WhatsApp Kaybolan Fotoğraflar Özelliğini Başlattı

WhatsApp, alıcı tarafından açıldıktan sonra sohbetinizdeki fotoğrafları ya da videoları silen “Kaybolan Fotoğraflar” özelliğini bugün başlattı. Bir kez görüntülendikten sonra silinen bu gönderiler kullanıcılar arasındaki gizliliği bir kat daha artıracak gibi gözüküyor.

Daha önceden sizlere WhatsApp Yeni Kaybolan Mesajlar Özelliğini Test Ediyor başlığı altında bu teknolojinin ilk adımlarının atıldığını duyurmuştuk. Nisan ayında sizlere duyurduğumuz bu özelliği haziran ayında Mark Zuckerberg doğruladı. Birkaç aydır test aşamasında olan bu özellik sonunda gerçeğe dönüştü.

Bir fotoğraf veya video gönderirken gönder butonunun solundaki “1” butonuna dokunarak bir kez görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu mesaj, alıcı mesajı görüntüledikten sonra silinecek. Bu arada alıcı bunun kaybolan bir fotoğraf olduğunu da görecek.

Özellikle hassas bilgilerin paylaşımında oldukça kullanışlı olacak gibi gözüküyor. Bazı durumlarda karşı tarafa bir şifre ya da kimlik görüntüsü atmak zorunda kalıyorsunuz. Ya da telefonunuzu sürekli inceleyen ve sizi takip eden bir çift göz de olabilir.

Böyle durumlarda risk almak yerine bu özelliği kullanmak kullanıcıları rahatlatacaktır. Zaten WhatsApp kaybolan fotoğraflar özelliği ile kullanıcılarının kendisine olan güvenini de artırmayı amaçlıyor. Çünkü bilindiği üzere bir süredir WhatsApp kullanıcılarının güvenlerini zedelemiş durumda.

Kullanıcıların WhatsApp’a Karşı Kaybettiği Güveni Geri Gelecek mi?

Geçtiğimiz aylarda, özellikle ülkemizde WhatsApp, kullanıcılarının güvenini oldukça zedelemişti. Gizlilik sözleşmesi konusu ile kullanıcılarının karşısına çıkan WhatsApp hiç beklemediği kadar büyük tepkiler aldı. Hatta o dönem içerisinde bir çok kullanıcı Signal, Telegram gibi alternatif uygulamaları kullanmaya başladı.

Tabii bu süreç WhatsApp için biraz sancılı geçti. Daha sonrasında da geri adım atmaya karar verdiği yönünde haberler ortaya çıktı. Fakat WhatsApp bu haberlerin doğruluğunu reddetti. Kullanıcıların güvenini ise hala tam olarak kazanamadı.

İşte bu aşamadan sonra WhatsApp bazı hamlelerde bulundu. WhatsApp attığı adımlara kaybolan fotoğraflar özelliğini de ekleyerek bu güven problemini ortadan kaldırmaya çalışıyor gibi gözüküyor.

Şimdilik kaybettiği güveni geri kazanma konusunda başarılı olur mu bilemeyiz. Fakat bu özelliğin uzun süre önce zaten WhatsApp bünyesinde bulunması gerekiyordu. Zira aynı teknolojiyi yıllar önce Snapchat sayesinde öğrenmiştik. O zamanlarda da bu teknolojinin bir şekilde WhatsApp’a entegre edilmesi de gerekiyordu.

Bizi ilerleyen günlerde ne gibi yenilikler bekliyor olacak? Bunlardan birisinin WhatsApp şifreli bulut yedeklemesi olduğunu biliyoruz. Fakat bununla ilgili herhangi bir tarih verilmedi. İlerleyen günlerde hep birlikte öğreneceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!