Voila Card 8 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaşmayı Hedefliyor!

Voila Card, Türkiye’nin ilk dijital kartviziti olarak öne çıkıyor. Voila’nın amacı, merhaba engelini ortadan kaldırmak. Voila Card ile hiçbir uygulamaya ihtiyaç olmaksızın, karşınızdaki kişinin telefonuna dokunarak tüm bilgileriniz aktarılıyor. Ayrıca yeni kartvizit teknolojisi, sektöre yön veriyor. Hatta Türkiye’de ve dünyada önde gelen kurumlar eşliğinde dijital ortamda temas sağlıyor. Voila Card’ın 2023’deki hedefi, 3 milyon kişiye ulaşmak. Dahası 2026 yılında 8 milyar dolara dünya devlerine satılmayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk dijital kartviziti olma hedefi ile yola çıkan Voila Card, Ağustos 2021′ de faaliyete geçti. Voila Card’ın altyapısında NFC ve QR teknolojisi yer alıyor. Böylece Türkiye’nin önde gelen markalarının dijital dönüşüm süreçlerine dahil oluyor.

Voila Card’ın şu anki kullanıcı sayısı ise 12 bine ulaşmış durumda. Ayrıca kurumsal şirketler ile birlikte bu rakam 25 bine çıkıyor. Voila Card’ın hedeflerinde ise yıl sonuna kadar kullanıcı sayısını 150 bin kişiye ulaştırmak var.

Voila Card İkinci Yatırım Turunda!

2021’de Level Up Invest’den 8 milyon TL değerleme üzerinden yatırım alan Voila, iletişimde süreklilik ve pratiklik sağlamaktadır. İkinci yatırım turuna devam eden Voila, Nisan 2022 itibari ile 38 milyon dolara ulaştı. Voila, Aralık 2021’de aldığı birinci yatırım turunda yaklaşık 4 bin kullanıcıya ulaşırken; ikinci yatırım turu olan Mayıs 2021’de ise 12 bin kullanıcıya ulaşmıştır.

Voila Card; bankacılık, gayrimenkul, sağlık ve bayilik ağına sahip kurumlar tarafından tercih edilmektedir. Böylece kurumlar ve bireyler ömür boyu kartvizit bastırma ve taşıma ihtiyacını ortadan kaldıran dijital bir çözüm yolunu seçiyor.

Aynı zamanda şirketler de kartvizit bastırmanın operasyonel ve finansal maliyetlerinden kurtulmuş oluyor. Bunun yanı sıra teknolojik altyapısı ile Voila, günümüzün en güncel ve güvenli programlama dillerini kullanıyor. Diğer şirketlerden en önemli farkı ise Voila’nın makine öğrenmesine yatırım yapıyor olmasıdır.

Voila Card

Ayrıca Voila, Türkiye’nin önde gelen kurumlarını dijital ortamda bir araya getiriyor. Dijital ortamda bilgileri güncel tutarken iletişim ve şirket bilgileri, sosyal medya entegrasyonu gibi portfolyolarınızı istediğiniz kişiler ile temassız paylaşılabilmektedir. Voila, tüm altyapı yatırımlarını ISO standartlarına uygun olarak gerçekleştiriyor. Veri güvenliğini ise KVKK güvencesi ile sağlıyor.

Öte yandan girişim, yenilikçi tasarımı ve doğa dostu yaklaşımı ile ön planda yer alıyor. Kartvizit pazarındaki toplam kitlenin yüzde 69’u aldığı kartviziti çöpe atmaktadır. Dahası Türkiye’de kartvizitlerin üretilebilmesi için 15 bin ağaç kesilmektedir. Dolayısıyla Voila, her yıl kurtardığı 15 bin ağaç ile sürdürülebilirliğe destek oluyor.

Voila Card, Dünya Devlerine Satılmayı Hedefliyor!

Voila, hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmak ve yeni pazarlara açılarak büyümesini hızlandırmak istiyor. Şu anda Voila, Fransa ve Dubai pazarında yer almaktadır. 2026 yılında ise 12 ülkede toplam 121 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Aynı zamanda yapay zeka destekli girişim, yüzde 63 EBITDA marjini ve 8 milyar dolar değerleme ile dünya devlerine satılmayı hedeflemektedir. 2026 yılına kadar beş yatırım süreci geçirmeyi planlayan Voila, üç ülke pazarına girmek için gerekli olan pazarlama giderlerini finanse etmeyi amaçlamaktadır.

Diğer taraftan Voila Card, 2022 Mayıs ayında iOS mobil uygulamasını hayata geçirmişti. Platformun Android uygulamasının ise Haziran ayında Play Store’da yer alması bekleniyor. Mobil uygulama sayesinde Voila, kullanıcılarına dijital ortamda bilgilerini güncelleme ve takip etme imkanı sağlamaktadır.

Voila Card

Dahası Voila, Türkiye’nin ilk Farmakogenetik şirketi olan BAU ‘Gen to Future’ ile ilişki içerisinde yer alıyor. Böylece Voila, dünyanın ilk GEN ID kartı olma özelliğine de sahip. Gen to Future, kişiselleştirilmiş bir tedavidir. Dolayısıyla Gen to Future’ın tüm kullanıcıları, GEN ID’lerini Voila altyapısı ile korumaktadır.

Dijital Kart Sektörünün Yıllık Pazar Hacmi 300 Milyon Dolar!

Voila Card, Türkiye’nin önde gelen markalarına hızlı ve kolay erişilebilir bir network ağı sunmaktadır. Böylece Voila, dijital kart piyasasına yön vermektedir. Kullanıcılarına yenilikçi bir çözüm sunmasının yanı sıra markaların da dijital dönüşüm yolculuklarına eşlik etmektedir. Voila Card’ın kurucu ve CEO’su Burak Karabacak Türkiye’deki dijital kart piyasası hakkındaki açıklamaları ise şu şekildedir:

“Türkiye’de dijital kart piyasasının büyüklüğü 300 milyon dolar olarak açıklanmaktadır. Twentify ile gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmasına göre 7,5 milyonun üzerinde kartvizit kullanıcısı mevcut. Günümüzde kurumsal şirketler strateji ve yaklaşımları ile sürdürülebilirliğin bir parçası olmak için çalışmalar gerçekleştiriyor. Şirketlerin sürdürebilirlik vizyonları ve bütçeleri dijital kartvizit pazarının yüzde 30’unu şekillendirmektedir. Sürdürebilirlik uygulamaları yalnızca çevre için değil daha iyi marka imajı, düşük maliyet ve daha yüksek verimlilik için önemli. Voila Card olarak şirketlerin uzun vadede devamlılığını sağlamak için yola çıktık. Voila, günden güne büyümeye de devam ediyor.

Burak Karabacak

Haziran 2023’de Voila; e-ticaret entegrasyonu, reklam merkezi ve sabit raporlama mekanizması ile kurumsal raporlama çözüm seçenekleri ile öne çıkmayı hedefliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.