Ücretsiz Ses Düzenleme Yazılımları

ucretsiz-ses-duzenleme-yazilimlari
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Eğer müzik, podcast vb. içeriklerle ilgileniyorsanız, ses düzenleme kaçınılmaz olarak hayatınızın bir parçasıdır. Ancak yüksek yazılım ücretleri bu hevesi baltalayabilir. Bu sebeple bugünkü yazımızda, en iyi ücretsiz ses düzenleme yazılımları nelerdir sizlere tanıtacağız.

Audacity

Audacity, kullanımı oldukça kolay ve hızlıca öğrenilebilen bir ses düzenleme yazılımıdır. Ücretsiz ses düzenleme konusunda belki de piyasadaki yazılımlar arasından en iyi tercih bu olacaktır. macOS, Windows ve Linux işletim sistemlerini desteklemektedir. Ayrıca Audacity’de, aynı anda birden çok kanalı düzenleyebilir, programın içinden canlı kayıt alabilir, sesin üzerine reverb ve distortion gibi efektler ekleyebilirsiniz. Üstelik Türkçe desteği de bulunmaktadır.

ucretsiz-ses-duzenleme-yazilimlari
Resim: Audacity

Teknik konulardan bahsedecek olursak Audacity, çeşitli türdeki ses dosyalarını desteklemekte olsa da doğrudan MIDI kayıt almanıza olanak sağlamamaktadır. Projenizi de birden çok formatta dışa aktarabilme imkanı sunmaktadır. Ayrıca 16-bit, 24-bit ve 32-bit örnekleme biçimleriyle çalışabilmektedir.

Bir başka eleştiri yazılımın görünüşüne getirilebilir. Bu kadar fonksiyonel ve başarılı bir programın eski görünümlü arayüzü belki alıştıktan sonra gözardı edilebilir.

Garageband (Mac)

Ücretsiz ses düzenleme denilince akla gelen ilk macOS yazılımı hiç kuşkusuz Garageband’dir. Oldukça şık ve modern bir arayüze sahip olan Garageband, kullanıcılarına kullanım kolaylığı da sağlamaktadır.

Garageband, özellikleri ve araçlarıyla ,ücretli programlara taş çıkaran bir yazılımdır. İster ses dosyalarınızı içe aktarıp düzenleyebilir, isterseniz programın içinden enstrümanlarınızla kayıt alabilirsiniz. Hatta bu yazılımla yüksek kalitlerde mix ve mastering bile yapabilirsiniz. Çalgınızı bağlayabilmek ve tonlarca efekt ve amfinin arasında seçim yapabilmek de bir diğer güzel özelliği.

ucretsiz-ses-duzenleme-yazilimlari
Resim: Apple

Bu uygulamaya bir eleştiri olarak, her ne kadar Mac kullanıcıları için bir problem teşkil etmese de, Windows desteği olmaması gösterilebilir. Bunun haricinde Garageband, ücret ödemeden, harika işler çıkarmanıza mümkün oldukça yardımcı olabilir.

oceanaudio

oceanaudio, ilk başta biraz karmaşık gözükse de, alıştıkça kullanışlı gelen bir programdır. Özellikle çoklu kanal kaydedebilme özelliği, sunduğu filtreler, profesyonel görüntüsü ile bu listemizin ilk sıralarındaki yerini kazanmıştır. Eğer tek kanal düzenlenecek ise, oceanaudio bu konuda size oldukça destek olabilir. Özellikle efektlerin etkisini anında dinletebilen program, günlük kullanımda sağladığı kolaylıkla tercih edilebilir. Windows, Mac ve Linux desteği bulunmaktadır.

Resim: oceanaudio

Acoustica

Acoustica programının son versiyonu olan 7 her ne kadar ücretli olsa da, Acoustica 6’nın temel sürümü tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bu sürümde, birden çok kanalda kayıt yapma imkanı bulunmuyor. Yine de başarılı bir arayüze sahip olan program, tek kanalda kayıt alma ve çok karmaşık olmayan düzenleme işleri için oldukça kullanışlıdır. Acoustica 6 temel sürümün sadece Windows desteği bulunmaktadır.

ucretsiz-ses-duzenleme-yazilimlari

Free Audio Editor

Listemizdeki bir diğer isim ise, adı üstünde olan Free Audio Editor. Her ne kadar kayıt yapmak için ilk tercihiniz olmasa da, basit düzenleme işleri için biçilmiş kaftandır. Sade tasarımı ve kolay kullanımı ile Free Audio Editor, farklı efektleriyle tercih edilebilecek bir ses düzenleme yazılımıdır.

İnternet Tabanlı Düzenleyeciler

Bunlar dışında, herhangi bir indirme işlemi yapmadan, internet tabanlı ücretsiz ses düzenleme yazılımları da bulunmaktadır.

Audiotool, internet üzerinden kullanılan bir düzenleyiciye göre, oldukça profesyonel projeler çıkartmanıza yardımcı olabilecek düzeydedir. Sitede bulunan oldukça fazla “sample” ve “preset” ile projenizi geliştirebilir, davul, efektler gibi araçları kullanarak, başka bir programa gerek kalmadan kaydınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Audiotool, sıfırdan kayıt yapma desteği de sunmaktadır. Kullanmak için tek ihtiyacınız ise bir üyelik oluşturmak.

Resim. Audiotool

İnternet üzerinden kullanabileceğiniz bir diğer program ise HyaWave’dir. Herhangi bir kayıt şartı koymamaktadır. Ses kaydetmeye de izin veren bu sitede, kırpma, kopyalama gibi basit işlemleri kolaylıkla halledebilirsiniz. Buna benzer bir diğer site olarak TwistedWave gösterilebilir. Mac ve iOS için indirilebilir bir versiyonu da bulunan programın online sürümünde temel işlemlerinizi hiç zorlanmadan uygulayabilirsiniz. Ayrıca efekt ekleme ya da gürültü silme gibi uygulamaları da bu site aracılığıyla yapabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Backend Web Developer Yol Haritası

“Web Developer Yol Haritası: Frontend Development” adlı yazımızda, web geliştirme sürecinin kullanıcıya hitap eden ön yüz tasarımını ele alan “frontend development” hakkında

gözlüklü bir adam ve arkasında bir kaç kod

Bilgisayar Programcısı Nasıl Düşünmeli?

Bir bilgisayar programcısı nasıl düşünmeli? Bilgisayar programcısı gibi problem çözmeyi ister misiniz? Bu yazıda ortalama bir programcının nasıl düşünmesi gerektiğini ele alacağız.

Tasarlanmış Bebekler

Tasarlanmış Bebekler Gelecekte Ne Kadar Mümkün?

Tasarlanmış bebekler; seçilmiş bir embriyodan, genetik özellikleri istenildiği gibi değiştirilerek/geliştirilerek bebek yaratılması anlamına gelmektedir. Buradaki temel amaç, bebeklerin DNA’ya kodlanmış kalıtsal hastalıklara

Yorum yapın