Uber $2.6 Milyara Postmates’i Satın Almayı Planlıyor

Dev ulaşım şirketi Uber, 2 hafta önce bir gıda dağıtım şirketi olan Grubhub’ı bünyesine katmak istemiş fakat başarısız olmuştu. Yine de bu olay Uber’in yeni bir şirket satın almayı ve kendi yemek dağıtım şirketi Uber Eats’i güçlendirme planlarına engel olamadı.

New York Times ve Wall Street Journal’a göre, UBER 9 yıllık bir teslimat şirketi olan Postmates’i yaklaşık $2.6 milyara satın almayı planlamakta. Yapılan haberlere göre bu anlaşma birkaç gün içinde açıklanabilir. Uber ve Postmates şu an için herhangi bir yorum yapmadı.

Uber’in bu hareketi şirketin gıda dağıtım pazarında daha hakim olmak istediğini göstermekte. Hatta belki iş planlarında bir değişiklik bile olabilir. Ticaret hayatına bir ulaşım şirketi olarak başlayan Uber, Uber Eats ile yemek teslimatları ve daha birçok kategoride uzun süredir hizmet veriyor. Fakat çıkan koronavirüs salgını sonrası planlarında büyük değişime gitmeye karar kıldılar. İnsanların evlerine kapanması, ulaşım araçlarını kullanamaması Uber’in işlerini oldukça sıkıntıya soktu. Hatta dev şirket pandemi sürecinin başlarında çok fazla elemanını işten çıkarmak zorunda kalmıştı. Fakat ulaşım araçlarındaki bu düşüş ile ters orantılı yükselen bir şey vardı. İnsanların gıda ihtiyaçlarını dışardan karşılaması. Pandemi her ne kadar Uber’in işlerini düşürse de Uber Eats bir anda büyük bir talep gördü. Uber satın almayı bu nedenle bu kadar fazla gerçekleştirmek istiyor. İş planlarını biraz daha Uber Eats üzerine yıkma hedefindeler.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi Mayıs ayının başlarında ilk çeyrek kazancını duyurduğu sırada yaptığı açıklamasında “Uber ulaşım ve elektrikli bisikletler gibi işlerimiz insanların evlerinden çıkamaması sebebiyle büyük bir düşüş yaşadı. Hatta elektrikli bisiklet kullanımı Nisan ayına göre %80 düştü. Fakat Uber Eats ise bu süreçte gittikçe büyüdü” ifadelerini kullandı.

Uber Satın Almayı Risklere Rağmen Gerçekleştirecek

Uber’in gıda dağıtım hizmetine yapacağı yatırım şu an için bir bahis olarak görülmekte. Bunun nedeni ise pazarın oldukça kalabalık olması. Bu durum Uber’in bu işten kâr etme ihtimalini oldukça düşürmekte.

Geçtiğimiz ay Uber $7.3 milyar değere sahip olan Grubhub’ı satın alma yarışını Hollanda merkezli bir şirket olan Just Eat Takeaway’a karşı kaybetti. DoorDash ise $400 milyonluk yeni finansman aldığını ve şirketin değerinin yaklaşık $16 milyara çıktığını açıkladı. Aynı zamanda yine bir gıda dağıtım şirketi olan Instacart ise $225 milyonluk yatırım aldı ve değerini yaklaşık olarak $14 milyara çıkardı.

Postmates gıda dağıtım endüstrisinde bir öncü olarak görülmekte fakat Amerika Birleşik Devletleri pazarında pek fazla söz sahibi değil. Analitik firması Second Measure’a göre Postmates Mayıs ayında ABD’de yemek satışlarının %8’ine sahipti. DoorDash ise pastanın en büyük dilimine yani %44’lük paya sahipti.

Uber’in bu hamlesinin iyi sonuçlanma ihtimali tabii ki var ama pazarda bu kadar güçlü rakipleri olması onları biraz zorlayacak gibi duruyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.