erişimi ve geliştirme araçlarını 28 Ağustos tarihinde engelleyeceğini duyurmuştu. Epic, mahkeme yoluyla haklarını geri almaya çalışmış, Apple’ın sadece bir misillime yaptığını belirtmişti.

fortnite-apple
Fortnite x Apple

Microsoft’un sahip olduğu bulut oyun platformu xCloud‘un mağazaya girememesi üzerine teknoloji devi şirket sessiz kalmadı. Sadece kendi platformunun değil, Stadia, GeForce Now gibi bulut oyun platformlarının da mağazaya girememesini eleştirmişti.

Haber Siteleri Apple ile Olan Savaşta Eşitlik İstiyor

App Store, haber sitelerinin içeriklerine yapılan üyeliklerden, ilk yıl için %30, sonraki yıllar için ise %15 kesinti yapmaktadır. Ancak Apple, Amazon’un video içerik servisi olan Prime Video uygulamasında, yapılan üyeliklerden sadece %15’lik bir kesinti almaktadır. Digital Content Next ise bunun sebebini sorgulamaktadır.

Amazon şirketinin bir alt uygulaması olan Prime Video’nun sahibi Jeff Bezos, Apple’a karşı savaşta olan Digital Content Next grubunun bir üyesi olan Washington Post’un da sahibidir. Bu sebeple Jeff Bezos’un, hem haber siteleri tarafında Apple ile savaşta, hem de Amazon tarafında yani Apple ile uzlaşmış kısımda bulunduğunu söylemek mümkündür.

Jason Kint yaptığı açıklamada, Prime Video’ya sağlanan şartların, haber içeriği üreten uygulamalara da sağlanması için gerekli olan koşulları öğrenmek istediklerini belirtti. Apple‘ın %15’lik kesinti uygulayabilmesi için gerekli olan kriterlerin açıkça söylenmesini rica ederek sözlerini bitirdi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.