ADSL ve VDSL Farkı Nedir?

İnternet, artık günümüzün vazgeçilmez teknolojilerinden birisi haline geldi. Dünya genelinde insanlar, birçok işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bundan dolayı internet teknolojileriyle ilgili bazı kavramlar da teknoloji kullanıcıları arasında yaygınlaştılar. Bu kavramlardan bazıları ADSL ve VDSL olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu iki internet teknolojisinin farkını merak eden kişiler, ADSL ve VDSL teknolojilerinin farkı nedir diye merak ediyorlar.

Hem ADSL hem de VDSL kavramları, teknoloji kullanıcılarının karşılarına çok fazla çıkıyorlar. İnsanlar, modem tercihinden internet paketi tercihine kadar birçok alanda bu kavramlarla karşılaşıyorlar. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, bu iki kavram arasındaki farkı merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için ADSL ve VDSL teknolojileri arasındaki farkı açıklamaya çalışacağız. Ancak iki teknoloji arasındaki farka geçmeden önce iki teknolojiyi daha yakından incelememiz gerekiyor. Bundan dolayı ADSL ve VDSL teknolojilerinin ne olduklarını açıkladıktan sonra bu iki teknolojinin farklarına değineceğiz.

ADSL Nedir?

1966 yılından beri insanlar tarafından kullanılan internet, günümüzde evlerden iş yerlerine neredeyse her yerde kullanılmaktadır. Bu noktada internetin insanlar tarafından kullanılabilmesi için belirli bir altyapı gerekmektedir. İnternet altyapıları, süreç içerisinde hızlı bir şekilde geliştiler. Bu gelişmeler sonucunda Türkiye’de başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde internet bağlantısı için uzun yıllardır ADSL teknolojisi kullanılmaktadır.

ADSL, asymmetric digital subscriber line, asimetrik sayısal/dijital abone hattı anlamına gelmektedir. Oldukça popüler olan ADSL teknolojisi, aslında internet ile insanların hayatlarına girmedi. Çünkü ADSL, sabit telefon hatlarının altyapılarında da kullanılmaktadır. Bundan dolayı aslında ADSL teknolojisi uzun süredir kullanılmaktadır.

Bu teknolojinin internet altyapılarında kullanılması ise DSL filtresi sayesinde mümkün oldu. İnternet şirketleri, ADSL altyapısına sahip internetlerde telefon ve internet bağlantılarını DSL filtreleri ile ayırıyorlar. Bu sayede hem sabit telefon hem de internet bağlantısı tek bir hat üzerinden sağlanmış oluyor.

ADSL Nedir

ADSL teknolojisi, nitekim günümüzdeki bağlantı teknolojilerine göre biraz daha eski olduğu için kapsama alanı konusunda da kısıtlı imkanlar sağlıyor. Bundan dolayı internet sağlayıcıları, ADSL bağlantılarını altyapının bulunduğu konumdan maksimum 10 km içerisinde bulunan alanlara sağlıyorlar. ADSL, bu mesafenin dışında kalan yerler için verimsiz bir bağlantı teknolojisi olmaktadır.

Bunun yanı sıra eski bir teknoloji olması, ADSL ile ulaşılabilen maksimum bağlantı hızını da etkilemektedir. ADSL teknolojisi, internet altyapılarında kullanıldığı ilk dönemlerde kullanıcılarına 8-10 Mbps bağlantı hızları sağlamaktaydı. Güncellenen ADSL teknolojisiyle birlikte günümüzde bu değer 24 Mbps seviyesine kadar ulaştı.

Fakat günümüzdeki bağlantı hızları göz önüne alındığında birçok ülkede ADSL, yetersiz kalmaktadır. Ancak yine de altyapının kısıtlı olduğu ve internete erişimin pahalı olduğu yerlerde ADSL yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye’de de internet sağlayıcıları, kullanıcılarına hâlâ ADSL altyapısı ile hizmet vermeye devam ediyorlar. Bundan dolayı Türkiye’de ADSL altyapısından gelen interneti kullanan kişi sayısı da yüksek düzeydedir.

VDSL Nedir?

Günümüzde internet kullanıcıları, gerek evlerinde gerekse internet kullandıkları diğer yerlerde yüksek bağlantı hızlarına erişebiliyorlar. Bu durumun gerçekleşmesini sağlayan en önemli faktörlerden birisi VDSL teknolojisi oldu diyebiliriz. VDSL teknolojisi, 2006 yılından beri kullanılmaktadır. Bu doğrultuda bu teknoloji, 2006 yılından itibaren özellikle bağlantı hızının artması konusunda ciddi katkılarda bulundu.

VDSL, Very High Speed Digital Subscriber Line, çok yüksek hızlı dijital abone hattı anlamına gelmektedir. VDSL teknolojisi, dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu teknoloji, son zamanlarda Türkiye’deki internet sağlayıcıları arasında da yaygınlaşmaya başladı. Çünkü VDSL, hız konusunda internet kullanıcılarını memnun edebilmek için kullanılabilecek en uygun teknolojilerden birisidir.

Fiber teknolojisi, internet hızı konusunda devrim yarattı diyebiliriz. Fakat internet sağlayıcıları için her noktaya fiber bağlantısı sağlamak oldukça zordur. Çünkü fiber kablolarla fiber altyapısı oluşturmak oldukça maliyetli olmaktadır. Bundan dolayı hem şirketler bu maliyeti karşılamak istemeyebiliyorlar hem de karşılasalar bile yeterli abone sayısına ulaşamamaktan çekiniyorlar.

Bu noktada VDSL, internet sağlayıcıları için bir kurtarıcı rolü üstleniyor. VDSL, günümüzde temel olarak fiber hatlar üzerinden çalışmaktadır. İnternet sağlayıcıları, fiber hatları genellikle yoğun nüfuslu ve çok aboneli bölgelerde kullanmayı tercih ediyor. Şirketler, bu bölgelere yakın konumlara ise bakır kablolar aracılığıyla VDSL hizmeti sağlıyorlar.

VDSL, kapsamı alanı olarak oldukça kısıtlıdır. Belirttiğimiz gibi bu teknoloji, genellikle fiber internet altyapısının bulunduğu bölgelerde kullanılabilmektedir. Bundan dolayı VDSL teknolojisinden faydalanabilmek için konumunuza yakın bölgede fiber internet altyapısı veya VDSL bağlantısını destekleyen bir altyapının bulunması gerekiyor.

Günümüzde internet kullanıcıları, güncel VDSL teknolojisi üzerinden 300 Mbps’e kadar bağlantı hızına ulaşabiliyorlar. Bu noktada VDSL ağlarının gücünü tabii ki kullanıcının altyapıya uzaklığı, internet sağlayıcısının sağlamış olduğu paketler gibi çeşitli faktörler de etkilemektedir. Fakat genel olarak VDSL, sağlamış olduğu hız değerleriyle teknoloji kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz.

ADSL ve VDSL Farkı Nedir?

İnternet sağlayıcıları, Türkiye’de fiber ağının yaygın olmadığı yerlerde kullanıcılarına ADSL ve VDSL internet paketleriyle hizmet vermektedirler. Bunun yanı sıra dünya genelinde şirketler, bu iki teknolojiden faydalanarak kullanıcılarına çeşitli hizmetler sunuyorlar. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, ADSL ve VDSL arasındaki fark nedir diye merak ediyorlar.

ADSL ve VDSL arasındaki en belirgin fark, hız noktasında ortaya çıkıyor diyebiliriz. ADSL, VDSL teknolojisine göre daha eski bir teknolojidir. Bunun yanı sıra ADSL bağlantılarında kullanılan altyapı, VDSL altyapılarına göre hız konusunda daha zayıflardır. Bu yüzden ADSL kullanıcıları, maksimum 24 Mbps bağlantı hızındaki internet paketlerini kullanabilirlerken VDSL kullanıcıları için bu değer 300 Mbps’e kadar çıkabilmektedir.

VDSL ve ADSL arasında kapsamı alanı farkı da bulunmaktadır. ADSL altyapısı, VDSL altyapısına göre daha kapsamlıdır. Yani ADSL teknolojisine sahip olan bir internet altyapısı, VDSL teknolojisine sahip olan bir internet altyapısına göre daha kapsamlı alanlarda hizmet verebilmektedir. Bu sebepten dolayı altyapıya uzak bölgelerdeki ADSL kullanıcıları, VDSL kullanıcılarına göre daha stabil bir internet bağlantısına sahip olabilmektedirler.

VDSL mi ADSL mi Daha İyi

İnternet paketlerinin sağlamış oldukları maksimum hız değeri, paketlerin fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Bu doğrultuda internet sağlayıcıları, VDSL paketlerini ADSL paketlerine göre daha yüksek fiyatlarla satmayı tercih etmektedirler. Bu doğrultuda eğer hız sizin için daha önemliyse VDSL paketlerinden birisini seçmeniz durumunda ADSL paketlerine göre daha yüksek abonelik ücreti ödemeniz gerekecektir.

Eski nesil modem kullanıcıları için ADSL ve VDSL arasında ciddi bir fark mevcut. Çünkü eski nesil modemler, temel olarak ADSL bağlantılara uygun olarak üretildikleri için belirli bir seviyeye kadar hız desteği sağlıyorlar. Bunun sonucunda kullanıcılar, VDSL paketlerine geçmek istedikleri zaman modemden kaynaklı sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Fakat günümüzde yeni nesil modemler, yüksek hız değerlerini desteklemektedirler. Bu sayede yeni nesil bir modem almanız durumunda hem ADSL hem de VDSL paketlerde kolaylıkla modeminizi kullanabilirsiniz.

VDSL mi ADSL mi Daha İyi?

ADSL ve VDSL arasında çok çeşitli farklılıklar mevcut. Bu farklılıklar, yeni bir internet aboneliği sağlayacak olan teknoloji kullanıcılarında kararsızlık yaratabiliyor. Kullanıcılar, paketleri karşılaştırırken VDSL mi yoksa ADSL mi daha iyi diye merak ediyorlar. İki internet bağlantısının da kendilerine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Bundan dolayı bu karşılaştırmayı, çeşitli durumları baz alarak yapmak daha doğru sonuçlar verecektir.

İlk olarak internet paketindeki önceliğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız varsa bu noktada tercihiniz VDSL internet paketlerinden yana olmalıdır. Çünkü güncel VDSL teknolojisi, insanların 300 MBPS’e kadar internet bağlantılarına erişmesine olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ADSL teknolojisi ise hız konusunda VDSL paketlere göre zayıf kalmaktadır.

Fakat internet paketinde önceliğiniz uygun fiyatlı bir paket tercihinde bulunmaksa bu durumda ADSL paketler sizler için daha uygun olacaklardır. Çünkü VDSL paketler, yüksek hız sunmalarından dolayı ADSL paketlere göre daha yüksek abonelik ücretleriyle kullanıcılarına sunulmaktadırlar. Bundan dolayı eğer hızlı bir internet paketi yerine uygun fiyatlı bir internet paketi tercih etmek istiyorsanız ADSL paketlerini tercih edebilirsiniz.

İnternet aboneliğine başvururken bulunduğunuz bölgedeki altyapıyı öğrenmek sizler için faydalı olacaktır. Eğer bulunduğunuz bölge, internet alyapısına uzak bir bölgeyse bu durumda bağlantıda kesinti yaşamamak için ADSL, VDSL’e göre daha avantajlı olabilmektedir.

Tabii ki bu noktada altyapıya ne kadar uzak olduğunuz büyük önem taşımaktadır. Eğer altyapıya 2-3 km gibi bir mesafede uzaksanız hem VDSL hem de ADSL teknolojisi, kesinti yaşamadan internetten faydalanmanıza olanak tanıyacaktır. Fakat bu mesafe 10-15 km’lere ulaşıyorsa zaten internet sağlayıcınız VDSL paketlerini genellikle sizlere sunmayacaktır.

Genel olarak değerlendirdiğimizde VDSL mi yoksa ADSL mi daha iyi sorusuna net bir cevap verebilmek mümkün değil. Bu noktada internet bağlantınızdan beklentilerinizi göz önüne almanız gerekiyor. Buna göre de sizler için açıkladığımız durumları değerlendirerek VDSL mi yoksa ADSL paketlerinin mi sizler için daha iyi olduğunu tespit edebilirsiniz.

ADSL ve VDSL Farkı: Genel Değerlendirme

İnternet, günümüzde dünya genelinde oldukça yaygınlaşmıştır. Çünkü günümüzde eğitimden sağlığa kadar neredeyse tüm işlemler dijital ortama taşınmıştır. Bunun sonucunda insanlar, günlük yaşamlarında gerçekleştirmek istedikleri bankacılık işlemlerinden alışverişe kadar birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirmek durumunda kalıyorlar.

İnternetin hızlı bir şekilde yaygınlaşması, teknoloji kullanıcılarının bazı kavramlarla tanışmalarını sağladı. Bu kavramlardan ilki ADSL olarak karşımıza çıkıyor. ADSL, uzun süredir kullanılan bir bağlantı teknolojisidir. Bu teknoloji, ilk etapta sabit telefon bağlantılarının altyapılarında kullanılmıştır. Günümüzde ise sabit telefon altyapılarında kullanılmaya devam edildiği gibi internet altyapılarında da kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra VDSL de internet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları kavramlardan birisidir. Teknoloji kullanıcıları, modem almak istediklerinde ya da yeni bir internet paketine geçmek istediklerinde VDSL kavramıyla çok fazla karşılaşıyorlar. ADSL teknolojisi, bir süre sonra teknoloji kullanıcılarına başta hız olmak üzere çeşitli özelliklerle yetersiz gelmeye başladı. Bununla birlikte VDSL teknolojisi, teknoloji kullanıcılarının hayatlarına girdi.

ADSL ve VDSL, çok fazla karıştırılmaktadırlar. Çünkü insanlar, bu iki kavramın neyi temsil ettiklerini tam olarak bilmedikleri için iki teknolojiyi karıştırmaktadırlar. Genellikle internet paketi veya modem tercihi yapacak kişiler ADSL ve VDSL farkı nedir diye merak etmektedirler. İki teknoloji arasında çok çeşitli farklılıklar mevcut. Bizler de bu yazımızda sizler için ADSL ve VDSL teknolojileri arasındaki farkı açıklamaya çalıştık.

Bunun yanı sıra birçok teknoloji kullanıcısının merak ettiği VDSLİ mi yoksa ADSL mi daha iyi sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek ADSL ve VDSL teknolojileri hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Sizler için ADSL ve VDSL teknolojilerini açıklayıp karşılaştırdığımız rehberimiz burada sona eriyor. Çeşitli yerlerde karşınıza çıkan ADSL ve VDSL teknolojileri hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.