Vivo Çok Katlı Telefon Kameraları ile Geleceğe Işık Tutuyor

Akıllı telefonlar için yeni bir devir başlıyor olabilir. Çinli satıcı Vivo, telefon kameraları için çok katlı ve açılan bir teknoloji geliştirmeye hazırlanıyor.

Telefonun harici bir yapısında bulunan kameraları ilk kez görmüyoruz. Ancak manuel olmayan ve birden fazla kamera barındıran katlanır özelliği muhtemelen ilk kez duyuyoruz. Vivo, birden fazla katı olan kameraları oldukça fütürist bir biçimde tasarlamış.

LetsGoDigital’ın haberine göre Vivo, söz konusu çok katlı ve açılan özellikli telefon kameraları için “süper telezoom” özelliği geliştirerek patent başvurusunda bulundu. Başvurudaki bilgilere baktığımızda bu kameraların yakınlaştırma aralığını bir üst aşamaya taşımak için tasarlandığını görüyoruz.

Tüm bunlarla birlikte, yeni kameralar açıldığında ön tarafa değil, arka tarafa bakıyor. Dolayısıyla yeni teknolojinin selfie çekmek amaçlı tasarlanmadığını anlamış oluyoruz. Bunun yerine arka kameranın işlevselliğini arttırmaya yönelik çalışan teknoloji, ”yüksek çoklu yakınlaştırma” adında bir özellik için geliştiriliyor.

Patent başvurusundaki belgelere göre, ön kameranın konumu ise telefon ekranının altında olacak. Buna göre, kamerayı kullanmadığımız zaman onu fiziksel olarak göremeyeceğiz gibi gözüküyor.

vivo çok katlı açılır telefon kamerası
Görsel: LetsGoDigital

Arkaya bakacak şekilde 4 katlı olarak tasarlanan kameraların ilki varsayılan uzantı olarak kabul ediliyor. Diğer 3 katman ise kullanıcının isteğine göre genişletme amaçlı aktif edilebilir.

Görsellerdeki kameralar her ne kadar kullanımı açısından yenilikçi ve profesyonel olsa da, epey kırılgan gözüküyor. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda doğacak sorunlar için uzun bir teste tutulması gerekiyormuş gibi gözüküyor.

Ancak bahsettiğimiz tasarım henüz patent başvurusu aşamasında olduğundan, gelişmeye açık. Vivo’nun böyle bir teknolojiye kesin olarak geçip geçmediği ise belli değil. Görsellerin de konsept olduğunu belirtmek gerek.

Telefon Kameraları ve Vivo Hakkında Detaylar

Yeni kamera teknolojisi hakkındaki bilgileri özetleyecek olursak, söz konusu kameraların 4 farklı lense sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca arka çekimi destekleyecek olan kameralar, yakınlaştırma teknolojisine katkı yapıyor.

vivo çok katlı açılır telefon kamera özelliği
Görsel: LetsGoDigital

Vivo, akıllı telefon pazarına yakın zamanda hızlı bir şekilde giriş yapan şirketler arasında yer alıyor. Girdiği andan beri hızlıca yükselen şirket, kullandığı ileri teknolojiler ile en iyi akıllı telefonlar listesine girmeye aday cihazlar üretiyor.

Vivo’nun ilk akıllı telefon hakkındaki yenilik fikri bu değil. Şirket daha önceki X5 Max modeliyle dünyanın en ince akıllı telefonu üreticisi oldu. Aynı zamanda ilk kez ekran içi parmak izi okuyucusu kullanan şirket olduğunu hatırlarsak, yeni çok katlı kamera sisteminin başarıyla sonuçlanacağını tahmin ediyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.