Unity, ironSource ile Birleştiğini Duyurdu

Yaygın olarak kullanılan oyun oluşturma platformu Unity, yeni bir açıklama yaptı. Duyuruya göre Unity ile ironSource şirketi birleşiyor. Business Wire aracılığıyla gelen birleşme haberi bugün yapılan konferansın detaylarını açıklar nitelikte.

ironSource, uygulama ekonomisine odaklanarak uygulamadan para kazanma ve dağıtım için teknolojiler geliştirmeye odaklı bir şirket olarak ifade ediliyor. Unity ise bilgisayar, konsol ve mobil cihazlar için video oyunu ve simülasyon geliştirmeye yarayan bir oyun motoru olarak belirtiliyor. Bu oyun motoru, bir oyunun çalışması için gerekli olan özelliklerin birçoğunu içerir.

Unity ile ironSource Birleşmesi Hakkında Detaylar

Tüm hisse senedi işlemleri, ironSource’un yaklaşık olarak 4.4 milyar dolar değerinde olduğunu gösteriyor. Unity’nin en büyük iki hissedarı Silver Lake ve Sequoia ise şirkete bir taahhüt verdi. Hissedarların taahhüdüne göre Unity’e işlem kapanışında toplam 1 milyar dolar yatırım yapılacak.

Unity, bu birleşmenin dördüncü çeyrekte tamamlanmasını beklediğini ifade etti. Şirket CEO’su John Riccitiello yaptığı bir açıklamada, bu birleşme ile içerik oluşturucuları desteklemek için daha iyi bir konuma geleceklerini belirtti. Ayrıca Riccitiello, ironSource ile birleşmesinin oyun ve e-ticaret sektörlerinde başarıya ulaştıracağını söyledi.

unity ironsource

Buna ek olarak birleşmenin, içerik oluşturuculara gerçek zamanlı üç boyut (RT3D) yolculuğunda da yardımcı olacağını belirtti. Bunun ise entegre bir platform vizyonunu geliştirmeyle mümkün olacağını vurguladı. Ayrıca Unity CEO’su, ironSource CEO’su Tomer Bar-Zeev’i ve şirketin diğer bütün ekiplerini Unity’e davet etti.

Teknoloji değerlemelerinde bir süredir gerileme yaşanıyor. Bu gerileme de bazı birleşme ve devralma planlarını doğuruyor. Bunun sonucunda ise Unity ve ironSource birleşmesi gibi haberler gelmeye başlıyor. Dolayısıyla bu anlaşma, sektörde büyük değişiklikler olabileceğini gösteriyor.

Bu iki şirket, halka açık olma ve teknoloji sektöründe gerileme sonucunda hisse senetlerinin düşmesi yönünde birbirine benziyor. Örneğin ironSource mayıs ayı raporunda son üç aylık kazançlarını ortaya atmıştı. Rapora göre şirket, %58’lik gelir artışıyla 190 milyon dolara ulaştığını gösterdi. Ancak ilerleyen tarihlerde bu şirket, kazanç yönünde gerileme yaşadı.

Unity ise üç aylık kazançlarının yıllık %35 artışla 320.1 milyon dolara ulaştığını bildirmişti. Şirket, ilerleyen dönemde 1.350 milyar ile 1.425 milyar dolar arasında bir kazanç beklediğini söyledi. Unity de bir yıl önce 177.6 milyon dolarlık bir zarar yaşamıştı. Dolayısıyla Unity ile ironSource şirketlerinin birleşmesi, şirketlere belli oranda kazanç sağlayabilir.

Peki siz Unity ile ironSource birleşmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.businesswire.com/news/home/20220713005473/en/Unity-Announces-Merger-Agreement-with-ironSource

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.