Akıllı Telefon Satışlarında Düşüş Yaşanıyor

Canalys 2022’nin ikinci çeyreğindeki küresel akıllı telefon satışlarıyla ilgili bir rapor yayımladı. Rapora göre, dünya çapında akıllı telefon satışları 2022 yılının ikinci çeyreğinde %9 düşüş yaşadı. Nisan ve haziran ayları arasındaki sevkiyatların, ekonomik zayıflama ve bölgesel belirsizlik nedeniyle bu düşüşe neden olduğu bildirildi.

Şu sıralar sadece akıllı telefonlarda değil, bilgisayar satışlarında da ciddi düşüşler meydana geliyor. 2021 yılına göre bilgisayar satışlarında ciddi düşüşler yaşanmıştı. Pek çok popüler marka da bu düşüşlerden nasibini almıştı. Şimdi ise benzer durum akıllı telefon satışlarında oluştu.

Akıllı Telefon Satışlarındaki Düşüş
Kaynak: Canalys

Akıllı Telefon Satışlarından En Az Etkilenen Marka Samsung Oldu

Canalys’in yayımladığı çizelgede Samsung’un orta segmentte yer alan A serisi tedarikini güçlendirerek %21 pazar payı elde etmesi dikkat çekiyor. Bunun sonucunda da Samsung, akıllı telefon satışlarındaki düşüşe rağmen zirvedeki marka haline geliyor. Apple’ın ise iPhone 13’ün yüksek talep görmesiyle %17 pazar payına sahip olduğu belirtiliyor. Bu da Apple’ı, düşüşten en az etkilenen markalardan biri haline getiriyor.

Çizelgeye göre Xiaomi, Oppo ve Vivo, akıllı telefon satışlarındaki düşüşten etkilenen diğer markalar oluyor. Xiaomi’nin bir önceki seneye göre %3’lük bir düşüş yaşadığı görülürken Oppo’nun ve Vivo’nun %1’lik bir düşüşle karşılaştığı ortaya çıkıyor. Vivo ise %9 pazar payı elde ederek listedeki en az pazar payına sahip marka haline geliyor.

Canalys araştırmacısı Runar Bjørhovde, akıllı telefon satışlarındaki düşüşle ilgili açıklamalar yaptı. Runar, akıllı telefon pazarı görünümünün daha temkinli hale gelmesinden dolayı satıcıların ikinci çeyrekte taktiklerini gözden geçirmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Akıllı Telefon Satışlarındaki Düşüş 2
Kaynak: Canalys

Bunun yanında Runar ekonomideki sorunlar, az talep ve stok birikiminin satıcıların 2022’nin geri kalanı için portföy stratejilerini yeniden değerlendirmesine neden olduğunu ekliyor. Ayrıca fazla tedariki olan orta segment cihazlar artık daha çok risk taşıyor. Çünkü tüketicilerin çoğunun artık daha da ucuz cihazlara yöneldiği belirtiliyor. Bu da orta segment için zarara neden oluyor.

Bir diğer Canalys analisti Toby Zhu, düşen talebin bütün akıllı telefon tedarik zinciri için büyük endişeye neden olduğunu belirtti. Buna ek olarak Zhu, bileşen tedarikleri ve maliyetlerinin hafiflediğini de ekledi. Ancak ithalat yasalarının ve sevkiyatı geciktiren gümrük prosedürlerinin sorun yaşattığını da söylüyor.

Zhu, satıcıların yeni lansmanlar öncesinde promosyon ve teklifler sunarak satışlarını artırmayı planlayacağını belirtiyor. Ayrıca Zhu, geçen yılki talebin aksine tüketicilerin gelirinin bu yıl yükselen enflasyondan etkilendiğini de ekliyor.

Peki sizler akıllı telefon satışlarında düşüş yaşanması hakkında neler düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.canalys.com/newsroom/global-smartphone-market-Q2-2022

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.