Teşhir Ürünü Ne Demek? Teşhir Ürünü Alınır mı?

İnternetten ya da mağazalardan bir ürün satın alırken teşhir ürünü diye ayrı satılan ürünler görürüz. Mağazalar, bu ürünleri kutulu ürünlere göre daha uygun fiyata satarlar. Peki teşhir ürünü ne demek? Neden normal ürünlere göre daha uygun fiyata satılıyorlar?Sizler de bu sorulara cevap arıyorsanız hazırladığımız teşhir ürünü rehberi tam size göre!

Teşhir Ürünü Ne Demek?

Özellikle teknolojik bir ürün alırken teşhir ürünü tanımını çok sık duyarız. Teşhir ürünleri, mağazaların vitrinlerinde veya ürün tanıtırken sergilenen ürünlerdir.

Kısacası bir teknoloji mağazasına gittiğinizde elinize alıp incelediğiniz telefonlar, test ettiğiniz televizyonlar birer teşhir ürünleridir.

Mağazalar, insanlara ürün hakkında fikir vermesi için teşhir ürünlerini sergilerler. Normal olarak bu ürünleri sergileyebilmek için kutularını açarlar. Bunun dışında insanlar sergilendiği için bu ürünleri mağazalarda test ederler.

Teşhir ürünlerini genellikle teknolojik ürünlerde duysak da tabii ki sadece elektronik mağazalarda teşhir ürünleri yok. En basitinden bir ayakkabı almak istediğinizde vitrinde sergilenen, insanların denedikleri ayakkabılar da teşhir ürünleridir.

Mağazalar genellikle bu tür ürünlerde teşhir ürünü olduğu için pek indirim yapmazlar. Zaten kullanıcılar da bu ürünlerin teşhir ürünü olup olmadığına pek dikkat etmezler.

Teşhir ürünü

Fakat teknolojik cihazlar için durum aynı değil. Bahsettiğimiz gibi mağazalar, teşhir ürünlerini sergileyebilmek için ürünleri kutularından çıkartırlar. Bir teknolojik cihazın kutusunun açılmış olması, ürünü satın almak isteyenler tarafından hoş karşılanmayabilir.

Bu durum oldukça normal diyebiliriz. Çünkü kutusu açılmış bir ürün, kullanıcısına bazı sıkıntılar yaratabilir.

Bu noktada insanların aklına teşhir ürünleri güvenilir mi, teşhir ürünleri alınır mı gibi bazı sorular geliyor.

Teşhir Ürünü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle tüm teşhir ürünleri alınır ya da alınmaz diye bir durum söz konusu değil. Her alışverişte olduğu gibi teşhir ürünü alırken de bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu ürünleri, belirteceğimiz noktalara dikkat ederek satın alırsanız sorun yaşama ihtimaliniz azalacaktır.

Ürünün Durumu Nasıl?

Belki de teşhir ürünü satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ürünün durumunun nasıl olduğudur.

Belirttiğimiz gibi teşhir ürünleri herkese açık olarak sergileniyorlar. Bu yüzden de insanlar bu cihazları mağaza içinde test edebiliyorlar. Yani sıfır olarak alınan ürün aslında mağazada başkaları tarafından incelenebiliyor.

Bu yüzden de bir teşhir ürünü satın almak isterseniz öncelikle cihazın fiziksel durumunu incelemelisiniz. İnsanlar, ürünleri test ederken onlara fiziksel zarar verebiliyorlar. Bu yüzden bu tür bir ürün satın alındığında ürünün kasasında çizik, darbe gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Aldığınız üründe herhangi bir sorun olmaması için bu tür ürünleri internetten almamanızı tavsiye ederiz. Eğer bir teşhir ürünü almaya karar verdiyseniz mağazaya gidip ürünün durumunu inceleyerek almanızı tavsiye ediyoruz.

Ürünün Kutusu Veriliyor mu?

Mağazalar, bahsettiğimiz gibi bu ürünleri sergileyebilmek için ürünleri kutularından çıkartıyorlar. Kutusundan çıkartılmış bir ürünü satın almak pek mantıklı bir fikir gibi gelmeyebilir.

Ancak bazı teşhir ürünlerini satın alırken satıcı mağaza kutusunu da verir. Bu yüzden bu tür ürünleri satın alırken pek sıkıntı yaşamazsınız.

Teşhir Ürünü Kutusu

Fakat bazı satıcılar teşhir ürünlerini satarken kutusuz satıyorlar. Bu yüzden bu ürünleri satın almak isteyen insanlar, ürünün aksesuarlarını ve kutusunu alamamış oluyorlar. Bu durumdaki bir teşhir ürününü satın almak pek mantıklı olmayacaktır.

Bu yüzden bir teşhir ürünü satın almak isterseniz, satıcıya ürünün kutulu olup olmadığını kesinlikle sormalısınız.

Ürünün Garanti Durumu Ne?

Bir ürün satın alırken en önemli şeylerin başında garanti durumu gelir. Her teknolojik cihazın arıza yapma ihtimali var. Bu yüzden de ürünlerin garanti durumu oldukça önemlidir.

Bazı teknoloji şirketleri, teşhir ürünlerinin garanti durumlarında değişiklik yapıyorlar. Şirketler, kapalı kutudaki bir ürüne verdikleri garanti hizmetlerini teşhir ürünleri için vermeyebiliyorlar. Bu yüzden de bir teşhir ürünü satın almak isterseniz garanti durumunu iyi araştırmanız gerekiyor.

Büyük teknolojik mağazalarda satılan ürünlerde genellikle garanti konusunda bir sıkıntı çıkmıyor. Fakat yerel, küçük teknoloji mağazaları bu konuda sıkıntı çıkartabiliyorlar.

O yüzden bir teşhir ürünü satın almak isterseniz, satıcınızla kesinlikle ürünün garanti durumu hakkında konuşmalısınız.

Ürünün Önceden Sergilendiğini Unutmayın!

Her insan yeni bir ürün aldığında çok mutlu olur. Özellikle bu ürün sıfır bir ürünse kutu açılımı gibi şeyler insanlara mutluluk verir.

Teşhir ürünleri, her ne kadar kullanılmamış da olsa, önceden mağazalarda insanlar tarafından test ediliyorlar. Bu yüzden bu ürünleri satın alırken bu durumu unutmamak iyi olacaktır.

Her teknolojik cihazı satın aldığınızda bir risk durumu vardır. Teşhir ürünlerini satın alırken de bu risk durumları oluşacaktır. Belirttiğimiz noktalara ne kadar dikkat etseniz de bir teknolojik cihaz aldığınızı unutmamanız gerekmektedir.

Teşhir Ürünü Alınır mı?

Birçok insanın aklında bir ürün satın alırken teşhir ürünleri satın alınır mı şeklinde soru oluşuyor. Öncelikle bu soruya net bir cevap verebilmek çok zor. Çünkü bu ürünleri satın almanın hem avantajları hem de dezavantajları var. Bu yüzden bu ürünlerin artı ve eksilerini karşılaştırıp bu sorunun en iyi cevabını kendiniz bulmalısınız.

İlk olarak bu ürünler, kapalı kutulu ürünlere göre daha uygun fiyatla satılırlar. Özellikle ürünün aksesuarları da yoksa ürünü çok uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.Fakat bazı mağazalar teşhir ürünlerinin fiyatlarında çok değişiklik yapmıyorlar. Örneğin bu mağazalar, 4000 TL’ye satılan bir cihazın teşhir ürününü 3900 TL’ye satıyorlar.

Bu gibi durumlarda teşhir ürünlerini almak mantıklı olmayacaktır. Çünkü belirttiğimiz gibi bu ürünler mağazada herkes açık sergileniyorlar. Bu yüzden teşhir ürünleri ve kapalı kutulu ürünler arasında çok fiyat farkı yoksa kapalı kutulu ürün almanızı tavsiye ederiz.

İade edilmiş ürünler de teşhir ürünleri kategorisine dahiller. Yani bir telefon aldığınızı düşünelim. Ancak 3 gün sonra telefondan memnun kalmadınız ve telefonu iade ettiniz. Mağazalar bu ürünleri teşhir ürünü olarak sergiliyorlar.

Bu yüzden de sizin aldığınız teşhir ürünlerinin iade edilmiş ürünler olma ihtimali mevcut. Bu durum bazı insanların hoşuna gitmeyecektir. Bu yüzden bir teşhir ürünü satın alırken o ürünün iade edilmiş bir ürün olup olmadığını sormanızı tavsiye ederiz.

Teşhir Ürünü Garanti Durumu

Son olarak bazı teknoloji marketleri teşhir ürünlerinin iadesini kabul etmiyorlar. Bunun için de ürünü satarken alıcıya ürünün değişiminin ve iadesinin yapılmayacağına dair bir sözleşme imzalatıyorlar. Eğer böyle bir mağazadan ürün aldıysanız ileride sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ürününüzün ana kartında bir sorun oluştuğunu düşünelim. Ana kart sorunlarında ürünün tamir edilmesi genellikle sorunu kesin olarak çözmeyebiliyor. Eğer sizin bir teşhir ürününüz varsa ve ana kartında bir sorun oluştuysa ürününüz tamir edilecektir. Ancak sorununuz çözülmese değişim yapılmayacaktır.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına teşhir ürünlerini satın alırken güvenilir teknoloji mağazalarınızı tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak teşhir ürünlerinin birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Bu ürünleri satın alıp almamak alıcıların tercih ve beklentilerine kalıyor.

Eğer bir teşhir ürünü satın almaya karar verdiyseniz rehberimizde belirttiğimiz noktalara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun dışında her teknolojik ürün gibi bu ürünleri de güvenilir satıcılardan satın almanızı öneririz.

Sizler için hazırladığımız teşhir ürünü rehberi burada sona eriyor. Sizler de teşhir ürünleri hakkında belirtmek istediğinizi ve bu ürünler hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.