Ses Sistemi En İyi Telefonlar – 2022

Günümüzde telefon teknolojilerinin oldukça başka boyutlara çıktığına şahit oluyoruz. Katlanabilir telefonlar, oyuncu telefonları ve daha nice teknoloji, bu sektöre bir yenilik kazandırıyor. Ancak bu yeniliklere kucak açarken donanımın ana parçalarından da uzaklaşmamak gerekiyor. Örneğin, ses sistemi en iyi olan telefonlar hala birkaç adım öne geçebiliyor. En iyi ses kalitesine sahip yüksek sesli telefonlar önemli bir avantaj kazanıyor.Bu nedenle sizler için ses sistemi en iyi telefonlardan oluşan bir liste hazırlamak istedik. Listemizin içerisindeki tüm sırlama oldukça güvenilir bir kaynak olan DXOMARK’tan alınmıştır. DXOMARK, en iyi kameralı telefonlar için yapılan ölçümler gibi en iyi ses sistemine sahip telefonları da ölçmektedir.

Ufak bir not geçmekte fayda var. Bu listedeki telefonlar yalnızca DXOMARK tarafından ölçülen telefonları içeriyor. Yani, listede yer almayan telefonların ses kalitesi hakkında olumsuz yorum yapmak pek mantıklı olmayacaktır.

Hatta tam aksine kullanıcıyı memnun edecek kalitede telefonlar bu kategoride yer alabilir. Birçok amiral gemisinin ses performansının güçlü olduğunu tahmin etmek zor değildir. Yine de bu listedeki telefonların ölçüm sonrasındaki sıralamasını görmek bir referans sağlayacaktır.

Buna ek olarak ses sistemi en iyi telefonlar listesinde yer alan cihazların bazıları maalesef ülkemizde satışa sunulmamaktadır. Ancak listede yüksek puan alan bu cihazları atlamak doğru olmayacağı için onları da dahil ettik. Şimdi lafı daha da uzatmadan listemize geçelim.

Black Shark 5 Pro

Black-Shark-5-Pro

En iyi ses kalitesine sahip telefonlar arasında yer alan Black Shark 5 Pro, listede zirveyi almaya hak kazanıyor. İnanılmaz bir puan ile zirveye yerleşen cihaz neredeyse kusursuz bir kalitede ses sunuyor. Bir telefonda böylesine güçlü bir hoparlörün yer alması şüphesiz bir avantaj.

Cihazın genel özelliklerine bakarsak Snapdragon 8 Gen 1 işlemci görüyoruz. Aynı zamanda 144 Hz ekran yenileme hızına sahip 6.67 inç bir ekran bizleri karşılıyor. Cihazın bataryası ise 4650 mAh olarak dikkat çekiyor. Serinin önceki modellerinde olduğu gibi 120W hızlı şarj desteği de cihazda mevcut.

Cihazın tasarımında stereo bir hoparlör düzeneği kullanılmış. Çift hoparlörlü bu ürün aynı zamanda kulaklık girişi ile de dikkat çekiyor. Hi-Res Audio sertifikası ve dört adet gürültü engelleyici mikrofon da cihazda mevcut. Her alanda kullanım için eşsiz bir performansa sahip olduğu da ifade ediliyor. Tüm bu unsurların birleşiminde cihazın ses kalitesi için aldığı puan 86 olarak belirtiliyor.

Black Shark 4S Pro

Black-Shark-4S-Pro

En yüksek sesli telefonlar listemizin sıradaki ürünü Black Shark 4S Pro oluyor. Küresel sıralamada en iyi ses kalitesine sahip ikinci telefon olarak listeye giren Black Shark 4S Pro, serinin diğer ürünleri gibi oldukça başarılı bir dinleme ve kayıt performansı sağlıyor.2021 Ekim tarihinde piyasaya çıkan cihaz Snapdragon 888+ çip setine sahip. Serinin son ürünleri gibi 144 Hz ekran yenileme hızı ve 6.67 inç ekran da cihazda yer alıyor. Aynı zamanda 4500 mAh batarya ve 120W hızlı şarj desteği de üründe yer alan özellikler arasında.

Cihazın ses özelliklerine baktığımızda ise Hi-Res Audio sertifikası doğrudan göze çarpıyor. Aynı zamanda stereo çift hoparlör de telefonun özellikleri arasında yer alıyor. Hem oynatma hem de kayıt için gayet başarılı bir cihaz olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.

Black Shark 4S Pro, yapılan testler sonucunda 81 puan almaya hak kazanıyor. Oynatma için 83 puan alan telefon, kayıt testlerinden ise 71 puan alıyor. Cihazın kayıt konusunda biraz daha geride kaldığını söylemek mümkün.

Black Shark 4 Pro

Black-Shark-4-Pro

En iyi ses kalitesine sahip telefonlar listemizin sıradaki modeli Black Shark 4 Pro oluyor. Birçok rakibiyle arayı fazlasıyla açan Black Shark 4 Pro, esasında bir oyuncu telefonu olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, başarılı donanımı ile daha fazla kullanıcıya hitap etmeyi de başarıyor.

Cihazın genel özelliklerine bakacak olursak işlemci kısmında bizleri Snapdragon 888 karşılıyor. Buna ek olarak 144Hz yenileme hızında 6.67 inç bir AMOLED ekran ve 4500 mAh batarya cihazda yer alıyor. Ayrıca, süper hızlı 120W şarj desteği de Black Shark 4 Pro’da yerini alıyor.

Tabii ki cihazın ses sisteminin de oldukça önemli özelliklere sahip olduğunu belirtmek gerek. Telefonun hem üst hem de alt kısmında çift hoparlör yer alıyor. Böylece cihaz stereo ses desteğini kullanıcılara sağlıyor. Ayrıca 3.5 mm kulaklık girişine de sahip olduğunu belirtmek gerek.

Buna ek olarak cihazda yer alan 3 mikrofonda da gürültü engelleme özelliği mevcut. Tüm bu detaylarıyla Black Shark 4 Pro, DXOMARK testinden 81 puan almaya hak kazanıyor. Bu puanı detaylandırdığımızda ise 83 puan oynatma, 71 puan ise kaydetme özelliklerinden geliyor.

Honor Magic3 Pro+

Honor-Magic3-Pro

En yüksek sesli telefonlar arasında yer alan bir başka model ise Honor Magic3 Pro+ oluyor. Honor Magic3 serisi kapsamında piyasaya çıkan cihaz genel özellikleriyle oldukça büyük beğeni topluyor. Aynı zamanda ses kalitesi ile de listenin zirvesine göz dikiyor.

Snapdragon 888+ çip setine sahip cihazın ekran boyutu 6.76 inç olarak ifade ediliyor. 120Hz ekran yenileme hızına saihp cihazda 4600 mAh değerinde bir batarya da yer alıyor. Ayrıca 66W hızlı şarj desteği de ürünün dikkat çeken özellikleri arasında bulunuyor.

Telefonun ses özelliklerine baktığımızda ise stereo hoparlör desteğini görmek mümkün. Ancak 3.5mm kulaklık girişi maalesef bu modelde bulunmuyor. Genel anlamda oldukça başarılı bir kayıt ve oynatma desteği sunduğu ifade ediliyor. Özellikle ön kamerayla çekilmiş videolarda fazlasıyla net ve dengeli seslerin ortaya çıktığı belirtiliyor.Cihazın en önemli eksilerinden birisi ise yetersiz bas desteği oluyor. Özellikle diğer üst seviye telefonlara kıyasla basların yetersiz kaldığı ifade ediliyor. Cihazın testler sonucunda aldığı not ise 81 puan olarak belirtiliyor. Oynatma testlerinden aldığı puan 80, kayıt testlerinden aldığı puan ise 82 oluyor.

Xiaomi Mi 10S

xiaomi-mi-10s

En yüksek sesli telefonlar listemizdeki bir sonraki cihaz ise Xiaomi Mi 10S oluyor. Black Shark 4 Pro ile aynı anda çıkış yapan cihaz da Türkiye’de resmi olarak satılmıyor. Ancak yine oldukça başarılı özellikleriyle listenin zirvesine yakın bir yerde konumlanıyor.

Cihazın genel özelliklerine bakmak gerekirse bizleri Qualcomm’un ürettiği en güçlü işlemciler arasında yer alan Snapdragon 870 karşılıyor. Buna ek olarak 90Hz yenileme hızına sahip 6.67 inçlik bir kıvrımlı AMOLED ekran cihazda yer alıyor.

Bunun haricinde cihazın 5G desteğinden de bahsetmek gerekli. Ayrıca, 4780 mAh bataryası ve dahili soğutma sistemi ile performans konusunda sınırları zorlayan bir telefon Xiaomi Mi 10S.

Peki ses özelliklerinde ne gibi unsurlar yer alıyor. Xiaomi, bu cihazda yer alan hoparlörün, sektördeki en başarılı hoparlörler arasında yer aldığını söylüyor. Belki de bunun bir sebebi cihazın Harman Kardon ortaklığı ile tasarlanmış olmasıdır.

Bunun haricinde cihazın aynı Black Shark 4 Pro gibi simetrik çift hoparlörlere sahip olduğunu belirtmek gerek. Tüm bu özellikler ile Xiaomi Mi 10S, 80 puan almaya hak kazanıyor. Üstelik hem oynatma hem de kaydetme puanı da 80 olarak belirtiliyor.

Asus ROG Phone 5

Asus-rog-phone-5-tanitildi
Görsel: Asus

Oyuncu telefonları, ses sistemi konusunda gerçek anlamda büyük çabalar gösteriyor. Asus ROG Phone 5 de bu telefonların arasında yer alıyor. Üstelik rakiplerine oldukça yakın puanlarla en yüksek sesli telefonlar listesinde zirveyi zorladığını da belirtmek gerek.

Cihazın genel özelliklerine bakacak olursak işlemci kısmında Snapdragon 888’in yer aldığını görüyoruz. Ayrıca cihazda 5G desteği de mevcut. Buna ek olarak 144Hz yenileme hızına sahip 6.78 inçlik OLED bir ekran ROG Phone 5’te yer alıyor.

Telefonun ses sistemine dair özelliklere göz gezdirdiğimizde ise yine simetrik çift hoparlör düzeneği bizleri karşılıyor. Ancak bu sefer hoparlörlerin kullanıcıya doğru dönük olduğunu görüyoruz.

Buna ek olarak 3.5mm kulaklık girişi de ROG Phone 5’teki yerini alıyor. Ayrıca, Dirac Tuning teknolojisi ile daha başarılı bir ses sunduğunu da ifade etmek gerekli. Tüm bu özellikleriyle ROG Phone 5, 79 puan almaya hak kazanıyor. Kaydetme puanı 79 iken oynatma puanı 78 olarak ifade ediliyor. AnTuTu puanı ile göz dolduran cihaz ses konusunda da geri kalmıyor.Asus Smartphone for Snapdragon Insiders

Asus-Smartphone-for-Snapdragon-Insiders

Ses sistemi en iyi telefonlar listemizin sıradaki cihazı ise Asus ve Qualcomm ortaklığı ile geliştirilen Asus Smartphone for Snapdragon Insiders oluyor. Maalesef listemizdeki diğer cihazlar gibi bu cihaza da Türkiye’de erişim henüz mümkün değil.

Cihazın özellikleri gerçek anlamda göz dolduruyor. Snapdragon 888 işlemciye sahip cihazın performans anlamında hiçbir sıkıntı yaşamayacağı aşikar. Buna ek olarak Sony güvencesine sahip kamera sistemi de cihazda yer alıyor.

Ekran kısmına baktığımızda ise 6.7 inçlik bir AMOLED ekran bizleri karşılıyor. Ayrıca bu ekranın HDR10+ desteği bulunduğunu da belirtmek gerekli. Genel anlamda performans tutkunlarının fazlasıyla işini görecek bir telefon olduğunu söylemek mümkün.

Ses sistemine baktığımızda ise yine alt ve üst tarafta yer alan iki adet çift hoparlöre sahip olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak Snapdragon tarafından geliştirilen teknoloji ile farklı amaçlarla kullanılacak ses profilleri de cihazda yer alıyor. Böylece oyun ya da müzik sırasında en iyi sesi sunmayı hedefliyor.

Cihazın toplamda 77 puan aldığı belirtiliyor. Detaylarına baktığımızda ise 75 puanın oynatma 81 puanın ise kaydetmeden geldiğini görüyoruz. Böylece cihazın özellikle kayıt anlamında oldukça üstün olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.

Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi-Mi-10-Pro en iyi ses kalitesine sahip telefonlar

Ses sistemi en iyi telefonlar listemize Xiaomi Mi 10 Pro ile devam ediyoruz. Çıkış tarihinin üstünden bir yılı aşkın bir süre geçmiş olsa da listenin üst sıralarında yer aldığını belirtmekte fayda var.

Snapdragon 865 ile kullanıcılara sunulan Xiaomi Mi 10 Pro, günümüzdeki cihazlara göre performans anlamında biraz daha arka sıralarda kalıyor. Ancak aynısını ekran için söylemek pek mümkün değil. 6.67 inçlik AMOLED ekranı ve 90Hz yenileme hızı ile Xiaomi Mi 10 Pro oldukça başarılı özelliklere sahip.

Peki cihazın ses özelliklerinde neler yer alıyor? Cihazın ses anlamında dikkat çeken özelliklerinden birisi çift hoparlör düzeneği oluyor. Her iki tarafta da yer alan çift hoparlörleri ile listenin üst sıralarında bulunuyor.

Cihazın genel anlamda başarılı bir performansa sahip olduğu ve ancak kayıt aşamasında biraz daha az yetenek gösterdiği ifade ediliyor. Toplam puanı ise 76 olarak belirtiliyor. Bu puanın detayların 77 puan oynatmaya 71 puan ise kaydetmeye gidiyor.

Apple iPhone 13 Serisi

yeni apple etkinliği iphone 13

Apple’ın başarılı telefon serisi iPhone 13 de en yüksek sesli ve iyi ses kalitesine sahip telefonlar arasında yer almaya hak kazanıyor. Yapılan testler sonucunda iPhone 13 ailesindeki tüm cihazlar 75 puan almaya hak kazanıyor. Tüm telefonlarda aynı hoparlörlerin kullanıldığını söylemek de yanlış olmayacaktır.iPhone 13 serisi kapsamında dört cihaz tanıtan Apple, her kesime hitap eden bir ürün ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. iPhone 13 mini ve iPhone 13 modelleri ile günlük kullanıma uygun harikulade telefonlar geliştiriyor. Ayrıca iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile mükemmel çalışmalar üretecek güçte iki telefon daha kullanıcılara sunuluyor.

DXOMARK testlerinden oynatma için 76 puan alan bu cihazlar kesinlikle en yüksek sesli telefonlar arasında yer alıyor. iPhone 13 serisinin ses kaydı testlerinden aldığı puan ise 70 olarak belirtiliyor. Her ne kadar piyasadaki en iyi ses kaydı puanı olmasa da gayet başarılı bir performans sunacağına şüphe yok.

Bilindiği üzere Apple telefonlarına kulaklık çıkışı eklemiyor. Ancak cihazda stereo hoparlör desteği bulunduğunu söylemek mümkün. Ses kalitesinin ise son derece iyi olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Asus ROG Phone 3

Asus ROG Phone 3 en iyi ses kalitesine sahip telefonlar

En yüksek sesli telefonlar listemizin daha önceki telefonlarından birisi olan ROG Phone 5’in alt modeli ROG Phone 3 de oldukça başarılı ses sistemi ile dikkat çekiyor. Günümüz şartlarında ufak da olsa eski bir donanıma sahip olan bu üst segment telefon yine de kendisinden bekleneni fazlasıyla veriyor. Eski de olsa cihazın bir yıl önce piyasaya çıktığını belirtmekte fayda var.

Genel özelliklerine bakacak olursak cihazın işlemci kısmında bizleri Snapdragon 865+ karşılıyor. Ayrıca bu cihazın 5G desteğine sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Ekran kısmında ise 6.59 inç AMOLED bir panel ve 144Hz yenileme hızı ile kullanıcılara sunuluyor. Üstelik, 6000 mAh bataryası da göz dolduruyor.

Cihazın ses sistemine bakacak olursak kullanıcıya dönük stereo hoparlörler ile karşılaşıyoruz. Üstelik Dirac Research teknolojisi de bu cihazda yer alıyor. Böylece, cihazın en kaliteli sesi sunması hedefleniyor.

Telefonun en başarılı özelliklerinden birisi ise 3D kayıt için bulundurduğu dört mikrofon oluyor. Ancak cihazın kulaklık girişi ile sunulmaması bir eksi olarak not edilebilir. Tüm bu özellikleriyle toplamda 75 puan almaya hak kazanıyor. Oynatma için 75, kaydetme için ise 75 puan alıyor.

Huawei Mate 20 X

huawei-mate-20-x ses sistemi en iyi telefonlar

Ses sistemi en iyi telefonlar listemizin sıradaki üyesi ise Huawei Mate 20 X oluyor. Yine ülkemizde satışa sunulmayan bu model, en eski telefonlardan birisi olmasıyla dikkat çekiyor. 2018 yılının Ekim ayında satışa çıkan cihaza hala pek çok model yaklaşamıyor. Cihazın ses özelliklerini incelediğimizde ise bunun sebebi apaçık ortaya çıkıyor.

Huawei bu cihazda Kirin 980 çip setini kullanmayı tercih etmiş. Ekran kısmı ise kullanıcıların en çok dikkatini çeken özelliklere sahip 7.2 inç OLED ekranı ile piyasadaki neredeyse tüm telefonlardan daha büyük bir görüntü sağlıyor. Ayrıca cihazda HDR10 desteği de yer alıyor.

Ses sistemi özelliklerine baktığımızda ise simetrik hoparlörler bizleri karşılıyor. Ayrıca cihazda 3.5mm kulaklık girişi de yer alıyor. Buna ek olarak en başarılı özelliklerinden birisi ise şüphesiz aktif gürültü engelleme özellikli mikrofon oluyor.Telefon genel anlamda oldukça başarılı bir ses deneyimi sunuyor. Bu deneyim sayesinde 75 puan almaya hak kazanıyor. Oynatma için 76 puan, kayıt için ise 70 puan ile listeye giriyor. Bu özellikleri ile en yüksek sesli telefonlar arasında saymak mümkün.

Apple iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro Max en iyi ses kalitesine sahip telefonlar

En yüksek sesli telefonlar listemizin sıradaki telefonu ise Apple’ın geçtiğimiz senelerde çıkardığı serinin en güçlü modeli oluyor. iPhone 12 Pro Max, başarılı donanımının yanı sıra ses sistemiyle de listede yer almaya hak kazanıyor.

Cihazın genel özelliklerine bakacak olursak işlemci kısmında Apple tarafından geliştirilen A14 Bionic bizleri karşılıyor. Buna ek olarak 6.7 inçlik devasa ekranında Super Retina XDR OLED bir panel yer alıyor.

Ses sistemi özelliklerine baktığımızda cihazda yer alan iki hoparlör bizleri karşılıyor. Stereo ses deneyimi sunan bu hoparlörler Dolby Atmos desteğine sahip. Klasik iPhone hoparlörleri gibi cihazın alt kısmında yer alıyor.

Buna ek olarak cihazda yer alan mikrofonların gürültü engelleme özelliğine sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, “audio zoom” teknolojisi de iPhone 12 Pro Max’in özellikleri arasında bulunuyor. Tabii ki son birkaç nesil iPhone modellerinde olduğu gibi bu modelde de kulaklık girişi yer almıyor.

iPhone 12 Pro Max, genel anlamda en güçlü telefonlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Ses sistemi kalitesi konusunda da 74 puan ile en iyi telefonlar arasında yer almaya hak kazanıyor. Oynatma için 74 puan alırken kayıt için ise 72 puana layık görülüyor. Ancak belirtmekte fayda var, iPhone 13 serisi henüz testten geçmedi.

Apple iPhone XS Max

iphone-xs-max ses sistemi en iyi telefonlar

En yüksek sesli telefonlar listemizde yer alan bir diğer Apple modeli ise iPhone XS Max oluyor. Çıkış tarihinin üstünden 4 yıl geçmesine rağmen hala en iyi ses kalitesine sahip telefonlar arasında yer alması, cihazın ses sistemi konusunda oldukça önemli geliştirmelere sahip olduğunu gösteriyor.

Eylül 2018’de çıkış yapan iPhone XS Max, A12 Bionic işlemciye sahip. 6.5 inç Super Retina OLED ekranı ile de beğeni topluyor. Ayrıca HDR10 ve Dolby Vision desteğinin bulunduğunu da belirtmek gerekli. Döneminin en iyi telefonları arasında yer alıyor iPhone XS Max.

Ses sistemine baktığımızda ise klasik iPhone hoparlörlerini görmek yine mümkün oluyor. Buna ek olarak aktif gürültü engelleme özellikli mikrofonu ile de dikkat çekiyor. Ayrıca, kullanıcı deneyimini artıran bir özelliğe de sahip. Kullanıcılar tarafından ayarlanabilen maksimum ses yüksekliği de cihazın ses sistemi puanını yükseltiyor.

iPhone XS Max, testten 74 puan almaya hak kazanıyor. 75 puan oynatma, 69 puan ise kayıt için geliyor. Her ne kadar kendisinden sonra çıkan modelleri geçtiyse de aradaki farkın devasa olmadığını belirtmekte fayda var. Örneğin, iPhone 12 mini 73 puan, iPhone 11 Pro Max ise 71 puana sahip.Oppo Find X2 Pro

oppo-find-x2-pro ses sistemi en iyi telefonlar

Ses sistemi en iyi telefonlar listemizin son sırasında ise Oppo Find X2 Pro yer alıyor. Üstelik, Find X3 Pro’ya büyük bir fark atarak listeye girmeye hak kazanıyor. 2020 Mayıs’ta çıkış yapan Oppo Find X2 Pro, özellikleriyle de beğeni topluyor.

Snapdragon 865 işlemciye sahip cihazın güçlü olduğuna şüphe yok. Buna ek olarak 6.7 inç QHD+ AMOLED ekranı da cihazın görüntü kalitesinin fazlasıyla yüksek olduğunu gösteriyor. Hatta, 120Hz ekran yenileme hızı ile çağın gereksinimlerini fazlasıyla yakalayan bir cihaz olduğunu görmek mümkün.

Ses sistemine baktığımızda ise özellikle derinlik ve bas konusunda büyük bir iddiaya sahip olduğu ifade ediliyor. Cihazın üst ve alt tarafında yer alan stereo hoparlörler ses kalitesini artırıyor. Buna ek olarak Dolby Atmos desteğine sahip cihazın ses sistemi konusunda güçlü olduğunu görmek pek zor olmuyor.

Cihazın olumsuz yanlarından birisi ise kulaklık girişine sahip olmaması. Ancak, Oppo USB-C dönüştürücüsünü de cihazla birlikte yolluyor. Testlerden aldığı genel puanlar ise iPhone XS Max ile birebir aynı oluyor. 74 puan ile listeye girmeye hak kazanan cihazın oynatma puanı 75, kaydetme puanı ise 69.

Ses sistemi en iyi telefonlar listemiz burada sona eriyor. Siz de en iyi ses kalitesine sahip olduğunu düşündüğünüz telefonları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.