iPhone Cihazınız Yavaşladıysa Yeni Pil İhtiyacınız Olabilir

Eğer iPhone cihazınız eskisine göre daha yavaş çalıştığını veya pil ömrünün eskiye nazaran daha hızlı tükendiğini düşünüyorsanız, yeni pil alma vaktiniz gelmiş olabilir. Çünkü kullandığınız cihazlardaki piller, zaman geçtikçe yavaş yavaş kötüleşir. Apple’ın iPhone yazılımı ise bunu telafi etmeye çalışıyor. Telefonunuz beklenmedik bir şekilde kapanırsa, pil ömrünü korumak için telefonunuzu yavaşlatabilir ve birçok insan için rahatsız edici bir sürpriz olan beklenmedik kapanmaları önlemeye çalışabilir. Ancak telefonun pilini tamamen değiştirmek daha iyi bir çözüm olacaktır. Telefonunuzun yavaşlayıp yavaşlamadığını hızlı bir şekilde kontrol etmenin bir yolu vardır. Bu da yeni bir pil almak için muhtemelen telefonu göndermeniz ( veya çevrenizdeki açık olan bir Apple Store’a götürmeniz) anlamına gelmektedir.

İşte yapmanız gerekenler:

iPhone Bataryasının Sağlık Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

iphone-pil-kapasite
iOS 11.3 sürümünde iPhone bataryanın sağlık durumunun kontrol edilmesi
  • iPhone cihazınızdan Ayarlar kısmına girin
  • Pil’i seçin
  • Pil sağlığına tıklayın

Bu sekmede “Maksimum Kapasite’yi görebiliyor olmanız lazım. Ne kadar düşük olursa, pil ömrünüz o kadar az olur. Apple’ın resmi sitesi, “normal pilin orijinal kapasitesinin %80’ini elinde tutacak şekilde tasarlandığını” ve piliniz arızalıysa bir yıllık garanti çerçevesinde değiştirilebilir olduğunu söylüyor. Ancak bir yıllık yeni sayılabilecek bir iPhone, pil açısından genellikle iyi durumda olmalıdır.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra, bir sonraki alanı kontrol edin. “En Yüksek Performans Kapasitesi” yazıyorsa, bu iPhone telefonunuzun tam hızda çalıştığı ve yüksek ihtimalle iyi durumda olduğu anlamına gelir.

Ancak, bunun yerine “Performans yönetimi uygulandı” yazıyorsa, iPhone telefonunuz pil ömrü nedeniyle en az bir beklenmedik kapanma yaşadı ve Apple’ın yazılımı artık bunun tekrar olmasını önlemek için performansı kısıyor anlamına gelmektedir.

Uyarı mesajının sonunda “devre dışı bırak” butonuna tıklarsanız, bu özelliği devre dışı bırakarak telefonunuzun tekrardan en yüksek hızda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunun yerine en iyi seçenek pilinizi değiştirmek olacaktır.

Ayrıca dediklerimizin dışında, “Performans yönetimi kapalı”, ” Pil durumu bilinmiyor” veya ” Pil durumu bozulmuş” gibi şeyler yazıyorsa, en yakın zamanda eski performansına kavuşması için pilinizi değiştirmeniz gerekmektedir.

Pilinizi nasıl değiştirirsiniz?

iphone-pil-degistirme
Eğer bataryanız yaşlanıyorsa bu seçeneği görebilirsiniz.

Eğer bataryanızı değiştirmek istiyorsanız, Apple Store’dan randevu alarak veya iPhone telefonunuzu Apple’a göndererek değiştirebilirsiniz. Sizin için hangi şubeye göndermenin en mantıklı olduğunu görmek için Apple’ın web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir.

İyi haber şu ki, yeni bir batarya, yeni bir telefondan oldukça daha ucuz. Telefonunuz yeniyken satın aldığınız AppleCare+ ‘nız var ise, pili değiştirmek ücretsizdir.

Eğer AppleCare+ yoksa, iPhone 11, iPhone 11 Pro / iPhone 11 Pro Max ve iPhone X/ XS modellerindeki pili değiştirmek 69 dolardır. Eğer iPhone SE 2, iPhone 6 / 6S / 7 / 8 modelleri için ise bataryayı değiştirmek 49 dolara mal olacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.