Dropbox Nedir?

Fiziksel depolama alanları, birçok kullanıcı için yetersiz gelmeye başladı. Bu durum, kullanıcıların dosya barındırma hizmetlerine yönelmelerine sebep oldu. Dosya barındırma hizmetleri içerisindeki en popüler hizmet de Dropbox diyebiliriz. Ancak bu hizmeti bilmeyen kişiler, Dropbox nedir diye merak ediyorlar.

Depolama alanları, teknolojik cihazlar için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Teknoloji kullanıcılarının kişisel verilerinden cihazların işletim sistemlerine kadar birçok veri, depolama alanlarında saklanmaktadır. Günümüzde cihazlarda depolanan verilerin boyutları oldukça yüksek seviyelere ulaştılar. Bundan dolayı belirttiğimiz gibi kullanıcılar, dijital depolama hizmetlerine yöneliyorlar.

Dropbox da uzun süredir hizmet veren en başarılı dijital depolama servislerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu hizmetin tam olarak ne işe yaradığını bilmeyen teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bu yüzden bizler de bu yazımızda sizler için Dropbox nedir, ne işe yarar sorularına cevap vermeye çalışacağız. Şimdi gelin hep birlikte Dropbox hizmetlerine daha yakından bakalım.

Dropbox Nedir?

Dijital depolama hizmetleri, son yıllarda yoğun ilgi görmeye başladılar. Fiziksel depolama alanları yetersiz gelmeye başlayan kişiler, verilerini ek bir fiziksel depolama cihazında depolamak yerine dijital hizmetlerde depolamayı tercih ediyorlar. Bunun sonucunda da bu hizmetlere gösterilen ilgi, her geçen gün artıyor. Hizmetlere gösterilen ilginin artması, hizmet veren kuruluşların sayısını da artırıyor. Bu yüzden günümüzde birçok dijital depolama hizmeti, kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Ancak tabii ki bu servisler arasında diğer servislerden daha başarılı çalışan ve ön plana çıkmaya çalışan hizmetler mevcut. Dropbox da bu hizmetlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. 2007 yılında hizmet vermeye başlayan Dropbox, sektöründeki öncü ve en başarılı kuruluşlardan birisi diyebiliriz.

Dropbox, ilk hizmet vermeye başladığı zamanlarda piyasada yer alan kısıtlı sayıdaki dijital depolama hizmetlerinden birisiydi. Bundan dolayı hizmetin ilk etaplarda kullanıcı toplayıp adını yaygınlaştırması pek zor olmadı. Ancak zaman geçtikçe Dropbox’ın rakiplerinin sayısı ciddi ölçüde arttı. Bu yüzden Dropbox, popülerliğini ve başarısını koruyabilmek adına çeşitli yeni özellikler geliştirerek kullanıcılarına hizmet vermeye devam etti.

Günümüzde Dropbox, en hızlı çalışan dijital depolama hizmetlerinden birisi olarak biliniyor. Hız, tabii ki dijital depolama hizmetleri için oldukça önemli bir özellik olarak ön plana çıkıyor. Fakat kullanıcılar, platformun hızından ziyade güvenilirliğine dikkat ediyorlar.

Çünkü kullanıcılar, kişisel verilerinden iş verilerine kadar birçok veriyi dijital depolama hizmetlerinde saklamaya başladılar. Bundan dolayı insanlar, verilerini tehlikeye atmamak için güvenilir depolama hizmetlerini seçmeye özen gösteriyorlar. Dropbox, hız konusunda olduğu gibi güvenilirlik konusunda da oldukça başarılı diyebiliriz.

Fakat bazı teknoloji kullanıcıları, platformun güvenilirliği konusunda endişe duyuyorlar. Bunun için yazımızın devamında sizler için Dropbox hizmetlerinin güvenilir olup olmadığını inceleyeceğiz.

Dropbox Güvenilir mi?

Dropbox, dünya genelinde en çok kullanılan depolama servislerinden birisi olarak biliniyor. Hizmet, sahip olduğu özellikler sayesinde kurulduğu günden beri kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Fakat günümüzde, teknoloji kullanıcıları bir hizmetin sahip olduğu özellikler kadar güvenilir olup olmadığına da dikkat ediyorlar. Özellikle bu hizmet, bir depolama servisiyse kullanıcılar ekstra dikkatli davranıyorlar.

Çünkü artık veriler, en değerli varlıklar olmaya başladılar. Bundan dolayı sanal korsanlar da kişisel ve iş verileri başta olmak üzere genel olarak verileri çalmaya yönelik ataklarını çoğalttılar. Teknoloji kullanıcıları da bu yüzden normal olarak verilerini güvenle depolayabilecekleri depolama servislerini kullanmaya özen gösteriyorlar.

Dropbox, bu noktada kullanıcılarını en çok memnun eden hizmetlerden birisi diyebiliriz. Çünkü Dropbox, kurulduğu günden bugüne güvenlik ve gizlilik konularına oldukça önem veriyor. Bunun sonucunda da geliştiriciler, sundukları hizmette neredeyse her adımda şifreleme yöntemi kullanıyorlar.

Dropbox Güvenilir mi

Ayrıca Dropbox, yüklenen verilerin gizliliğini korumak için dosyaların paylaşımını herkese açık yapmıyor. Dosyaların paylaşımı, tamamen dosya sahibinin kontrolüne bırakılıyor. Yani dosya sahipleri, yükledikleri dosyaları sadece kendi belirledikleri kişilerle paylaşıyorlar. Tabii ki kullanıcıların, dosya paylaşma gibi bir zorunluluğu yok. Yani Dropbox hizmetini sadece dosyalarınızı korumak için de kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Dropbox, kullanıcılarının hesap türlerine göre alternatif güvenlik yöntemleri de sunuyor. Bunun için Dropbox hesabınızın türü, güvenlik seçenekleri için oldukça önemli. Örneğin hizmet, kişisel Dropbox hesaplarına daha bireysel güvenlik ve doğrulama yöntemleri sunarken iş hesaplarına ise daha katı güvenlik yöntemleriyle hizmet veriyor.

Genel olarak değerlendirdiğimizde Dropbox, verilerin güvenliğine oldukça önem veren bir platform olarak ön plana çıkıyor. Bu sayede dünya genelinde birçok teknoloji kullanıcısı, verilerini güvenle Dropbox üzerinde depoluyor. Tabii ki bu noktada Dropbox hizmetlerine güvenip güvenmemek tamamen kullanıcıların tercihine kalan bir durum diyebiliriz.

Dropbox’ın Sunduğu Özellikler Nelerdir?

Belirttiğimiz gibi Dropbox, dünya genelinde en çok tercih edilen veri depolama hizmetlerinin başında geliyor. Hizmetin popüler olmasının en temel sebebi, kullanıcılarına sunduğu özellikler diyebiliriz. Ancak Dropbox hizmetlerine hakim olmayan kişiler, platform tarafından sunulan özellikleri merak ediyorlar.

Dropbox, temel olarak bir veri depolama hizmeti olarak biliniyor. Hizmet, kullanıcılarına depoladıkları verileri başkalarıyla paylaşma imkanı da sunuyor. Bu noktada paylaşım sınırlarını tamamen veri sahibi belirliyor. Yani verinin kimlerle paylaşılacağı tamamen dosya sahibinin kontrolü altında oluyor.

Bunun yanı sıra veri sahibi, paylaşım yaptığı kişilerin paylaşılan dosya üzerinde neler yapabileceğini de belirleyebiliyor. Yani dosya sahibinin tercihine göre verinin paylaşıldığı kişiler sadece verileri görüntüleyebilirken aynı zamanda izin verilmesi durumunda veri üzerinde değişiklik de yapabiliyorlar.

Dosya üzerinde değişiklik yapılması konusunda Dropbox, birçok veri depolama hizmetine göre daha başarılı hizmet veriyor. Çünkü Dropbox, oldukça fazla sayıda dosya türünü destekliyor. Bu sayede kullanıcılar, Dropbox sunucularında çeşitli dosya türlerini kolayca depolayabildikleri gibi hizmet üzerinden dosyalarında belirli değişiklikler de yapabiliyorlar.

Dropbox’ın Sunduğu Özellikler Nelerdir

Veri depolama hizmetlerinde senkronizasyon oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü veri depolayan kişiler, bir cihazdan yükledikleri verilerine başka cihazda da erişebilmeyi istiyorlar. Bundan dolayı veri depolama hizmetleri de senkronizasyon konusuna büyük önem veriyorlar.

Dropbox, bu konuda da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Çünkü platform geliştiricileri, sundukları veri depolama hizmetinde oldukça başarılı bir senkronizasyon özelliğini entegre etmeyi başardılar. Bu sayede kullanıcılar, herhangi bir cihazdan yükledikleri verilerine Dropbox’a erişimi olan tüm cihazlardan erişebiliyorlar.

Ayrıca Dropbox, veri indirime özelliği sayesinde kullanıcılarına verilerine internet olmadan da erişme imkanı veriyor. Yani kullanıcılar, Dropbox’a yükledikleri önemli dosyalarını cihazlarına indirebiliyorlar. Bu sayede kullanıcılar, internet erişimleri olmasa da indirdikleri verilerine erişim sağlayabiliyorlar.

Dropbox Nasıl Kullanılır?

Dropbox nedir ve sunduğu özellikler nelerdir sorularının cevaplarını öğrenen kişiler, veri depolama hizmeti olarak Dropbox hizmetlerinden faydalanmak istiyorlar. Bu noktada kullanıcılar, bu hizmetlerden nasıl faydalanabileceklerini merak ediyorlar. Dropbox, kullanımı oldukça kolay bir veri depolama hizmeti olarak ön plana çıkıyor.

Kullanıcıların Dropbox tarafından sunulan veri depolama hizmetlerinden faydalanabilmeleri için öncelikle bir Dropbox hesabına sahip olmaları gerekiyor. Dropbox hesabınızı Dropbox’ın sitesi veya mobil uygulamaları üzerinden ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Dropbox, ücretsiz hizmetlerinden faydalanan kullanıcılarına 2 GB depolama alanı sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, hiçbir ücret ödemeden 2 GB’lık verilerini Dropbox sunucularına yükleyebiliyorlar. Ancak bazı kullanıcılar için 2 GB’lık depolama alanı yetersiz gelebiliyor. Bundan dolayı bu kullanıcıların Dropbox tarafından sunulan ücretli üyelik paketlerinden faydalanmaları gerekiyor.

Ücretli üyelik paketlerini inceleyen kişiler, temel olarak iki seçenekle karşılaşıyorlar. Bunlar kişisel ve iş hesap türleri oluyor. Bu noktada kullanıcıların ilk olarak hesaplarını hangi amaçla kullanacaklarını belirlemeleri gerekiyor. Çünkü Dropbox, kişisel ve iş hesap kullanıcılarına bazı noktalarda farklı özellikler sunuyor. Ayrıca iki paketin fiyatları arasında da farklıklar mevcut.

Hesap türünüzü belirledikten sonra belirlemeniz gereken bir diğer nokta da ne kadarlık bir depolama alanına ihtiyaç duyduğunuz oluyor. Çünkü Dropbox, depolama alanının boyutuna göre kullanıcılarına çeşitli üyelik seçenekleri sunuyor. Ayrıca sunulan seçeneklerde depolama alanı arttıkça kullanıcıların platformda yararlanabilecekleri özelliklerin sayısı da artıyor.

Üyelik türünüzü belirledikten sonra Dropbox hizmetlerinden dilerseniz web sitesi üzerinden dilerseniz de mobil veya masaüstü uygulaması üzerinden rahatlıkla erişebiliyorsunuz.

Dropbox Benzeri Hizmetler Mevcut mu?

Dropbox, dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip veri depolama hizmetlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte veri depolama hizmetlerinin sayısı da önemli ölçüde arttı. Bundan dolayı Dropbox, bazı veri depolama hizmetleriyle ciddi bir rekabet içerisinde diyebiliriz.

Bu rekabeti oluşturan temel unsur, kullanıcıların tavrı oluyor diyebiliriz. Çünkü bazı kullanıcılar, hem depolama alanı sınırı nedeniyle hem de güvenlik konusunda duydukları endişe nedeniyle Dropbox hizmetlerinden faydalanmak istemiyorlar. Bundan dolayı bu kullanıcılar, alternatif depolama hizmeti arayışına giriyorlar.

Bu noktada kullanıcıların karşısına ilk olarak Google Drive çıkıyor. Drive, Google tarafından geliştirilen ve Dropbox gibi uzun süredir kullanıcılarına hizmet veren bir depolama hizmetidir. Google, bu hizmette geliştirdiği özellikler sayesinde birçok teknoloji kullanıcısını memnun etmeyi başarıyor. Bu sayede Google Drive, Dropbox’ın alternatifi olarak gösterebileceğimiz en başarılı veri depolama hizmetlerinden birisi diyebiliriz.

Dropbox Benzeri Hizmetler Mevcut mu

Dropbox’ın hizmetlerine alternatif olarak gösterebileceğimiz bir diğer hizmet de Yandex Disk oluyor. Yandex Disk, veri depolama hizmeti konusunda kolay kullanımı ve hızlı olmasıyla dikkat çekiyor. Bundan dolayı günümüzde dünya genelinde veri depolama konusunda en çok tercih edilen hizmetlerden birisi Yandex Disk oluyor. Böylece Dropbox’ı kullanmak istemeyen kişiler de Yandex Disk’i alternatif olarak kullanabiliyorlar.

Google Drive ve Yandex Disk dışında dijital depolama hizmeti sunan birçok hizmet mevcut. Bu noktada kullanıcılar, kendi ihtiyaçları doğrultusunda rahatlıkla veri depolama hizmeti seçimi yapabiliyorlar. Veri depolama hizmeti seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hizmetin güvenilirliği olmalı. Aksi takdirde maddiyat veya başka bir kritere göre tercih yaptığınız depolama hizmeti, verilerinizin gizliliğini tehlikeye atabilir. Bundan dolayı veri depolama hizmeti seçimi konusunda dikkatli ve seçici davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Genel Değerlendirme

Dropbox, uzun süredir kullanıcılarına hizmet veren dijital depolama hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Hizmet, sunduğu özellikler ve güvenilirliği sayesinde dünya genelinde çok sayıda kullanıcıya sahiptir. Ancak Dropbox hizmetlerini bilmeyen teknoloji kullanıcıları, Dropbox nedir diye merak etmektedirler.

Bundan dolayı bizler de bu yazımızda sizler için Dropbox’ın ne olduğunu ve kullanıcılarına neler sunduğunu açıklamaya çalıştık. Dünya genelinde yüksek düzeyde kullanıcı sayısına sahip olan Dropbox, hızlı ve güvenilir bir veri depolama hizmetidir.

Bunun yanı sıra bu hizmetle alakalı en çok merak edilen konulardan birisi olan Dropbox güvenilir mi sorusuna da cevap verdik. Dropbox, sahip olduğu özellikler bakımından en güvenilir depolama hizmetlerinden birisidir. Ancak yine de bu noktada Dropbox hizmetlerine güvenip veri depolama kararı tamamen kullanıcıların tercihine kalıyor. Son olarak dijital depolama hizmetlerinden faydalanmak isteyen ancak Dropbox’ı tercih etmeyen kişiler için alternatif depolama hizmetlerine değindik.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Dropbox rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Dropbox hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.