TikTok’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

TikTok, uzun süredir piyasada yer alan sosyal medya uygulamalarından biridir. Temelde video paylaşımı içeren bu uygulamanın birçok platformda olduğu gibi bir de canlı yayın seçeneği vardır. TikTok kullanan kişiler de TikTok’ta canlı yayın nasıl yapılır diye merak etmektedirler.

15 saniyelik, 1 dakikalık veya 3 dakikalık video paylaşımı sağlayan TikTok, 150’yi aşkın ülkede 1 milyarın üstünde kullanıcıya sahiptir. TikTok, Musical.ly platformunun ByteDance Technology tarafından satın alınması ile ortaya çıkmıştır. Uygulama üzerinden çeşitli kategoride videolar izleme ve paylaşma şansınız vardır. Ayrıca uygulamaya giriş yapmadan önce istediğiniz kategoriyi seçme şansınız da yer almaktadır.

Uygulama; beğeni, yorum, video paylaşımı, alıntılama gibi özellikleri ile Instagram’a benzemektedir. Kısa ve eğlenceli video paylaşımıyla da eskiden piyasada yer alan Vine uygulamasına benzerlik göstermektedir. Birçok kişinin kullandığı bu platformun canlı yayın özelliği de yine dikkat çekmektedir. Biz de bu yazımızda canlı yayın özelliğinin nasıl çalıştığı ve bu özelliği kullanmanın gereksinimleriyle ilgili bilgi vereceğiz.

TikTok Canlı Yayın Özelliği Nedir?

TikTok canlı yayın özelliği, TikTok kullanıcılarının eş zamanlı şekilde etkileşimde olmasını sağlayan bir özelliktir. Kullanıcılar; dans, spor, yemek pişirme, katıldığı herhangi bir daveti gösterme veya sohbet etme amacıyla canlı yayın açmaktadır. Hatta bazen belli bir konu hakkında açıklama yapma gereksiniminden dolayı da canlı yayın özelliğini tercih eden kişiler vardır.

Fotoğraf ya da video paylaşımı, takipçilerin duygularını ve düşüncelerini görmekte tamamen etkili değildir. Ancak canlı yayın özelliği sayesinde kullanıcılar, takipçileriyle doğrudan etkileşime girebilmektedir. Bu da daha etkili ve samimi bir ortam oluşmasını sağlamaktadır.

TikTok canlı yayın özelliğinde kullanıcılar, uzun olan bir videoyu izleyicilerle paylaşma imkanına sahiptir. İzleyicilerin paylaşılan videoya olan yorumları da eş zamanlı olacaktır. Ayrıca soru, öneri ve istek durumlarında da canlı yayın açan kişiler bunlara canlı olarak yanıt verebilmektedir. Böylelikle TikTok canlı yayın özelliği hakkında bilgi verdik. TikTok canlı yayın özelliğini kullanmanız için bazı koşullar mevcuttur. Şimdi bu şartlar hakkında bilgi vereceğiz.

TikTok’ta Canlı Yayın Açmak için Neler Gerekmektedir?

TikTok’ta canlı yayın açmanız için ilk olarak internet hızınızın iyi olması gerekmektedir. Çünkü canlı yayın açmak için video izlemekten daha çok veri harcamanız gerekecek. Yani internetinizin yükleme hızı önem taşımaktadır. Eğer internet hızınız yeterli değilse canlı yayın sırasında donmalar yaşayacaksınız. Bu donma da izleyicilerin canlı yayınınızı terk etmelerine neden olacaktır. Bu nedenle TikTok’ta canlı yayın yapmadan önce internet hızınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bunun dışında en önemli gerekliliklerden biri TikTok’ta en az 1000 takipçiye sahip olmanızdır. 1000 ya da daha fazla takipçiye ulaştıktan sonra şirket, birkaç gün içinde canlı yayın seçeneğini aktif hale getirecektir. Dolayısıyla 1000’den daha az takipçisi olan kişilerin TikTok’ta canlı yayın açmasına izin yoktur.

TikTok’ta canlı yayın açmanız için gerekenlerden biri de yaş sınırıdır. Eğer 16 yaşından küçükseniz TikTok’ta canlı yayın açmanız mümkün değildir. Bu nedenle TikTok’ta canlı yayın açmanız için 16 yaşında ya da daha büyük olmanız gerekmektedir.

Bunun yanında izleyicilerin canlı yayın yapan kişilere sanal hediye yollaması için de 18 yaşından büyük olmaları şarttır. Bu hediyeler de sonrasında nakit hale dönüştürülebilir. İzleyicilerin TikTok canlı yayını sırası bağış yapma olanakları da vardır. Ancak bazı canlı yayın yapan kişiler, izleyicileri hediye veya bağış yapmaları için tuzağa düşürmeye çalışmaktadır. TikTok da bunun için bağış çıkartmaları üretmiştir. Bu sayede kişiler bağış ya da hediye gönderirken tuzağa düşme tehlikesinden korunmuş olurlar.

Böylelikle TikTok’ta canlı yayın açmak için nelerin gerektiği hakkında bilgi vermiş olduk. TikTok’ta canlı yayın açmak için takipçi sayısının 1000 ve üstü olması gerektiğini söylemiştik. Platformda takipçi sayısını artırmak için de bazı yöntemler vardır. Şimdi bu yöntemler hakkında bilgi verelim.

Takipçi Sayısını Artırmak için Neler Yapılabilir?

TikTok üzerinden canlı yayın yapmanız ya da profilinize ulaşmasını istediğiniz kişi sayısını artırmak için takipçi sayınız büyük önem taşımaktadır. Takipçi sayısını artırmak için tercih edilen yöntemlerden biri takipçi satın almaktır. Ancak daha güvenli ve etkili şekilde yüksek takipçiye ulaşmak ve sonrasında da canlı yayın açmak için daha farklı yöntemler vardır.

Bu yöntemlerden ilki kullanıcı adını seçerken seçici davranmaktır. Kullanıcı adını belirlerken etkili, özgün ve akılda kalıcı bir ad seçmek doğru olacaktır. Yaygın olan kullanıcı adları, sıradan adlar ya da kişilerin hatırlamasını zorlaştıran kullanıcı adları yanlış bir tercih olacaktır. Bu nedenle kullanıcı adı belirlerken akılda kalıcı ve etkili bir ad bulmanız iyi olacaktır.

TikTok Canlı Yayın Özelliği Nedir

TikTok’ta takipçi sayısını artırmak için yapacağınız bir diğer yöntem de sosyal medya hesaplarınızın yönetimi olacaktır. TikTok üzerinden paylaştığınız gönderileri Instagram, Twitter ve Facebook gibi diğer platformlar üzerinden paylaşmanız faydalı olacaktır. Bu sayede TikTok haricindeki sosyal medyalarda yer alan takipçileriniz, bu paylaşımınızı görecektir. Eğer TikTok gönderinizi beğenirlerse sizi TikTok üzerinden takip edeceklerdir. Böylelikle de hem takipçi sayınızda hem de beğeni ve izlenme sayınızda artış olacaktır.

O an var olan trendleri takip etmek de TikTok takipçi sayınızı artırmakta yararlı olacaktır. Çoğu sosyal medya platformunda olduğu gibi TikTok’ta da çeşitli trendler yer almaktadır. İlginizi çeken trendlerden bazılarıyla video çekip paylaşırsanız izlenme sayınızda artış göreceksiniz. Eğer içerikleriniz güzel gelirse de takipçi sayınız artacaktır.

Orijinal içerikler de takipçi sayınızı artıracaktır. Herhangi bir akımla ilgili video çekecekseniz illa o videonun aynısını yansıtmanıza gerek yoktur. Video içeriğinizde kendinize özgü parçalar da olursa popüler olma şansınız artar. Bunun yanı sıra hashtag kullanımı da takipçi artıran etkenlerdendir. Platformda sıklıkla karşınıza çıkan hashtagleri kullanarak daha çok kişinin sizi görmesini ve takip etmesini sağlamanız mümkündür.

TikTok’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

TikTok’ta canlı yayın açmak için yukarıda bahsettiğimiz şartlara uygun bir hesabınız varsa bu işlemi yapmanız oldukça basit olacaktır.

 • Canlı yayın açmak için uygulamaya giriş yapın.
 • Ekranın en altında yer alan ‘+’ sembolüne tıklayın.
 • Altta olan seçeneklerden ‘Live’ yazan yere dokunun.
 • Ardından canlı yayınınızın başlığını seçin.
 • Eğer gerekiyorsa canlı yayınınıza görsel ekleyin.
 • Sonrasında ‘Canlı yayına geç/başla’ yazısına tıklayın.
 • Canlı yayınınızı bitirmek için de sağ altta yer alan 3 noktanın hemen yanındaki kapatma sembolüne tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan da ‘Şimdi bitir’ yazan yere dokunun.

TikTok’ta Canlı Yayına Misafir Alma

Canlı yayın esnasında yayınınıza birini davet etmek için birbirinizi karşılıklı olarak takip etmeniz gerekmektedir. Davet edeceğiniz kişiyle bu şartı karşılıyorsanız işleme başlayabilirsiniz.

 • Öncelikle TikTok’ta canlı yayın açın.
 • Ardından sol alt bölümde yer alan sonsuzluk sembolüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkan listeden davet edeceğiniz kişiyi bulun. Daha kolay bir şekilde o kişinin adını yazın ve ‘Davet et’ yazan bölüme tıklayın.
 • Davet ettiğiniz kişi isteği kabul ettiği anda iki kişilik yayınınız başlayacaktır.

TikTok’ta Başkasının Canlı Yayını İzleme

TikTok üzerinden başkasının canlı yayınını izlemek için o kişinin hesabına girin. Kişi, o an canlı yayın yapıyorsa profil fotoğrafının üzerinde halka biçiminde ‘LIVE’ yazan bir görüntü olacaktır. Kişinin resminin üzerine tıkladığınızda da canlı yayına ulaşım sağlamış olacaksınız.

TikTok Canlı Yayınları Nasıl Daha İyi Hâle Getirilir?

Canlı yayınızı daha etkili ve iyi hale getireceğiniz bazı ipuçlarından bahsetmemiz iyi olacaktır. Öncelikle zaman planlaması yapmanız faydalıdır. Çünkü kullanıcıların aktif olduğu bazı zaman dilimi vardır. Bu saatlerde canlı yayın açarsanız daha çok kullanıcı canlı yayınınıza katılacaktır. Daha çok kullanıcı da daha çok izlenme ve etkileşim sağlayacaktır.

Canlı yayınınızı gereğinden uzun tutmak doğru değildir. Canlı yayınınızın içeriği çok eğlenceli ya da kullanıcıların ilgisini kaybettirmeyecek şekilde olmayacaksa süreyi uzun tutmanız iyi olmayacaktır. Eğer yayını uzun tutarsanız izleyiciler bir süre sonra canlı yayınınızdan çıkmaya başlayacaktır. Ortalama yayın sürenizin 30 dakika olması yeterli olacaktır.

TikTok’ta canlı yayın yapmadan belli bir süre önce canlı yayın yapacağınıza dair bir paylaşım yapın. Bu sayede yayınınıza daha çok kişi katılacaktır. Ayrıca paylaşımınıza özel bir simge eklemeniz de iyi olacaktır. Takipçileriniz, bu simgeye tıklayarak direkt olarak canlı yayınınıza ulaşım sağlayabilir.

TikTok Canlı Yayınları Nasıl Daha İyi Hâle Getirilir?

TikTok’taki paylaşımlarınızı ve canlı yayınınızı daha kaliteli hale getirmenin bir diğer yolu da görüntü kalitesini artırmaktır. Yüksek kalitede ve çözünürlükte videolar çekmeniz yayınlarınızı ilgi çekici hale getirmek için yararlı olacaktır. Görüntü kalitesini iyi aydınlatma da etkileyecektir. Aydınlatma ışığı alarak ya da güneş ışığından faydalanarak çekeceğiniz videolar, görüntü kalitesine olumlu yönde etki edecektir. Aynı zamanda arka planda herhangi bir ses, gürültü olmaması da önemlidir.

Canlı yayın yapacağınız anda ya da video çekeceğiniz anda yayın yaptığınız cihazı sabit tutmanız da önemlidir. Bunun için uygun açıyı belirleyip cihazınızı hareket ettirmezseniz dikkat dağıtıcı ya da kayan görüntülere neden olmazsınız. Son olarak canlı yayınınızı daha iyi yapacak etmen ise yayın sırasında izleyicilerle etkileşim kurmanız olacaktır. Yayın sırasında size soru soran ya da hediye gönderen kişilere yanıt vermeniz, onları önemsediğinizi gösterecektir.

Eğer yayın sırasında rahatsız edici bir soru ya da izleyiciyle karşılaşırsanız kullanıcının sesini kapatabilirsiniz. Yorumları filtrelemek ya da kişiyi engellemek de başka bir çözüm yöntemidir. Böylelikle TikTok canlı yayınlarını daha iyi yapacak etmenler hakkında da bilgilendirme yapmış olduk.

Genel Değerlendirme

TikTok’ta canlı yayın yapmak daha geniş kitlelere hitap etmenizi sağlayacaktır. Eğer ürettiğiniz içerikler güzelse ve sık sık canlı yayın yapıyorsanız TikTok’ta öne çıkmanız mümkün olacaktır. Bu durum da daha çok takipçi sayısı demektir. Canlı yayın yapmak için 1000 takipçiye ulaşmanız gerektiğini belirtmiştik.

Bu denli takipçiye ulaşmak için de bazı yöntemler vardır. Yukarıda bahsettiklerimizin haricinde trendleri takip etmeniz ve bu trendlere uygun içerikler oluşturmanız daha çok kişiye hitap etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra hastag kullanarak da yayınlarınızın katılımcı sayısını artırabilirsiniz.

Canlı yayının kalitesi, katılımcılar için oldukça önemlidir. Bu noktada en önemli unsurlar da tabii ki canlı yayını çektiğiniz ortam ve cihaz olmaktadır. İlk olarak yayınınızı sessiz bir ortamda çekmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra görüntü kalitesi, katılımcılar için oldukça önemlidir. Bu yüzden yüksek görüntü kalitesi verebilecek cihazlarla yayın yapmanız kitlenizi daha çok memnun edecektir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz TikTok’ta canlı yayın nasıl yapılır rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda temel olarak TikTok’ta canlı yayının nasıl yapılabileceğini açıklamaya çalıştık. Bunun yanı sıra platformda canlı yayın yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalara da değindik. Sizler de TikTok’ta canlı yayın açma konusu hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.