AMOLED Ekran Teknolojisi Nedir?

Neredeyse üretilen tüm teknolojik cihazlarda bir ekran mevcut. Bu ekranlar, kullanıcıların kullandıkları cihazdan görüntü almalarına yarıyorlar. Çoğu elektronik cihazda olduğu gibi ekranların da çeşitli teknolojileri mevcut. Bu teknolojilerden birisi de AMOLED oluyor. AMOLED kavramı, özellikle akıllı telefon ve televizyon kullanıcılarının sıklıkla karşısına çıkıyor. Bundan dolayı birçok kişi AMOLED ekran nedir diye merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için çoğunlukla akıllı telefonlarda kullanılan ve karşımıza çıkan ekran teknolojilerine değineceğiz. Daha sonra bu teknolojilerden en çok kullanılan AMOLED ve LCD ekran teknolojilerinin ne olduğunu açıklamaya çalışacağız. Tabii ki iki teknolojiye de değinmişken hangi teknolojinin daha çok ön plana çıktığından bahsetmezsek olmaz. İki ekran teknolojisini olumlu ve olumsuz yönlerini ele alarak karşılaştıracağız.

Bu noktalara değinmeden önce akıllı telefonlardaki ekran teknolojileri nelerdir, ne işe yararlar sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. Çünkü birçok kişi, günlük hayatlarında aktif bir şekilde kullandıkları ekran teknolojilerinin ne olduğunu bilmiyor. Bundan dolayı da kullanıcıların cihazlardan aldıkları performans konusunda bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hep birlikte birçok cihazda olduğu gibi akıllı telefonlarda da kullanılan ekran teknolojilerinin ne olduğunda yakından bakalım.

Akıllı Telefonlardaki Ekran Teknolojileri Nelerdir?

Akıllı telefon modellerinde kullanılan ekranlar farklılık gösteriyor. Bu farklılık, yalnızca ekran boyutu veya yenileme hızıyla sınırlı kalmıyor. Ekranlarda kullanılan teknolojiler de farklılık gösteriyor. Aslında bu teknolojileri, birçok akıllı kullanıcısı biliyor. Çünkü AMOLED, LCD, OLED gibi kavramlar sıklıkla duyuluyor. Ancak kullanıcılar çoğunlukla bu kavramların ne olduğuyla ilgilenmiyorlar. Bundan dolayı AMOLED ekran nedir gibi sorular sıklıkla soruluyor.

Çoğu akıllı telefon kullanıcısı, seçim yaptığı akıllı telefonun ekran performansının beklentisini karşılamadığından şikayetçi oluyor. Çünkü akıllı telefonlarda kullanılan ekran teknolojisi, ekranın performansını doğrudan etkiliyor. Bu yüzden bir akıllı telefon seçimi yapmadan önce telefonun sahip olduğu ekran teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Piyasada yer alan ekran teknolojileri, her geçen gün gelişmeye ve değişmeye devam ediyorlar. Bundan dolayı özellikle yeni bir teknolojik cihaz alacak kişilerin, mevcut ekran teknolojilerini bilmeleri gerekiyor. Günümüzde çoğu teknolojik cihazda LCD ve AMOLED ekranlar kullanılıyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için ekran teknolojilerinden bahsedeceğiz. Belirttiğimiz gibi piyasadaki çoğu akıllı telefonda ve teknolojik cihazda AMOLED, LCD ve OLED ekranlar mevcut. Sizler için OLED ekranları yakından incelediğimiz bir rehberimiz mevcut. Bundan dolayı bu yazımızda AMOLED ve LCD ekran teknolojilerine değineceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan ilk olarak AMOLED ekran teknolojisinin ne olduğuna yakından bakalım.

AMOLED Ekran Teknolojisi Nedir?

Açılımı “Active Matrix Organic Light Emitting Diode” olan AMOLED ekranlar, akıllı telefonlarda en çok kullanılan ekran teknolojilerinden birisi olarak ön plana çıkıyorlar. Özellikle son zamanlarda akıllı telefon üreticileri, ürettikleri telefonlarda çoğunlukla OLED tabanlı olan AMOLED ekranları kullanmayı tercih ediyorlar. Bunun en temel sebebi AMOLED ekranların performansı oluyor. Bu ekranların performansına değinmeden önce çalışma prensiplerinden bahsetmek daha doğru olacaktır.

Çoğu ekran teknolojisi, görüntüyü yansıtmak için arka aydınlatma kullanıyor. AMOLED ekranlar, temel olarak bu noktada diğer ekran teknolojilerinden ayrılıyor. Çünkü AMOLED ekranlar, görüntüyü yansıtmak için arka aydınlatmaya ihtiyaç duymuyorlar. Bunun yanı sıra AMOLED ekranların pikseller üzerindeki etkisi de farklı. Bu ekranlarda, arka aydınlatma olmadığı için her piksel ayrı bir şekilde aydınlatılıyor. Bu sayede kullanıcıları memnun edecek bir görüntü kalitesi yakalanmış oluyor.

AMOLED Ekran Teknolojisi Nedir

AMOLED ekranların arka aydınlatma kullanmamasının en temel sebebi enerji tasarrufu yapmak oluyor. Çünkü arka aydınlatma kullanan ekranlar, şarj konusunda kullanıcılarını sıkıntıya sokabiliyor. AMOLED ekranlar ise arka aydınlatma kullanmayarak enerjiden ciddi ölçüde tasarruf yapıyor.

Bunun yanı sıra tabii ki AMOLED ekranlar ile diğer ekran teknolojileri arasında görüntü kalitesi farkı da mevcut. Bu durum AMOLED ekranların hem arka aydınlatma kullanmamasından hem de her pikseli ayrı bir şekilde aydınlatmasından kaynaklanıyor. AMOLED ekranlar, diğer ekranlara göre daha canlı renkler sunuyorlar.

Bunun dışında AMOLED ekranların siyah pikseller konusundaki başarısı, çoğu teknoloji meraklısı tarafından biliniyordur. AMOLED ekranların siyah piksel konusundaki başarıları da arka aydınlatma kullanmamalarından kaynaklanıyor.

AMOLED ekranların ön plana çıkan bir diğer özellikleri de ince olmaları oluyor. Bunun sebebi de arka aydınlatma kullanmamalarından kaynaklanıyor. Çünkü arka aydınlatma kullanan ekranlar, ayrı bir katmana ihtiyaç duydukları için AMOLED ekranlara göre biraz daha kalın oluyorlar. AMOLED ekranların birçok çeşidi mevcut. Günümüzde üst düzey telefonlarda en çok kullanılan AMOLED ekran çeşidi, Super AMOLED ekranlar oluyor.

Süper AMOLED Ekran Nedir?

Son zamanlarda AMOLED ekran teknolojisinin yanı sıra Süper AMOLED ekranlar da yaygınlaşmaya başladılar. Bundan dolayı bu ekran teknolojisini bilmeyen kişiler, Süper AMOLED nedir diye merak edebiliyorlar. Süper AMOLED, AMOLED ekranların bir çeşididir. Bundan dolayı AMOLED ekranlar ile Süper AMOLED ekranlar, birbirlerine oldukça benzerlerdir.

Süper AMOLED ekranlar, dokunmayı algılayan katmanları ekrana doğrudan gömülü bir şekilde üretilmektedirler. Ancak AMOLED ekranlarsa bu katman, ekranın üstünde yer alacak ayrı bir katman şeklinde üretilmektedirler. İki ekran teknolojisi arasındaki tek fark budur.

Bu farktan kaynaklı çeşitli kullanım farklılıkları da ortaya çıkmaktadır. Süper AMOLED ekranlarda dokunmayı algılayan katman, ekrana gömülü olduğu için Süper AMOLED ekranlar AMOLED ekranlara göre daha ince olmaktadırlar. Bunun yanı sıra bu katmanın ekrana gömülü olması, Süper AMOLED ekranların AMOLED ekranlara göre daha canlı görüntülerle hizmet vermesini sağlamaktadır.

Süper AMOLED ekranların AMOLED ekranlara göre farklarından birisi de yüksek ışıklı ortamlarda kullanımı olmaktadır. Süper AMOLED ekranlarda yapıları gereği AMOLED ekranlara göre ışık yansıması daha azdır. Böylece ışık seviyesinin yüksek olduğu ortamlarda Süper AMOLED ekranları kullanmak daha kolaydır.

Kısacası Süper AMOLED ekranlar ve AMOLED ekranlar arasındaki temel fark, ekran yapılarından kaynaklanmaktadır. Bunun sonucunda iki ekran teknolojisi arasında çeşitli işlevsel farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Süper AMOLED ekran mı yoksa AMOLED ekran mı daha iyi sorusunun net bir cevabı bulunmuyor. Çünkü yapılarından kaynaklı sahip oldukları özellikler, iki ekranın da çeşitli avantajlara sahip olmasını sağlıyor. Bundan dolayı iki ekran teknolojisini de kıyaslayarak sizler için uygun olduğunu düşündüğünüz ekranlara sahip olan cihazları kullanmalısınız.

LCD Ekran Teknoloji Nedir?

AMOLED ekranlar kadar çok kullanılan bir diğer ekran teknolojisi LCD ekran teknolojisi oluyor. Açılımı “Liquid Crystal Display” olan LCD ekranlar, AMOLED ekranlara göre daha çok alanda kullanılıyorlar. Adından da anlaşılacağı üzere bu ekranlar, sıvı kristal ekranlar olarak geçiyorlar. LCD ekranlar, hem çalışma prensibi olarak hem de sunduğu özellikler ile AMOLED ekranlardan ayrılıyorlar.

AMOLED ekranların arka aydınlatma kullanmadıklarını belirtmiştik. LCD ekranlar, bunun aksine arka aydınlatma kullanarak çalışıyorlar. Bunun yanı sıra bu ekranlar, sıvı kristallerden üretiliyorlar. Akıllı telefonlarda genellikle IPS LCD ve TFT LCD ekranlar kullanılıyor. Bu iki ekran çeşidi de temel olarak sıvı kristallerden üretiliyor. Ancak TFT LCD ekranlarda görüntü kalitesini iyileştirmek için TFT teknolojisi yer alıyor.

TFT LCD ekranlar, IPS LCD ekranlara göre daha düşük maliyetlidirler. Bunun yanı sıra IPS LCD ekranlar, TFT LCD ekranlara göre daha iyi görüntü kalitesi ve daha az enerji tüketimi sunuyorlar. Bundan dolayı IPS LCD ekranlar daha çok orta/üst düzey telefonlarda kullanılırken TFT LCD ekranlar ise giriş seviyesi telefonlarda kullanılıyorlar.

LCD Ekran Teknoloji Nedir

IPS LCD ekranların olumsuz yönü ise ekran yenileme hızı oluyor. Çünkü IPS LCD ekranlar, diğer ekran teknolojilerine göre ekran yenileme hızı konusunda biraz zayıf kalıyorlar. Tabii ki burada telefon üreticisinin kullandığı teknolojiler de önemli. Örneğin Xiaomi, IPS LCD ekran kullandığı bazı modellerde 144 Hz ekran yenileme hızı sunarken Apple, iPhone 11 modelinde IPS LCD ekran üzerinden 60 Hz ekran yenileme hızı sunuyor.

Bu ekranların, diğer ekran türlerinden farklı olmasının bir diğer sebebi de daha kalın olmaları oluyor. Belirttiğimiz gibi LCD ekranlar, arka aydınlatma kullanıyorlar. Bunun için bu ekranlarda, ayrı bir katman yer alıyor. Bu katman da LCD ekranların diğer ekran teknolojilerine göre daha kalın olmalarına sebep oluyor.

LCD ekranların kalın olması ve daha yüksek performans gösteren ekran teknolojilerinin gelişmesi, bu ekranların kullanımını azaltmaya başladı.

Hangi Ekran Teknolojisi Daha İyi Performans Gösteriyor?

Akıllı telefonlarda çoğunlukla kullanılan AMOLED ve LCD ekran teknolojilerinden bahsettik. Bu noktadan sonra akıllı telefon tercihi yapacak kişiler normal olarak AMOLED ekranları mı yoksa LCD ekranları mı tercih etmeliyim diye düşünüyorlar. Bu sorunun cevabı, akıllı telefondan beklenen performansa göre değişiyor. Çünkü belirttiğimiz gibi AMOLED ekranlar ve LCD ekranlar farklı çalışma prensiplerine sahipler.

AMOLED ekranlar, LCD ekranlara göre daha canlı renklere sahipler. Bunun yanı sıra AMOLED ekranlar, enerji tüketimi konusunda da LCD ekranlara göre biraz daha başarılılar. Çünkü AMOLED ekranlar, arka aydınlatma kullanmadıkları için LCD ekranlara kıyasla daha az enerji harcıyorlar.

Bunun yanı sıra LCD ekranların sunduğu görüntü kalitesi, AMOLED ekranların sunduğu görüntü kalitesine göre daha gerçekçidir. Yani AMOLED ekranlara baktığınızda görüntülerin gerçekçi olmadığını rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Ancak LCD ekranlar, bu konuda daha başarıdırlar. Çünkü LCD ekranlar, her ne kadar AMOLED ekranlara göre canlı renklere sahip olmasalar da daha gerçekçi renklere sahipler.

Son olarak ekranların kalınlığı ve inceliği, cihazların da kalınlık ve inceliklerini etkiliyor. Bundan dolayı kalın ekranları kullanmayı sevmeyen kişiler için LCD ekranlara sahip cihazları tercih etmek pek de doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü LCD ekranlar, çalışma prensiplerinden dolayı biraz kalın bir yapıya sahiptirler. Bunun yanı sıra AMOLED ekranlar ise LCD ekranlara göre daha incedirler. Bu yüzden ekran kalınlığı, sizin için önemli bir kriterse LCD ekranlara göre daha ince olan AMOLED ekranları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Her ne kadar yazımızda çoğunlukla akıllı telefonlar üzerinde dursak da AMOLED ve LCD ekranların birçok teknolojik cihazda kullanıldığını hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden belirttiğimiz kriterleri, herhangi bir cihaz üzerinden AMOLED mi LCD ekran mı diye düşünürken değerlendirebilirsiniz.

AMOLED Ekran Nedir: Genel Değerlendirme

Genel olarak baktığımızda AMOLED ekran teknolojisinin günümüzde en çok kullanılan ekran teknolojilerinin başında geldiğini söyleyebiliriz. Birçok teknolojik cihaz üreticisi, AMOLED ekranların sunduğu performanstan dolayı cihazlarında bu ekran teknolojisini kullanmayı tercih ediyor.

AMOLED ekranlar, temel olarak arka aydınlatma kullanmıyorlar. Bu özellik, AMOLED ekranların daha az enerji harcamalarını sağlıyor. Ayrıca AMOLED ekranlar, arka aydınlatma kullanmamaları sayesinde siyah pikseller başta olmak üzere görüntü kalitesi bakımından ön plana çıkıyorlar. Çünkü bu ekranlar, diğer ekran teknolojilerine göre daha canlı renkler sunuyorlar.

AMOLED ekranlar, çoğu ekran teknolojisine göre daha ince olmalarıyla da ön plana çıkıyorlar. Bu sayede kalın ekranları kullanmayı sevmeyen teknoloji kullanıcıları, ekran tercihlerini AMOLED ekranlardan yana kullanıyorlar.

AMOLED ekranlar kadar popüler olan bir diğer ekran teknolojisi de LCD ekranlar oluyor. LCD ekranlar, AMOLED ekranların yanı sıra arka aydınlatma kullanıyorlar. Bundan dolayı bu ekranlar, AMOLED ekranlara göre daha gerçekçi renkler sunuyorlar. Ancak LCD ekranlar, görüntü canlılığı konusunda AMOLED ekranlar kadar başarılı değiller.

Amoled Ekranlar mı LCD Ekranlar mı

Genel olarak teknoloji sektöründe TFT ve IPS LCD ekranların kullanıldığını görüyoruz. IPS LCD ekranlar, sundukları görüntü kalitesi bakımından TFT LCD ekranlara göre daha başarılılar. Bundan dolayı teknoloji üreticileri, orta ve üst düzey cihazlarında IPS LCD ekranları kullanmayı tercih ediyorlar. Bunun yanı sıra maliyeti azaltmak isteyen üreticiler ise giriş düzeyi cihazlarında TFT LCD ekranları kullanıyorlar.

LCD ekranlar, enerji kullanımı konusunda da AMOLED ekranlardan ayrılıyorlar. LCD ekranların arka aydınlatma kullanmaları, AMOLED ekranlara göre daha çok enerji kullanmalarına yol açıyor. Bundan dolayı şarj konusuna önem veren kişilerin LCD ekranları tercih etmeleri pek doğru olmayacaktır. Bunun yerine bu kullanıcıların, AMOLED ekranları tercih etmeleri daha doğru oluyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz AMOLED ekran rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde sizler için temel olarak AMOLED ekran nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bir diğer popüler ekran teknolojisi olan LCD ekran teknolojisine de değindik. Son olarak bu iki ekran teknolojisini karşılaştırarak hangi ekran teknolojisinin daha ön plana çıktığından bahsettik.

Birçok teknoloji gibi ekran teknolojilerinin de geliştiğini düşünürsek AMOLED ekranlar, gelecekte kullanıcılarını daha çok memnun edecek bir performans göstereceklerdir diyebiliriz. Çünkü birçok şirket, AMOLED ekranlar üzerine çeşitli performans geliştirme projeleri geliştiriyor.

Sizler de AMOLED ekranlar hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.