YouTube Kids Nedir?

İnternet, uzun süredir insan hayatında yer alan ve sıklıkla kullanılan bir teknoloji aracıdır. İnternet sayesinde insanlar, diledikleri bilgiyi kısa sürede bulabiliyorlar. Aynı zamanda internet sayesinde istenilen filmleri ve videoları da kolaylıkla izleme imkanına sahibiz. YouTube da video izleme platformları arasında en çok tercih edilen platformlardan birisidir. Bu popüler platformun içinde bir de YouTube Kids hizmeti yer almaktadır. Peki YouTube Kids nedir?

Birçok platformda olduğu gibi YouTube’da da çocuklara hitap etmeyecek içerikler yer almaktadır. YouTube her ne kadar içeriklerine yaş sınırlaması ya da topluluk kurallarına aykırı uyarısı getirse de kişiler bu sınırlama ve kuralları her zaman dikkate almamaktadır. YouTube da bu konuda çocuklar için önemli bir adım atmıştır. Biz de bu yazımızda YouTube’un çocuklar için oluşturmuş olduğu YouTube Kids’in ne olduğu hakkında açıklamalar yapacağız.

YouTube Kids Nedir?

YouTube Kids, YouTube’un geliştirdiği bir çocuk video hizmetidir. İlk olarak 2015 yılında ABD’de yer alan YouTube Kids, Türkiye’ye 23 Nisan 2021 tarihinde gelmiştir. Bu hizmetin temel amacı, çocuklara yönelik videolar barındırmaktır. YouTube, geliştirdiği algoritma sayesinde YouTube üzerinde yer alan videoları çocuklar için özel olarak seçmektedir.

YouTube Kids’te ailelere uygun videolar ve kanallar yer almaktadır. Platformun arayüzü, ana sayfasında büyük resimlerin yer almasıyla dikkat çekmektedir. Büyük görseller, çocuklar için ilgi çekici bir detaydır. Ayrıca ana sayfadaki görsellerin renkli simgeler içermesi de çocukların ilgisini artırıcı niteliktedir.

YouTube Kids, çoğunlukla 3-8 yaş arası çocuklara uygun içerikler barındırmaktadır. Ancak hizmette 13 yaşındaki çocuklara kadar uygun olacak içerikler yer almaktadır. YouTube, bu hizmet için iOS ve Android uygulamalarını geliştirdi. Ayrıca dileyen kişiler, hizmetten web sitesi üzerinden de faydalanabiliyorlar.

YouTube Kids, birden fazla çocukları olan kişiler için ayrı ayrı kullanıcı profilleri oluşturma imkanı tanımaktadır. Böylece ebeveynler, her yaşta çocukları için farklı oturumlar açıp onların yaşlarına uygun videolar izletebilirler. Buna ek olarak YouTube Kids’te birçok özellik yer almaktadır. Örneğin zamanlayıcı ayarı bu özelliklerden bir tanesidir. Bu özellik sayesinde ebeveynler çocuklarının uygulamada vakit geçirme süresini minimum 1 saate kadar sınırlayabilme yetkisine sahip oluyorlar.

YouTube Kids’te Ne Tür Videolar Bulunmaktadır?

Yazımızda YouTube Kids nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra bu platformda ne tür videoların yer aldığını anlatmamız yararlı olacaktır. YouTube Kids platformunda toplamda 5 kategori vardır. Bu kategoriler; önerilen, şovlar, müzik, öğrenme ve keşfet şeklindedir. Önerilen kategorisinde çocuklar için seçilmiş videolar yer almaktadır. Şovlar kategorisinde ise popüler çocuk programlarının videoları vardır.

Müzik kategorisinde çocuk şarkıları ya da çocuklar için uygun olan müzik içerikli filmlerden kesitler yer almaktadır. YouTube Kids’in öğrenme kategorisinde de eğitici videolar bulunmaktadır. Son olarak keşfet kategorisinde ise her türden videolar vardır.

YouTube Kids Reklam İçeriyor mu?

Standart YouTube içeriklerinde olduğu gibi YouTube Kids’te de reklam bulunuyor. YouTube Kids’te yer alan reklamların tamamı her zaman güvenli ve 3-13 yaş için uygun olmayabiliyor. Her ne kadar bu platform çocuklar için geliştirilmiş olsa da reklam içeriklerinde yeterli hassasiyet gösterilmeyebiliyor.

YouTube Kids’te yer alan reklamların daha çok 7 yaş ve üstü için sorun yaratmayacağı düşünülmektedir. Bu nedenle 7 yaşından küçük çocuklar için ebeveynlerin YouTube Kids’i çocuklarıyla beraber izlemesi daha doğru olacaktır. Çocuklar 7 yaşın üstüne eriştiğinde ise YouTube Kids’teki reklamlar sorun teşkil etmeyecektir.

YouTube Kids Güvenli mi?

Yazımızda YouTube Kids’te ne tür videoların olduğunu anlattıktan sonra bu platformun güvenli olup olmadığıyla ilgili de bilgi vermemiz yararlı olacaktır. Araştırmalara göre çocukları olumsuz etkileyen en yaygın tür, şiddettir. YouTube videolarında da gerek film gerekse standart videolarda şiddet belli oranda yer almaktadır.

Ancak YouTube Kids’te böyle bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla YouTube Kids çoğunlukla güvenlidir. Örneğin YouTube’da yer alan ve 13 yaşının altındaki çocukların görmemesi gereken içeriklerin hiçbiri YouTube Kids’te yer almamaktadır.

Bunun yanı sıra normal karşılanan ve pek önemsenmeyen bir video türü vardır. O da abur cubur reklamları ya da içerikleridir. Çocuklar için sağlıksız yiyeceklerin ilgi çekmesi normaldir. Ancak ebeveynler sağlıksız yiyecek videolarını çocuklarına izletmeyerek bu tarz zararlı içerikleri çocuklarından uzaklaştırmayı düşünebilir. YouTube Kids’te de çocukların yeme alışkanlıklarına zarar verecek türde videolarla karşılaşma oranları düşüktür.

Teknik açıdan YouTube Kids, YouTube platformundan geçerek ulaşılan bir portal gibidir. Bu platformda yetişkinlere yönelik içerikleri filtrelemek ve çocuk içeriklerini uygulamaya yönlendirmek için çeşitli algoritmalar kullanılır. Ancak bazen uygunsuz videolar bu algoritmaları aşabilir.

Kullanıcılar bu konudaki şikayetlerini bildirdikten sonra Google, YouTube Kids için belirli düzenlemeler yapmıştır. Google, ana uygulamada uygunsuz olarak işaretlenen videoları kişisel olarak inceleme amacıyla bazı kişileri devreye sokmuştur. Bu incelemede kullanıcılar tarafından izlenen ve onaylanan videoları YouTube Kids’te yayınlayarak iyileştirme yapmıştır. Bu sayede YouTube Kids’te çocuklar için en uygun içerikler yer almaya başlamıştır.

YouTube Kids Her Geçen Gün Daha Güvenilir Bir Hale Geliyor!

YouTube, bu hizmeti daha güvenli hale getirmek için bazı düzenlemeler yapmaktadır. Örneğin YouTube, videoların belli işaretlemeler ve sınırlamalar ile otomatik olarak yaş kısıtlaması uygulanacağını ve bu sayede YouTube Kids platformundan da benzer içeriklerin engelleneceğini duyurmuştu.

Buna ek olarak yaş kısıtlaması olan içeriklerde reklamlar da kaldırılarak her türlü tehlikeli içeriklerin çocuklar tarafından izlenmesi engellenmiş olmaktadır. Ayrıca Google, çocukların uygunsuz yorumlarını görüntülemesini önleme amacıyla platformdaki yorumları devre dışı bırakıyor. Bu özellik aynı zamanda siber saldırıların da önüne geçmiş oluyor.

YouTube Kids için şirket her ne kadar belirli önlemler alıp düzenlemeler yapsa da ebeveynlerin de üstüne bazı görevler düşmektedir. Şimdi bu konu hakkında açıklama yapalım.

Ebeveynler YouTube Kids’i Daha Güvenli Hale Getirmek için Neler Yapabilir?

Ebeveynlerin YouTube Kids’i çocukları için daha güvenli hale getirmeleri önemlidir. Bunun için YouTube Kids’i ilk kullanmaya başladıklarında ana sayfada yer alan içeriklere göz gezdirmeleri gerekmektedir. Ana sayfada yer alan içeriklerden hoşlarına gitmeyen herhangi bir videoyu görmeyi engellemeleri, bu tarz videoları en az şekilde görmelerini sağlayacaktır.

Bunun haricinde çocuklarının YouTube Kids üzerinden arama yaparak herhangi bir video bulmasını engellemek için de platformun arama bölümünü kapatmaları faydalı olacaktır. Ayrıca YouTube Kids’te karşınıza çıkan videolardan beğenmediğiniz ya da sakıncalı bulduğunuz olduğu zaman bu videoları YouTube’a bildirmeniz de iyi olacaktır. Bu sayede YouTube, bu bildiriminizi dikkate alarak sizin ve çocuğunuz için en uygun videoları göstermeye çalışacaktır.

Son olarak YouTube Kids’i çocuğunuz için daha güvenli hale getirmenizi sağlayan işlemlerden biri de videoları çocuğunuzla birlikte izlemek olacaktır. Bu sayede karşınıza çıkan ve beğenmeyeceğiniz videoları ya da reklamları anında atlama şansınız olacaktır. Bunun yanında reklam sırasında ses yükselmesi olacaktır. Bu da çocukların korkmasına neden olacak bir etkendir. YouTube Kids’in ses sınırlama özelliğinden faydalanarak da çocuklarınıza daha kaliteli bir video izleme olanağı sağlama şansınız olacaktır.

Ayrıca çocuğunuz için uygun olmayacağını düşündüğünüz reklamlara çok sık denk geliyorsanız YouTube’u Premium olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. YouTube Premium sayesinde YouTube Kids’i reklamsız bir şekilde izleme şansınız olacaktır.

YouTube Kids Nasıl Kullanılır?

Yazımızda YouTube Kids nedir sorusunun yanıtını farklı başlıklar altında açıkladıktan sonra bu platformu nasıl kullanacağınızla ilgili de açıklama yapmamız iyi olacaktır. YouTube Kids’i kullanmak standart YouTube platformunu kullanmakla aynı değil.

Çünkü YouTube Kids’teki ana amaç, ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili en uygun ortamı sağlamalarıdır. Bu nedenle platform, profil oluşturma bölümünde çeşitli sorular sormaktadır. Şimdi YouTube Kids’i nasıl oluşturacağınız ve kullanacağınızla ilgili adımları anlatmaya başlayalım.

YouTube Kids’te Profil Oluşturma

 • Öncelikle telefonunuza YouTube Kids’i indirin ve platformu açın.
 • YouTube Kids’i açtığınızda karşınıza ‘Ben çocuğum’ ve ‘Ben ebeveynim’ şeklinde iki seçenek çıkacaktır. Profil oluşturma adımında ebeveynlerin gerçekleştirmesi daha doğru olacaktır. Çünkü bu sayede ebeveynler, video izleme bölümünde çeşitli kısıtlamalarla çocuklarına güvenli bir ortam oluşturma hakkına sahip olacaktır. Bu nedenle ‘Ben ebeveynim’ seçeneğine dokunmanız gerekecektir.
YouTube Kids Profil Oluşturma
 • Ardından ebeveyne yılının sorulduğu bir ekran yer alacaktır. Buraya doğum yılınızı girin. Bu işlemden sonra sağ oka dokunun.
Doğum Yılını Girme
 • Doğum yılınızı girdikten sonra oturum açmanız için cihazınızdaki Gmail hesabı karşınıza çıkacaktır. Oturum açma işleminizi gerçekleştirmeniz, ebeveyn kontrolüne erişmeniz için önemli bir adımdır. Bu işlemi gerçekleştirmek için ‘Oturum aç’ seçeneğine basın.
Gmail Hesabı ile YouTube Kids Oturumu Açma
 • Oturum açma işleminden sonra çocuğunuzun adını, yaşını ve doğum ayını girmeniz gereken bir alan göreceksiniz. Buraya gereken bilgileri girin. Bilgileri girdiğiniz yerin sol kısmında ise profil resmini ayarlayabileceğiniz bir bölüm olacak. Kalem simgesine dokunarak bu işlemi gerçekleştirin.
YouTube Kids Profilini Oluşturma
 • Çocuğunuzun adını, yaşını ve doğum ayını belirledikten sonra içerik ayarıyla karşılaşacaksınız. Çocuğunuz 4 yaş ve altıysa ‘Okul öncesi’ bölümünde yer alacak. 5 ve 8 yaş aralığındaki çocuklar ‘Küçük’ bölümünde olacak. 9 ile 12 yaş arasındaki çocuklar ise ‘Büyük’ bölümünde yer alacak.
İçerik Ayarı Oluşturma
 • Çocuğunuzun yaşına uygun bölümü YouTube Kids otomatik olarak belirledikten sonra bu bölümle ilgili bilgilendirici bir metin gösterecektir. İlgili metni okuduktan sonra ‘Seç’ yazısına dokunun.
İçerik Ayarını Onaylama
 • Bu işlemin sonunda profilinizin oluşturulduğuyla ilgili bir yazı göreceksiniz. Sağ oka dokunarak YouTube Kids’e erişim sağlayacaksınız.
YouTube Kids Profil Oluşturmayı Tamamlama

YouTube Kids’i Kullanma

 • YouTube Kids’te profil oluşturduktan sonra YouTube Kids’in ana sayfasına yönlendirileceksiniz. Buranın ana sayfasında ‘Şovlar’ kategorisinin videolarını göreceksiniz. Dilediğiniz videoyu seçerek çocuğunuzla izleyebilirsiniz.
 • Şovlar yazan yeri sola kaydırdığınızda ise ‘Müzik’ kategorisiyle karşılaşacaksınız. Müzik kategorisinin hemen sağındaki bölüm ise ‘Öğrenme’ videolarını içermektedir. Son olarak öğrenme kategorisinin yanında ise ‘Keşfet’ bölümünü göreceksiniz. Çocuğunuzla hangi türde video izlemek istiyorsanız bu kategorilerden herhangi birine dokunun ve dilediğiniz videoyu seçin.
YouTube Kids Video Kategorileri
 • Ekranın sağ üstünde yer alan büyüteç simgesine dokunduğunuzda ise YouTube Kids’te arama yapabileceksiniz.
 • Ekranın sağ alt kısmında ise kilit simgesi göreceksiniz. Buraya dokunduğunuzda YouTube Kids size bir çarpım işlemi soracaktır. İşlemin sonucunu yazıp ‘Gönder’ yazısına dokunduğunuzda işleme devam edebileceksiniz. Karşınıza ‘Zamanlayıcı’, ‘Ayarlar’ ve ‘Geri bildirim’ diye 3 seçenek çıkacaktır.
 • Bunlardan zamanlayıcı yazana girdiğinizde YouTube Kids’te geçirilecek maksimum süreyi ayarlama şansınız olacaktır. Çocuğunuz için en uygun süreyi ayarladıktan sonra ‘Zamanlayıcıyı başlat’ yazısına dokunun. İlgili süre dolduğunda YouTube Kids kendisini kilitleyecektir.
YouTube Kids Zamanlayıcı
 • ‘Ayarlar’ seçeneğine girdiğinizde ise ‘Çocuklarım’ diye bir başlık göreceksiniz. Bu başlığın altında ‘Yeni ekle’ yazısına dokunursanız diğer bir çocuğunuz için ayrı bir YouTube Kids hesabı açabilirsiniz.
 • ‘Video’ başlığının altında ise ‘Altyazı’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe girerek videoların altyazısındaki metin boyutunu ve rengini değiştirebilirsiniz.
 • ‘Ebeveyn doğrulaması’ başlığında ise ‘Şifre kodu oluştur’ seçeneği karşınıza çıkacaktır. Bu seçeneğe girdiğinizde de YouTube Kids için 4 haneli bir şifre oluşturmanız gerekecek. Bu şifre kodunu kullanarak YouTube Kids üzerinden ayar değişikliğini yapma şansınız olacaktır.
 • Ana sayfada karşınıza çıkan videolardan hoşunuza gitmeyenleri engelleme imkanınız vardır. Bunun için ilgili videonun sağ altındaki üç noktaya dokunun ve ‘Bu videoyu engelle’ yazısına dokunun. Bu işlemin aynısını kanallar için de uygulayabilirsiniz.
YouTube Kids Video Engelleme
 • Sol üstteki profil simgesine dokunarak da oluşturmuş olduğunuz YouTube Kids profilinizi düzenleyebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz YouTube Kids nedir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de YouTube Kids hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.