Uber’de İkinci Dalga: 3000 Kişi Daha İşten Çıkartılacak!

Paylaşım ekonomisinde başlayan işten çıkarmalar tüm hızıyla devam ediyor. COVID-19 sürecinin ekonomiye olan yıkıcı etkileri şiddetini arttırarak devam ediyor. Airbnb’nin 1900 kişinin (toplam çalışanların yaklaşık %25’i) işine son vermesinin ardından, Uber iki hafta önce yaptığı ilk büyük işten çıkarmayı gerçekleştirmiş ve  şirketin toplam çalışan sayısının %14’üne karşılık gelen 3700 kişiyle ilişkisini kesmişti. Uber şirket yetkililerinin yaptığı son resmi açıklamada ise 3000 personelin daha işine son verileceğini duyuruldu.

uber ve lyft arabaları
Mobil ulaşım devi Uber zor günlerden geçiyor.

Uber, Korona-virüs krizinin etkilerinden en az hasarla kurtulmak için yıllık giderlerini 1 milyar azaltmayı hedefliyor. Bu amaçla şu an kadar 45 ofisini kapatmak ve 6700 personeliyle yollarını ayırmak zorunda kaldı. İşten çıkardığı personellerinin büyük çoğunluğu insan kaynakları ve müşteri desteği veren departmanlardan oluşuyor. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin bağımsız çalışan olarak gördüğü Uber sürücülerinin bu önlemlerden doğrudan etkilenmeyeceğini bildirdi. Bu önlemler sonrası geçen yıl sonunda 26 bin 900 çalışana sahip olan ulaşım şirketi, Korona-virüs tedbirleri doğrultusunda 20 bin 200 kişiyle yola devam etme kararı aldı.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi yaptığı açıklamada “Pandeminin ekonomilerde yarattığı olumsuz etkisi ve herhangi bir toparlanmanın kısa sürede öngörülemez olmasını göz önüne aldığımızda, elimizdeki mevcut kaynaklarımızı ana hizmet amacımız olan mobil ulaşım ve dağıtım platformlarımıza (Uber’in yemek dağıtım platformu Uber Eats) yoğunlaştırma kararı aldık. Bu süreçte şirketimizi krizden en az hasarla çıkarabilmek için işimizi sektörün yeni dinamiklerine uyacak şekilde yeniden yapılandırmaya çalışıyoruz. Ve bu süreç bizi almak istemediğimiz acı verici kararlara götürdü.” sözleri dikkat çekti.

The Wall Street Journal raporuna göre Uber geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırınca talepte %80’lik bir azalma yaşayarak Pandemi döneminin etkilerini derinden hisseden şirketlerden biri oldu. Geçmiş dönemlerle kıyaslayınca Uber Eats’in %54’lük yaşadığı artışın da bu etkileri azaltmaya yetmediği ifade edildi. 

Uber eats taşıyan bisikletli
Karantina nedeniyle %54 büyüyen Uber Eats, işten çıkarılmalara engel olamadı.

Uber’in Ödeyeceği Tazminat Ne Kadar ?

Uber yaptığı bu işten çıkarmaları doğrultusunda 6700 personeline kıdem tazminatı olarak 110 milyon ile 140 milyon dolar arasında bir ödeme yapmayı planlıyor. Uber’in ofisleri kapatma maliyetiyle ile ilgili ise 65 milyon ile 80 milyon dolar harcayacağı tahmin ediliyor. The Wall Street Journal; Uber’in 45 ofisini kapatmak zorunda olduğunu ve Uber’in ek yükünü 1 milyar dolardan fazla azaltmak için bu planlamalar doğrultusunda hareket edeceğini duyurdu.

Uber, yılbaşında yaptığı 2020 planlamasında karlılık amacıyla yola çıkmıştı. Fakat Korona-virüs kriziyle beraber bu hedefi sekteye uğradı ve şirket ilk çeyrekte yaklaşık 3 milyar dolarlık bir zarar açıkladı. Bu zararın 2 milyar dolardan daha fazlasının sebebi ise Uber’in bütün dünya çapında yaptığı operasyonların azalması ve düşen bu rakamların hisse senetlerinin değerine olumsuz yansımasıydı. 

Bu krizden olumsuz etkilenen sadece Uber değil, en büyük rakiplerinden biri olan Lyft de yaklaşık 1000 personelinin görevine son vermişti. The Verge haberine göre; çalışanlarının %17’si ile yollarını ayırmak zorunda kalan Lyft’in de Pandemi sebebiyle iş hacminde %70’lik bir azalma olduğu belirtiliyor. 

Türkiye’de operasyonları devlet tarafından haksız rekabetten dolayı durdurulan Uber’in küresel çaptaki bu krizden nasıl kurtulacağı ise otoriteler tarafından merak konusu.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Profesyonel Bilgi İşçisi ve Teknoloji Meraklısı.