Face ID Nedir? Face ID Güvenilir midir?

Dijital dünyadaki kullanıcı sayısının artması, normal olarak güvenlik önlemlerinin artmasını da gerektiriyor. Bundan dolayı günümüzde akıllı cihazlarda ve bilgisayarlarda çeşitli koruma yöntemleri mevcut. Bu yöntemlerden birisi de Face ID oluyor. Apple cihazlarda bulunan Face ID kavramı, henüz yeni olarak kullanıcıların hayatlarına girmeye başladı diyebiliriz. Bundan dolayı birçok kişi Face ID nedir diye merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için Face ID nedir, ne işe yarar, güvenilir midir ve alternatifleri nelerdir sorularına cevap vereceğiz. Böylece sizlerin akıllarında bulunan Face ID hakkındaki soru işaretlerini kaldırmaya çalışacağız. Face ID hakkındaki detaylardan bahsetmeden önce Face ID nedir sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. Gelin hep birlikte Apple tarafından geliştirilen ve kısa sürede yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan bu özelliğin ne olduğuna daha yakından bakalım.

Face ID Nedir?

Güvenlik yöntemleri, oldukça çeşitlenmeye başladı. Siber korsanlar arttıkça geliştiriciler de normal olarak güvenlik yöntemlerini geliştirme ihtiyacı hissettiler. Virüs başta olmak üzere çeşitli siber saldırı ve casusluk yöntemlerinden korunmak için şifreli, desenli gibi ekran kilitleri mevcut. Son zamanlarda bu ekran kilidi çeşitlerine bir çeşit daha eklendi. O da yüz kilidi oldu.

Birçok akıllı telefon üreticisi, kullanıcılarının güvenlik seviyesini artırabilmek adına yüz tanımalı ekran kilidi özelliği geliştirmeye başladı. Apple da bu üreticilerden birisi oldu. Şirket, iPhone X modeli ile birlikte kullanıcılarına Face ID adındaki yüz kilidi özelliğini sundu. Apple, güvenlik konusunda hassas davranmaya çalışıyor. Bundan dolayın şirketin iPhone X modelini tanıtmadan önce yakın zamanda yüz tanımlı ekran kilidi özelliğini kullanıcılarıyla buluşturacağı bekleniyordu.

Apple, hem kullanıcılarını hem de teknoloji meraklılarını daha fazla bekletmeden 2017 yılında iPhone X ile birlikte Face ID adındaki güvenlik özelliğini tanıttı. Şirket, bu özelliği geliştirirken parmak izi tanımlı ekran kilidi özelliği olan Touch ID’den yola çıktı. Apple, parmak izi korumasının güvenilir olsa da pek pratik olmadığını düşünüyordu. Bundan dolayı kullanıcılarına, parmak izi tanımlı ekran kilidine göre daha pratik ve güvenilir olan yüz tanımlı ekran kilidi özelliğini alternatif olarak sundu.

Apple, Özelliği Kısa Zamanda Hızla Geliştirdi!

Apple tarafından yayınlanan ilk Face ID sürümü biraz zayıftı. Özellik, her ne kadar pratik olması amacıyla geliştirilse de çok hızlı çalışmıyordu. Bu durum da kullanıcıların Face ID yerine alternatif kimlik doğrulama yöntemlerine yönelmelerine yol açıyordu. Durumun farkında olan Apple, 2018 yılında iPhone XS ve XR modellerini tanıttı. Şirket, bu modellerde iPhone X modeline göre daha gelişmiş sensörler kullandı. Böylece Apple, Face ID özelliğinde ciddi bir hız artışını yakalamış oldu.

Face ID Nedir

iPhone modelleri için Face ID özelliğini geliştiren Apple, bu özelliğin iPad modellerinde de olması gerektiğini düşündü. Bu kapsamda 2018 yılının son çeyreğinde tanıtılan iPad modelleriyle birlikte Apple, Face ID özelliğini iPad’lerde de kullanmaya başladı. Şirket, bir yandan özelliğe sahip model sayısını artırırken bir yandan da özelliği geliştirdi. Böylece Face ID, kısa sürede hızlı ve başarılı bir güvenlik seçeneği hâline geldi.

Face ID, belirttiğimiz gibi temel olarak bir ekran kilidi olarak geliştirildi. Ancak Apple kullanıcıları, günümüzde Face ID ile birçok işlem yapabiliyorlar. Bu işlemlerin başında ödeme bilgilerini doğrulamak ve kimlik doğrulamak geliyor. Bu özellikler sayesinde Face ID, hızlıca yaygınlaşmaya başladı.

Tabii ki özellik yaygınlaşırken bir yandan da soru işaretlerini beraberinde getirdi. Bu sorulardan en çok merak edilenlerin başında da Face ID güvenilir midir sorusu geliyor. Yazımızın devamında sizler için Face ID güvenilir midir, Apple bu konuda kullanıcılarına neler vadediyor bu konuya yakından bakacağız.

Face ID Güvenilir midir?

Yüz tanıma temelli güvenlik kilitleri, pratik oluyorlar. Bunun yanı sıra yabancılar için yüz tanıma kilitli bir cihaza erişmek oldukça zor. Bundan dolayı kullanıcılar, cihazlarında hızla bu güvenlik seçeneğini tercih etmeye başladılar. Apple kullanıcıları da Face ID özelliğinin geliştirilmesiyle birlikte bu özelliği yaygın bir şekilde kullanıyorlar. Fakat bazı kullanıcılar, bu özelliğin güvenliği konusunda endişe yaşıyorlar. Bu kullanıcılar tarafından merak edilen en temel soru, yüz verileri nasıl korunuyor oluyor.

Apple, bu konuda kullanıcılarının rahat olması gerektiğini söylüyor. Çünkü şirket, yüz verilerinin herhangi bir şekilde paylaşılmadığını belirtiyor. Hatta Apple tarafından yapılan bilgilendirmeye göre Face ID verileri, sadece kullanıcının cihazında yer alıyor. Bu veriler, iCloud veya başka bir yerde depolanmıyorlar.

Bunun yanı sıra Apple, kullanıcılarına diledikleri zaman yüz verilerini silme imkânı da sunuyor. Şirket, Face ID ayarlarını sıfırlayan kullanıcıların yüz verilerinin matematiksel modellerinin de otomatik olarak silindiğini söylüyor. Bu veriler, başka yerde depolanmadığı için cihazdan silinince her yerden silinmiş oluyorlar.

Bir diğer merak edilen konu da yüz verileri üçüncü parti uygulamalarla paylaşılıyor mu oluyor. Çünkü bilindiği üzere Face ID, özelliği destekleyen uygulamalarda da kullanılabiliyor. Peki Apple, yüz verilerini bu uygulamalarla paylaşıyor mu?

Apple’ın yüz verilerini hiçbir şirketle paylaşmadığını belirtmiştik. Bundan dolayı şirket, yüz verilerini uygulama geliştiricileriyle de paylaşmıyor. Bunun yanı sıra uygulama geliştiricileri, yüz verilerine erişemiyorlar. Uygulamalar her ne kadar Face ID özelliğini desteklese de Apple, uygulamaların yüz verilerine erişmelerine ve depolamalarına izin vermiyor.

Face ID Çalışmama Sorunu Neden Yaşanır?

Bazı Apple kullanıcıları, Face ID özelliğini kullanamadıklarını belirtiyorlar. Bu kullanıcılar, genellikle özelliği sorunsuz kullanabilirlerken birden kullanamamaya başladıklarını söylüyorlar. Bizler de sizlere bu durumun birkaç sebebini ve çözüm yolunu söyleyeceğiz.

İlk olarak Apple, bilindiği üzere belirli aralıklarla cihazlarına yazılım güncellemesi gönderiyor. Son dönemlerde bu güncellemeler, Face ID ile alakalı çeşitli geliştirmeler ve iyileştirmeler içermeye başladılar. Bundan dolayı bu güncellemeleri yapmayan Apple kullanıcıları, Face ID özelliğinden yararlanamaya başlıyorlar. Bu durumun çözümü tabii ki cihazınızı güncellemekten geçiyor. Cihazınızı güncellemek için Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme sekmesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Eğer Face ID özelliğinin çalışmama sorunu yaşıyorsanız bu sorun, sizden kaynaklı olabilir. Apple, özelliği yüz algılama konusunda oldukça geliştirdi. Öyle ki özellik; makyajlı, şapkalı ve hatta çoğunlukla gözlüklü yüzleri bile rahatlıkla algılayabiliyor. Fakat özellik, bazı durumlarda yüz tanıma konusunda başarısız olabiliyor. Bu durumların başında maskeli yüzler geliyor.

Pandemi ile birlikte insanlar gündelik yaşamlarının çoğunda maske takmak durumunda kalıyorlar. Apple, Face ID özelliğini geliştirdiğinde pandemi henüz başlamamıştı. Bundan dolayı Apple sensörleri, henüz maskeli yüzleri algılayamıyorlar. Apple, bu konuda oldukça fazla eleştiri aldı. Fakat şirket, henüz bu soruna kesin bir çözüm bulamadı. Apple, bu konuda kullanıcılarına çözüm olarak maske kullandıkları yerlerde Face ID yerine Touch ID kullanmalarını tavsiye ediyor.

Face ID çalışmama sorunun yaşanmasının bir diğer sebebi ise donanımsal problemler oluyor. Face ID, temel olarak cihazda bulunan kameralar ve sensörler sayesinde çalışıyor. Cihazdaki kamerada ya da sensörlerde yaşanan donanımsal bir sorun, Face ID özelliğinin çalışmamasına sebep oluyor.

Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız öncelikle Face ID özelliğini sıfırlamanızı tavsiye ediyoruz. Daha sonra sorunun çözülmemesi durumunda cihazınızı da sıfırlamanız sizin için faydalı olacaktır. Son olarak sorunun donanımsal olduğundan emin olduğunuzda cihazınızı servise göndermeniz gerekmektedir.

Face ID Özelliği Ne Kadar Gelişebilir?

Apple, Face ID özelliğini kısa sürede oldukça iyi bir seviyeye getirdi. Bunun dışında şirket, özelliğe ayrı bir önem veriyor. Çünkü özellik bahsettiğimiz gibi yüz verilerini kullanıyor. Bundan dolayı Apple, özelliğin hem güvenlik hem de kullanılabilirlik kısımlarına büyük önem veriyor. Bahsettiğimiz gibi özellik, şu an Face ID destekli cihazlarda hızlı ve başarılı bir şekilde kullanılabiliyor. Peki Apple, Face ID özelliğini daha ne kadar geliştirebilir?

Face ID gelecekte ne duruma gelebilir sorusuna aslında net bir cevap vermek çok zor. Çünkü teknoloji hızla gelişiyor ve önümüzdeki süreçte teknolojinin ne seviyede olacağını kestirmek pek kolay değil. Apple da gelişen teknolojiyi en iyi takip eden şirketlerin başında geliyor. Bundan dolayı Apple’ın planları hakkında net bir yorum yapmak kolay olmuyor.

Face ID Özelliği Ne Kadar Gelişebilir

Fakat şu anki gidişata bakıldığında Apple, Face ID özelliğini ilk olarak daha çok kullanıcıya ulaştırmayı hedefleyecek diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde şirketin bu özelliği, Mac kullanıcılarıyla buluşturacağı söylenmişti. Bunun yanı sıra Apple, uygulama geliştiricilerine Face ID desteği konusunda kolaylık sağlamaya devam ediyor.

Şirket, Face ID özelliğinin koruma seviyesinin, Touch ID özelliğinin koruma seviyesinden neredeyse 2 kat daha güçlü olduğunu savunuyor. Bundan dolayı Apple, Face ID özelliğini kullanıcıları için çoğu alanda erişilebilir yapmak istiyor.

Bunun dışında ileriki dönemlerde cihazlarda kullanılan sensörler gelişecektir. Bu sayede Face ID özelliği daha hızlı çalışmaya başlayabilir. Pratik olması amacıyla geliştirilen özellik, daha hızlı çalışmaya başlarsa birçok Apple kullanıcısının ilk olarak tercih ettiği güvenlik seçeneği olacaktır.

Alternatif Güvenlik Yöntemleri Nelerdir?

Bahsettiğimiz gibi Apple, Face ID özelliğini iPhone X modeliyle birlikte kullanıcılarına sundu. iPhone X modelinden eski iPhone modellerine sahip olan kullanıcılar, bu özellikten yararlanamıyorlar. Bundan dolayı bu kullanıcılar, Face ID yerine alternatif olarak hangi güvenlik yöntemlerini kullanabiliriz diye merak ediyorlar. Gelin hep birlikte iPhone ve iPad cihazlarda, Face ID özelliğine alternatif olarak kullanabileceğiniz güvenlik yöntemlerine bakalım.

Parola

En temel güvenlik yöntemlerinin başında parola ile koruma yer alıyor. Parolalı güvenlik sistemleri, teknolojik cihazlarda uzun süredir yer alıyorlar. Apple cihazlarda da bulunan parolalı güvenlik seçeneği, Face ID özelliğine alternatif olan ilk güvenlik yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Parola, en temel güvenlik yöntemlerinden birisi. Bundan dolayı parola ile korunan bir cihaza erişmek, Face ID ile korunan bir cihaza erişmeye göre daha kolay olabiliyor. Burada tabii ki en önemli etken kullanılan parola oluyor. Birden fazla parola oluşturmak ve parola kullanılan platformlarda farklı parolalar kullanmak, parola güvenliği için oldukça önemli.

Çeşitli parolaları aklımda tutamam bu konuda yardıma ihtiyacım olabilir diyorsanız bu noktada devreye şifre yöneticileri giriyor. Bunun yanı sıra kolay tahmin edilebilecek bir parola kullanmanız, cihazınızın güvenlik seviyesini oldukça düşürecektir. Bu yüzden güçlü bir parola oluşturmakta zorluk çekiyorsanız, parola oluşturucuları kullanabilirsiniz.

Touch ID

Bir diğer alternatif güvenlik yöntemi ise Touch ID oluyor. Parmak izi ile koruma yöntemi, uzun süredir teknoloji şirketleri tarafından kullanılıyor. Apple, bu yöntemi 2013 yılından beri cihazlarında kullanıyor. iPhone 5S ile birlikte Apple kullanıcılarının hayatlarına giren Touch ID, günümüzde Apple cihazlarda en çok kullanılan güvenlik yöntemlerinin başında geliyor diyebiliriz.

Bahsettiğimiz gibi Face ID özelliği, iPhone X ve sonrasında piyasaya çıkan modellerde mevcut. Bundan dolayı iPhone X öncesi iPhone modellerini kullanan Apple kullanıcıları, çoğunlukla Touch ID özelliğini kullanıyorlar. Touch ID özelliği, ilk zamanlarda çok yavaş çalışıyordu. Bunun yanı sıra sensörler, bazı zamanlarda parmak izini okumakta zorluk çekiyorlardı.

Touch ID

Fakat günümüzde Apple, kullandığı güncel yazılımlar ve sensörler sayesinde Touch ID özelliğini kullanan kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Özellik, günümüzde Face ID kadar olmasa da hızlı ve başarılı bir şekilde çalışıyor. Bundan dolayı Face ID özelliğine sahip olmayan kullanıcılar, genellikle Touch ID özelliğini kullanmayı tercih ediyorlar.

Touch ID, parmak izini kullandığı için bazı kullanıcılar güvenlik konusunda tereddüt ediyorlar. Fakat Apple, kullanıcılarının kişisel verilerini koruduklarını ve herhangi bir şekilde paylaşmadıklarını belirtiyor. Bunun dışında Apple, Face ID verileri gibi Touch ID verilerinin de depolanmadığını söylüyor.

Face ID Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Face ID nedir ve ne işe yarar?

Apple, kullanıcılarına cihazlarında kullanabilecekleri çeşitli güvenlik özellikleri sunuyor. Face ID özelliği de Apple tarafından geliştirilen iPhone ve iPad modellerinde yer alan bir güvenlik özelliğidir. Apple kullanıcıları, bu özellik yardımıyla yüz okutma sistemiyle cihazlarına erişebilmektedirler. Bunun yanı sıra Face ID; satın alma ve uygulamaya giriş yapma başta olmak üzere çeşitli işlemlerde de kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Face ID nasıl aktif edilir?

Face ID, kullanımı oldukça kolay bir güvenlik sistemidir. Apple, ilk cihaz kurulumunda Face ID tanımlanması yapılmasını talep etmektedir. Bu aşamada Face ID’yi aktifleştirmediyseniz cihazınızın Ayarlar > Face ID kısmına giderek Face ID özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Face ID aktif değil ne demek?

Face ID, bazı durumlarda doğru bir şekilde hatta hiçbir şekilde çalışmamaktadır. Bundan dolayı da Apple kullanıcıları, Face ID aktif değil uyarısıyla karşılaşabilmektedirler. Bu uyarının ilk sebebi, cihazınızın yüzünüzü tam olarak algılayamamasıdır. Bundan dolayı ilk olarak yüzünüzde algılanmama sorununa sebep olabilecek bir şey olmadığından emin olmalısınız. Bir diğer sebep ise Face ID özelliğinin bozulmuş olmasıdır. Face ID, sensörlerin hasar görmesinden dolayı çalışamayabiliyor. Bundan dolayı bu hatayla karşı karşıyaysanız donanımsal bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Face ID tamiri ne kadar?

Apple, Face ID desteği bulunan neredeyse tüm modellerinde Face ID tamiri imkanı sağlıyor. Böylece Face ID özelliğinin çalışmasını sağlayan sensörleriniz bozulursa telefonunuzu Apple Servisine teslim edebilirsiniz. Face ID tamir ücreti, kullanmış olduğunuz cihazın modeline göre değişiklik göstermektedir.

Face ID hangi telefonlarda var?

Apple, Face ID özelliğini ilk olarak iPhone X modeliyle kullanıcılarına sundu. Şirket, bu modelden sonra piyasaya sürdüğü tüm telefon modellerinde Face ID özelliğini kullandı. Yani Face ID özelliği; iPhone X, iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 serilerinin modellerinde bulunmaktadır.

Genel Değerlendirme

Face ID, son zamanlarda en çok tercih edilen güvenlik yöntemlerinin başında geliyor. Bundan dolayı başta Apple kullanıcıları olmak üzere neredeyse tüm teknoloji kullanıcıları, Face ID nedir diye merak edebiliyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Face ID özelliğini detaylı bir şekilde açıkladık.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Face ID rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde sizler için Face ID nedir, ne işe yarar, güvenilir midir ve neden çalışmaz gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra Face ID özelliğinden bahsederken alternatif güvenlik yöntemlerine de değindik.

Ayrıca Face ID ile ilgili sık sorulan sorulara da cevap vermeye çalıştık. Böylece son zamanların en çok kullanılan güvenlik özelliklerinden olan Face ID özelliğiyle ilgili aradığınız tüm soruların cevabına rehberimizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sizler de Face ID hakkındaki sorularını ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.