YouTube İçerikler için Yeni Düzeltme Özelliği Sunuyor!

YouTube, içerik oluşturucuların kolay bir şekilde düzeltmeler eklemesine olanak sağlıyor! Bu kapsamda şirket, içerik oluşturucular için yeni bir düzeltmeler özelliği sundu. YouTube geliştiricileri, videolara güncelleme notlarının eklenebileceği yeni bir öğe eklediler. Video yüklendikten sonra içerik oluşturucuları, içeriğin sağ üst köşesinde yer alacak bilgi kartları ekleyebiliyor. Yeni düzeltmeler özelliği, bu bilgi kartları ile mümkün hale gelecek. Öte yandan içerik üreticileri, bu özelliği sadece herhangi bir videodaki ilk düzeltme için kullanabilecekler.

Dijital ortamda herhangi bir içeriği oluştururken yanlış bir ekleme yaptığınızda bunu düzeltmeniz zor olabiliyor. Hatta bir hatayı düzeltmek ya da yeniden yüklemek etkileşimlerinizi alt üst edebiliyor. Dahası yaptığınız düzenleme, izleyiciler tarafından fark edilmeyebiliyor. Bu nedenle YouTube, bu zorluğun ötesine geçmek için yeni düzeltmeler özelliğini duyurdu.

‘Düzeltmeler’ olarak adlandırılan yeni güncelleme de düzeltme notunun ne zaman ve nerede eklendiğine dair bilgiler yer alacak. Bu bilgiler ise video oynatma ekranında bir bilgi kartı bilgisi olarak ortaya çıkacak. Böylece kullanıcılar, video açıklamasının içine ‘Düzeltme’ diye belirtebilecek daha sonra zaman damgasını ve güncellemelerinin açıklamalarını ekleyebilecekler.

YouTube’un Yeni Düzeltme Özelliği ile İzleyiciler Bilgi Kartlarına Ulaşabiliyorlar!

YouTube tarafından sunulan yeni düzeltmeler özelliği ile daha belirgin ve kolay düzeltmeler eklenebiliyor. Bu düzeltmeler ile izleyiciler videonun açıklamasındaki notları görebiliyor. Düzeltme notlarını görebilmenin en basit yolu ise kartın üzerine tıklayarak onu genişletmek oluyor. Açılan bilgi kartlarında içerik oluşturucuların daha sonradan eklediği ya da düzenlediği ekler yer alıyor.

Youtube yeni düzeltme özelliği ile ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

“Şimdiye kadar içerik oluşturucular mevcut yüklemelerinde bir hatayı düzeltmek ya da bilgilere güncelleme sağlamak için seçenekler sınırlıydı. Youtube yeni düzeltmeler özelliğinin kullanıma sunulması ile birlikte, içerik oluşturucular önceden yayınlanmış videolarının açıklamalarındaki düzeltmeler dikkat çekebilecekler.”

Yapılan duyuru ile birlikte YouTube, içerik oluşturucularına yeni özellik sayesinde videolarında düzenleme yapma fırsat sağladı. Geri dönüşü olmayan ya da etkileşimi düşüren yanlışların yerini yardımcı olan basit araçlar alıyor. Böylece bu değişiklik, içerik üreticilerini tüm videoyu yeniden yüklemek zorunda kalmaktan kurtaracak.

YouTube Yeni Düzeltme Özelliği ile İzleyiciler Bilgi Kartlarına Ulaşabiliyor

Aynı zamanda yeni düzeltmeler özelliği, videolara önemli bağlam eklemek için yardımcı olacaktır. Hatta içerik üreticileri, bu özelliği izleyicileri yeni kliplere yönlendirme seçeneği olarak da kullanabilecekler. Ancak bu işlevin bir sonucu olarak videoları genel çapta değiştirmek mümkün değil. Bu özelliğin video kliplerinde küçük yanlışları açıklamak için sunulan ek bir not özelliği olarak görülmesi gerekiyor.

Sizler de YouTube tarafından geliştirilen yeni düzeltme özelliği hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/6/15/23168884/youtube-add-corrections-feature-annotations-creators

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.