TikTok, Ücretli Özel İçerikler Özelliğini Test Ediyor!

TikTok yakın zamanda getirdiği birçok yenilik ile kullanıcı sayısını büyütmeye devam etmekte. Şimdi ise TikTok ücretli özel içerikler sunmayı mümkün hale getiren özelliği test ediyor. Özellik ilk olarak Türkiye ve Dubai’de görüldü. Bu yeni özelliğinin ismi ise “Shoutouts” olacak.

Bu özelliği kullanırken özetle, ödeme yaparak bir tür TikTok sanal jetonu almış oluyorsunuz. Sonrasında ise içerik oluşturucunun belirlediği miktarlara göre kendisinden içerik talep etmeniz mümkün.

Bu özel içeriklerin talep ettiği kişi tarafından yüklenmesinin ardından TikTok bir dizi kontroller gerçekleştirecek. Bu kontrollerden sonra talep ettiğiniz içerik yayına hazır olacak. Bu sürecin 1 hafta kadar sürmesi muhtemel. TikTok’un topluluk kurallarına uygun olması bu süreci doğrudan etkiliyor.

Bu özellik ile TikTok aslında doğum gününüz gibi özel günlerde ya da özel günler dışında sevdiğiniz içerik üreticisinden size özel bir video sunmayı hedeflemekte.

“Shoutouts” özelliği için içerik üreticilerin ne gibi kriterlere sahip olması gerektiğine dair bir bilgi şu an için bulunmamakta. Ancak bu özelliğin farklı platformlarda yer aldığını belirtelim. Yurtdışında buna örnek olarak Cameo adında bir uygulama da bulunmakta.

Cameo yakın zamanda Google, Amazon ve Japon teknoloji devi SoftBank gibi şirketlerden de yatırım aldı. Sosyal medya uygulamalarının benzer özelliklerle rekabet içinde olduğu günümüzde “Shoutouts” nasıl bir geri dönüş alacak? Bunu tüm kullanıcılara sunulmasıyla görmüş olacağız.

TikTok Ücretli Özel İçerikler
TikTok

Sosyal Medya Devleri Arasında Rekabet!

Sosyal medya uygulamaları arasında oldukça hızlı gelişen bir rekabet bulunmakta. Yakın zamanda neredeyse tüm sosyal medya uygulamaları farklı özellikleri kullanıcıların beğenisine sundu.

Clubhouse tanıtılmasından çok kısa bir süre sonra oldukça popüler hale geldi. Aynı zamanda bu popülarite diğer sosyal medya platformlarında da benzerlerini görmemize yol açtı. Öyle ki Twitter, Spaces özelliğini tanıtarak bir benzeri ile karşımıza çıktı. Aynı zamanda Spotify’ın da yakında benzer bir özelliği sunacağına dair bilgiler bulunmakta.

Bunun haricinde TikTok’un popülaritesi sonrasında Instagram tarafında “Reels” tanıtıldı. Halihazırda Instagram Reels oldukça popüler. Aynı zamanda Instagram algoritmasında Reels videoları yayınlamanın yeri oldukça büyük.

Buna ek olarak Instagram ve TikTok 15 ve 30 olarak sunulan video sürelerini 60 saniyeye çıkardı. Bu özellikle başta TikTok da oldukça az kişi için sunulmaktaydı. Ancak TikTok ve Instagram 60 saniyelik yeni uzunluğu tüm kullanıcılar için aktif etmeye başladı. Eğer Reels üzerinde 60 saniye seçeneğiniz henüz aktif değilse bir süre daha beklemeniz gerekli.

Geçtiğimiz günlerde bu video sürelerinin daha da uzadığına dair haberler ortaya çıktı. Yeni güncellemelerle birlikte TikTok videoları 3 dakikaya kadar çıkabilecek.

Sizler TikTok ücretli özel içerikler hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.