TikTok, Hikaye Özelliğini Daha Fazla Kullanıcıya Sunuyor

TikTok, son yıllarda en hızlı büyüyen sosyal medya uygulamalarının başında geliyor. Şirket yaptığı güncellemeler sayesinde uygulamayı gündemde tutmayı başarıyor. Bu güncellemelerden en yenisi hikaye özelliği diyebiliriz. TikTok, geçtiğimiz sene test edilen hikaye özelliğini daha fazla kullanıcıya sunma konusunda adım atıyor.

Hikaye özelliği temelinde Instagram platformunda yer alan hikayelere oldukça benziyor. Daha öncesinde Snapchat platformunda da gördüğümüz hikayeler şimdi de TikTok platformunda kendisini gösteriyor. Aynı şekilde hikayeler, kullanıcının profil fotoğrafına tıklanarak görüntülenebiliyor ve 24 saat sonra otomatik bir şekilde siliniyor.

Ayrıca hikayeler, uygulamanın “Senin İçin” kısmında da gözüküyor gibi duruyor. Hikayeyi paylaşan kişi hikayeyi kaç kişinin gördüğüne dair bir veriye ulaşabiliyor. Fakat Instagram’da olduğu gibi bu kişilerin kim olduğunu görmek mümkün değil.

Kullanıcılar paylaşılan hikayeyi beğenebiliyor ve herkese açık bir yorum bırakabiliyor. Fakat Instagram’da bu yorumlar sadece özel mesajlar sayesinde gerçekleşiyor. Yine de iki uygulamanın da hikaye kısmı açısından birbirine benzediğini söylemek yanlış olmaz.

Ortaya çıkan yeni bilgiler ise TikTok hikayelerinin daha geniş bir kullanıcı kitlesine yayılacağını gösteriyor. Şimdilik kısıtlı bir kullanıcı havuzuna sunulan bu pilot çalışma daha fazla kullanıcıyla buluşacak gibi gözüküyor. Ancak Türkiye’de yaşayan kullanıcıların bu özelliğe erişip erişemeyeceği henüz belli değil.

TikTok’ta Hikaye Nasıl Paylaşılır?

TikTok-hikaye

Henüz her bölgede açık olmasa da hikaye paylaşmak oldukça basit birkaç adım ile bazı kullanıcılar için mümkün. Hikaye paylaşmak için uygulamanın alt kısmındaki çubukta yer alan “paylaş” butonuna basmanız gerekiyor. Ardından kamera moduna geçmeniz gerek. Kamera modunda hikayeniz için video veya fotoğraflar çekebilir ve daha sonrasında paylaşabilirsiniz.

Hikaye modu için çekilen içerikler standart TikTok içerikleri gibi işliyor. Bu da demek oluyor ki video hikayelere yorum yapabilecek veya videoyu hazırlarken filtreler kullanabileceksiniz. Fakat fotoğraf hikayeleri için süreç biraz daha farklı işliyor. Ama fotoğrafa da video gibi müzik veya filtre ekleyebiliyorsunuz. TikTok hikaye özelliğini geliştirirken normal içeriklerin özelliklerini de korumak istemiş diyebiliriz.

TikTok hikaye özelliği hala test aşamasında. Dolayısıyla her kullanıcı bu içeriğe ulaşamıyor. Yapılan testlere göre eğer bu özelliğe sahip değilseniz takip ettiğiniz kişilerin hikayelerini göremiyorsunuz. TechCrunch’a konuşan bir TikTok yetkilisi, hikaye özelliğinin pilot testini kullanıcılara ek formatlar sağlayarak devam ettirdiklerini dile getiriyor.

Görünen o ki TikTok, hikaye özelliğini kullanıcılar ile buluşturmadan önce biraz daha test aşamasında tutmak istiyor. Bütün kullanıcılar ne zaman bu özelliğe erişebilir tam olarak bilmiyoruz. Özellik temel olarak Instagram’da da bulunan birçok özelliği barındırıyor.

Şirket, bu güncelleme ile şüphesiz daha çok kullanıcıyı çekmek istiyor gibi gözüküyor. Hikaye özelliğinin final formunu özellik bizlere sunulduktan sonra göreceğiz. Sizler bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? TikTok hikaye özelliğini bekliyor muydunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/03/17/tiktok-stories-expanded-pilot-feature/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.