Tim Cook, iPhone Satışları ve Apple Hakkında Konuştu

Apple CEO’su Tim Cook, 2021 yılının 3. çeyreğindeki iPhone satışları hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Farklı bir cihazdan iPhone’a geçen ya da iPhone modelini yükselten kişilerin sayısının oldukça “güçlü” olduğunu ifade etti.

Tim Cook, şirketin kazanç toplantısında Apple hakkında bazı açıklamalar yaptı. Geçtiğimiz çeyreğin de değerlendirildiği bu toplantı şirket hakkında birçok yeni bilgiye erişmemize olanak sağladı.

Bu konulardan birisi ise iPhone satışları oldu. Tim Cook, geçtiğimiz çeyrekte Apple’ın iPhone satışları konusunda oldukça güçlü bir noktada durduğunu ifade etti. Herhangi bir satış miktarı açıklamasa da şirketin geçtiğimiz dönemde yeni müşteriler kazandığını belirtti. Ayrıca, sahip olduğu müşterileri de koruduğunu açıkladı.

Tim Cook ayrıca, birçok müşterinin ilk iPhone’unu bu çeyrekte aldığını ifade etti. Bunun yanı sıra Android platformundan iPhone’a geçiş yapan kullanıcı sayısının da oldukça yüksek olduğunu belirtti. Hatta, şirketin bu konuda rekor sayıda kullanıcıya ulaştığını vurguladı.

Tim Cook, hangi modelin daha çok satış yaptığı konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak, tüm modellerin satışlarından memnun olduğunu dile getirdi. Üstelik, her kullanıcı tipi için bir iPhone modeline sahip olduklarını da sözlerine ekledi.

Mac ve iPad Satışları da Yükselişte

Toplantıda bahsedilen başka bir konu ise Mac ve iPad satışları oldu. Bir önceki yıla kıyasla Mac kazançları 8.8 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz sene ise bu sayının 6.5 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

iPad için de durum farksız. Geçtiğimiz senenin çeyreğinde 6.6 milyar dolar olan kazanç bu çeyrekte 7.4 milyar dolara ulaştı. Tim Cook, iPad’in uzun zamandır geçirdiği en iyi çeyrek olduğunu vurguluyor. Mac için yapılan yorum ise son dört çeyreğin en iyi dört çeyrek olduğu oluyor.

Giyilebilir cihazlar, ev cihazları ve aksesuarlar da bir başka rekora imza atıyor. Tim Cook, bu kategorilerin oldukça “sağlam” bir çeyrek geçirdiğini ifade ediyor.

AirTag-Apple-Spring-Loaded-Etkinligi

Geçtiğimiz senenin çeyreğine göre %36’lık bir artış gösteren kategori 8.8 milyar kazanca ulaşıyor. Bu çeyrekteki tüm zamanların en iyi dönemini geçirdiği de vurgulanıyor. Bu kategoride yer alan ürünlerin arasında AirPods serisi, Apple Watch serisi, HomePod, AirTag gibi cihazlar mevcut. Özellikle AirTag’in oldukça iyi bir performans gösterdiği belirtiliyor.

Sadece donanım değil, servisler cephesinde de Apple’ın harika bir çeyrek geçirdiğini vurgulamak gerek. App Store, Apple Music, Apple TV+ ve daha nice servisin toplam çeyrek kazancı 17.5 milyar doları buluyor.

Bu sayı hem geçtiğimiz yılın çeyreğini hem de bir önceki çeyreği geçmeye yetiyor. Bulut servisleri, Apple Music ve reklamlar tüm zamanların kazanç rekorunu kırıyor. Çok tartışılan App Store ise yeni bir çeyrek rekoru ile karşımıza çıkıyor.

Tedarikçiler ile İlgili Açıklamalar

Apple’ın toplantıda değindiği bir başka konu ise tedarikçiler oldu. Bunlardan ilki şirketin CFO’su Luca Maesteri tarafından gündeme getirildi. Maesteri, gelecek çeyrekte iPhone ve iPad’i etkileyecek tedarik kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalabileceklerini ifade etti.

Bu kısıtlamaların iPhone 13 modellerini etkileyip etkilemeyeceği hakkında henüz bir kesinlik yok. Ayrıca Tim Cook, dördüncü çeyrekte kısıtlamaların devam edip etmeyeceği hakkında da bir yorum yapmadı. Bu kısıtlamaların sadece Apple’ı değil, tüm şirketleri etkilediğini de sözlerine ekledi.

Cook’un değindiği bir başka konu ise Apple bileşenleri oluyor. Bilindiği üzere Apple, ürettiği M1 çip ile uzun süredir gündemde. Cook, şirketin bu bileşenlerin üretimine karar verme sürecini de anlatıyor.

apple-m1-cipi-grafik-performansi

Cook, hangi bileşenlerin satın alınacağına karar verirken “daha iyi yapabilir miyiz” sorusunu sorduklarını belirtti. Eğer alacakları bir bileşen kendi ürettikleri kadar iyiyse satın alacaklarını ifade etti. Yalnızca, kullanıcılar için daha iyi yapabildikleri bileşenleri ürettiklerini de ekledi.

Bu konuda CEO’nun verdiği örnek ise M1 oldu. Satın alabileceklerinden daha iyi bir ürün ortaya çıkardıklarını belirten Cook, M1’in çok iyi bir örnek olduğunu vurguladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.