Airdrop Nedir?

Gelişen teknolojiyle birlikte teknoloji üreticileri de çeşitli özellikleri kullanıcılarına sunmaya devam ediyorlar. Apple da sunduğu özelliklerle kullanıcılarını en çok memnun eden şirketlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirketin sunduğu hizmetlerden birisi de Airdrop olarak karşımıza çıkıyor. Özellik, son zamanlarda iyice popülerleşmeye başladı. Ancak bu özelliğin ne işe yaradığını bilmeyen kişiler Airdrop nedir diye merak ediyorlar.

Günümüzde Airdrop terimi, teknoloji kullanıcıları tarafından bazı noktalarda karıştırılabiliyor. Çünkü Airdrop, Apple tarafından geliştirilen bir özelliğin adı olmasının yanı sıra kripto para piyasasında da bir terim olarak ön plana çıkıyor. Bizler bu yazımızda sizler için Apple tarafından geliştirilen Airdrop özelliğine yakından bakacağız. Bu özelliğin ne işe yaradığını ve nasıl kullanılabileceğini açıklamaya çalışacağız.

Lafı daha fazla uzatmadan gelin hep birlikte Apple tarafından geliştirilip son zamanların en popüler özelliklerinden birisi olan Airdrop’a daha yakından bakalım.

Airdrop Nedir

Dosya transferi, günümüzde teknoloji kullanıcılarının en sık yaptıkları işlemlerin başında gelmektedir. Kullanıcılar, kişisel fotoğraflarından iş dosyalarına kadar birçok verilerini bazı zamanlarda transfer etmek durumunda kalabiliyorlar. Bu noktada geçtiğimiz yıllarda kullanıcıların bu ihtiyaçlarını kablolu veri aktarımı teknolojisi karşılıyordu. Daha sonra gelişen Bluetooth teknolojisi, teknoloji kullanıcılarına dosya transferi konusunda kolaylık sağlamaya başladı.

Günümüzde ise kullanıcılar, veri transferi için daha çok dijital depolama servislerini kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak bazı teknoloji şirketleri, kullanıcılarına daha kolay veri transferi imkanı sunuyor. Bu şirketlerin başında da Apple geliyor. Veri transferinin çok yoğun yapıldığı bu zamanlarda Apple, kullanıcılarının bu işlemlerini Airdrop özelliği ile daha kolay yapmalarını sağlıyor.

Airdrop özelliği, 2011 yılında kullanıcılarıyla buluştu. Apple, bu özelliği kendi cihazlarını kullanan kullanıcılarının veri transferi işlemlerini kolaylaştırabilmek adına geliştirdi. Yani Airdrop özelliği, temel olarak Apple cihazlar arasında veri transferi yapılabilmesine olanak sağlıyor. Ancak bu özelliğin ne olduğunu bilmeyen Apple kullanıcıları, Airdrop nedir diye merak ediyorlar.

Bilindiği üzere Apple, cihazlarının güvenliği için Apple cihazlar ile başka cihazların bağlantı kurmasına kolay bir şekilde izin vermiyor. Bundan dolayı Apple kullanıcılarının veri transferi başta olmak üzere bazı işlemleri yapabilmeleri için ikinci bir Apple cihazla eşleşmeleri gerekiyor. Airdrop özelliği de belirttiğimiz gibi bu şekilde çalışıyor.

Şirket, Airdrop özelliği sayesinde kullanıcılarına Apple cihazlar arasında hızlı ve kolay veri aktarımı yapabilme imkanı sunuyor. Apple kullanıcıları, bu özellik sayesinde ek yazılımlara veya kablolu bağlantılara ihtiyaç duymadan Apple cihazları arasında kolaylıkla aktarım yapabiliyorlar. Bundan dolayı veri aktarımının oldukça önemli olduğu günlerde Airdrop özelliği, her geçen gün önem kazanmaya devam ediyor.

Belirttiğimiz gibi Airdrop özelliği, Apple kullanıcılarının veri aktarım işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Bu özelliği öğrenen Apple kullanıcıları, özelliği nasıl kullanabileceklerini merak ediyorlar. Bazı kullanıcılar, veri aktarımı söz konusu olduğu için işlemin zorlayıcı olabileceğini düşünüyorlar. Ancak Airdrop üzerinden veri aktarımı yapmak oldukça kolay bir işlem. Sizler için yazımızın devamında Airdrop üzerinden nasıl veri aktarımı yapabileceğinizi inceleyeceğiz.

Airdrop Nasıl Kullanılır

Airdrop, günümüzde teknoloji kullanıcılarının en çok kullandıkları özelliklerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Veri aktarımı konusunda büyük kolaylık sağlaması, özelliği popüler bir hale getiriyor. Apple kullanıcıları, Airdrop nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra özelliğin sunduğu imkanlardan faydalanmak için bu özelliği kullanmak istiyorlar. Fakat bu özelliğin nasıl kullanılacağını bilmeyen Apple kullanıcıları, Airdrop nasıl kullanılır diye merak ediyorlar.

Birçok kullanıcı, bu özelliğin kullanımının oldukça zor olduğunu düşünüyor. Çünkü veri aktarımı, geçmiş yıllarda kullanıcılar için oldukça zahmetli bir işlem oluyordu. Ancak Airdrop gibi hizmetler, veri aktarımı işlemini çok kolaylaştırdılar. Apple kullanıcılarının Airdrop özelliğinden faydalanabilmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı noktalar mevcut.

Airdrop Nasıl Kullanılır

İlk olarak Airdrop özelliğinin sadece Apple cihazlar arasında kullanılabildiğini unutmamanız gerekiyor. Yani iOS işletim sistemli bir cihaz ile Android bir cihaz arasında Airdrop ile veri aktarımı yapabilmeniz şimdilik mümkün değil. Airdrop özelliğini iOS-iOS ve iOS-MacOS işletim sistemli cihazlar arasında kullanabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Apple, iPhone 11 ve sonraki modelleri ile önceki modelleri arasında Airdrop özelliğini biraz farklı bir şekilde sunuyor. Temel olarak Airdrop özelliğini kullanmak oldukça kolay. Kullanıcılar, ilk etapta paylaşmak istedikleri dosyayı seçip “Paylaş” seçeneğine tıklıyorlar. Daha sonra karşınıza çıkan seçeneklerden “Airdrop” seçeneğini seçiyorsunuz.

Airdrop seçeneğini seçtikten sonra cihazınızı, veri transferi yapmak istediğiniz cihaza yaklaştırmanız ve karşınıza çıkan ekrandan veri transferi yapacağınız cihazı seçmeniz gerekiyor. Son aşamada veri transferi yapacağınız cihazda Airdrop isteğini kabul etmelisiniz. Ardından aktarmak istediğiniz veri, cihazınızdan diğer cihaza hızlı bir şekilde aktarılıyor.

Bunun yanı sıra kullanıcılar, cihazlarının ayarlar kısmından Airdrop ayarlarını düzenleyebiliyorlar. Bu ayarların temelinde kimlerle Airdrop özelliğinin kullanılabileceği yer alıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, cihazlarının güvenliğini sağlayabiliyorlar. Ancak yine de bazı Apple kullanıcıları, bu özelliğin güvenliği konusunda endişe yaşıyorlar. Yazımızın devamında Airdrop’un güvenilir olup olmadığına değineceğiz.

Airdrop ile Dosya Transferi Güvenilir mi

Veri transferleri sırasında kullanıcıların en çok dikkat ettiği konuların başında güvenlik geliyor. Kullanıcılar, veri transferini işlemini genellikle kişisel veya iş verilerini transfer etmek için kullanıyorlar. Bu veriler de teknoloji kullanıcılarının en değerli verileri oluyor diyebiliriz. Bu yüzden kullanıcılar, veri aktarımı sırasında verilerinin güvenliklerini tehlikeye atmak istemiyorlar.

Bu noktada Apple kullanıcıları da Airdrop ile yapılan dosya transferi işlemi güvenilir mi diye merak ediyorlar. Apple, neredeyse sunduğu tüm hizmetlerde gizlilik ve güvenlik konularına büyük önem veriyor. Bundan dolayı şirket, geliştirdiği özelliklerde kullanıcılarının gizliliğini tehlikeye atacak unsurları kullanmamaya özen gösteriyor. Ayrıca şirket, özelliklerde güvenlik seviyesini yükseltmek için de çeşitli önlemler alıyor.

Airdrop özelliği de Apple’ın güvenlik konusunda hassas davrandığı özelliklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Veri konusunda oldukça hassas davranan Apple, veri transferi konusunda da dikkatli davranıyor. İlk olarak şirket, Apple cihazların Airdrop özelliğini kullanabilmeleri için çift taraflı eşleşme yapmalarını zorunlu tutuyor. Yani bir Apple cihazdan diğer Apple cihaza doğrudan veri aktarımı yapamıyorsunuz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle iki cihazı eşleştirmeniz gerekiyor.

Airdrop ile Dosya Transferi Güvenilir mi

Bunun yanı sıra Apple, bazı kullanıcılarının Airdrop özelliğini kullanmak istemeyeceklerini düşünerek özelliği kapatma imkanı sunuyor. Yani Apple kullanıcıları, cihazlarının ayarlarına girerek cihazlarını Airdrop eşleştirmelerine kapatabiliyorlar. Bu sayede kullanıcılar, başka Apple cihazlardan eşleştirme isteği bile almıyorlar.

Son olarak Airdrop ile veri aktarımının cihazlar arasında doğrudan gerçekleştiğini belirtmemiz gerekiyor. Yani Apple, veri transferi için verilerinizi herhangi bir dijital ortama kayıt etmiyor. Verileriniz, eşleştirdiğiniz cihazlar arasında Bluetooth ve Wi-Fi teknolojileri üzerinden paylaşılıyor. Bu durum da verilerinizin güvende kalmasını sağlayan bir diğer etken oluyor.

Genel olarak değerlendirdiğimizde Airdrop ile veri aktarımının belirli koşullar altında gerçekleşmesi durumunda oldukça güvenilir olduğunu belirtebiliriz. Ancak yine de bu noktada özelliğin güvenilir olup olmadığı bir süre sonra kullanıcının özelliği kullanımına bağlı olarak değişiyor.

Yani kullanıcılar, tanımadıkları cihazlardan gelen Airdrop isteklerini kabul ederlerse cihazlarının güvenliğini tehlikeye atmış oluyorlar. Bu yüzden özelliği dikkatli kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Airdrop Benzeri Hizmetler Var mı

Airdrop, günümüzde veri transferi konusunda en popüler hizmetlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Fakat belirttiğimiz gibi bu özellik, şimdilik sadece Apple cihazlar arasında kullanılıyor. Bundan dolayı Android kullanıcıları başta olmak üzere birçok teknoloji kullanıcısı Airdrop benzeri hizmetler var mı diye merak ediyorlar.

Yazımızın başında da açıkladığımız gibi günümüzde veri aktarımı işlemi, geçmiş yıllara göre oldukça kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Kullanıcılar, dijital veri depolama hizmetleri üzerinden kolayca verilerini başkalarıyla paylaşabiliyorlar. Ancak bazı teknoloji kullanıcıları, bu hizmetler yerine Airdrop gibi daha hızlı çalışan hizmetleri kullanmak istiyorlar.

Bu noktada teknoloji üreticileri, Android kullanıcıları için henüz somut adımlar atmadılar. Yani Android cihazlar üreten herhangi bir şirket, henüz Airdrop kadar stabil ve başarılı çalışan bir veri aktarımı yazılımı geliştirmedi. Ancak Android kullanıcılarının yine de kullanabilecekleri bazı veri aktarımı uygulamaları mevcut.

Bilindiği üzere Google Play Store, uygulama çeşitliliği konusunda kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. Play Store, bu konuda da kullanıcılarına oldukça çeşitli uygulamalar sunuyor. Üçüncü parti uygulama geliştiricileri, Android kullanıcılarının Airdrop’a ilgi göstereceklerini bildikleri için bu tarzda hizmet veren uygulamalar geliştiriyorlar. Bunun sonucunda da Google Play Store’da Zapya ve Snapdrop başta olmak üzere çok çeşitli veri aktarma uygulamaları kullanıcılarına hizmet veriyorlar.

Bu uygulamaların genel olarak kullanıcılarını memnun ettiklerini belirtebiliriz. Fakat uygulamaların üçüncü parti geliştiriciler tarafından geliştirildiğini unutmamanız gerekiyor. Google, Play Store’da yayınlanan uygulamalar için belirli güvenlik testleri uyguluyor.

Ancak yine de bazı uygulamalar, kullanıcılarının güvenlik ve gizliliğini ihlal edecek davranışlarda bulunabiliyorlar. Bundan dolayı bu noktada üçüncü parti veri aktarım uygulamalarını kullanıp kullanmamak sizlerin tercihine bağlı diyebiliriz. Eğer veri aktarımı için bu uygulamaları kullanmayı tercih edecekseniz herhangi bir sorun karşısında sorumluluğun tamamen size ait olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Airdrop Nedir: Genel Değerlendirme

Airdrop, Apple tarafından geliştirilen bir veri paylaşma hizmeti olarak ön plana çıkmaktadır. Apple, bu hizmeti sayesinde kullanıcılarına hızlı veri aktarımı imkanı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda şirket, özelliği 2011 yılında kullanıcılarıyla buluşturdu. Nitekim Apple, özelliği kullanıma sunduğu yıldan bugüne oldukça başarılı bir performans gösteriyor diyebiliriz.

Günümüzde birçok Apple kullanıcısı, başka Apple cihazlarla veri aktarımı için Airdrop özelliğini kullanmayı tercih etmektedir. Çünkü Airdrop, kullanıcılarına hem hızlı hem de güvenilir bir veri aktarımı imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra Airdrop özelliğini kullanmak Apple kullanıcıları için çok kolay oluyor. Kullanıcılar, Apple’ın sunduğu özellikler doğrultusunda cihazlarını kolaylıkla eşleştirerek veri aktarımı yapabiliyorlar.

Bu noktada konu, veri aktarımı olduğu için kullanıcılar doğal olarak güvenilirlik endişesi yaşıyorlar. Apple, birçok hizmetinde olduğu gibi Airdrop özelliğinde de çeşitli güvenlik önlemleri alıyor. Böylece kullanıcılar, güvenle Airdrop üzerinden veri aktarımı yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra Apple, bu hizmete güvenmeyen kullanıcılarına cihazlarını Airdrop eşleşmelerine kapatma imkanı sunuyor.

Apple, bu özellik ile veri aktarımı konusunda Apple kullanıcılarına büyük bir kolaylık sunuyor. Bundan dolayı Android kullanıcıları da Airdrop hizmetine benzer özelliklerden faydalanmak istiyorlar. Bu doğrultuda kullanıcılar, Airdrop’un alternatifleri var mı diye merak ediyorlar. Google Play Store’da yer alan çeşitli veri aktarımı hizmetleri mevcut. Bu hizmetlerden birçoğu Airdrop ile aynı mantıkla çalışmaktadır. Ancak bu hizmetlerin üçüncü parti geliştiriciler tarafından geliştirildiğini unutmadan kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Airdrop rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda temel olarak Airdrop nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra Airdrop’la alakalı en çok merak edilen soruları da yanıtlamaya özen gösterdik. Sizler de Airdrop hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.