Twitter Gibi Uber de Irkçılığa Karşı Tepkisini Koydu

Amerika’da yaşanan çalkantılı dönem devam ederken Twitter gibi Uber de ırkçılığa karşı tepkisini koydu. Kaliforniya merkezli dev şirket yaptığı açıklamada alt kuruluşu olan Uber Eats’in siyahi restoran sahiplerinden teslimat ücreti almayacağını söyledi.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki polis şiddeti ve ırkçılığa karşı olduklarını ve bu konuda sorun yaşayan tarafa destek olacaklarını açıkladı. Bu desteğin ilk aşaması olarak 2 yeni harekette bulunan Uber, ilk olarak siyahi sahibi olan bir restorandan yapacağınız alışverişten herhangi bir teslimat, kurye ücreti alınmayacağını açıkladı.

Uber Eats’e yeni gelen güncellemenin ardından herhangi bir büyükşehirde uygulamayı açtığınızda karşınıza “Siyahi sahipli restoranları destekleyin” uyarısı çıkmakta. Bu uyarıya tıkladığınızda uygulama size bulunduğunuz konuma en yakın olan siyahi sahipli restoranları listelemekte. Ayrıca Uber’in bu restoranları tanıtmaya çalışmak istemesi sebebiyle bu restoranlardan vereceğiniz siparişlerde herhangi bir teslimat ücreti ödemek zorunda kalmayacaksınız. Uber Eats’in bu uygulamasının 2020’nin sonlarına kadar devam edeceği söyleniyor.

CEO Dara Khosrowshahi müşterilere elektronik mail ile bir mektup yolladı. “Keşke böyle bir mektup yazmak zorunda kalmasaydım” diyerek giriş yapan Khosrowshahi, mektubun devamında “George Floyd, Ahmaud Arbery, Breonna Taylor ve sayısız başka insanın yaşamının bu kadar şiddetli bir şekilde kısıtlanmamasını diliyorum. Keşke kurumsal ırkçılık ve polis şiddeti böyle korkutucu olaylara neden olmasaydı.” ifadelerini kullandı.

Bu süreçlerde etkilenen siyahi vatandaşlara elinden geldiklerince destek olacaklarını söyleyen Khosrowshahi “Pandemi süreci ve yaşanan bu olaylar siyahi sahipli küçük işletmeleri oldukça etkiledi. Bundan dolayı böyle bir karar aldık ve ilerleyen dönemde bu tarz küçük işletmelere olan yolculukları indirimli hale getireceğiz” dedi.

Uber-ırkcılıga-karsi
Uber Eats Siyahi Sahipli Restoranlardan Teslimat Ücreti Almıyor

“Ulaşım Eşitliliğini Arttırdık”

Khosrowshahi müşterilerine yolladığı mektupta “Son 10 yılda Uber ırkçlığa karşı mücadelesini sürdürdü ve böylece ulaşımda eşitliliği arttırdık. Ama gerçek şu ki siyahi vatandaşlarımız hala ülkenin bazı yerlerinde kendilerini rahat hissetmiyorlar. Umuyorum ki bu da son bulacak.” ifadelerine yer verdi.

Khosrowshahi verdiği istatistiklerde Uber şirketinin çalışanlarının %45’nin beyaz tenli, %33’ünün asyalı, %9’unun siyahi %8’inin de koyu esmer olduğunu belirtti. Çok ırklı bir yapıya sahip olan şirket çalışanlarına her zaman eşit davrandığını ve davranacağını açıkladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.