Teşhir Ürünü Ne Demek? Teşhir Ürünü Alınır mı?

İnternetten ya da mağazalardan bir ürün satın alırken teşhir ürünü diye ayrı satılan ürünler görürüz. Mağazalar, bu ürünleri kutulu ürünlere göre daha uygun fiyata satarlar. Peki teşhir ürünü ne demek? Neden normal ürünlere göre daha uygun fiyata satılıyorlar?

Teşhir ürünleri, günümüzde insanların karşısına çeşitli alanlarda çıkabiliyorlar. Bu ürünler, başta fiyat olmak üzere çeşitli özellikleriyle insanlar için ilgi çekici gelebiliyor. Ancak birçok kişi, teşhir ürünlerinin ne olduğunu bilmemektedirler. Bundan dolayı teşhir ürünlerini satın alan kişiler, daha sonra bu ürünleri satın aldıklarına pişman olabiliyorlar.

Bundan dolayı teşhir ürünü ne demek, bu ürünler alınır mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Bizler de bu yazımızda sizler için teşhir ürünlerin ne olduğunu, bu ürünlerin avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğunu açıklamaya çalışacağız. Böylece rehberimizi inceleyerek teşhir ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Teşhir Ürünü Ne Demek?

Özellikle teknolojik bir ürün alırken teşhir ürünü tanımını çok sık duyarız. Teşhir ürünleri, mağazaların vitrinlerinde yer alan veya ürün tanıtırken sergilenen ürünlerdir. Kısacası bir teknoloji mağazasına gittiğinizde elinize alıp incelediğiniz telefonlar, test ettiğiniz televizyonlar birer teşhir ürünleridir.

Mağazalar, insanlara ürün hakkında fikir vermesi için teşhir ürünlerini sergilerler. Normal olarak bu ürünleri sergileyebilmek için kutularını açarlar. Bunun dışında insanlar sergilendiği için bu ürünleri mağazalarda test ederler.

Teşhir ürünlerini genellikle teknolojik ürünlerde duysak da tabii ki sadece elektronik mağazalarda teşhir ürünleri yok. En basitinden bir ayakkabı almak istediğinizde vitrinde sergilenen, insanların denedikleri ayakkabılar da teşhir ürünleridir. Mağazalar genellikle bu tür ürünlerde teşhir ürünü olduğu için pek indirim yapmazlar. Zaten kullanıcılar da bu ürünlerin teşhir ürünü olup olmadığına pek dikkat etmezler.

Fakat teknolojik cihazlar için durum aynı değil. Bahsettiğimiz gibi mağazalar, teşhir ürünlerini sergileyebilmek için ürünleri kutularından çıkartırlar. Bir teknolojik cihazın kutusunun açılmış olması, ürünü satın almak isteyenler tarafından hoş karşılanmayabilir. Bu durum oldukça normal diyebiliriz. Çünkü kutusu açılmış bir ürün, kullanıcısına bazı sıkıntılar yaratabilir. Bu noktada insanların aklına teşhir ürünleri güvenilir mi, teşhir ürünleri alınır mı gibi bazı sorular geliyor.

Teşhir ürünleri, başta fiyatları olmak üzere kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlıyorlar. Örneğin kullanıcılar, teşhir ürünlerini inceleyerek satın alacakları cihazın özelliklerini deneyerek anlayabiliyorlar. Bunun yanı sıra teşhir ürünlerin bazı dezavantajları da mevcut. Bu ürünler, çok sayıda kişiye sergilendikleri için fiziksel hasar alabiliyorlar. Bunun yanı sıra bazı mağazalar, kutusundan çıkartmış oldukları bu ürünleri satarken aksesuarları vermek istemeyebiliyorlar.

Bundan dolayı teşhir ürünü satın almayı düşünüyorsanız bu ürünleri satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Gelin şimdi bu noktalara hep birlikte daha yakından göz atalım.

Teşhir Ürünü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teşhir ürünlerine genellikle kötü ürün gözüyle bakılmaktadır. Bundan dolayı insanlar, teşhir ürünlerini web sitelerinden incelerken bile çok tedirgin olmaktadırlar. Öncelikle tüm teşhir ürünleri alınır ya da alınmaz diye bir durum söz konusu değil. Çünkü teşhir ürünü satın alırken dikkatli davranırsanız kutulu üründen pek de bir farkı olmayan bir ürün satın alabilirsiniz.

eşhir Ürünü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yani teşhir ürünü satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Aksi takdirde satın almış olduğunuz ürün gerek fiziksel yapısı gerekse aksesuar eksikliği gibi çeşitli sorunlarla sizleri pişman edebilir. Bundan dolayı teşhir ürünü satın almayı düşünüyorsanız şu noktalara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz:

Ürünün Durumu Nasıl?

Teşhir ürünleri, genel olarak sıfır ürünlerden farksız olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak bu ürünler, birçok kişi tarafından mağazada test edilmektedir. Bundan dolayı belki de teşhir ürünü satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ürünün durumunun nasıl olduğudur. Belirttiğimiz gibi teşhir ürünleri herkese açık olarak sergileniyorlar. Bu yüzden de insanlar bu cihazları mağaza içinde test edebiliyorlar. Yani sıfır olarak alınan ürün aslında mağazada başkaları tarafından incelenebiliyor.

Bu yüzden de bir teşhir ürünü satın almak isterseniz öncelikle cihazın fiziksel durumunu incelemelisiniz. İnsanlar, ürünleri test ederken onlara fiziksel zarar verebiliyorlar. Bu yüzden bu tür bir ürün satın alındığında ürünün kasasında çizik, darbe gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Aldığınız üründe herhangi bir sorun olmaması için bu tür ürünleri internetten almamanızı tavsiye ederiz. Eğer bir teşhir ürünü almaya karar verdiyseniz mağazaya gidip ürünün durumunu inceleyerek almanızı tavsiye ediyoruz.

Ürünün Kutusu Veriliyor mu?

Mağazalar, bahsettiğimiz gibi bu ürünleri sergileyebilmek için ürünleri kutularından çıkartıyorlar. Kutusundan çıkartılmış bir ürünü satın almak pek mantıklı bir fikir gibi gelmeyebilir. Ancak bazı teşhir ürünlerini satın alırken satıcı mağaza kutusunu da verir. Bu yüzden bu tür ürünleri satın alırken pek sıkıntı yaşamazsınız.

Fakat bazı satıcılar teşhir ürünlerini satarken kutusuz satıyorlar. Bu yüzden bu ürünleri satın almak isteyen insanlar, ürünün aksesuarlarını ve kutusunu alamamış oluyorlar. Bu durumdaki bir teşhir ürününü satın almak pek mantıklı olmayacaktır.

Bu yüzden bir teşhir ürünü satın almak isterseniz, satıcıya ürünün kutulu olup olmadığını kesinlikle sormalısınız. Eğer satıcı, ürünün kutusunu vermek istemezse bu durumda fiyat kısmında indirim beklemenizi öneriyoruz. Aksi takdirde kutusuz bir teşhir ürünü almak hem fiyat anlamında hem de sıfır bir ürün almak konusunda pek de mantıklı olmayabilir.

Ürünün Garanti Durumu Ne?

Bir ürün satın alırken en önemli şeylerin başında garanti durumu gelir. Her teknolojik cihazın arıza yapma ihtimali var. Bu yüzden de ürünlerin garanti durumu oldukça önemlidir. Bazı teknoloji şirketleri, teşhir ürünlerinin garanti durumlarında değişiklik yapıyorlar. Şirketler, kapalı kutudaki bir ürüne verdikleri garanti hizmetlerini teşhir ürünleri için vermeyebiliyorlar. Bu yüzden de bir teşhir ürünü satın almak isterseniz garanti durumunu iyi araştırmanız gerekiyor.

Büyük teknolojik mağazalarda satılan ürünlerde genellikle garanti konusunda bir sıkıntı çıkmıyor. Fakat yerel, küçük teknoloji mağazaları bu konuda sıkıntı çıkartabiliyorlar. O yüzden bir teşhir ürünü satın almak isterseniz, satıcınızla kesinlikle ürünün garanti durumu hakkında konuşmalısınız.

Ürünün Önceden Sergilendiğini Unutmayın!

Her insan yeni bir ürün aldığında çok mutlu olur. Özellikle bu ürün sıfır bir ürünse kutu açılımı gibi şeyler insanlara mutluluk verir. Teşhir ürünleri, her ne kadar kullanılmamış da olsa, önceden mağazalarda insanlar tarafından test ediliyorlar. Bu yüzden bu ürünleri satın alırken bu durumu unutmamak iyi olacaktır.

Her teknolojik cihazı satın aldığınızda bir risk durumu vardır. Teşhir ürünlerini satın alırken de bu risk durumları oluşacaktır. Belirttiğimiz noktalara ne kadar dikkat etseniz de bir teknolojik cihaz aldığınızı unutmamanız gerekmektedir. Eğer teşhir ürünü satın alırken bu ürüne ilk defa siz dokunacakmışsınız gibi bir fiziksel durum beklerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Teşhir Ürünü Alınır mı?

Birçok insanın aklında bir ürün satın alırken teşhir ürünleri satın alınır mı şeklinde soru oluşuyor. Öncelikle bu soruya net bir cevap verebilmek çok zor. Çünkü bu ürünleri satın almanın hem avantajları hem de dezavantajları var. Bu yüzden bu ürünlerin artı ve eksilerini karşılaştırıp bu sorunun en iyi cevabını kendiniz bulmalısınız.

İlk olarak bu ürünler, kapalı kutulu ürünlere göre daha uygun fiyatla satılırlar. Özellikle ürünün aksesuarları da yoksa ürünü çok uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Fakat bazı mağazalar teşhir ürünlerinin fiyatlarında çok değişiklik yapmıyorlar. Örneğin bu mağazalar, 4000 TL’ye satılan bir cihazın teşhir ürününü 3900 TL’ye satıyorlar.

Bu gibi durumlarda teşhir ürünlerini almak mantıklı olmayacaktır. Çünkü belirttiğimiz gibi bu ürünler mağazada herkes açık sergileniyorlar. Bu yüzden teşhir ürünleri ve kapalı kutulu ürünler arasında çok fiyat farkı yoksa kapalı kutulu ürün almanızı tavsiye ederiz.

Teşhir Ürünü Alınır mı

İade edilmiş ürünler de teşhir ürünleri kategorisine dahiller. Yani bir telefon aldığınızı düşünelim. Ancak 3 gün sonra telefondan memnun kalmadınız ve telefonu iade ettiniz. Mağazalar bu ürünleri teşhir ürünü olarak sergiliyorlar.

Bu yüzden de sizin aldığınız teşhir ürünlerinin iade edilmiş ürünler olma ihtimali mevcut. Bu durum bazı insanların hoşuna gitmeyecektir. Bu yüzden bir teşhir ürünü satın alırken o ürünün iade edilmiş bir ürün olup olmadığını sormanızı tavsiye ederiz.

Son olarak bazı teknoloji marketleri teşhir ürünlerinin iadesini kabul etmiyorlar. Bunun için de ürünü satarken alıcıya ürünün değişiminin ve iadesinin yapılmayacağına dair bir sözleşme imzalatıyorlar. Eğer böyle bir mağazadan ürün aldıysanız ileride sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ürününüzün ana kartında bir sorun oluştuğunu düşünelim. Ana kart sorunlarında ürünün tamir edilmesi genellikle sorunu kesin olarak çözmeyebiliyor. Eğer sizin bir teşhir ürününüz varsa ve ana kartında bir sorun oluştuysa ürününüz tamir edilecektir. Ancak sorununuz çözülmese değişim yapılmayacaktır.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına teşhir ürünlerini satın alırken güvenilir teknoloji mağazalarınızı tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Teşhir Ürünü: Genel Değerlendirme

Yeni bir ürün satın almaya karar verdiğiniz zaman teşhir ürünü tanımıyla çok fazla karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı özellikle teknolojik bir ürün alma sürecinde teşhir ürünü ne demek, bu ürünler alınır mı diye merak edebilirsiniz. Eğer teşhir ürünü hakkında bilgi sahibi değilseniz sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehber yardımıyla teşhir ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Bir AVM’de ya da mağazaların bulunduğu bir caddede dolaşırken mağazanın vitrininde sergilenen ürünler dikkatinizi çekebilir. Mağazaların vitrinlerinde sergilenen bu ürünlere, teşhir ürünü denilmektedir. Mağazalar, günümüzde genellikle elektronik ürün kategorisinde bu ürünleri kullanmaktadırlar. Bunun sonucunda teşhir ürünleri, aynı ürünün diğer versiyonlarına göre daha uygun fiyatlarla kullanıcılarına sunulmaktadır. Bundan dolayı teşhir ürünlerini almak mantıklı mı diye merak edebilirsiniz.

Öncelikle her teşhir ürününün aynı kalite seviyesinde olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Bundan dolayı teşhir ürünü satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Bunlardan ilki, satın almış olduğunuz mağazanın teşhir ürünü ile birlikte ürünün kutu ve aksesuarlarını verip vermediği olmalı. Bunun yanı sıra bazı teşhir ürünleri, fiziksel olarak zarar görebiliyorlar. Bundan dolayı satın almayı düşündüğünüz ürünün fiziksel durumunu da kontrol etmelisiniz.

Eğer ürünün yapısının iyi olduğunu düşünüyorsanız ve mağaza, ürünün gerekli ekipmanlarını sizlere teslim edeceğini belirtiyorsa bu ürünleri gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ekipmanı eksik ya da fiziksel olarak zarar görmüş ürünler, daha uygun fiyatlarla kullanıcılara sunuluyorlar. Ancak bu ürünleri satın alırken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Teşhir ürünleri satın alırken tüm sorumluluğun sizde olduğunu unutmamanız gerekiyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz teşhir ürünü rehberindeki gerekli bilgilerle bu ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra teşhir ürünleri hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.