Türkiye İçin Önemli WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Kararı!

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca oldukça büyük dikkat çeken WhatsApp gizlilik sözleşmesi, Türkiye için uygulanmayacak! Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi ülkemizde devreye girmeyecek!

Ülkemizde Rekabet Kurumu ile adı sıkça anılan WhatsApp cephesinden gelişmeler bu sabah geldi. Rekabet Kurumu tarafından paylaşılan basın duyurusunda yer alan ifadeler şu şekilde:

WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı.

Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir.

Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Facebook- WhatsApp Soruşturması Hakkında Basın Duyurusu (21.5.2021)
Rekabet Kurumu

Basın bildirisinde yer aldığı gibi, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı için bu sözleşme devreye girmeyecek. Üstelik, sözleşmeyi çoktan onaylayan kişiler için de sözleşme aktif olmayacak.

Böylece, çok tartışılan WhatsApp gizlilik sözleşmesi, Türkiye kullanıcılarını herhangi bir şekilde etkilemeyecek.

Ülkemizde de birçok kullanıcı Signal ve Telegram gibi alternatif mesajlaşma uygularını tercih etmeye başlamıştı. Ancak, bu karar sonrasında o kullanıcıların da WhatsApp platformuna geri dönmesi muhtemel.

WhatsApp Sözleşmesini Onaylamayanlar Neler ile Karşılaşacak?

Ülkemizde durum bu şekilde ancak sözleşme dünyanın geri kalanı için hala aktif. Üstelik, WhatsApp tarafından ortaya koyulan yaptırımlar oldukça ağır.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yaptırımlar öncesi kabul edilebilecek son tarih 15 Mayıs’tı. Sonrasında kullanıcıların WhatsApp deneyimi kademeli olarak azalacak.

WhatsApp-Gizlilik

WhatsApp, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarının silinmeyeceğini önemle vurguluyor. Ancak, gizlilik sözleşmesini onaylamayan kullanıcılar istedikleri kişiye mesaj atamayacak.

Bu kullanıcılar, yalnızca kendilerine atılan mesajlara cevap verebilecek. Ayrıca, aynı sistem sesli ve görüntülü görüşmeler için de geçerli olacak.

Yeni sözleşmeyi onaylamayan kullanıcılar, diğer WhatsApp kullanıcılarını görüntülü veya sesli bir şekilde arayamayacak. Bu kişiler yalnızca kendilerine gelen aramalara cevap verebilecekler.

WhatsApp, bu sözleşmenin kabul edilmesi için sürekli kullanıcıların karşısına çıkacağını da ifade ediyor. Kullanıcılar uygulamaya her giriş yapmaya çalıştığında sözleşmeyi onaylayabileceği bir ekran ile karşılaşacak.

Siz de Türkiye için yürürlüğe girmeyecek WhatsApp gizlilik sözleşmesi ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.