Ücretsiz Ses Düzenleme Yazılımları

Eğer müzik, podcast vb. içeriklerle ilgileniyorsanız, ses düzenleme kaçınılmaz olarak hayatınızın bir parçasıdır. Ancak yüksek yazılım ücretleri bu hevesi baltalayabilir. Bu sebeple bugünkü yazımızda, en iyi ücretsiz ses düzenleme yazılımları nelerdir, sizlere tanıtacağız.

Audacity

Audacity, kullanımı oldukça kolay ve hızlıca öğrenilebilen bir ses düzenleme yazılımıdır. Ücretsiz ses düzenleme konusunda piyasadaki yazılımlar arasından en iyi tercih bu olacaktır. macOS, Windows ve Linux işletim sistemlerini desteklemektedir. Ayrıca Audacity’de, aynı anda birden çok kanalı düzenleyebilir, programın içinden canlı kayıt alabilir, sesin üzerine reverb ve distortion gibi efektler ekleyebilirsiniz. Üstelik Türkçe desteği de bulunmaktadır.

ucretsiz-ses-duzenleme-yazilimlari
Resim: Audacity

Audacity, çeşitli türdeki ses dosyalarını desteklemekte olsa da doğrudan MIDI kayıt almanıza olanak sağlamamaktadır. Projenizi de birden çok formatta dışa aktarabilme imkanı sunmaktadır. Ayrıca 16-bit, 24-bit ve 32-bit örnekleme biçimleriyle çalışabilmektedir.

Bir başka eleştiri yazılımın görünüşüne getirilebilir. Bu kadar fonksiyonel ve başarılı bir programın eski görünümlü arayüzü belki alıştıktan sonra gözardı edilebilir.

Garageband (Mac)

Ücretsiz ses düzenleme denilince akla gelen ilk macOS yazılımı hiç kuşkusuz Garageband’dir. Oldukça şık ve modern bir arayüze sahip olan Garageband, kullanıcılarına kullanım kolaylığı da sağlamaktadır.

Garageband, özellikleri ve araçlarıyla ,ücretli ses düzenleme programlarına taş çıkaran bir yazılımdır. İster ses dosyalarınızı içe aktarıp düzenleyebilir, isterseniz programın içinden enstrümanlarınızla kayıt alabilirsiniz. Hatta bu yazılımla yüksek kalitede mix ve mastering bile yapabilirsiniz. Enstrümanınızı bağlayıp tonlarca efekt ve amfinin arasında seçim yapabilmek de bir diğer güzel özelliği.

ucretsiz-ses-duzenleme-yazilimlari
Resim: Apple

Bu uygulamaya bir eleştiri olarak, her ne kadar Mac kullanıcıları için bir problem teşkil etmese de, Windows desteği olmaması gösterilebilir. Bunun haricinde Garageband, ücret ödemeden, harika işler çıkarmanıza mümkün mertebe yardımcı olacaktır.

oceanaudio

oceanaudio, alıştıkça kullanışlı gelen bir ses düzenleme programdır. Ancak, ilk başta biraz karmaşık gelebilir. Özellikle çoklu kanal kaydedebilme özelliği, sunduğu filtreler, profesyonel görüntüsü ile en iyi ücretsiz ses düzenleme programları listemizin ilk sıralarındaki yerini kazanmıştır. Eğer tek kanal düzenlenecek ise, oceanaudio bu konuda size oldukça destek olabilir. Özellikle efektlerin etkisini anında dinletebilen program, günlük kullanımda sağladığı kolaylıkla tercih edilebilir. Windows, Mac ve Linux desteği bulunmaktadır.

Resim: oceanaudio

Acoustica

Acoustica programının son versiyonu olan 7 her ne kadar ücretli olsa da, Acoustica 6’nın temel sürümü tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bu sürümde, birden çok kanalda kayıt yapma imkanı bulunmuyor. Yine de başarılı bir arayüze sahip olan program, tek kanalda kayıt alma ve çok karmaşık olmayan düzenleme işleri için oldukça kullanışlıdır. Acoustica 6 temel sürümün sadece Windows desteği bulunmaktadır.

ucretsiz-ses-duzenleme-yazilimlari

Free Audio Editor

Listemizdeki bir diğer isim ise, adı üstünde olan Free Audio Editor. Her ne kadar kayıt yapmak için ilk tercihiniz olmasa da, basit düzenleme işleri için biçilmiş kaftandır. Sade tasarımı ve kolay kullanımı ile Free Audio Editor, farklı efektleriyle tercih edilebilecek bir ses düzenleme yazılımıdır.

WavePad

Listemizde yer alan bir diğer ses düzenleme programı WavePad, ücretsiz bir şekilde onlarca başarılı özellikle karşımıza çıkıyor. Bu özelliklerin arasında ses düzenlemek için temel araçlar da yer alıyor. Örneğin, kesme, kopyalama, “pitch” kaydırma, sessizleştirme vb.

Bunun haricinde, reverb, eko, ters çevirme ve daha birçok efekt ücretsiz olarak bu ses düzenleme programı ile sunuluyor. Hiç fena sayılmayacak bir tasarıma sahip olan WavePad, gerekli olan tüm formatlara destek sunuyor. Tabii ki MP3, WAV, AAC gibi temel formatlar da buna dahil.

Ücretsiz en iyi ses düzenleme programları arasında yer alan WavePad, çok daha fazlasını sunar. Üstelik, Windows, Mac, Android, iPhone ve iPad sürümleri de bulunmaktadır.

WavePad-ucretsiz-ses-duzenleme-programi

Online Ses Düzenleme Programları

Bunlar dışında, herhangi bir indirme işlemi yapmadan, internet tabanlı ücretsiz ses düzenleme yazılımları da bulunmaktadır.

Audiotool, internet üzerinden kullanılan bir düzenleyiciye göre, oldukça profesyonel projeler çıkartmanıza yardımcı olabilecek düzeydedir. Sitede bulunan oldukça fazla “sample” ve “preset” ile projenizi geliştirebilir, davul, efektler gibi araçları kullanarak, başka bir programa gerek kalmadan kaydınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Audiotool, sıfırdan kayıt yapma desteği de sunmaktadır. Kullanmak için tek ihtiyacınız ise bir üyelik oluşturmak.

Resim. Audiotool

Online olarak kullanabileceğiniz bir diğer program ise HyaWave’dir. Herhangi bir kayıt şartı koymamaktadır. Ses kaydetmeye de izin veren bu sitede, kırpma, kopyalama gibi basit işlemleri kolaylıkla halledebilirsiniz. Buna benzer bir diğer site olarak TwistedWave gösterilebilir. Mac ve iOS için indirilebilir bir versiyonu da bulunan programın online sürümünde temel işlemlerinizi hiç zorlanmadan uygulayabilirsiniz. Ayrıca efekt ekleme ya da gürültü silme gibi uygulamaları da bu site aracılığıyla yapabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.