All in One PC Ne Demek?

Bilgisayar sektörü, her geçen gün gelişim göstermeye devam ediyor. Süreç içerisinde birbirinden farklı bilgisayar konseptleri, teknoloji kullanıcılarıyla buluşuyor. Bir süre önce All in One adıyla tasarlanan PC modelleri teknoloji pazarında yer edinmeye başladılar. Bunun üzerine bazı kullanıcılar, bu bilgisayar modellerine yönelmeyi tercih ettiler. Fakat All in One PC konsepti hakkında bilgisi olmayan kişiler, All in One PC ne demek diye merak ediyorlar.

Bizler de sizler için bu yazımızda her geçen gün daha da popülerleşen All in One PC modellerinden bahsedeceğiz. Bu bilgisayar konseptinin nasıl tasarlandığını, neler içerdiğini anlatacağız. Gelin şimdi hep birlikte All in One PC ne demek sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

All in One PC Nedir?

Bilgisayar, icat edildiği günden beri çeşitli değişimlerle günümüze ulaştı. İlk bilgisayarlar, kapladıkları geniş fiziksel alanlarla dikkat çekiyorlardı. Bunun yanı sıra zamanla laptop tasarımı gelişti. Böylece bilgisayar donanımları, küçük bir kasanın içerisine sığdırıldılar. Teknoloji kullanıcıları, laptopların sunmuş oldukları çeşitli avantajlardan ötürü ağırlıkla bu bilgisayar türünü tercih etmeye başladılar.

Bundan dolayı bir süredir masaüstü bilgisayar modellerine, laptop modelleri kadar ilgi gösterilmiyordu. Fakat masaüstü tasarımları da zaman içerisinde güncellendiler. Bunun sonucunda modern masaüstü modelleri diyebileceğimiz All in One bilgisayar konsepti ortaya çıktı.

Teknoloji kullanıcıları, laptoplara tüm donanımları küçük bir kasada bulundurması ve taşınabilir olmasından dolayı ilgi gösteriyorlar. Bilgisayar üreticileri, bu mantıktan yola çıkarak masaüstü konsepti geliştirmeye karar verdiler. Bunun sonucunda şirketler, monitöründen işlemcisine kadar tüm donanımları bir arada bulunan All in One PC konseptini geliştirdiler.

Teknoloji üreticileri, uzun süredir AIO(All in One) konsepti üzerinde çalışıyorlardı. Fakat bu konseptin popülerleşmesini sağlayan şirket, kesinlikle Apple oldu diyebiliriz. Apple, 1990’lı yılların sonunda ilk iMac modelini tanıttı. İlk iMac modeli, çeşitli yönleriyle teknoloji dünyasında adından söz ettirmeyi başardı. Çünkü Apple, bu modelde o zamana kadar kullanılmamış çeşitli tasarım ögelerini kullandı.

Ancak ilk iMac, şüphesiz AIO konseptinin başarılı ilk ürünlerinden birisiydi. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, Apple’ın iMac serisini geliştirmesiyle birlikte AIO bilgisayarlar ile tanıştılar. Zaman içerisinde AIO konseptine ilgi gösteren bilgisayar üreticisi sayısı arttı. Bunun sonucunda AIO bilgisayarlar hem donanım hem de tasarım konusunda büyük gelişimler gösterdiler.

Günümüzde birçok marka tarafından üretilen AIO bilgisayar modeli mevcut. Bu bilgisayar, dünya genelinde bazı teknoloji kullanıcı grupları tarafından yoğun ilgi görüyorlar. Ancak bilgisayar satışlarına genel olarak bakıldığında AIO PC modellerinin hâlâ laptoplar kadar ilgi görmediğini belirtmek mümkün.

All in One PC Kullanmanın Avantajları

Yeni bir bilgisayar satın almak teknoloji kullanıcıları için fazlasıyla maliyetli olabilmektedir. Bundan dolayı yeni bir bilgisayar almaya karar veren kişiler, alabilecekleri bilgisayar modelleri üzerinde geniş araştırmalar yapıyorlar. Laptoplar, taşınabilir olmaları ve fiziksel olarak az yer kaplamaları sebebiyle birçok bilgisayar kullanıcısının ilgisini çekiyor. Fakat fiziksel alan sorunu olmayan ve sabit bir yerde bilgisayar kullanacak kişiler masaüstü bilgisayar modellerine ilgi gösterebiliyorlar.

Masaüstü bilgisayar modeli satın almak isteyen kişiler, günümüzde çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Çünkü bilgisayar üreticileri, laptoplara gösterilen ilginin artmasından dolayı çalışmalarını laptop modelleri üzerine yoğunlaştırdılar. Yine de bazı şirketlerin masaüstü kullanıcılarını göz ardı etmeden yeni ürünler geliştirdiğini belirtebiliriz. Şirketler, özellikle masaüstü bilgisayarların tasarım anlamında geliştirilmiş hali diyebileceğimiz AIO bilgisayar modelleri üzerine çalışmaya başladılar.

AIO bilgisayarlar, kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunuyorlar. İlk olarak bu bilgisayarlar, klasik masaüstü bilgisayar modellerine göre daha az alan kaplıyorlar. Çünkü AIO bilgisayarlarda monitör ve donanımların yer aldığı kasa birleşik şekilde kullanıcılarla buluşuyor. Böylece AIO PC modelleri, klasik masaüstü bilgisayar modellerine göre kullanıcılarını alan konusunda daha fazla memnun etmeyi başarıyorlar.

All in One PC Kullanmanın Avantajları
24 inç Yeni Nesil iMac

Ayrıca AIO bilgisayarlar, kablo konusunda da oldukça avantaj sağlıyorlar. Kullanıcılar, tüm donanımların tek bir yerde toplanması sayesinde bilgisayarlarını daha az kablo ile kullanabiliyorlar. Böylece AIO bilgisayar kullanıcıları, diğer masaüstü bilgisayar kullanıcılarına oranla daha az kablo karışıklıkları yaşıyorlar.

Geçmiş yıllarda teknoloji üreticileri, bilgisayar kasalarını bir set halinde satmayı tercih ediyorlardı. Yani bir üretici, bilgisayarın ana kartından ekran kartına kadar birçok donanımını birleştirerek kullanıcılarına hazır bilgisayarlar sunuyorlardı. Fakat masaüstü bilgisayarlara gösterilen ilginin azalması, şirketlerin bu tercihini değiştirdi. Şirketler, daha çok donanım üzerinden üretim yapmaya başladılar. Böylece donanımları ayrı ayrı satın alarak birleştirme işlemi kullanıcılara kalmış oldu.

AIO bilgisayarlar, bu konuda kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü belirtmiş olduğumuz gibi All in One bilgisayar modelleri, tüm donanımları içerisinde bulunduracak şekilde kullanıcılarla buluşuyor. Bu sayede özellikle bilgisayar sektörü üzerine bilgisi bulunmayan kişiler, donanımlar üzerine geniş araştırmalar yapmaktan kurtulmuş oluyorlar.

All in One PC Kullanmanın Dezavantajları

Neredeyse tüm teknolojik cihazlar, kullanıcılarına avantajlar sundukları gibi dezavantajlara da sahipler. Bu doğrultuda All in One PC modelleri de çeşitli dezavantajlar bulunduruyorlar. Bundan dolayı AIO bilgisayar satın almayı düşünen kişilerin, bu bilgisayar modellerinin dezavantajlarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

İlk olarak AIO bilgisayarlar, laptoplar kadar çeşitli değiller. Yani AIO bilgisayar pazarında laptop pazarındaki kadar çok sayıda marka yer almıyor. Bu durum da piyasada yer alan AIO bilgisayar modeli sayısını ciddi ölçüde etkiliyor. Özellikle Türkiye’deki All in One PC pazarında sınırlı sayıda marka hizmet vermektedir. Bundan dolayı AIO bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız ilk olarak sınırlı sayıda marka ve model içerisinden tercih yapmanız gerekeceğini unutmamalısınız.

AIO bilgisayarlar, tasarım konusunda laptoplar göz önünde bulundurularak geliştirildiler. Bundan dolayı birçok AIO bilgisayar modelinde donanımlar, anakartta yerleşik şekilde yer alıyorlar. Bu durum, AIO PC kullanıcılarına fiziksel alan konusunda büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak kullanıcılar, donanım kısmında bazı sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

AIO bilgisayar modellerinde donanım değişikliği ya da yükseltmesi, klasik masaüstü bilgisayarlar kadar kolay olmamaktadır. Çünkü belirtmiş olduğumuz üzere AIO PC modellerinin birçoğunda donanımlar, anakarta entegre bir şekilde kullanıcılarla buluşmaktadırlar. Bundan dolayı bu bilgisayar modellerinde RAM, depolama alanı gibi çeşitli donanımların değişimi veya yükseltilmesi kolay olabilmektedir.

Ancak kullanıcılar, ekran kartı ve işlemci başta olmak üzere bazı donanımları değiştirmek veya yükseltmek istediklerinde çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bundan dolayı AIO bilgisayar modeli satın almayı düşünüyorsanız donanım değişikliği yapmanızın oldukça zor olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

AIO PC modelleri, başta tasarımları olmak üzere çeşitli özellikleriyle kullanıcılarına oldukça kullanışlı geliyorlar. Fakat bu bilgisayarlara erişmek biraz zor olabilmektedir. Çünkü AIO bilgisayar modelleri, genellikle muadili donanımlara sahip olan laptop veya masaüstü bilgisayarlardan daha yüksek satış fiyatlarıyla pazarda yer almaktadırlar. Bundan dolayı birçok bilgisayar kullanıcısı, bilgisayar tercihinde bulunurken AIO PC modellerini fiyatlarından dolayı elemektedir.

All in One PC Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bazı bilgisayar kullanıcıları, masaüstü bilgisayarlara göre daha az alan kaplamalarından dolayı AIO PC kullanmayı tercih etmektedirler. Bundan dolayı bilgisayar üreticileri, belirli aralıklarla yeni AIO bilgisayar modellerini piyasaya sürmektedirler. All in One PC kullanmaya karar veren kişiler, bu süreçte hangi bilgisayar modelini seçecekleri konusunda kararsızlık yaşayabiliyorlar. Bundan dolayı birçok kişi, en iyi AIO PC modeli hangisi veya AIO PC seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye merak etmektedir.

AIO PC seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk unsur marka tercihi olmaktadır diyebiliriz. Çünkü marka tercihi, bilgisayarın kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı uzun süreli bir AIO bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız kaliteli bir marka tercihinde bulunmalısınız.

All in One PC Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
MSI PRO AP241Z 5M

Bu yazımızda AIO bilgisayarların donanımlarının genellikle anakartta gömülü bir şekilde yer aldığını belirttik. Bundan dolayı AIO PC kullanıcıları için donanım değiştirmek veya yükseltmek neredeyse imkansız olmaktadır. Bu yüzden AIO bilgisayar seçiminde doğru donanımlara sahip bilgisayar modelini tercih etmelisiniz.

AIO bilgisayarlar, sahip oldukları donanımlara göre birbirlerinden farklılaşıyorlar. Bu noktada bilgisayardan performans beklentinize göre sizlere uygun donanımlara sahip AIO modelini tercih etmelisiniz. Ayrıca bazı AIO PC üreticileri, bilgisayar sektöründe ilgi görebilmek için rakiplerinden farklı çeşitli özellikler geliştirmektedirler.

Örneğin bazı AIO PC modellerinde dokunmatik ekran yer almaktadır. Bu sayede kullanıcılar, bilgisayarlarını herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan kolaylıkla kullanabilmektedirler. AIO PC tercihinde bulunurken bilgisayarın sunmuş olduğu tüm özellikleri incelemekte fayda var. Böylece satın almayı düşündüğünüz AIO PC modeliyle hangi işlemleri yapabileceğinizi kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

AIO PC Modellerinin Geleceği

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte bilgisayar sektöründe de ciddi gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Günümüzde oldukça güçlü işlemciler, ekran kartları, depolama alanları ve çeşitli donanımlar kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu doğrultuda AIO PC modellerinde de önemli değişimler gözlemleniyor.

İlk All in One PC modelleri, kaba tasarımlara sahiptiler. Bilgisayar geliştiricileri, donanım konusunda kullanıcılarını yeteri kadar memnun edemiyorlardı. Fakat süreç içerisinde AIO PC modelleri büyük gelişim gösterdiler. Şirketler, ilk etapta tasarım konusuna önem verdiler. Günümüzde teknoloji üreticileri, oldukça modern ve şık tasarımlara sahip AIO PC modelleri geliştiriyorlar.

Bunun yanı sıra donanım konusunda yaşanan gelişmeler AIO bilgisayarları da etkilemeyi başardılar. AIO üreticileri, en yeni donanımları geliştirdikleri bilgisayar modellerinde kullanmaya başladılar. Böylece hem şık tasarımlara sahip hem de oldukça güçlü performanslar sunan AIO modelleri bilgisayar pazarında yer edinmeye başladılar.

Başta Apple olmak üzere birçok AIO PC üreticisi, hâlâ üretmiş oldukları bilgisayarları geliştirmeye çalışıyorlar. Bu doğrultuda şirketler, kullanıcılarına çeşitli varyasyonlara sahip AIO PC seçenekleri sunmayı hedefliyorlar. Geçmiş senelerde AIO bilgisayar modellerinde donanım çeşitliliği çok azdı. Bunun yanı sıra şirketler, genellikle kullanıcılarına bilgisayarlarını donanım açısından özelleştirme imkanı sunmuyordu.

Fakat artık birçok AIO PC üreticisi, kullanıcılarına bir modelin çeşitli donanımlara sahip olan sürümlerini sunuyor. Bu sayede kullanıcılar hem bütçelerine daha uygun olan hem de ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri AIO PC modelini seçebiliyorlar. Önümüzdeki senelerde bu durumun daha da gelişeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Günümüzde yapılan çalışmalar, AIO PC seçeneklerinin gelecek yıllarda daha da çeşitleneceğini gösteriyor. Bu sayede kullanıcılar, yakın zamanda diledikleri donanımlara sahip AIO bilgisayar modellerini daha kolay bir şekilde satın alabilecekler diyebiliriz.

Genel Değerlendirme

Bilgisayarların hızla değişim göstermesi, AIO (All in One) PC modellerini kullanıcılarla buluşturdu. Özellikle iş dünyasında insanlar, AIO PC modellerine yoğun ilgi göstermeye başladılar. Fakat bireysel bilgisayar kullanıcıları, AIO bilgisayarlar konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olamayabiliyorlar. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda sizler için All in One PC ne demek sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra AIO bilgisayarlarla alakalı merak edilen önemli noktalar hakkında bilgiler verdik.

Sizler için hazırlamış olduğumuz All in One PC rehberimiz burada sona eriyor. All in One bilgisayarlar hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.