Akıllı Hoparlör Önerileri: 2021 Yılının En İyileri

Evimizi uzaktan yönetmemize olanak sağlayan akıllı hoparlör kullanımı 2021 yılında çıkan yeni modeller ile birlikte giderek artmaktadır. Gelecekte akıllı hoparlörlerin hayatımızın önemli bir kısmını alacağından 2021 yılının sonuna yaklaştığımız bu dönemde, sahip olunabilecek en iyi akıllı hoparlörler listesini sizler için hazırladık. Listemize geçmeden önce “akıllı hoparlör nedir?” sorusunu yanıtlayalım.Akıllı Hoparlör Nedir?

Akıllı hoparlörler, cep telefonlarımızdan aşina olduğumuz sesli komut ile çalışan ve içerisinde sanal asistan bulunduran bir hoparlör türüdür. Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını destekleyen bu hoparlör türleri genellikle ev ve ofis kullanımı için uygundurlar. Ev aletleri ve sistemler ile entegre çalışabilme özelliklerinden dolayı ev ve ofis otomasyonları için tercih edilmektedir.

2021 Yılının En İyi Akıllı Hoparlörleri

Listemizde teknoloji devleri olan Apple, Google ve Amazon’un geçtiğimiz aylarda kullanıcıları ile buluşturduğu Apple HomePod Mini, Google Nest Audio, Google Home ve Amazon Echo modelleri bulunmaktadır.

Amazon Echo (4. Nesil – 2020)

Akıllı Hoparlör Önerisi: Amazon Echo
Amazon Echo 4. Nesil – 2020

Amazon Echo’nun 4. nesil cihazı, Alexa’nın gelişmiş ev güvenlik özellikleri, daha doğal konuşması ve tahmine dayalı akıllı ev kontrolleri ile rakiplerinden bir adım öne çıkmaktadır.

4. Nesil Amazon Echo, güçlü ses ve üst düzey yapay zekası ile 3. Nesil Amazon Echo’ya göre daha çok gelişmiş bir cihazdır. HomePod Mini ve Nest Audio gibi, bulunduğu odanın akustiğine de otomatik olarak uyum sağlamaktadır.

2020 yılında kullanıcılar ile buluşan yeni Amazon Echo’nun ses kalitesi rakiplerini geri bıraktı denilebilir. Daha fazla ses gücüne sahip olan 4. Nesil Amazon Echo, %85’lik ses seviyesiyle neredeyse Google Nest’in maksimum ses seviyesine eşittir.

Yurt dışında 100 dolarlık fiyat etiketi ile satışa sunulan Amazon Echo’nun ülkemizde satışı henüz bulunmamaktadır. Ürünü temin etmek için Türkiye’nin büyük alışveriş sitelerini deneyebilir veya yurt dışından sipariş edebilirsiniz.

Google Nest Audio

Akıllı Hoparlör Önerisi: Google Nest Audio
Google Nest Audio

Google daha önce 2016 yılında Google Home’u piyasaya sürmüştü. 2020 yılında, daha gelişmiş ve daha kullanışlı Google Nest Audio ile bizleri tanıştırdı.

Google Nest Audio, Google Home’a oranla %75 daha yüksek ses ve %50 daha güçlü bas ile geliştirilmiş şekilde kullanıcılara sunuldu. Rakipleri ile karşılaştırıldığında göze çarpan en büyük eksisi boyutu olan Google Nest Audio, HomePod Mini’den iki kat daha büyük boyuta sahiptir.

Google Nest Audio, rakibi olan Amazon Echo ile aynı fiyata sahiptir. Google Nest Audio’nun yurt dışında 99 dolarlık fiyat etiketi ile satışı bulunmaktadır. Ülkemizde Google Nest Audio’ya sahip olmak neredeyse imkansız. Hiçbir alışveriş sitesinde satışı bulunmamakta.

Google Home – Google Home Mini

Ülkemizde ulaşılabilir ve nispeten uygun fiyatlı olması açısından önereceğimiz bir diğer model ise Google Home. İlk olarak 2016 yılında karşımıza çıkan model bu teknolojinin öncü ürünlerinden birisi. Her ne kadar son nesil akıllı hoparlörler arasında yer almasa da hala alıcı bulabilen Google Home özellikleriyle göz doldurmaya da devam ediyor.

Google Nest Audio ile karşılaştırmasında belki de en büyük fark ürünün bulunabilirliği oluyor. Maalesef Nest Audio’yu ülkemizde temin etmek son derece zor. Ancak Google Home’u bulabilmek Nest Audio’nun yanında son derece basit kalıyor. Hatta doğrudan Türkiye içerisinde satış yapan mağazalar da mevcut.

Ürünün tamamen İngilizce olması bir dezavantaj olarak görülebilir ancak Türkiye pazarı için planlanmamasının etkisi olarak maalesef Türkçe desteği de sunulmuyor.

Bu ürünün minik bir modeli daha var. Google Home Mini hem fiyat hem de ebat olarak Google Home’dan daha ufak. Benzer işleri yapabilen cihaz bütçeye göre kesinlikle değerlendirilmeye alınması gerek diye düşünüyoruz.

Bu iki ürün haricinde Google Nest Mini, yüksek ve başarılı ses performansı ve daha güncel olması sebebiyle tercihler arasında olabilecek bir cihazdır. Araştırmanız sırasında Google Nest Mini’ye de bir şans verebilirsiniz.

Apple HomePod Mini

Akıllı Hoparlör Önerisi: Apple HomePod Mini
Apple HomePod Mini

Geçtiğimiz sene tanıtılan Apple HomePod Mini, 2018 yılında çıkarılan HomePod’un küçük kardeşidir. Piyasaya sürülen ilk HomePod fiyatının fazla olması nedeniyle kullanıcılar tarafından pek fazla tercih edilmemişti. Apple firması HomePod Mini’yi kullanıcılarına sunarak “akıllı hoparlör piyasasında ben de varım!” diyerek Google ve Amazon ile rekabet edebileceğini tekrar kanıtladı.

iPhone cihazınıza indirdiğiniz Home uygulaması ile bu akıllı hoparlörü kontrol edebilmektesiniz. Bu, “Home” uygulaması ile Apple’a özgü ayrıcalıklardan yararlanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Siri, evdeki sesleri algılayarak herkese farklı ses tonu ile hitap edebilecek ve Amazon Echo gibi odanızın akustiğine göre ses seviyesini ayarlayabilecek.

HomePod Mini’nin dezavantajı, boyutuna göre fiyatının fazla olması. Mini’nin profili Google’ın Nest Mini ve Amazon’un Echo Dot’a göre iki kat daha pahalıdır.

Hangi Akıllı Hoparlör Neden Tercih Edilmeli?

Siri’yi, Alexa’yı veya Google Assistant’ı tercih etmeniz muhtemelen kullanım amacınıza göre şekil gösterecektir. Siri, mesajlaşma gibi iPhone işlevleriyle entegre olurken, Google Asistan, Google’ın Takvim, Gmail ve arama hizmetleriyle, Alexa ise Amazon’un alışverişini ön plana çıkarıyor.

Alexa’lı Amazon Echo bu fiyata alınabilecek en iyi donanım ve özelliklere sahip bir cihazdır. Rakiplerine nazaran Amazon Echo’ya ödediğiniz ücret karşılığında daha fazla özellik sahibi olmaktasınız.

Apple kullanımına aşina iseniz HomePod Mini tam size göre bir akıllı hoparlör. Home uygulaması ile hem telefonunuza hem de evinize hakim olabiliyorsunuz.

Google uygulamalarını kullanmakta ve Gmail üstünden iş yapmaktaysanız sizlere Google Nest Audio’yu tercih edebilirsiniz. Eğer fiyat açısından da daha uygun bir ürün arıyorsanız Google Nest Mini, Google Home ya da Google Home Mini’yi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, Google Nest Mini de tercih edilebilecek ürünler arasındadır.

Henüz ülkemizde resmî satışları bulunmayan akıllı hoparlörlerin hangisi size daha cazip geliyor? Kullandığınız modeller var mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik ürünleri inceleyen ve karşılaştırmayı seven hiç kimse. Teknoloji ve spor düşkünü tasarım öğrencisi.“Akıllı Hoparlör Önerileri: 2021 Yılının En İyileri” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.