Akıllı Telefonun Hızını Artırmanın Yolları

Akıllı telefonlar artık hiç kuşkusuz, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ancak işlerimizi oldukça kolaylaştıran ve hızlandıran bu cihazların bir sorunu var. Zaman geçtikçe telefonlarımız, ilk aldığımızdaki performansını kaybetmeye başlıyor. Biz bunun önüne geçebilmek için bu yazımızda, akıllı telefonun hızını ve performansını artırmanın yolları nelerdir, sizlerle paylaşacağız.

Android Telefonun Performansını Yükseltmek

Telefonunu Güncel Tutmak

Telefonu en güncel sürümüyle kullanmak, var olan hataları düzeltmesi ve yeni sistemi hızlandırabilecek yeni özellikler getirmesi sebebiyle, kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Android, her yeni güncellemeyle birlikte cihazınızı geliştirir, güçlendirir ve hızlandırır.

Telefonunuzun ayarlar bölümünün cihaz hakkında veya sistem yazılım güncellemesini kontrol edebilirsiniz.

Gereksiz Uygulamaları Silmek

Telefonunuz uzun süredir kullanmadığınız uygulamalar ile mi dolu? Bunlar telefonunuzun yavaşlamasına sebep olmuş olabilir. Hem telefonunuzda yer kaplayan hem de arka planda çalışan bu uygulamalar sistemi meşgul eder ve yavaşlatır.

Bunun önüne geçmek için az kullandığınız uygulamaları telefonunuzda tutmamaya özen gösterin. Aylar önce indirdiğiniz ve bir daha hiç kullanmadığınız uygulamaları ise hiç beklemeden silin. Telefonunuzdaki hız artışını fark edeceksiniz.

Animasyonları Kapatmak

Siz farkında olmasanız bile her ekran değiştirdiğinizde telefonunuz bir animasyon geçişi yapar. Tüm bu animasyon geçişleri bir süre sonra telefona yük olur ve yavaşlamaya yol açar. Animasyonların geçişini azaltmak veya kapatmak ise sizin elinizdedir.

Bu işlemin olduğu menüye ulaşabilmek için ise cihazınızın geliştirici özelliklerinin açık olması gerekmektedir. Ayarlar kısmından derleme numarası adlı sekmeyi bulup üstüne sürekli tıklayın. Bunun sonucunda cihazınızdaki geliştirici seçenekleri aktif hale gelecektir.

Geliştirici seçenekleri menüsüne girince animasyon ölçeklerine tıklayın. İsterseniz animasyon ölçeklerini tamamen kapatabilir, isterseniz de geçişleri hızlandırabilirsiniz. Farklı denemelerle kendinize en uygun olan animasyon geçişini bulun ve onu kullanmaya başlayın.

akilli-telefon-hizini-artirmanin-yollari
Resim: android.com

Senkronizasyonu Kapatmak

Telefonunuzda fark edilmeyen bir başka işlem ise otomatik senkronizasyondur. Oldukça faydalı olan bu işlem, gelen mailler hakkında bildirim almanızı ve bulut gibi depolama merkezlerine dosyalarınızı aktarmayı sağlar. Bu işlemi durdurmak telefonunuzun hızını arttıracaktır ancak bunların karşılığı olarak saydığımız işlemleri el ile yapmanız gerekecektir. Eğer bunlar sizin için önemli değilse senkronizasyonu kapatmak cihazınızı hızlandıracaktır.

Ana Ekranı Temiz Tutmak

Hareketli bir duvar kağıdı, çok sayıda widget ve uygulama kısayolu telefonunun hızını kesinlikle yavaşlatacaktır. Cihazınızın performansını artırmak için, ana ekranı mümkün olduğunca temiz tutmak oldukça önemlidir.

Kullandığınız temadan daha sade görünümlü bir temaya geçiş yapmak da telefonunuzu hızlandıracak ve size bir performans artışı sağlayacaktır.

Önbelleği Temizlemek

Cihazınız, kullandığınız uygulamalarda daha hızlı geçiş yapabilmek için verileri depolar. Aslında telefonu hızlandırması gereken bu önbellek verileri, bazen oldukça fazla yer kaplar ve telefonunuzun yavaşlamasına sebep olur. Bu nedenle uygulamaların önbelleğini temizlemek hem telefonunuzda yer açar, hem de cihazın hızlanmasını sağlar.

Android Telefonların Performansını Artırmanın Diğer Yolları

  • Uygulamalarınızı güncel tutmak kullanım hızlarının artmasını sağlayabilir.
  • Telefonunuzda tarayıcı kullanırken veri tasarrufunu açmak, cihazınızın performansını artırabilir.
  • Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak da yardımcı olabilir.
  • Tüm bunlar haricinde telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek cihazınızın hızını ve performansını kesinlikle etkileyecektir.

iOS Telefonunuzun Hızını Artırmanın Yolları

Telefonda Yer Açmak

Aynı Android telefonlarda olduğu gibi, gereksiz ve kullanmadığınız uygulamaları, eski mesajları, fotoğrafları, müzikleri yani kısaca telefonda yer kaplayan işlevsiz şeyleri silmek, telefonun hızını önemli bir ölçüde artıracaktır.

Tarayıcı Geçmişini Temizlemek

Safari veya diğer tarayıcıların önbelleğinde tuttuğu veriler ve çerezler, telefonun performansını düşürebilir. Bunları temizlemek telefonun performansında bir artış sağlayacaktır.

Animasyonları Kapatmak

iPhone’lar da aynı Android’ler gibi geçiş animasyonları kullanırlar. Bunları kapatmak telefondan daha iyi verim almanızı sağlayabilir. Bu animasyonları kapatmak için ayarlar sekmesinde hareketi azalt butonunu aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak telefonun performansını artıracaktır.

Otomatik İndirmeyi ve Güncellemeyi Kapatmak

Otomatik indirmeler ve güncelleme arka planda çalışır ve siz farkında olmadan sistemi meşgul eder. Bunun sonucu olarak sistemden beklenen performansı alamayabilirsiniz. Ayarlar kısmında iTunes & App Store sekmesinden otomatik indirmeyi kapatabilirsiniz.

Arka Plan Uygulamalarını Kapatmak

Arka plan uygulamalarının sürekli yenilenmesi telefonun yavaşlamasına neden olacaktır. Arka plan uygulamalarının yenilenmesini kapatmak için ayarlardan, “Arka Planda Uygulama Yenile” kutusunu aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

akilli-telefon-hizini-artirmanin-yollari
Resim: apple.com

Telefonu Güncel Tutmak

Her ne kadar eski modellerde telefon güncellemeyle birlikte donanımsal özellikler yetersiz kalmaya başlasa da, yeterli donanıma sahip cihazlarda yazılımı güncel tutmak telefon performansını artıracaktır. Bu sebeple telefonunuzun modeline göre telefonu zorlamaya en yüksek yazılım sürümünde olmak, telefonun yavaşlamasını azaltacaktır.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek

Her zaman en garanti yol, telefonu fabrika ayarlarına döndürmektir. Bu yolun tek kötü özelliği, eğer bir yedeğiniz yoksa telefon içindeki bütün verilerin yok olmasıdır. Ancak bu işlem sonucunda telefonunuz kesinlikle performans artışı kazanacaktır.

Akıllı Telefonun Hızını Artırmanın Yolları

Özetlemek gerekirse, akıllı telefonun hızını artırmanın yolları her iki işletim sisteminde de üç aşağı beş yukarı aynı şeylerle sağlanır. Telefonu mümkün olduğunca boş tutmak ve temizlemek, animasyonları azaltmak, cihazı güncel tutmak ve en son çare fabrika ayarlarına döndürmek. Siz de telefonunuzun hızını ve performansını artırmak istiyorsanız bu listemizdeki çözümleri deneyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.