Yaani Nedir?

İnternet artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Günümüzdeki hızlı dijitalleşme süreci ile birlikte neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden halletmeye başladık. Özellikle pandemi süreci ile birlikte bu dijitalleşme sürecinin ivmesi arttı. Bu durum sonucunda ise internet pek çoğumuz için vazgeçilmez bir noktaya taşındı. Şu anda internetin pek çok farklı işlevi olduğu bir gerçek. Ancak onun temel işlevlerinden biri hiçbir zaman unutulmadı: Bilgiye erişim sağlamak. İnternet üzerinden bilgiye erişmek ise arama motorları sayesinde mümkün olabiliyor. Dünyanın farklı yerlerinde kullanılan farklı arama motorlarından söz edebiliriz. Bunlardan biri ise Turkcell tarafından geliştirilen Yaani olarak karşımıza çıkıyor. Turkcell tarafından geliştirilen arama motorunu keşfetmemiş kişiler, Yaani nedir merak ediyorlar.

Bu yazımızda sizler için yerli arama motoru olarak kullanıma sunulan Yaani hakkında merak edilenleri derledik. İçeriğimizde Yaani nedir sorusunun yanı sıra arama motorunun çeşitli özellikleri hakkında da bilgilere yer verdik. Böylece aklınızdaki soru işaretlerini yanıtlamaya ve detaylı bir şekilde konuyu açıklamaya çalışacağız. Sizler için hazırladığımız bu rehberde Yaani hakkında sorulan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Yaani Nedir?

Yaani, ülkemizde geliştirilen bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Turkcell yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen proje, 2017 yılında bitti. Böylece Yaani, 2017 yılının Ekim ayında teknoloji kullanıcılarının hayatlarına giriş yaptı. Türkiye merkezli bir arama motoru olan Yaani için kullanılan altyapı ise tamamen Türkçe. Böylece tarayıcı Türkçe olarak yapılan aramalarda kullanılan dil yapısını tamamen algılayabiliyor. Buna bağlı olarak da kullanıcıların isteklerini rakiplerine göre daha doğru oranlarda karşılayabiliyor. Bunun yanı sıra Yaani aracılığı ile yapılan tüm aramalarda ilk olarak yerli içerik sonuçlarına öncelik veriliyor.

Ekim 2017’de faaliyete başlayan Yaani, ilk aşamada yalnızca mobil sürüme sahipti. Dolayısıyla Yaani, çıktığı ilk dönemde yalnızca mobil akıllı cihazlar üzerinden kullanılabiliyordu. Yaani, geliştirilmiş olan uygulamaları ile hem Android hem de iOS işletim sistemli telefonlarda kullanılabiliyordu. Aradan geçen yaklaşık 1 yılın ardından Yaani üzerinden 125 milyonu aşkın arama yapıldı. Bunun yanı sıra uygulamanın indirilme sayısı 4.5 milyonu geçmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yaani web sürümü ile de hizmet etmeye başladı. Böylece ilk olarak bir mobil uygulama olarak ortaya çıkan Yaani kısa süre içerisinde mobil sürümün yanı sıra web sürümü ile de aktif hale geldi. Günümüzde Yaani’ye Play Store ya da App Store üzerinden indirebileceğiniz uygulama versiyonu üzerinden ulaşabildiğiniz gibi web veya mobil tarayıcınız üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılarına tıpkı diğer arama motorlarında olduğu gibi arama yapma ya da internette gezinme olanağı sunan Yaani, internet verilerine erişimi kolaylaştırmak amacı ile hizmete başladı. Turkcell bünyesindeki mühendislerin tasarladığı Yaani, her zaman internet üzerindeki bilgiye erişimin doğru şekilde sağlanmasını amaçlamaktadır. Bunun için Yaani geliştirilirken kullanıcıların ihtiyaçları her zaman göz önüne alındı.

Yaani ile Neler Yapabilirsiniz?

Her geçen gün daha da popülerleşen yerli arama motorunu merak edenler Yaani nedir sorusunun yanı sıra Yaani ile neler yapılabileceği konusunda da araştırmalar yapıyor. Tıpkı diğer arama motorları gibi Yaani de çeşitli özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu özellikleri kullanarak Yaani’yi rahat bir şekilde kullanabilmeniz mümkündür.

Türkçe bir altyapı kullanmakta olan Yaani kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önüne alarak doğru arama sonuçlarına ulaşmanızı kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra Yaani, her zaman yerel içeriklere öncelik vermektedir. Aynı zamanda Yaani üzerinden elde ettiğiniz sonuçları sevdikleriniz ile kolaylıkla paylaşabilmeniz mümkündür.

Yaani ile Neler Yapabilirsiniz

Temel olarak baktığımızda Yaani ile birlikte herhangi bir arama motorunda yapabildiklerinizi yapabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz arama motorunun özellikleri ile Yaani’nin sahip olduğu özellikler karşılaştırıldığında negatif anlamda bir farklılık, bir eksiklik ortaya çıkmayacaktır. Bu arama motorunun diğerlerinden en büyük farkı Türkçe altyapı ile çalışıyor olması ve Türkiye merkezli bir arama motoru olmasıdır. Yaani ile yapabileceklerinizi şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Yaani ile istediğiniz her türlü bilgiyi internet üzerinden aramanız mümkündür.
  • Bu arama motorunu kullanarak bulunduğunuz konuma ilişkin hava durumu bilgilerini öğrenebilirsiniz.
  • Arama motorunun tarayıcısı üzerinden sevdiğiniz siteleri kaydederek sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.
  • Size en yakın sinemadaki filmleri ve seanslarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
  • Yaani üzerinden güncel haberleri hızlı bir şekilde okuyabilirsiniz.
  • Aradığınız ya da sevdiğiniz müzikleri Fizy ile dinleyebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz lokasyona en yakın restoranları inceleyebilirsiniz.
  • Konumunuza yakın eczaneleri görüntüleyebilirsiniz.
  • Yaani üzerinden döviz kurunu canlı bir şekilde takip edebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz yere en yakın kafeleri kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Yaani’nin Diğer Arama Motorlarından Farkı Ne?

Dünyanın pek çok yerinde farklı arama motorları kullanıldığını biliyoruz. Bunlardan kimi yaygın olarak karşımıza çıkarken kimileri ise daha çok yerel kapsamda hizmet sunuyor. Yaani söz konusu olduğunda en çok sorulan sorulardan biri de bu arama motorunun farkı olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok kişi onu diğerlerinden ayırt eden özelliklerin ne olduğunu merak ediyor. Bunun yanı sıra onu ön plana çıkaranın ne olduğu da araştırılan konular arasında yer alıyor.

Her arama motorunda olduğu gibi Yaani de internette gezinmemizi sağlayan araçlardan biri. Ancak her ne kadar diğer arama motorlarındaki özellikleri bünyesinde taşıyor olsa da onun büyük bir farkı var. Yaani ülkemizde geliştirilen yerli bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Turkcell mühendislerinin kullanıma sunduğu bu arama motorunun merkezi lokasyonu Türkiye. Bunun yanı sıra Yaani’nin algoritması Türkçe altyapı kullanarak çalışıyor.

Türkçe diline özel bir algoritma kullandığından dolayı Yaani, Türk kullanıcıların ihtiyaçlarına daha doğru sonuçlar önerebiliyor. Çünkü Yaani, Türkçe dil yapısını diğer arama motorlarına kıyasla çok daha iyi bir şekilde anlıyor. Böylece aradığınız bilgilere yönelik doğru sonuçlar elde edebilmeniz kolaylaşıyor. Bunun yanı sıra Yaani önünüze çıkan sonuçlarda yerel olanlara her zaman öncelik tanıyor. Böylece yerel içerikler her zaman ilk sıralarda yer alıyor.

Yaani Nasıl Kullanılır?

Teknoloji meraklıları Yaani nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra yerli arama motorunu kullanabilmek için Yaani nasıl kullanılır diye de merak ediyorlar. Yaani’nin ne olduğunu rehberimizin başında sizlere detaylı olarak açıkladık. Bunun yanı sıra sahip olduğu özelliklerden ve Yaani kullanarak neler yapabileceğinizden de söz ettik. İçeriğimizin bu kısmında ise sizlere Yaani nasıl kullanılır sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Öncelikle Yaani’yi kullanmak için iki farklı yöntem kullanabileceğinizi belirtmeliyiz. Siz de bu yollardan dilediğinizi tercih ederek ülkemizin yerli arama motoru olan Yaani’yi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yollardan ilki mobil uygulama versiyonudur.

Belirttiğimiz üzere Yaani hizmet sunmaya başladığı 2017 yılında ilk olarak yalnızca bir mobil uygulama şeklinde ortaya çıkmıştı. Günümüzde de uygulama versiyonu ile Yaani hizmetlerinden faydalanmak mümkün. Arama motorunun uygulaması hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Arama motorunun uygulama versiyonunu kullanmak için App Store ya da Play Store üzerinden Yaani’yi indirmeniz gerekiyor.

Yaani Nasıl Kullanılır

Uygulama üzerinden arama motorunu kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta ise uygulamayı indirdikten sonra güncel sürümünü kullanmaya özen göstermek. Hem sunulan yeni özellikleri anında kullanmak hem de bilgi ve verilerinizin güvenliğini sağlamak amacı ile her zaman en güncel sürümü kullanmalısınız. Uygulamanın güncelleme gerektirip gerektirmediği konusunda hem App Store hem de Play Store kullanıcılara bilgi vermektedir. Bunun yanı sıra güncellemeleri manuel olarak da takip edebilirsiniz.

Türk arama motoru Yaani’yi kullanmanın bir diğer yolu ise web sürümü üzerinden arama motoruna erişmektir. Web sürümünü kullanmak için ise Yaani’nin URL adresine gitmeniz yeterli. Web sürümünü ister mobil cihazlarınız isterseniz de bilgisayar ya da tabletleriniz üzerinden herhangi bir uygulama indirmeye gerek kalmadan tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz.

İnternet adresini yazdığınızda açılan sayfa üzerinden tıpkı diğer arama motorlarını kullandığınız gibi Yaani’yi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Arama motorunun mobil uygulamasında sunulan tüm özellikleri web sürümünde de mevcuttur. Bunun yanı sıra Yaani’yi varsayılan arama motorunuz olarak ayarlayabilmeniz de mümkündür. Böylece daha hızlı bir şekilde Yaani kullanabilirsiniz.

Yaani: Sıkça Sorulan Sorular

Yaani kullanmak için abonelik gerekli mi?

Başarılı yerli arama motorumuz olan Yaani’yi kullanabilmeniz için herhangi bir abonelik başlatmanıza gerek bulunmaz. Doğrudan uygulamayı indirerek ya da web sürümü üzerinden Yaani’yi kullanmaya başlayabilirsiniz. Çoğu arama motoru gibi Yaani de abonelik istememektedir.

Yaani Ücretli Mi?

Türkiye merkezli bir arama motoru olan ve Turkcell’in kullanıma sunduğu Yaani’yi kullanmak tamamen ücretsizdir. Bu doğrultuda arama motorunun mobil uygulamalarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca arama motorundan web tarayıcınız üzerinden de ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Yaani’yi kullanmak için Turkcell kullanıcısı mı olmak gerekiyor?

Yaani’yi Türkiye merkezli olarak Turkcell yazılım mühendislerinden oluşan bir ekip geliştirdi. Bu durum ise pek çok kişinin Yaani’yi diğer operatör kullanıcılarının kullanıp kullanamayacağını merak etmesine yol açtı. Hizmete sunan Turkcell olsa da Yaani diğer operatör aboneleri tarafından da kullanılabiliyor. Hangi operatör müşterisi olursanız olun kolay bir şekilde Yaani kullanabilmeniz mümkün. Arama motorunun dilerseniz uygulama sürümünü dilerseniz de web sürümünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yaani Nedir: Genel Değerlendirme

Günümüz dünyasında kullanılan çok çeşitli arama motorlarına rastlayabilmek mümkün. Bu arama motorlarından bazıları dünya genelinde yaygın olsa da bazıları ise daha yerel ölçeklerde kullanılıyor. Bunlardan biri ise Yaani olarak karşımıza çıkıyor. Yaani’yi özetle Türkiye merkezli, yerel bir arama motoru olarak tanımlamak mümkün. Turkcell’in geliştirdiği bir arama motoru olan Yaani, 2017 yılı Ekim ayında ülkemizde faaliyet göstermeye başladı. Günümüzde ise farklı ülkelerden de Yaani’ye erişim sağlamak mümkün.

Türkçe’ye uyumlu olarak geliştirilen Yaani tamamen Türkiye merkezli bir arama motoru. Öyle ki Turkcell’in yayınladığı bilgilere göre Yaani herhangi bir arama motorunun altyapısını kesinlikle kullanmıyor. Geliştirme sürecinde farklı şirketlerden destek alınmış olsa da altyapısının kendine ait olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra Yaani Türkçe dili ile geliştirildiğinden dolayı Türkçe dil bilgisini kavrayabiliyor ve daha doğru sonuçlara ulaşılmasına yardımcı oluyor.

Aynı zamanda sonuç olarak sunulan içerikler konusunda da Yaani her zaman yerli içeriklere öncelik veriyor. Yaani kullanarak internette dilediğiniz gibi gezinmeniz, merak ettiklerinizi araştırabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra bulunduğunuz konuma en yakın restoranlar, eczaneler, oteller gibi mekanları da görüntüleyebilirsiniz. Kısacası Yaani ile bir arama motoru ile yaptıklarınızın tamamını yapabilmeniz mümkündür. Üstelik Turkcell, bu başarılı arama motorunu kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehberde Yaani hakkında detaylı bilgilere yer vermeye çalıştık. Yaani nedir sorusu ile başlayan rehberimiz, Yaani’nin özellikleri ve nasıl kullanıldığı soruları ile devam ediyor. Hazırlamış olduğumuz Yaani rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de aşağıda yer alan yorumlar kısmını kullanarak Yaani hakkındaki soru ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.