Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Akıllı telefonlar, günümüzde insanlar için çok önemli bir konumdalar desek yanlış olmayacaktır. Bu doğrultuda akıllı telefonlar, her geçen gün gelişmeye devam ediyorlar. Sektörün sürekli büyümesi, insanların yeni ürünlerle ve kavramlarla karşılaşmalarını sağlıyor. Bu kavramlardan birisi de yenilenmiş telefon oldu. Yenilenmiş telefonlar, son zamanlarda hızlı bir şekilde popüler hale geldiler. Fakat bu kavramın ne olduğunu tam olarak bilmeyen teknoloji kullanıcıları, yenilenmiş telefon nedir ve bu telefonlar alınır mı diye merak ediyorlar.

Teknoloji kullanıcıları, dünya genelinde yenilenen telefonları fazlaca kullanıyorlar. Bu durumun tabii ki çeşitli sebepleri mevcut. Bu telefon modellerinin yaygınlaşması, özellikle yeni telefon alacak kişilerin yenilenen telefon modelleriyle karşılaşmalarına neden oluyor. Bizler de bu yazımızda sizler için yenilenmiş telefon nedir, bu telefon modelleri alınır mı gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Yenilenmiş Telefon Nedir?

Akıllı telefon sektörü, hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Teknoloji üreticileri, güncel teknolojilerle geliştirdikleri akıllı telefonları kullanıcılarına sunuyorlar. Bu doğrultuda teknoloji kullanıcıları da genellikle en yeni teknolojileri ve akıllı cihazları kullanmak istiyorlar. Fakat bu noktada dünya genelinde birçok teknoloji kullanıcısı, önemli bir sorunla karşılaşıyorlar.

Çip krizi başta olmak üzere çeşitli sebepler, akıllı telefon fiyatlarının önemli seviyede yükselmesine neden oldu. Bundan dolayı günümüzde yeni nesil bir akıllı telefon almak maddi anlamda teknoloji kullanıcılarını zorlayabiliyor. Bundan dolayı hem teknoloji üreticileri hem de akıllı telefon tedarikçileri yeni çözüm yöntemleri aramaya başladılar. Böylece yenilenmiş telefon modelleri, teknoloji kullanıcılarının hayatlarına giriş yapmış oldular.

Yeni akıllı telefon modellerinin fiyatlarının çok yüksek seviyede olması, ikinci el akıllı telefon modellerine olan ilgiyi arttırdı. Fakat ikinci el akıllı telefon alan teknoloji kullanıcıları, çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Örneğin ikinci el telefonun bazı donanımları çalışmıyor olabiliyor. Fakat telefonu satın alan kişiler, bu durumu çok sonradan fark edebiliyorlar. Bundan dolayı ikinci el telefonlar, teknoloji kullanıcılarını bazı durumlarda mağdur ediyorlar.

Bu noktada bazı akıllı telefon üreticileri ve tedarikçileri, ikinci el telefonları yenileyerek teknoloji kullanıcılarına sunma kararı aldılar. Yani telefon yenileme merkezleri, yetkili oldukları ikinci el telefon modellerini donanım ve yazılım olarak yeniliyorlar. Daha sonrasında şirketler, bu telefon modellerini anlaşmalı olduğu tedarikçiler üzerinden teknoloji kullanıcılarına sunuyorlar.

Çoğu yenilenen telefon modeli, üretici firma veya yetkili olan yenileme merkezleri tarafından yenilendiği için tedarikçiler yenilenen telefonlar için garanti hizmeti bile sunabilmektedirler. Bundan dolayı çoğu teknoloji kullanıcısı için yenilenen telefon almak ikinci el telefon almaktan daha cazip gelmektedir. Bu durum da piyasada yer alan yenilenmiş telefon sayısının önemli ölçüde artmasını sağladı.

Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Teknoloji kullanıcıları, yenilenen telefonlara henüz tamamen alışamadılar. Bundan dolayı yeni bir telefon almak isteyen fakat sıfır telefonlara uygun bütçe ayıramayan kişiler yenilenen telefon alıp almamak konusunda tereddüt yaşayabiliyor. Yenilenmiş telefonlar, fiyat olarak sıfır telefonlara göre daha uygun olsalar da ikinci el telefonlardan genellikle daha pahalıya satılmaktadırlar. Bu yüzden teknoloji kullanıcıları, yenilenen bir telefon satın almadan önce bu telefonlar hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmak istemektedirler.

Yenilenmiş Telefon Nedir ve alınır mı

Neredeyse tüm teknolojik cihazları satın alırken bazı avantajlar ve dezavantajlar mevcuttur. Bu durum, yenilenen telefonlar için de geçerlidir. Teknoloji kullanıcıları, yenilenmiş telefon satın alırken bazı durumlarla karşı karşıyadırlar. Bundan dolayı yenilenen telefon alınır mı sorusuna net bir cevap vermek oldukça zordur. Bu noktada yenilenen telefonların avantaj ve dezavantajlarına daha yakından bakmamız gerekiyor. Böylece bu telefonların sundukları özellikleri göz önüne alarak bu telefonları kullanıp kullanmama konusunda kendinize göre bir karar verebilirsiniz.

Yenilenmiş Telefon Almanın Avantajları Nelerdir?

Yenilenen telefon modellerinin çok çeşitli avantajları mevcut. Yenilenmiş telefonların avantajlarını bilmek bu telefon modelleri alınır mı sorusuna cevap bulmanızda yardımcı olacaktır. Bu avantajları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Yenilenen bir telefon almanın ilk avantajı fiyatı olmaktadır. Çünkü yenilenen telefon modellerinin fiyatları, sıfır telefon modellerinden çok daha uygundur. Bu sayede bütçenizi aşmamak adına satın almak istediğiniz telefon modelinin sıfırını satın almak yerine yenilenmiş versiyonunu satın alabilirsiniz.
  • Çoğu ülkede yenilenmiş telefon satmanın bazı kuralları mevcut. Türkiye’de bu kuralları Türk Standartları Enstitüsü belirlemektedir. Ayrıca yenilenen telefon satmak isteyen kişi veya kurumların Ticaret Bakanlığı’ndan onay almaları gerekmektedir. Yani yenilenmiş telefon hizmeti veren kişi veya kurumlar, belirli kurallara hareket etmek durumundalardır. Böylece yenilenen telefon kullanıcılarının mağdur olmamaları sağlanıyor.
  • Türkiye’de satışa sunulan yenilenen telefonlar, onaylı merkezler tarafından yenilenmektedirler. Bu merkezler, telefonların bozulan donanımlarını değiştirmektedirler. Bunun yanı sıra yenileme merkezleri, cihazı kullanıcılarına sunmadan önce yazılım güncellemelerini ve sıfırlama işlemini de yapmaktadırlar. Böylece yenilenen telefonlar, sıfırlanan işletim sistemi ve çalışan donanımlarıyla kullanıcılarıyla buluşmaktadırlar.
  • Türkiye’de yenilenen telefonlar için belirlenen garanti süresi 1 yıldır. Böylece yenilenen telefon kullanıcıları, 1 yıl içerisinde cihazlarında karşılaştıkları sorunlar için garanti hizmetinden faydalanabilmektedirler. Bu cihazların garanti hizmeti, genellikle tedarikçi tarafından sağlanmaktadır.
  • Yenilenen telefon tedarikçileri, müşterilerini memnun etmek için genellikle kutulu cihaz satmayı tercih ediyorlar. Bu tedarikçiler, kutuda şarj cihazı ve kablosu gibi ürünlere de yer vermektedirler. Böylece kullanıcılar, yenilenen bir telefon satın aldıklarında sıfır bir telefon almış gibi cihaz kutusu, şarj cihazı ve kablosuna sahip olabiliyorlar.
  • Çok fazla akıllı telefon üretilmesi, doğaya ve ekonomiye zarar verebilmektedir. Bundan dolayı yenilenmiş telefonları tercih ederek başta çip krizi olmak üzere çeşitli sorunların önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Böylece hem bütçenizi korumuş hem de çeşitli sorunların önüne geçilmesinde fayda sağlamış olursunuz.

Yenilenmiş Telefon Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Yenilenen telefon modelleri, avantajlara sahip oldukları gibi dezavantajlara da sahipler. Bundan dolayı yenilenmiş bir telefon modeli satın alınır mı diye düşünüyorsanız bu dezavantajları da bilmelisiniz. Yenilenen telefonların dezavantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Yenilenen telefonların yenilenme süreçlerinde ikinci el telefonlar kullanılıyorlar. Fakat yenilenen telefonlar, çoğunlukla ikinci el telefonlara göre daha yüksek fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyorlar. Çünkü telefonları yenileyen merkezler ve tedarikçiler, bu cihazlara yenileme ücretini dahil ediyorlar. Bundan dolayı yenilenen telefonlar, sıfır telefonlardan ucuzken ikinci el telefonlara göre daha pahalı olabilmektedirler.
  • Telefon yenileme merkezleri, cihazları donanım ve yazılım anlamında yeniliyorlar. Bunun yanı sıra bazı cihazlar, fiziksel anlamda zarar görmüş olabilmekteler. Yenileme merkezleri, fiziksel olarak da cihazları yenilemeye çalışsalar da bazı hasarların tamiri mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı satın almış olduğunuz yenilenmiş cihaz, fiziksel olarak iyi durumda olmayabilir.
  • Her ne kadar çoğu yenilenen telefon tedarikçisi, bu cihazları kutulu ve aksesuarlı olarak satmaya çalışsa da aksesuarsız satılan yenilenen telefonlar da mevcut. Bu yüzden satın almış olduğunuz yenilenen telefonla birlikte şarj cihazı ve kablosu gibi aksesuarların sizlere verilmeme ihtimali mevcut.
  • Piyasaya yeni sürülen akıllı telefon modellerinin yenilenen versiyonlarını bulmak oldukça zordur. Bundan dolayı yenilmiş telefon modelleri, genellikle çıkış tarihi üzerinden minimum 2-3 yıl geçmiş cihazlardır. Bu yüzden bu cihazlar, çoğunlukla güncel donanımlara sahip olmazlar. Bu yüzden eğer güncel donanımlara ve teknolojilere sahip bir akıllı telefon modeli satın almak istiyorsanız yenilenen telefonlar beklentinizi karşılamayabilirler.

Yenilenmiş Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yenilenmiş telefon satın almanın çeşitli avantajları ve dezavantajları mevcut. Bu avantaj ve dezavantajlardan sizler için bahsettik. Bu durumları göz önüne alarak yenilenen bir telefon satın almaya karar verdiyseniz dikkatli olmalısınız. Çünkü yenilemiş telefon piyasası hızlı bir şekilde büyüdü. Bundan dolayı bu sektörde hizmet veren çok sayıda tedarikçi mevcut. Bu durum da yenilenen telefon satın alan kişilerin bazı sorunlarla karşılaşmalarına neden oluyor.

Neredeyse tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi yenilenen bir telefon almaya karar verdiğinizde de ilk olarak cihazı satın aldığınız yere dikkat etmelisiniz. Çünkü yenilenmiş telefonlar için tedarikçi büyük önem taşımaktadır. Tedarikçinin hizmet koşulları, yenilenen cihazların performansını ve kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Yenilenmiş Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Büyük ve başarılı yenilenen telefon tedarikçileri, kendisini kanıtlamış olan yenileme merkezleriyle çalışmayı tercih ediyorlar. Böylece bu tedarikçiler, kullanıcılarına başarılı bir şekilde yenilenen akıllı telefon modellerini sunuyorlar. Bunun yanı sıra başarılı tedarikçiler, çoğunlukla kullanıcılarına kutulu ve aksesuarlı yenilenen telefon modelleri ile hizmet veriyorlar. Böylece bu tedarikçilerin hizmet kalitesi ile rakiplerinin hizmet kalitesi arasında ciddi bir fark ortaya çıkıyor.

Bunun yanı sıra yenilenen bir telefon modeli satın alırken tedarikçinizin size sağlayacağı garanti süreci hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bazı tedarikçiler, yeniledikleri telefonların garantisi konusunda kullanıcılarını mağdur edebiliyorlar. Bundan dolayı satın alacağınız cihazda hangi durumların garanti kapsamında değerlendirileceğini araştırmalısınız.

Akıllı telefon yenileme merkezleri, yeniledikleri cihazlarla alakalı kullanıcılarını bilgilendirmek durumundalar. Bunun için çoğu yenileme merkezi, yenilenen cihaz alan kullanıcılarına bir bilgilendirme kağıdı veriyor. Bu kağıtta yenilenen cihazda hangi donanımların yenilendiği gibi bilgiler yer alıyor. Bu kağıdı inceleyerek satın almayı düşündüğünüz cihazda yenilenen donanımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son olarak eğer imkanınız varsa yenilenen cihazları inceledikten sonra satın almanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede satın alacağınız cihazı fiziksel olarak inceleme imkanına da sahip olabilirsiniz. Böylece donanımı yenilenen cihazın fiziksel herhangi bir hasarının olup olmadığını da tespit edebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Akıllı telefon sektörü, dünya genelinde yeni teknolojilerle birlikte hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Teknoloji üreticileri, güncel teknolojileri en iyi şekilde kullanarak kullanıcılarına yeni nesil güçlü telefonlar sunmaya çalışıyorlar. Bu cihazlar, performans bakımından teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekiyorlar. Fakat çip ve ekonomik krizler başta olmak üzere çeşitli durumlar, insanların yeni nesil teknolojik cihazlara erişimini zorlaştırıyor. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, ikinci el akıllı telefonlara yöneldiler.

İkinci el telefonlar başta fiyatları olmak üzere çeşitli yönlerle teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarıyorlar. Fakat bu telefonlar, kullanıcılarının bazı sorunlarla karşılaşmalarına neden olabiliyorlar. Bundan dolayı akıllı telefon tedarikçileri, yenilenmiş telefonları piyasaya sunmaya başladılar. Türkiye’de bakanlık onayı alan kurumlar, ikinci el telefonları yeniliyorlar. Sonrasında bu kurumlar, anlaşmalı oldukları tedarikçiler üzerinden kullanıcılarına yenilenen telefon modellerini sunuyorlar.

Yenilenen telefonlar, yenilenen donanımları ve sıfırlanan yazılımlarıyla teknoloji kullanıcılarına neredeyse sıfır bir akıllı telefon performansı sunuyorlar. Bundan dolayı dünya genelinde yenilenen telefonlara olan ilgi artış göstermektedir. Birçok teknoloji kullanıcısı, bu noktada yenilenmiş telefon alınır mı diye merak etmektedir.

Bizler de bu yazımızda sizler için yenilenen telefonların avantaj ve dezavantajlarına değindik. Ayrıca yenilenen bir telefon almaya karar verirseniz bu durumda dikkat etmeniz gereken noktaları da açıkladık. Böylece rehberimizi inceleyerek yenilenmiş bir telefon alıp almamak konusunda kolaylıkla bir karar verebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz yenilenen telefon rehberimiz burada sona eriyor. Yenilenmiş telefonlarla ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.