Türkiye’de En Çok Satılan Araba Modelleri – 2022

Arabalar, günümüzde en çok kullanılan ulaşım araçlarının başında geliyorlar. Bundan dolayı insanlar, gündelik yaşamlarını kolaylaştırabilmek için araba kullanmayı tercih ediyorlar. Türkiye’de de arabalara yoğun ilgi gösteriliyor. Bu kapsamda yeni bir araba satın almayı düşünen kişiler, Türkiye’de en çok satılan araba modelleri hangileri diye merak edebiliyorlar.

Türkiye’de birçok araba üreticisi piyasada yer almaktadır. Bu araba üreticileri, çeşitli modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyorlar. Bundan dolayı yeni bir araba satın almayı düşünen kişiler, marka ve model konusunda kararsızlık yaşayabiliyorlar. Buna rağmen Türkiye’de oldukça fazla tercih edilen araba marka ve modelleri de mevcut.

ODD, Otomotiv Distribütörleri Derneği, yıl içerisinde araba markalarının yaptıkları satışları takip ediyor. Bu kapsamda ODD, her ay sonunda ve yılın belirli dönemlerinde araba satışlarına dair veriler yayınlıyor. Bizler de bu yayınlanan veriler kapsamında sizler için Türkiye’de en çok satılan araba modellerini listeledik.

Listemizde yer alan araba modellerinin üreticileri, aynı zamanda Türkiye’de en çok satılan araba markaları olarak da dikkat çekiyorlar. Böylece sizler için hazırlamış olduğumuz Türkiye’de en çok satılan araba modelleri listemizi inceleyerek hem çok satılan araba markaları hem de bu markaların modelleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Satılan Araba Modelleri – 2022

Fiat Egea Sedan

Türkiye’de en çok satılan araba modellerinin başında Fiat Egea geliyor. İtalya merkezli Fiat, Türkiye’de en çok tercih edilen araba üreticilerinden birisidir. Şirket, Türkiye’de satışa sunduğu araba modellerinin bir kısmını Türkiye’de yer alan fabrikalarında üretiyor.

Bunun yanı sıra Fiat, genel olarak fiyat/performans odaklı araba modellerini kullanıcılarına sunmaya çalışıyor. Bundan dolayı şirketin en popüler otomobil modellerinden olan Egea, Türkiye’de en çok satılan araba modellerinden birisidir.

Fiat Egea Sedan

ODD, Otomotiv Distribütörleri Derneği, tarafından hazırlanan 2022 verilerine göre Fiat, Türkiye’de en çok tercih edilen araba üreticisi oldu. Türkiye’deki araba kullanıcıları, en çok Fiat Egea modelinin Sedan kasasına ilgi gösteriyorlar. Bunun yanı sıra Fiat, Türkiye’de Egea modelinin farklı kasalarıyla da kullanıcılarına hizmet veriyor.

Güncel fiyatlandırma politikasıyla Fiat, Egea Sedan’ın temel özelliklere sahip olan Easy modelini 389.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarına sunuyor. Modelin en kapsamlı paketi olan Lounge ise 481.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Renault Clio

Fransız otomobil üreticisi Renault, Türkiye’de en çok tercih edilen bir başka araba üreticisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, Türkiye’de üretim yapan sayılı otomobil üreticilerinden birisi. Bu kapsamda Renault, Türkiye’de rakiplerine göre uygun fiyatlarla kullanıcılarını memnun etmeyi başaran araba modellerini piyasaya sürüyor. Şirketin Türkiye’de en çok tercih edilen modellerinin başında ise Clio geliyor.

Türkiyede En Çok Satılan Araba Modelleri - Renault Clio

Clio, eski modelleriyle de Türkiye’de oldukça fazla tercih ediliyor. Renault, son yıllarda bu modelde hem tasarım hem de performans anlamında farklı bir strateji izliyor. Geçmiş senelerde iç donanım olarak rakiplerine göre zayıf kalabilen Clio modelleri, yeni modelleriyle kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Bu doğrultuda Renault Clio, Türkiye’de en çok satılan araba modellerinin başında gelmektedir.

Renault, 2022 kasa Clio sürümlerini 403.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu fiyatlandırmayla Renault Clio, Türkiye’de en çok tercih edilen araba modellerinden birisi olduğu gibi en uygun fiyatlı sıfır araba modellerinden birisi de olmayı başarıyor.

Ford Focus

Türkiye’de en çok satılan araba modellerinden birisi de Ford Focus oluyor. Amerika merkezli Ford, dünya genelinde en çok tercih edilen araba üreticilerinin başında geliyor. Şirket, Türkiye’de de oldukça fazla tercih ediliyor. Bu doğrultuda Ford, bir süredir bazı modellerini Türkiye’de üretiyor. Ancak listemizde yer alan Ford Focus modelleri, genellikle Almanya’da üretilerek Türkiye’de satışa sunuluyorlar.

Ford Focus

Ford, yakın zamanda Focus modellerinde tasarımsal değişikliğe gitti. Şirket tarafından uygulanan değişiklikler, bazı Ford hayranlarının yoğun eleştirisine maruz kaldı. Ancak araba kullanıcıları, genel olarak Ford tarafından yapılan tasarımsal değişikliği olumlu karşıladılar.

Bunun yanı sıra Ford, Focus modellerinde güçlü bir performans ve konforlu bir araba deneyimi sunmayı hedefliyor. Bu kapsamda Ford Focus modelleri için Türkiye’de satılan orta segment arabalardan birisi desek yanlış olmayacaktır. Şirket, arabanın fiyatlandırmasını da segmentine ve kullanıcılarına sunmuş olduğu özelliklere göre yapıyor. Bu kapsamda sıfır Ford Focus modelleri, günümüzde 730.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyorlar.

Hyundai Elantra

Güney Kore merkezli otomotiv devi Hyundai, dünya genelinde en popüler araba üreticilerinden birisidir. Şirket, üretmiş olduğu arabalarla kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başarıyor. Bundan dolayı Hyundai, Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde oldukça fazla tercih ediliyor. Şirketin Türkiye’de en çok tercih edilen modellerinin başında Elantra geliyor.

Türkiyede En Çok Satılan Araba Modelleri - Hyundai Elantra

Elantra, Hyundai tarafından üretilen en şık araba modellerinin başında geliyor diyebiliriz. Şirket, aracın hem iç hem de dış tasarımına büyük önem veriyor. Bu kapsamda Elantra, kullanıcılarını tasarım konusunda genel olarak memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra Hyundai, Elantra modellerinde performans konusunda da iddialı davranıyor. Şirket, Elantra modellerini Türkiye’de orta segment araba modeli kapsamında kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Hyundai, 2022 Elantra modellerini Türkiye’de 597.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu fiyatlandırma, aracı segmentindeki en uygun fiyatlı araba modellerinden birisi yapıyor. Bundan dolayı Türkiye’de orta segmentli uygun fiyatlı bir araba almak isteyenlerin tercihi genellikle Elantra modellerinden yana oluyor.

Toyota Corolla

Türkiye’de en çok satılan araba modellerinden birisi de Japonya merkezli Toyota tarafından üretilen Corolla oluyor. Toyota, dünyanın birçok yerinde en çok tercih edilen araba üreticisi olarak dikkat çekiyor. Son zamanlarda Toyota, elektrikli araba üretimine ağırlık vermeye başladı. Bu kapsamda Toyota, güncel teknolojilerden de oldukça fazla yararlanan bir araba üreticisi olarak ön plana çıkıyor.

Şirket, Türkiye’de en çok tercih edilen araba üreticileri listesinde ilk sırada yer almasa da oldukça fazla tercih ediliyor. Türkiye’de araba kullanıcılarının Toyota modelleri arasında tercihleri ise genellikle Corolla’dan yana oluyor.

Toyota Corolla

Toyota, Türkiye’de üretim yapan araba üreticilerinden birisidir. Hatta şirket, Türkiye’de satışa sunduğu araba modellerinin birçoğunu Türkiye’de yer alan fabrikalarında üretiyor. Bu kapsamda Türkiye’de araba kullanıcılarıyla buluşan Toyota Corolla modellerinin çoğu, Türkiye’de üretilmektedir.

Tasarımından performansına kadar kullanıcılarını genellikle memnun etmeyi başaran Toyota Corolla, Türkiye’de orta segment araba modellerinden birisi olarak geçiyor. Toyota, Corolla modellerini Türkiye’de 550.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Volkswagen Passat

Almanya merkezli Volkswagen, Türkiye’de uzun yıllardır en çok tercih edilen araba üreticilerinin başında geliyor. Şirket, üretmiş olduğu çeşitli araba modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu kapsamda şirketin giriş/orta segment araba modellerinden üst segment araba modellerine ulaşmak mümkün. Türkiye’de Volkswagen kullanıcılarının en çok tercih ettikleri model ise Passat oluyor.

Türkiyede En Çok Satılan Araba Modelleri - Volkswagen Passat

Volkswagen Passat, Türkiye’de en yaygın bulunan araba modellerinin başında geliyor. Sıfır araba alan kişiler de tercihlerini genellikle Passat modellerinden yana kullanıyorlar. Volkswagen, uzun süredir Passat modellerinde üst düzey konforu kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra şirket, kullanmış olduğu motorlarla araba performansı konusunda da oldukça iddialı davranıyorlar.

Bundan dolayı Türkiye’de orta ve üst segmentin giriş modellerinden birisini tercih etmek isteyen kişiler, genellikle Passat modellerini tercih ediyorlar. Volkswagen, sıfır Passat modellerini Türkiye’de 872.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Opel Corsa

Türkiye’de en çok tercih edilen araba modellerinden birisi de Opel Corsa oluyor. ODD tarafından paylaşılan verilere göre Opel, 2022 yılında en çok tercih edilen araba üreticilerinden birisi oldu. Şirketin Türkiye’de en çok satın alınan modellerinin başında ise Opel Corsa geliyor.

Opel Corsa

Alman araba üreticisi Opel, son yıllarda tasarım konusunda büyük yol aldı. Bu kapsamda şirket, yeni Corsa modellerinde çoğu araba kullanıcısının ilgisini çeken tasarımlar kullanmayı başarıyor. Üstelik Opel, arabanın dış tasarımı kadar iç tasarımına da önem veriyor. Bu doğrultuda Opel Corsa, tasarım konusunda genellikle araba satın almayı düşünen kişileri etkilemeyi başarıyor.

Bunun yanı sıra Opel, yeni Corsa modellerinde kullanılan motor konusunda da iddialı. Böylece şirket hem tasarım hem performans anlamında kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Corsa modelleri üretiyor. Opel, Türkiye’de sıfır Corsa modellerini 499.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Renault Megane Sedan

Renault, Türkiye’de en çok satılan araba modelleri listemize bir modeliyle daha girmeyi başardı. Şirketin Türkiye’de en popüler iki modeli olan Clio ve Megane, aynı zamanda en çok tercih edilen modellerin de başında geliyor. Sedan araba satın almayı düşünen kişiler, tercihlerini çoğunlukla Renault tarafından üretilen Megane Sedan’dan yana kullanıyorlar.

Türkiyede En Çok Satılan Araba Modelleri - Renault Megane Sedan

Şık bir dış tasarıma sahip olan yeni Megane Sedan modelleri, iç tasarım konusunda da yeterli donanımlara sahipler. Renault, genellikle kullanıcılarına fiyat/performans odaklı ürünler sunmayı hedefliyor. Bundan dolayı şirket, çoğu modelinde iç tasarım konusunda tercihleri kullanıcılarına bırakıyor. Araba satın almayı düşünen kişiler, çeşitli özelleştirmeleri yaparak üst düzey iç tasarıma sahip bir Renault Megane’a sahip olabiliyorlar.

Renault, bazı Megane modellerini Türkiye’de üretiyor. Bu kapsamda şirket, rakiplerine göre daha uygun bir fiyatlandırma yapıyor diyebiliriz. Türkiye’de sıfır bir Renault Megane Sedan satın almanız için en az 539.000 TL bütçe ayırmanız gerekiyor.

Honda Civic

Japon araba üreticisi Honda, Türkiye’de en çok beğenilerek kullanılan araba üreticilerinin başında geliyor. Honda modelleri, genellikle orta/üst segment araba modelleri olarak geçiyorlar. Bundan dolayı Honda modelleri, fiyatları gereği 2022 yılında satış düzeyi olarak geçmiş yıllara göre zayıf kaldılar. Ancak Honda Civic, yine de en çok tercih edilen araba modellerinden birisi olmayı başardı.

Honda, tasarım konusunda en başarılı araba üreticilerinin başında geliyor diyebiliriz. Şirket hem iç hem de dış tasarım konusunda oldukça başarılı işler çıkartıyor. Bu doğrultuda Honda, yeni Civic modellerinde de etkileyici tasarımlar kullanıyor.

Honda Civic

Bunun yanı sıra Honda, performansa büyük önem veren şirketlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda Honda, Civic modellerinde güçlü motorlarla kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun yanı sıra şirket, sürüşü kolaylaştıracak ve performansı artıracak çeşitli özellikler kullanıyor.

Bu sayede Honda Civic, Türkiye’de oldukça fazla tercih ediliyor. Honda, Türkiye’de sıfır Civic modellerini 750.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Ford Transit Courier

Türkiye’de en çok satılan araba modelleri listemizin son sırasında Ford Transit Courier yer alıyor. Listemizde yer alan modeller, genellikle kişisel araba modelleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Fakat Ford Transit Courier, ticari bir araba modelidir. Türkiye’de 2022 yılında ticari bir araba almaya karar veren kişiler, tercihlerini genellikle Ford Transit Courier modellerinden yana kullandılar.

Ford Transit Courier

Ford, Transit Courier modellerinde uzun süredir benzer tasarımlar kullanıyor. Şirket, yeni modellerde dış tasarım konusunda birkaç değişiklik yaptı. Bunun yanı sıra Ford, her ne kadar ticari bir araç olsa da Transit Courier modellerinin iç tasarımına da önem veriyor. Bundan dolayı Türkiye’de araba satın almayı düşünen kişiler, bu modeli ticari araç olarak kullandıkları kadar kişisel araç olarak da kullanabiliyorlar.

Ford, Türkiye’de Transit Courier modellerini 318.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Genel Değerlendirme

Bu yazımızda sizler için Türkiye’de en çok satılan araba modellerinden ve markalarından bahsettik. Sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde, ODD tarafından herkese açık olarak paylaşılan satış verilerini baz aldık. Bunun yanı sıra listemizde yer verdiğimiz araba modellerinin güncel tavsiye edilen satış fiyatlarına da yer verdik. Ancak bu satış fiyatlarının belirli sebeplerden dolayı anlık olarak değişebileceğini unutmamanız gerekiyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Türkiye’de en çok satılan araba modelleri listemiz burada sona eriyor. Sizler de Türkiye’de en çok satılan araba model ve markaları hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.