Akıllı Hoparlör Önerileri – 2023

Teknoloji, her alanda yaygınlaşmaya devam ediyorlar. Bu doğrultuda evlerde kullanılan teknolojik cihazlar da farklılık gösteriyor ve gelişiyorlar. Son zamanlarda evlerde, iş yerlerinde insanların yaşamlarını kolaylaştıran akıllı hoparlör modelleri yaygınlaşmaya başladılar. Peki akıllı hoparlör nedir, bu cihazlar ne işe yaramaktadırlar?

Birçok teknoloji kullanıcısı, henüz akıllı hoparlör teknolojisini bilmemektedir. Bunun en temel sebebi tabii ki bu cihazların dünya genelinde çok yaygın olmamalarından kaynaklanmaktadır. Fakat oldukça işlevsel olan bu cihazların sayısı her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Bundan dolayı sizler de akıllı hoparlör nedir diye merak edebilirsiniz.

Bizler de bu yazımızda sizler için akıllı hoparlör nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra hızla yaygınlaşmaya devam eden akıllı hoparlör modelleri içerisinde en iyi akıllı hoparlör modellerini listeleyeceğiz. Gelin şimdi akıllı hoparlörün ne olduğuna yakından bakalım.

Akıllı Hoparlör Nedir?

İnsanlar, günlük yaşamlarında yoğunluktan dolayı bazı işlemleri yapmaya vakit bulamayabiliyorlar. Örneğin gün içerisinde hava durumunu öğrenmek için arama motorundan araştırma yapmak bazı insanlar için zor olabiliyor. Bundan dolayı teknoloji geliştiricileri, insanların bu ihtiyacını karşılayabilmek için sanal asistanları geliştirdiler. Siri, Google Asistan gibi sanal asistanlar sesli komutları algılayarak teknoloji kullanıcılarına hizmet veriyorlar.

Akıllı hoparlör de tam bu noktada kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık veriyor. Akıllı hoparlör, bir sanal asistan kullanarak geliştirilen hoparlör çeşididir. Yani teknoloji kullanıcıları, bu hoparlörler üzerinden hoparlörde yer alan asistana talimat verebiliyorlar. Bunun sonucunda asistan, kullanıcının sorusuna veya isteğine göre gerekli işlemleri yapıyor.

Akıllı telefonlarda yer alan sesli asistanlar, temel olarak akıllı hoparlörlerin yaptıklarını yapıyorlar diye düşünebilirsiniz. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte akıllı hoparlörlerin yapıları da değişti. Teknoloji şirketleri, akıllı hoparlör modellerinde üst düzey teknolojileri kullanmaya başladılar.

Böylece akıllı hoparlör modelleri, günümüzde müzik açma bilgi verme gibi temel işlemlerin yanı sıra akıllı lambaları açma gibi işlemleri de yapabilmektedirler. Bundan dolayı akıllı hoparlörler günümüzde insanlar için bir ev asistanı görevini görebiliyorlar.

En İyi Akıllı Hoparlör Modelleri – 2023

Geçmiş senelerde yeni hoparlör teknolojisi olan akıllı hoparlörler, çok fazla kullanılmıyorlardı. Ancak günümüzde akıllı hoparlörler, işlevselliklerinden dolayı teknoloji kullanıcılarının hayatlarını önemli ölçüde kolaylaştırabiliyorlar. Bundan dolayı son zamanlarda akıllı hoparlörlere olan talep artmaya başladı. Tabii ki talebin artması, teknoloji üreticilerinin de dikkatini çekti. Bundan dolayı geçmişte kısıtlı sayıda şirket, akıllı hoparlör üretimi yaparken günümüzde bu şirketlerin sayısı artış göstermektedir.

Akıllı hoparlör üretimi için sanal asistan kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı aslında akıllı hoparlör üreticileri, sanal asistan konusunda zorluk yaşıyorlardı. Ancak günümüzde sanal asistanların sayısının ve kalitesinin artması, akıllı hoparlör üreticilerinin daha kolay bir şekilde akıllı hoparlör üretebilmelerine olanak sağladı. Günümüzde piyasada yer alan en iyi akıllı hoparlör modelleri şunlardır:

Amazon Echo 4.Nesil

En İyi Akıllı Hoparlör Modelleri - Amazon Echo 4.nesil

Teknoloji devi Amazon, çeşitli sektörlerde kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu doğrultuda Amazon, Alexa ile sanal asistan hizmeti de sağlamaktadır. Sanal asistan hizmetinin bulunması, Amazon’un akıllı hoparlör sektörüne giriş yapmasını kolaylaştırdı. Bu doğrultuda Amazon, 2020 yılında ürettiği ve hâlâ günümüzde en başarılı akıllı hoparlör modellerinden birisi olan Amazon Echo 4.Nesil ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

Sanal asistan olarak Alexa’ya sahip olan Amazon Echo 4.Nesil, kendisine belirtilen işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu noktada Amazon’un kullanmış olduğu ses teknolojisi büyük önem taşıyor. Amazon Echo 4.Nesil, kullanılan ses teknolojisi sayesinde kullanıldığı her ortama uygum sağlayabiliyor.

Oldukça gelişmiş bir yapısı bulunan Amazon Echo 4.Nesil ile telefonla birisini aramak, müzik açmak gibi işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu hoparlör modeli üzerinden evinizin ışıklarını kontrol etmek başta olmak üzere çeşitli işlemleri de yapabiliyorsunuz.

Amazon Echo 4.Nesil, yakın zamanda Türkiye’de de satışa sunuldu. Bu ürünü Türkiye’de 2.000 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz. Amazon Echo 4.Nesil, sunduğu özelliklerle satış fiyatını fazlasıyla hak eden bir ürün oluyor diyebiliriz.

Google Home

Google Home

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google, akıllı hoparlör sektöründe de üretmiş olduğu ürünlerle kullanıcılarına hizmet veriyor. Google, uzun süredir sesli asistan teknolojisi üzerine çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, geliştirmiş olduğu ürünleri akıllı telefon ve tablet kullanıcılarına sunuyor. Bunun yanı sıra Google, yapay zeka destekli bu sanal asistan hizmetini akıllı hoparlör olarak geliştirerek kullanmaya da karar verdi. Google tarafından geliştirilen en başarılı akıllı hoparlörlerden birisi de Google Home olarak karşımıza çıkıyor.

Google Home, şirketin en gelişmiş akıllı hoparlör modellerinden birisidir diyebiliriz. Teknoloji devi, çoğu modelinde kullanıcılarına müzik dinleyebilmek gibi temel özellikleri sağlıyor. Bunun yanı sıra Google Home ise daha kapsamlı özelliklere sahiptir. Bu model üzerinden diğer hoparlörlerde olduğu gibi müzik dinleyebiliyorsunuz. Ancak Google Home’un yapabildikleri bununla sınırlı değil.

Tasarım olarak da diğer Google hoparlör modellerinden farklılaşan Home, gelişmiş bir teknolojiye sahip. Bu sayede Google Home kullanıcıları, hoparlör üzerinden haberleri, trafik akışını öğrenme gibi işlemlerini de gerçekleştirebiliyorlar. Yani Google Home, kullanıcılarına diledikleri bilgileri de sağlıyor.

Oldukça kullanışlı bir yapıya sahip olan Google Home, diğer Google akıllı hoparlör modelleri gibi Türkiye’de resmi olarak satılmıyor. Bunun yanı sıra yurt dışından ürün tedarik eden kişiler de ürünü maliyetinden dolayı Türkiye’ye getirmeyi tercih etmiyorlar. Bundan dolayı Türkiye’de Google Home yerine Google Home Mini modelini bulabilirsiniz. Ancak Google Home Mini, sunmuş olduğu özelliklerle Google Home kadar gelişmiş bir cihaz değildir. Bundan dolayı Google Home’dan beklentileriniz ile Google Home Mini’yi satın almamanızı öneriyoruz.

Apple HomePod Mini

Apple HomePod Mini

Apple, sesli asistan konusunda en başarılı işleri çıkartan marka diyebiliriz. Şirket, uzun süredir Siri ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Öyle ki Siri, rakipleri arasında kullanıcılarını en çok memnun eden sesli asistanlardan birisidir. Bundan dolayı Apple, güçlü sesli asistanı ile akıllı hoparlör üretmeyi tercih etti. Apple, HomePod serisiyle akıllı hoparlör modelleriyle kullanıcılarının karşısına çıktı. Bizler de bu listemize Apple HomePod Mini’ye yer verdik.

Apple, HomePod Mini’nin ses teknolojisini oldukça başarılı geliştirdi. HomePod Mini, bu sayede 360 derecelik bir ses performansına sahip. Yani hoparlör, boyut olarak küçük olsa da ses performansı konusunda oldukça iddialı diyebiliriz. Bunun yanı sıra Apple, hoparlörde kullanılabilecek uygulamaları da kapsamlı şekilde geliştirdi. Böylece hoparlör üzerinden Siri’nin yanı sıra Apple Müzik, Apple Podcast gibi uygulamaları da kullanabiliyorsunuz.

Wi-Fi erişimi ile kullanımı mümkün olan cihaz aynı zamanda Apple cihazlarla uyumlu çalışmaktadır. Bu doğrultuda Apple HomePod Mini’yi kullanabilmek için en az iPhone 6S’e sahip olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra cihaz, tabii ki iPad modelleriyle de kullanılmaktadır.

Oldukça başarılı bir hoparlör olan Apple HomePod Mini, Türkiye’de resmi olarak yer almıyor. Bundan dolayı Apple’ın bu ürününü Türkiye’de resmi garantili olarak kullanmak mümkün değil. Ancak ürünü yurt dışından getirip satan mağazalar mevcut. Bu mağazalar, Türkiye’de Apple HomePod Mini’yi 5.500 TL’den başlayan fiyatlarla satmaktadırlar.

Google Nest Audio

Google Nest Audio

Sizler için hazırlamış olduğumuz listemize bir başka Google modeli ile devam ediyoruz. Google, akıllı hoparlörler üzerine ciddi çalışmalar yapıyor. Bundan dolayı şirket tarafından geliştirilen model sayısı, diğer şirketlere göre oldukça fazla düzeyde diyebiliriz. Bu doğrultuda oluşturulan en başarılı ürünlerden birisi de Google Nest Audio olarak karşımıza çıkıyor.

Sade bir tasarıma sahip olan Google Nest Audio, kolay kullanılabilir tasarımı sayesinde her yerde kullanıma uygun. Google, bu hoparlörü temel olarak müzik/ses dosyalarını dinlemek amacıyla geliştirdi. Bu doğrultuda YouTube gibi platformlar üzerinden müzik dinleyebilmek için hoparlör üzerinden sesli komut verebiliyorsunuz.

Hoparlör “Hey Google” komutuyla çalışıyor. Bu komut üzerinden Google Nest Audio ile yüksek ses kalitesiyle müzik dinleyebiliyorsunuz. Google Nest Audio, yapabildikleriyle sınırlı bir cihaz gibi görünse de Google’ın bu cihazı sadece müzik dinlemek amacıyla geliştirdiğini unutmamak gerekiyor. Bundan dolayı Google Nest Audio, aslında üretim amacını fazlasıyla karşılıyor diyebiliriz.

Google, Nest Audio modelini resmi olarak Türkiye’de satmıyor. Ancak yurt dışından getirilen Google Nest Audio modellerini Türkiye’de satın alabilirsiniz. Bu kapsamda cihaz, 8.000 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de kullanıcılarıyla buluşuyor.

Bose Home Speaker 500

en iyi Akıllı Hoparlör modelleri - Bose Home Speaker 500

En iyi akıllı hoparlör modelleri listemizin son sırasında Bose Home Speaker 500 yer alıyor. ABD merkezli ses teknolojileri üreticisi olan Bose, bir süredir akıllı hoparlör kategorisinde de ürünler üretiyor. Şirketin üretmiş olduğu Bose Home Speaker 500 modeli de Türkiye’de satılan en iyi akıllı hoparlör modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bose Home Speaker 500, sade bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Şirket, kullanıcılarına beyaz ve siyah renk seçenekleriyle hizmet veriyor. Cihazın tasarımına baktığımızda cihazın gövdesinde bir tane LCD ekran yer alıyor. Bu ekran üzerinden hoparlörü kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca akıllı telefonunuz üzerinden de cihazı kontrol etmeniz mümkün. Bunun yanı sıra hoparlörde uzaktan kumandayla kontrol özelliği yer almıyor.

Google Asistan’a sahip olan hoparlörde aynı zamanda Alexa desteği de mevcut. Bu doğrultuda cihaz, sesli asistan noktasında sizleri fazlasıyla memnun edecektir. Ayrıca Bose Home Speaker 500; Spotify, Amazon Music, Apple Music ve Deezer başta olmak üzere birçok platforma da destek sağlamaktadır. Bose Home Speaker 500, Türkiye’de 13.000 TL’den başlayan fiyatlarla akıllı hoparlör pazarında kendisine yer buluyor.

Hangi Akıllı Hoparlör Neden Tercih Edilmeli?

Siri’yi, Alexa’yı veya Google Asistan’ı tercih etmeniz muhtemelen kullanım amacınıza göre şekil gösterecektir. Siri, mesajlaşma gibi iPhone işlevleriyle entegre olurken, Google Asistan Google’ın Takvim, Gmail ve arama hizmetleriyle, Alexa da Amazon’un alışverişini ön plana çıkarıyor.

Alexa’lı Amazon Echo bu fiyata alınabilecek en iyi donanım ve özelliklere sahip bir cihazdır. Rakiplerine nazaran Amazon Echo’ya ödediğiniz ücret karşılığında daha fazla özellik sahibi olmaktasınız. Apple kullanımına aşina iseniz HomePod Mini tam size göre bir akıllı hoparlör. Home uygulaması ile hem telefonunuza hem de evinize hakim olabiliyorsunuz.

Google uygulamalarını kullanmakta ve Gmail üstünden iş yapmaktaysanız sizlere Google Nest Audio’yu tercih edebilirsiniz. Eğer fiyat açısından da daha uygun bir ürün arıyorsanız Google Nest Mini, Google Home ya da Google Home Mini’yi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, Google Nest Mini de tercih edilebilecek ürünler arasındadır.

Genel Değerlendirme

Teknoloji, hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Gelişen teknolojiyle birlikte yeni teknolojik cihazlar, insanların karşısına çıkıyor. Bu cihazlardan birisi de akıllı hoparlörler olmaktadırlar. Son zamanlarda dünya genelinde yaygınlaşmaya başlayan akıllı hoparlörler, insanların yaşamlarını belirli alanlarda önemli derece kolaylaştırmaktadırlar.

Teknoloji kullanıcıları, akıllı hoparlörler üzerinden mesajlaşma, müzik dinleme gibi işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bunun yanı sıra bu hoparlörler, ev yönetimi gibi işlerde de insanlara yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı akıllı hoparlörlerin kullanım alanının çok kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz.

Geçmiş senelerde akıllı hoparlörlere olan ilgi düşük seviyedeydi. Çünkü sanal asistanların yeterince gelişmemesi, bu cihazların beklenen performansı verememelerine neden oluyordu. Ancak sanal asistanların gelişmeye başlamasıyla birlikte akıllı hoparlörlerin kullanılabilirliği de arttı. Bundan dolayı akıllı hoparlörlere olan da artmaya başladı.

Akıllı hoparlörlere olan ilginin artması, bu cihazların üretimini yapan teknoloji şirketi sayını arttırdı. Böylece akıllı hoparlörlerin modelleri çeşitlilik göstermeye başladı. Eğer sizler de akıllı hoparlörler arasında tercih yapmaya çalışıyorsanız en iyi akıllı hoparlör modeli hangisi diye merak edebilirsiniz. Bunun için bu yazımızda sizler için en iyi akıllı hoparlörlerden de bahsettik.

Sizler için hazırlamış olduğumuz akıllı hoparlör rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda yeni hoparlör teknolojisi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Ayrıca bu hoparlörleri kullanmak istiyorsanız yazımızda yer alan hoparlör modellerinden birisini tercih edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.

“Akıllı Hoparlör Önerileri – 2023” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.