Ses Sistemi En İyi Telefonlar – 2023

Günümüzde telefon teknolojilerinin oldukça başka boyutlara çıktığına şahit oluyoruz. Katlanabilir telefonlar, oyuncu telefonları ve daha nice teknoloji, bu sektöre bir yenilik kazandırıyor. Ancak bu yeniliklere kucak açarken donanımın ana parçalarından da uzaklaşmamak gerekiyor. Örneğin, ses sistemi en iyi olan telefonlar hala birkaç adım öne geçebiliyor. En iyi ses kalitesine sahip yüksek sesli telefonlar önemli bir avantaj kazanıyor.

Bu nedenle sizler için ses sistemi en iyi telefonlardan oluşan bir liste hazırlamak istedik. Listemizin içerisindeki tüm sırlama oldukça güvenilir bir kaynak olan DXOMARK’tan alınmıştır. DXOMARK, en iyi kameralı telefonlar için yapılan ölçümler gibi en iyi ses sistemine sahip telefonları da ölçmektedir.

Ufak bir not geçmekte fayda var. Bu listedeki telefonlar yalnızca DXOMARK tarafından ölçülen telefonları içeriyor. Yani, listede yer almayan telefonların ses kalitesi hakkında olumsuz yorum yapmak pek mantıklı olmayacaktır.

Hatta tam aksine kullanıcıyı memnun edecek kalitede telefonlar bu kategoride yer alabilir. Birçok amiral gemisinin ses performansının güçlü olduğunu tahmin etmek zor değildir. Yine de bu listedeki telefonların ölçüm sonrasındaki sıralamasını görmek bir referans sağlayacaktır.

Buna ek olarak ses sistemi en iyi telefonlar listesinde yer alan cihazların bazıları maalesef ülkemizde satışa sunulmamaktadır. Ancak listede yüksek puan alan bu cihazları atlamak doğru olmayacağı için onları da dahil ettik. Şimdi lafı daha da uzatmadan listemize geçelim.

Black Shark 5 Pro

Black-Shark-5-Pro

En iyi ses kalitesine sahip telefonlar arasında yer alan Black Shark 5 Pro, listede zirveyi almaya hak kazanıyor. İnanılmaz bir puan ile zirveye yerleşen cihaz neredeyse kusursuz bir kalitede ses sunuyor. Bir telefonda böylesine güçlü bir hoparlörün yer alması şüphesiz bir avantaj.

Cihazın genel özelliklerine bakarsak Snapdragon 8 Gen 1 işlemci görüyoruz. Aynı zamanda 144 Hz ekran yenileme hızına sahip 6.67 inç bir ekran bizleri karşılıyor. Cihazın bataryası ise 4650 mAh olarak dikkat çekiyor. Serinin önceki modellerinde olduğu gibi 120W hızlı şarj desteği de cihazda mevcut.

Cihazın tasarımında stereo bir hoparlör düzeneği kullanılmış. Çift hoparlörlü bu ürün aynı zamanda kulaklık girişi ile de dikkat çekiyor. Hi-Res Audio sertifikası ve dört adet gürültü engelleyici mikrofon da cihazda mevcut. Her alanda kullanım için eşsiz bir performansa sahip olduğu da ifade ediliyor. Tüm bu unsurların birleşiminde cihazın ses kalitesi için aldığı puan 161 olarak belirtiliyor.

Asus ROG Phone 6

Antutu puanı yüksek telefonlar - Asus ROG Phone 6

Teknoloji devi Asus, son yıllarda ürettiği güçlü akıllı telefon modelleriyle ön plana çıkıyor. Şirket, oyunculara hitap eden akıllı telefonlar üretmeye ağırlık veriyor. Bu doğrultuda Asus ROG Phone 6 da şirketin yeni nesil oyuncu telefonlarından birisidir. Telefonun en güçlü özelliklerinden birisi de hoparlörü olarak karşımıza çıkıyor.

Asus, bu modelin işlemci kısmında Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 kullanmayı tercih etti. Telefonun RAM kapasitesi ise 16 GB olarak karşımıza çıkıyor. 256 ve 512 GB dahili depolama alanı seçeneklerine sahip olan cihazda 6000 mAh kapasiteli batarya mevcut.

Asus, bu modeli stereo hoparlörler ile geliştirdi. Çift hoparlöre sahip olan cihazda 3.5 mm ses çıkışı mevcut. Hi-Res ses sertifikasına sahip olan cihazda Qualcomm WCD9385 ses çipi mevcut. Asus, bu donanımlar sayesinde kullanıcılarına güçlü bir ses performansı sunmayı başarıyor. Öyle ki yapılan testler sonucunda Asus ROG Phone 6, ses performansı konusunda 155 puan aldı.

Asus ROG Phone 5

Asus-rog-phone-5-tanitildi

Oyuncu telefonları, ses sistemi konusunda gerçek anlamda büyük çabalar gösteriyor. Asus ROG Phone 5 de bu telefonların arasında yer alıyor. Üstelik rakiplerine oldukça yakın puanlarla en yüksek sesli telefonlar listesinde zirveyi zorladığını da belirtmek gerek.

Cihazın genel özelliklerine bakacak olursak işlemci kısmında Snapdragon 888’in yer aldığını görüyoruz. Ayrıca cihazda 5G desteği de mevcut. Buna ek olarak 144Hz yenileme hızına sahip 6.78 inçlik OLED bir ekran ROG Phone 5’te yer alıyor.

Telefonun ses sistemine dair özelliklere göz gezdirdiğimizde ise yine simetrik çift hoparlör düzeneği bizleri karşılıyor. Ancak bu sefer hoparlörlerin kullanıcıya doğru dönük olduğunu görüyoruz.

Buna ek olarak 3.5mm kulaklık girişi de ROG Phone 5’teki yerini alıyor. Ayrıca, Dirac Tuning teknolojisi ile daha başarılı bir ses sunduğunu da ifade etmek gerekli. Tüm bu özellikleriyle ROG Phone 5, 151 puan almaya hak kazanıyor. AnTuTu puanı ile göz dolduran cihaz ses konusunda da geri kalmıyor.

Asus Smartphone for Snapdragon Insiders

Asus-Smartphone-for-Snapdragon-Insiders

Ses sistemi en iyi telefonlar listemizin sıradaki cihazı ise Asus ve Qualcomm ortaklığı ile geliştirilen Asus Smartphone for Snapdragon Insiders oluyor. Maalesef listemizdeki diğer cihazlar gibi bu cihaza da Türkiye’de erişim henüz mümkün değil.

Cihazın özellikleri gerçek anlamda göz dolduruyor. Snapdragon 888 işlemciye sahip cihazın performans anlamında hiçbir sıkıntı yaşamayacağı aşikar. Buna ek olarak Sony güvencesine sahip kamera sistemi de cihazda yer alıyor.

Ekran kısmına baktığımızda ise 6.7 inçlik bir AMOLED ekran bizleri karşılıyor. Ayrıca bu ekranın HDR10+ desteği bulunduğunu da belirtmek gerekli. Genel anlamda performans tutkunlarının fazlasıyla işini görecek bir telefon olduğunu söylemek mümkün.

Ses sistemine baktığımızda ise yine alt ve üst tarafta yer alan iki adet çift hoparlöre sahip olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak Snapdragon tarafından geliştirilen teknoloji ile farklı amaçlarla kullanılacak ses profilleri de cihazda yer alıyor. Böylece oyun ya da müzik sırasında en iyi sesi sunmayı hedefliyor. Cihazın ses performansı konusunda 149 puan aldığı belirtiliyor.

Black Shark 4S Pro

Black-Shark-4S-Pro

En yüksek sesli telefonlar listemizin sıradaki ürünü Black Shark 4S Pro oluyor. Küresel sıralamada en iyi ses kalitesine sahip ikinci telefon olarak listeye giren Black Shark 4S Pro, serinin diğer ürünleri gibi oldukça başarılı bir dinleme ve kayıt performansı sağlıyor.

2021 Ekim tarihinde piyasaya çıkan cihaz Snapdragon 888+ çip setine sahip. Serinin son ürünleri gibi 144 Hz ekran yenileme hızı ve 6.67 inç ekran da cihazda yer alıyor. Aynı zamanda 4500 mAh batarya ve 120W hızlı şarj desteği de üründe yer alan özellikler arasında.

Cihazın ses özelliklerine baktığımızda ise Hi-Res Audio sertifikası doğrudan göze çarpıyor. Aynı zamanda stereo çift hoparlör de telefonun özellikleri arasında yer alıyor. Hem oynatma hem de kayıt için gayet başarılı bir cihaz olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Black Shark 4S Pro, yapılan ses testleri sonucunda 149 puan almaya hak kazanıyor.

Black Shark 4 Pro

Black-Shark-4-Pro

En iyi ses kalitesine sahip telefonlar listemizin sıradaki modeli Black Shark 4 Pro oluyor. Birçok rakibiyle arayı fazlasıyla açan Black Shark 4 Pro, esasında bir oyuncu telefonu olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, başarılı donanımı ile daha fazla kullanıcıya hitap etmeyi de başarıyor.

Cihazın genel özelliklerine bakacak olursak işlemci kısmında bizleri Snapdragon 888 karşılıyor. Buna ek olarak 144Hz yenileme hızında 6.67 inç bir AMOLED ekran ve 4500 mAh batarya cihazda yer alıyor. Ayrıca, süper hızlı 120W şarj desteği de Black Shark 4 Pro’da yerini alıyor.

Tabii ki cihazın ses sisteminin de oldukça önemli özelliklere sahip olduğunu belirtmek gerek. Telefonun hem üst hem de alt kısmında çift hoparlör yer alıyor. Böylece cihaz stereo ses desteğini kullanıcılara sağlıyor. Ayrıca 3.5 mm kulaklık girişine de sahip olduğunu belirtmek gerek.

Buna ek olarak cihazda yer alan 3 mikrofonda da gürültü engelleme özelliği mevcut. Tüm bu detaylarıyla Black Shark 4 Pro, DXOMARK testinden 149 puan almaya hak kazanıyor. Bu puan da cihazın ses performansının gücünü ortaya koyuyor diyebiliriz.

Honor Magic3 Pro+

ses sistemi en iyi telefonlar - Honor-Magic3-Pro

En yüksek sesli telefonlar arasında yer alan bir başka model ise Honor Magic3 Pro+ oluyor. Honor Magic3 serisi kapsamında piyasaya çıkan cihaz genel özellikleriyle oldukça büyük beğeni topluyor. Aynı zamanda ses kalitesi ile de listenin zirvesine göz dikiyor.

Snapdragon 888+ çip setine sahip cihazın ekran boyutu 6.76 inç olarak ifade ediliyor. 120Hz ekran yenileme hızına saihp cihazda 4600 mAh değerinde bir batarya da yer alıyor. Ayrıca 66W hızlı şarj desteği de ürünün dikkat çeken özellikleri arasında bulunuyor.

Telefonun ses özelliklerine baktığımızda ise stereo hoparlör desteğini görmek mümkün. Ancak 3.5mm kulaklık girişi maalesef bu modelde bulunmuyor. Genel anlamda oldukça başarılı bir kayıt ve oynatma desteği sunduğu ifade ediliyor. Özellikle ön kamerayla çekilmiş videolarda fazlasıyla net ve dengeli seslerin ortaya çıktığı belirtiliyor.

Cihazın en önemli eksilerinden birisi ise yetersiz bas desteği oluyor. Özellikle diğer üst seviye telefonlara kıyasla basların yetersiz kaldığı ifade ediliyor. Cihazın testler sonucunda aldığı not ise 149 puan olarak belirtiliyor. Rakiplerine kıyasla yüksek bir puan almayı başaran cihaz, ses performansı konusunda oldukça iddialı.

Asus ROG Phone 7

Asus ROG Phone 7

2023 yılında piyasaya sürülen Asus ROG Phone 7, günümüzde en güçlü donanıma sahip olan akıllı telefon modellerinden birisidir. Asus, cihazın işlemcisinden ses donanımlarına kadar her noktada yeni nesil donanımlar kullanmaya özen gösterdi. Bu doğrultuda Asus ROG Phone 7, ses performansı en yüksek akıllı telefon modellerindendir.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemciye sahip olan cihazda 12 GB RAM yer alıyor. Ayrıca Asus, bu modelde 256 GB dahili depolama alanı kullanmayı tercih etti. Cihaz, gücünü ise 6000 mAh kapasiteli bir bataryadan alıyor. 65 W hızlı şarj desteğine sahip olan cihaz, hızlı bir şekilde şarj olmaktadır.

Asus, bu modelin hoparlörünü ise Stereo olarak geliştirmiştir. Çift hoparlöre sahip olan cihazda Qualcomm WCD9385 ses çipi mevcut. Tüm bu donanımlar doğrultusunda cihazda Hi-Res Audio sertifikası mevcut. Ses performansı konusunda oldukça iddialı olan cihaz, yapılan testlerde ses performansı ile 148 puan almayı başardı.

Xiaomi Mi 10 S

ses sistemi en iyi telefonlar - xiaomi-mi-10s

En yüksek sesli telefonlar listemizdeki bir sonraki cihaz ise Xiaomi Mi 10S oluyor. Black Shark 4 Pro ile aynı anda çıkış yapan cihaz da Türkiye’de resmi olarak satılmıyor. Ancak yine oldukça başarılı özellikleriyle listenin zirvesine yakın bir yerde konumlanıyor.

Cihazın genel özelliklerine bakmak gerekirse bizleri Qualcomm’un ürettiği en güçlü işlemciler arasında yer alan Snapdragon 870 karşılıyor. Buna ek olarak 90Hz yenileme hızına sahip 6.67 inçlik bir kıvrımlı AMOLED ekran cihazda yer alıyor. Bunun haricinde cihazın 5G desteğinden de bahsetmek gerekli. Ayrıca, 4780 mAh bataryası ve dahili soğutma sistemi ile performans konusunda sınırları zorlayan bir telefon Xiaomi Mi 10S.

Peki ses özelliklerinde ne gibi unsurlar yer alıyor. Xiaomi, bu cihazda yer alan hoparlörün, sektördeki en başarılı hoparlörler arasında yer aldığını söylüyor. Belki de bunun bir sebebi cihazın Harman Kardon ortaklığı ile tasarlanmış olmasıdır.

Bunun haricinde cihazın aynı Black Shark 4 Pro gibi simetrik çift hoparlörlere sahip olduğunu belirtmek gerek. Tüm bu özellikler ile Xiaomi Mi 10S, 147 puan almaya hak kazanıyor. Böylece Xiaomi’nin 2021 yılında geliştirdiği cihaz, ses performansı konusunda hâlâ rakipleriyle yarışmayı başarıyor.

Huawei Mate 50 Pro

ses sistemi en iyi telefonlar - Huawei Mate 50 Pro

Teknoloji devi Huawei, ürettiği üst düzey akıllı telefon modelleriyle kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor. Şirketin 2022 yılının sonlarında tanıttığı Huawei Mate 50 Pro, hâlâ performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu doğrultuda cihaz, günümüzde ses sistemi en iyi telefonlar arasında yer almaktadır.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 işlemciye sahip olan Huawei Mate 50 Pro, RAM konusunda kullanıcılarına 3 seçenek sağlıyor. Kullanıcılar, ihtiyaçları doğrultusunda 6, 8 ve 12 GB RAM seçeneklerinden ihtiyaçları olanı seçebiliyorlar. Bunun yanı sıra Huawei, dahili depolama alanı konusunda 256 ve 512 GB seçeneklerini sunuyor.

Stereo ses teknolojisi ile geliştirilen cihazda çift hoparlör mevcut. Huawei, ses performansı noktasında kullandığı donanımlardan yazılımlara kadar her özellikle iddialı davranıyor. Öyle ki EMUI 13 arayüzüyle entegre çalışan ses yazılımı, donanımın gücüyle birleşerek cihazın güçlü bir ses performansına sahip olmasını sağlıyor. Tüm bu özellikler ile Huawei Mate 50 Pro yapılan ses testlerinden 144 puan almayı başardı.

Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi-Mi-10-Pro en iyi ses kalitesine sahip telefonlar

Ses sistemi en iyi telefonlar listemize Xiaomi Mi 10 Pro ile devam ediyoruz. Çıkış tarihinin üstünden bir yılı aşkın bir süre geçmiş olsa da listenin üst sıralarında yer aldığını belirtmekte fayda var. Snapdragon 865 ile kullanıcılara sunulan Xiaomi Mi 10 Pro, günümüzdeki cihazlara göre performans anlamında biraz daha arka sıralarda kalıyor. Ancak aynısını ekran için söylemek pek mümkün değil. 6.67 inçlik AMOLED ekranı ve 90Hz yenileme hızı ile Xiaomi Mi 10 Pro oldukça başarılı özelliklere sahip.

Peki cihazın ses özelliklerinde neler yer alıyor? Cihazın ses anlamında dikkat çeken özelliklerinden birisi çift hoparlör düzeneği oluyor. Her iki tarafta da yer alan çift hoparlörleri ile listenin üst sıralarında bulunuyor. Cihazın genel anlamda başarılı bir performansa sahip olduğu ve ancak kayıt aşamasında biraz daha az yetenek gösterdiği ifade ediliyor. Toplam puanı ise 144 olarak belirtiliyor. Böylece Xiaomi Mi 10 Pro, günümüzde ses performansı konusunda en başarılı akıllı telefon modellerinden birisidir.

Apple iPhone 15 Pro Max

ses sistemi en iyi telefonlar - Apple iPhone 15 Pro Max

2023 yılındaki ses sistemi en iyi telefonlar listemizin son sırasında Apple iPhone 15 Pro Max yer alıyor. Teknoloji devi Apple, iPhone 15 serisini 2023 yılında tanıttı. Serinin en güçlü modeli olan Apple iPhone 15 Pro Max donanımıyla kullanıcılarını etkilemeyi başardı. Öyle ki cihaz, donanımı sayesinde yapılan testlerde de gücünü ortaya koyuyor.

Apple, bu modelde Apple A17 Pro işlemci kullanmayı tercih etti. Şirket, yeni nesil işlemcisini 8 GB RAM ile destekliyor. Bunun yanı sıra Apple, kullanıcılarına depolama alanı konusunda 256, 512 GB ve 1 TB seçeneklerini sunuyor. iPhone 15 serisinin en güçlü modeli olan Apple iPhone 15 Pro Max, gücünü ise 4422 mAh kapasiteli bir bataryadan alıyor.

Apple, iPhone 15 Pro Max’in hoparlörünü Stereo ile geliştirdi. Bunun yanı sıra çift hoparlör yer alan cihazda Dolby Atmos teknolojisi mevcut. Apple, cihazın ses performansı konusunda fazlasıyla iddialı. Öyle ki cihaz, yapılan ses testleri sonucunda 143 puan almayı başardı. Bu puan da cihazın günümüzde ses sistemi en iyi telefonlar arasına girmesini sağladı.

Ses Sistemi En İyi Telefonlar: Genel Değerlendirme

Ses sistemi performansı, bir akıllı telefonun performansını belirleyen en önemli unsurlardandır. Çünkü teknoloji kullanıcıları, kullanmış oldukları cihazlarla video izlerken, görüşme yaparken cihazlarının ses performansının yüksek olmasını bekliyorlar. Bu doğrultuda teknoloji üreticileri de yeni nesil akıllı telefon modellerinde oldukça güçlü ses sistemleri kullanıyorlar.

Akıllı telefon satın almaya karar veren kişiler, telefon almadan önce ses sistemi en iyi telefonlar hangileri diye merak edebiliyorlar. Bizler de bu içeriğimizde sizler için ses sistemi en iyi telefon modellerinden bahsettik. Hazırlamış olduğumuz listemizde DXOMARK tarafından yapılan testlerden ve puanlamalardan faydalandık. Böylece listemizi inceleyerek günümüzde ses sistemi en iyi telefonlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.