WhatsApp Şifreli Bulut Yedeklemesini Test Ediyor

Gizlilik ihlalleri ile sık sık ağzı yanan WhatsApp artık bu konu hakkında daha sıkı çalışmaya başladı. Bilindiği üzere firma, anlık mesajlaşmalar için uçtan uca şifreleme metodunu kullanıyor. Bu sayede mesajı gönderen ile gönderilen arasına kimse giremiyor. WhatsApp bunu bir kademe daha ileri taşımaya karar verdi ve şifreli bulut yedeklemesini test etmeye başladı. Fakat şimdilik sadece Android cihazlarda erişim sağlanabiliyor.

Bilindiği üzere mesajların yedeklerini Google Drive veya iCloud üzerinde tutan kullanıcıların verilerine yetkililer tarafından bir arama emri ile ulaşılabiliyor.

WhatsApp bu konuda güvenliği bir adım daha ileriye taşımayı hedefliyor. Şifreli bulut yedekleme sistemi mesajlarınızı şifreleme metodu ile güvenli bir şekilde saklayacak. Bu sayede üçüncü kişiler, yetkililer, hatta devletler mesajlarınıza asla ulaşamayacak.

Geçtiğimiz ay WhatsApp’ın patronu Will Cathcart konu ile ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada hükümetlerin, WhatsApp’ın mesajları şifreleme biçiminden ödün vermesi konusunda baskı altında olduklarını belirtmişti.

Aynı açıklamada bunun yanlış bir düşünce olduğunu ve aksine devletlerin daha güçlü güvenlik sistemleri kullanması yönünde şirketlere baskı uygulaması gerektiğini dile getirmişti.

WABetaInfo daha önce WhatsApp’ın buluttaki yedeklerinizi bağımsız olarak şifreleme teknolojisi üzerinde çalıştığını bildirmişti. Bu sistem Android için yayınlanan ve en son beta güncellemesi olan 2.21.15.5 sürümünde sistemin etkin hale geldi.

Çok Dikkatli Olmanız Gerekiyor

WhatsApp şifreli bulut yedekleme sisteminde dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var; kayıt esnasında size verilen 64 basamaklı kurtarma anahtarını kaybetmemek! Çünkü şifrenizi unutursanız WhatsApp tarafından size bu kurtarma anahtarı sorulacak.

Eğer şifreniz ile beraber bu kurtarma anahtarını da kaybederseniz yedeklenen hiçbir mesaja ulaşamazsınız. Hatta bu konuda WhatsApp bile sizden desteğini çekiyor. Aslında kripto para cüzdanlarında kullanan sistemin aynısı diyebiliriz.

Sisteme kaydolmak istiyorsanız Beta test grubuna girmeniz gerekiyor. Şimdilik sadece Android cihazlar için test ediliyor. iOS cihazı olanlar bir süre daha beklemek zorunda kalacaklar.

Fakat Android cihaz kullananların da dikkat etmesi gereken bir nokta var. Beta versiyonda eksiklikler ya da hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle herkese açık ve stabil olan sürümünü kullanmakta fayda var.

WhatsApp şifreli bulut yedekleme sistemi ile kullanıcılarının kendilerine olan güvenlerini daha da arttırmayı hedefliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi konusu ile gündeme gelmişti.

Siz WhatsApp’ın yeni güvenlik hamleleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce WhatsApp yeni güvenlik hamlesi ile kullanıcılarının kendilerine olan güvenini artırabilecek mi? Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!