İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir?

İnternet uzun bir süredir hayatımızda yer almaktadır. Evde, okulda, işyerinde, kısacası her yerde internet üzerinden işlerimizi halledebiliyoruz. İnternetinizi bağlanmak için yeterli olacak aygıtların kablolar ve modemler olduğu düşünülebilir. Ancak bu ikisi tek başlarına yeterli değildir. Bu noktada en önemli unsurlardan birisi de internet servis sağlayıcısı olmaktadır. Peki internet servis sağlayıcısı nedir?

Birçok amaçla yararlanmış olduğumuz internetin bağlantısı, modem ve kabloların yanı sıra sunucuları ve dağıtıcıları da içermektedir. Tüm bunları sağlayan da bir sistem vardır. Bu da internet servis sağlayıcısı ile mümkün olmaktadır. Biz de bu yazımızda internet servis sağlayıcısı nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir?

Internet service provider (ISP) olarak da bilinen internet servis sağlayıcısı, internete erişim sağlamanıza yardımcı olan hizmettir. Bu erişim ise kablo, DSL ya da çevirmeli bağlantı ile sağlanır. İnternete bağlı olan bütün cihazlar, internet sayfalarını görüntüleme ve dosya indirme görevini üstlenmektedir. Dolayısıyla bu cihazlar, sunuculara erişim sağlamak için her isteği İSS aracılığıyla çalıştırır. Yani sunucular bu işlemi İSS aracılığıyla sağlar.

Bu İSS’ler, hem kişisel hem de ticari kullanıcılara internet erişimi sağlamaktadır. Kullanıcıların internette dolaşmasına, alışveriş yapmasına ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmasına olanak tanımaktadır. Ayrıca internet servis sağlayıcıları web barındırma, alan kaydı, e-posta hizmetleri ve tarayıcı paketleri hizmetlerini de sağlama yetkisine sahiptir.

Bunun yanında bir İSS’ye, bilgi hizmeti sağlayıcısı, depolama hizmeti sağlayıcısı ve internet hizmeti sağlayıcısı demek mümkündür. İnternet servis sağlayıcısı, hem işletmelere hem de tüketicilere internet erişimi sağlayan bir şirkettir.

İnternet Servis Sağlayıcıları Nasıl Gelişti?

Geçmiş dönemde internet hizmeti devlet kurumları gibi özel bölümlerde yer almaktaydı. Ardından teknoloji, World Wide Web ile 1980’lerin sonlarında genel halka erişim sağlamak adına geliştirildi. İlk başta kullanıcılar bir telefon hattından yararlanarak çevirmeli bağlantı kullanan bazı internet servis sağlayıcıları aracılığıyla sınırlı erişime sahipti.

1990’ların ortalarında ise İSS’lerin sayısı binlere yükseldi. Bağlantı seçenekleri arttıkça ve daha yavaş bağlantılardan uzaklaştıkça internet erişilebilir hale gelmeye başladı. İnternet sağlayıcıları, kullanıcıların kablo ve DSL modemler ve geniş bant hattı aracılığıyla yüksek hızlı erişim sağlamalarına izin verir.

Bütün bu teknolojinin arka planında çok katmanlı bir bağlantı ağı yer almaktadır. Örneğin yerel İSS’ler, kullanıcılar için erişim imkanı vermektedir. Ancak kendi erişimleri için daha büyük İSS’lere ödeme yapmaktadırlar. Bu sistem ise aynı şekilde devam etmektedir.

İnternet erişim sağlayıcıları, sadece kendisi ile internet arasındaki trafiği bütün olarak ele alır. Ancak kullanıcının konumuna ve müsaitlik durumuna göre başka hizmetler de yer almaktadır. Bunlar; e-posta hizmetleri, alan adı tescili, web barındırma hizmetleri, tarayıcı ve yazılım paketleri şeklindedir.

İnternet Servis Sağlayıcısı Nasıl Çalışmaktadır?

Birçok ev ve işyerinde internete bağlanan bir cihaz bulunmaktadır. Telefonlar, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer internet özelliği olan cihazlar İSS ile internete bağlanmaktadır. Bu internet servis sağlayıcının belli bir çalışma sistemi yer almaktadır. Şimdi bu konuyu biraz daha detaylandıralım.

Tarayıcı üzerinden bir siteye erişmeye çalıştığınızı varsayalım. Bunun için de dizüstü bilgisayarı kullandığınızı düşünelim. Bu cihazı kullandığınızda web tarayıcısı ilgili sitenin alan adını ilişkili olduğu IP adresine çevirmek için cihazdaki DNS sunucularını kullanır.

Ardından IP adresi, yönlendirici üzerinden internet servis sağlayıcısına gönderilir. Bu da isteği sitenin kullandığı internet servis sağlayıcısına iletir. Daha sonra İSS, verilerinizin ev yönlendiricinize ve dizüstü bilgisayarınıza gelmesini sağlar.

Bu işlemlerin tamamı oldukça kısa bir süre içinde gerçekleşir. Ancak bu işlemin gerçekleşmesi için hem ev ağının hem de ilgili site ağının İSS tarafından atanan geçerli bir IP adresine sahip olması gerekmektedir. Aynı işlem, resimler, videolar ve belgeler gibi diğer dosyaları gönderirken ve indirirken de geçerli olmaktadır. Kısacası çevrimiçi olarak indirdiğiniz her şey bir internet servis sağlayıcısı aracılığıyla aktarılır.

İnternet Servis Sağlayıcısı Üyeliği Nasıl Gerçekleşmektedir?

Evinizde ya da işyerinizde internet bağlantısı kurmanız için internet servis sağlayıcı üyeliğini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bunun için hizmet veren herhangi bir şirkete üye olmalısınız. Ülkemizde de birçok internet servis sağlayıcısı bulunmaktadır.

Üyelik işlemi başlamadan önce, hizmet alacağınız yerin konumunda ilgili sağlayıcının hizmet verip vermediğini öğrenmeniz yararlı olacaktır. Yani, gerekli olan alt yapının hizmet verilecek olan mahalle, bina veya apartmanda olup olmadığını bilmeniz gerekecektir.

Ardından eğer varsa bir servis paketi seçmeniz şarttır. Bu servis paketleri internet ve bazen de televizyonu kapsamaktadır. Ayrıca belli bir süre aralığında aboneliği sonlandırmama şartına bağlı olmaktadır. Bu işlemin ardından kimlik bilgilerinin olduğu bir sözleşme imzalanır.

Daha önce belirttiğimiz gibi Türkiye’de pek çok alternatif internet servis sağlayıcısı bulunmaktadır. Bu nedenle şirketler arasında farklı üyelik işlemleri baş gösterebilir. Fakat genel olarak tüm süreçler benzer şekilde ilerlemektedir.

İnternet Servis Sağlayıcısının Bağlantı Türleri Nelerdir?

Yazımızda internet servis sağlayıcı nedir sorusunun yanıtını, bu sağlayıcının bağlantı türlerinden bahsederek ve vermek istedik. İnternet servis sağlayıcıları birden fazla hizmet türüne erişim sağlamaktadır. Bu bağlantı türleri; ADSL, VDSL ve Fiber şeklindedir.

ADSL, sık kullanılan bir bağlantı türüdür. Bu bağlantı türü çoğunlukla ev ve küçük işletmelerde tercih edilmektedir. ADSL’in erişim sağlama şekline bağlı olarak bağlantı gücü ve hizmet performansında değişiklikler olmaktadır. Operatörün santraline yakın yerler daha yüksek hıza sahipken, sinyal aralığının dışındaki yerler daha düşük hızda olmaktadır.

İnternet Servis Sağlayıcı

VDSL ise yüksek bit oranına sahip olan dijital abone hattıdır. VDSL’de de internet sinyalini iletme amacıyla dijital abone hattı yer almaktadır. Bunun yanında VDS, ADSL’e göre daha iyi bir internet performansı göstermektedir. ADSL’deki en yüksek hız kapasitesi 24 Mbps iken VDSL’ler 70 Mbps hızına sahip olabilmektedir.

Fiber bağlantı türü ise gecikme süresini azaltmaktadır. Fiber bağlantı türünde fiber optik kablolar yer almaktadır. Bu kablolar %70’e varan veri hızı sağlamaktadır. Bu hızın sonucunda dosyalar, oyunlar, fotoğraflar, videolar çok kısa sürede yüklenme hızına sahiptir.

Uydu internetini, dünyadaki uydular üzerinden sağlanan kablosuz internet hizmeti olarak tanımlamak mümkündür. Bu bağlantı türü, verileri çift ve tek yönlü olmak üzere iki farklı yoldan iletir. Veriler, modem ve uydu çanağı ile alınır ve uydu ile operasyon merkezi arasında gönderme ve alma işlemi gerçekleştirilir.

Kablonet en popüler internet servis sağlayıcıları arasında yer almaktadır. Kablo TV bağlantısı, Türksat tarafından işletilmektedir. Bu bağlantı türü, bir model ile doğrudan kablolu televizyon hattına bağlanır ve hizmet sunar. Buna ek olarak Superonline, UyduNet, Türknet gibi internet servis sağlayıcıları da bu bağlantı türlerini sağlamaktadır.

İnternet Servis Sağlayıcısını Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekmektedir?

İşletmelerin birçoğu işlerini gerçekleştirmek için internetten yararlanmaktadır. Artık ev kullanıcıları da hızlı ve sorun yaratmayan bir internete sahip olmak istemektedir. Örneğin kullanıcılar film ya da video izlerken, oyun oynarken ve araştırma yaparken güçlü bir hıza sahip olan internet arayışı içindedirler.

Hızla artış gösteren internet kullanımı bazı açılardan zararlı olsa da altyapı ve teknoloji sunan şirketler için bu durum avantaj sağlamaktadır. Kullanıcılar, tıpkı internet operatörünü seçerken özen gösterdikleri gibi internet servis sağlayıcısını seçerken de dikkat etmelidir. Şimdi sizlere internet servis sağlayıcısını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayalım.

Hız

Kullanıcılar için internet hızı oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle seçeceğiniz internet servis sağlayıcısının hız yönünde iyi olması gerekecektir. İnternet servis sağlayıcısının hızlı olmasının avantajları oyun oynama ve film izleme gibi etkinliklerde karşınıza çıkmaktadır.

İnternet servis sağlayıcısının sağladığı paketlerde yüksek hız içeren seçeneklerin olması kullanıcılar için avantajdır. Fakat bir paketin yüksek hız göstermesi tek başına yeterli değildir. Önemli bir nokta da diğer alt başlığımızda açıkladığımız altyapı olmaktadır.

Teknik Destek ve Müşteri Hizmetleri

İnternetinizde gecikme ya da yüklenme sorunları yaşamanız olası bir durumdur. Ancak bu sorunların çözümü için ne kadar uğraşacağınız önemli bir faktördür. İnternet servis sağlayıcınızı bu kritere göre seçmeniz aldığınız hizmetin daha kaliteli hale gelmesi konusunda faydalı olacaktır.

İnternet servis sağlayıcınızı seçerken müşteri hizmetleri konusunda şirketin nasıl davranışlar sergilediğini ve ne derece çözüm odaklı olduğunu bilmek yararlıdır. Ayrıca internet servis sağlayıcınızın sunmuş olduğu teknik destek gibi unsurlar da seçim konusunda önem taşımaktadır.

Altyapı Türü ve Kalite

Bunun yanında, internet servis sağlayıcısının en hızlı şekilde hizmet vermesi için fiber altyapıya sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü fiber altyapı, bütün altyapı sistemlerinden daha hızlı bir şekilde hizmet vermektedir. Bu da hız konusunda sorun yaşamak istemeyen kullanıcılar için idealdir.

Ancak evinizin ya da işyerinizin internet hızını fiber yapabilmeniz için, ilgili bölgenin fiber altyapısını desteklemesi gerekmektedir. Aksi durumda daha düşük hızda altyapı seçeneğini belirlemeniz şart olacaktır.

Özellikle pandemi gibi dönemlerde kullanıcılar, internete oldukça fazla bağlanmaktadır. Bu da internetin altyapısını ve hızını etkilemektedir. İnternet altyapısı, internetin belirli bölge ve adresle ulaşım sağlaması için yararlanılan bir sistemdir. Altyapınızın kalitesini anlamanız için internet altyapısını sorgulamanız gerekecektir. Altyapınız ne kadar kaliteliyse bulunduğunuz yerin teknolojisi de o kadar iyi demektir.

ADSL, VDSL ve Fiber altyapılarından sizin için en uygun olanı seçmeniz gerekecektir. Bu altyapının desteklediği teknoloji ise internetin kalitesini hızına bakarak anlamanız en doğrusu olacaktır. Düzgün yapılandırması olmayan altyapılar; gecikme, hız düşüşü, internet kopmaları gibi sorunlara müsait halde olacaktır.

Genel Değerlendirme

İnternet servis sağlayıcısı, internet erişimi için gerekli olan bütün servis hizmetini sunmakla görevli şirket ya da kurum olarak özetlenebilir. Bu sağlayıcı olmadan kullanıcılar internete bağlanamaz. Dolayısıyla internet servis sağlayıcı, internet bağlantısının temel bileşenlerindendir.

Günümüzde internete olan ilginin ve erişimin yaygın hale gelmesinde belli nedenler yer almaktadır. Bunun en önemli nedeni ise servis sağlayıcılarının çeşitlenmesi ve altyapı yeniliği sonucunda daha geniş alanlara hizmetin artmasıdır.

Ev, iş, okul, kafe ve daha birçok alanda internet aboneliği görmek mümkündür. Cihaz ile internet sunucusunu birleştirmeye yarayan internet servis sağlayıcı farklı sunucular arasında da kesintisiz hizmet vermektedir.

İnternet servis sağlayıcısının çalışma mantığına da yazımızda değindik. Açıkladığımız gibi internete bağlanırken gerçekleştirilen işlemler oldukça kısa sürede gerçekleşmektedir. Ayrıca bir internet servis sağlayıcısı seçerken de dikkat etmeniz pek çok nokta vardır.

Bir internet servis sağlayıcısı seçerken kullanıcı yorumları da önem taşıyacaktır. Aynı zamanda ilgili internet servis sağlayıcısının bütçenize uygun olması da bir diğer önemli unsurdur. Yazımızda da anlattıklarımızı dikkate alarak sizin için en uygun internet servis sağlayıcısını seçmeni daha yararlı olacaktır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz internet servis sağlayıcısı nedir içeriğimiz burada sona eriyor. Sizler de internet servis sağlayıcısı hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.