Milo ile Macera Sırasında Bile İletişimi Koparmayın

Milo, siz dışarıda kayak, koşu veya sörf gibi herhangi bir macera yaşarken ellerinizi kullanmanıza gerek duymadan arkadaşlarınızla iletişim kurmanızı sağlayan minik bir cihaz. Gelişmiş kablosuz ağ, ses işletim sistemi ve donanımı, özenle hazırlanmış tasarımı ve sahip olduğu bir dizi çığır açan teknoloji ile Milo şu anda Kickstarter’da yaklaşık olarak 1 milyon 80 bin Amerikan doları kadar fonlanmış durumda. Şirket 2020 yılının sonuna doğru ürettikleri Milo’ları Dünya’ya kargolamaya başlayacak. 

Üretici şirketin amacı Milo’nun sağladığı güven ve basitlik ile insanların ortak maceralarını daha iyi hale getirmek. Grubunuzdaki diğer kişileri açıkça duyabilme ve birinin geride kalıp kalmayacağını bilme konusunda Milo’ya güvenebilirsiniz. Yazılım, ağ, donanım ve makine mühendisleri ayrıca endüstriyel tasarımcılar Milo’yu şu anki haline getirmek için üç yıldır çalışıyor.

Milo Tam Olarak Nedir?

Milo'nun Kullanım Örnekleri
Milo’nun Kullanım Örnekleri

Milo, maceralarınızı yaşarken grubunuzla ellerinizi hiçbir şekilde kullanmanıza gerek kalmadan konuşabilmenizi sağlıyor. Milo’yu yelken yaparken, koşarken, doğa yürüyüşü yaparken, dağa tırmanırken, bisiklet sürerken veya at binerken kullanabilirsiniz. Milo’nuzu çantanıza veya kıyafetinize tutturduktan sonra gitmeye hazırsınız! Grubunuzdaki herkesi, yanınızda olmasalar bile anlık olarak duyabilir ve herkesle iletişim kurabilirsiniz. 

Telsiz vs Milo

Bu minik cihaz aynı zamanda size; pil seviyesinde bir değişim olduğunda, biri menzil dışına çıktığında veya gruba katıldığında ve daha fazlası için bildirimler veriyor. Geleneksel telsizlerin sahip olduğu bas-konuş gibi fiziksel sınırlandırmalar, bir seferde tek kişinin konuşabilmesi, düşük ses kalitesi vb. negatif yönlerin hepsi Milo ile giderilmiş durumda. 

6 adet yüksek performanslı dijital mikrofonu ve güçlü bir hoparlörü entegre eden Milo, gürültülü dış ortamlarda bile grubunuzdaki herkesi net bir şekilde duymanızı ve sesinizi duyurabilmenizi sağlıyor. Karmaşık ses sinyali işleme algoritmaları rüzgar ve diğer arka plan gürültülerini bastırıyor. 

Milo ile İletişim
Milo ile İletişim

Görüşmeleriniz, Milo’larınızı bağladığınız grubunuz dışındaki kimseye ulaşamaz ve tamamen güvendedir. Grubunuzdaki bütün Milo’lar güvenli bir radyo ağı oluşturur ve bu sayede iletişim kurarlar. Milo’nun özünde Milonet protokolü bulunmaktadır. Değişen konum koşullarına hızlı bir şekilde uyum sağlayan proaktif yönlendirme, ses ulaşımı için hızlı rota oluşumunu da mümkün kılar.

Şu anda 600 metre uzaklıktan çalışabilen Milo’ların uzun menzilde çalışmaları için testler sürüyor.

Milo’nun Diğer Özellikleri

Milo, çantanıza veya kıyafetinize klips ile bağlanır. Mıknatıslar yardımıyla bağlanan klipsler düşseniz, tümseklerin üstünden geçseniz veya özellikle Milo’ya vurup çekseniz bile asla çıkmaz. 

Suya ve toza dayanıklı olan cihaz su altı dalışlarında kullanım için de tamamen uygundur. Çamurlu ve tozlu yollarda ayrıca dondurucu soğuk veya kavurucu sıcakta da kullanılmaya dayanıklıdır. 

Milo'nun Tasarımı
Milo’nun Tasarımı

Kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere üç rengi bulunan Milo’nun üst dış kabuğu dokulu bir yüzeye sahip çift enjeksiyonla kalıplanmış özel karışım bir termoplastikten üretilmiştir. Alt dış kaplama ise; rahat, kaymaz bir tutuş sağlayan yumuşak dokunuşlu bir elastomerdir. Sahip olduğu dış kabuk ve iç çerçeve en zorlu koşullarda bile dayanıklı olmasını sağlamaktadır. 

Milo’nun kullanıcı ara yüzü basit ve sezgiseldir. Şirket  yaptığı kullanıcı testleri sırasında hemen hemen herkesin Milo’yu bir dakikadan daha kısa sürede çözdüğünü söylüyor. Ve bunu başaran grubun içinde yaşlılar, çocuklar ve görme engelliler de bulunuyor. Milo’nun düğmeleri siz bakmadan bile sezgisel bir şekilde kullanabilmeniz için ona göre düzenlenmiştir. Her düğmenin tıklama gücü, gerektiğinde kullanılabilmesi ve yanlışlıkla basılmaması amacıyla uygun tasarlanmıştır. 

Su Altında Kullanım
Su Altında Kullanım

Milo’yu üreten tasarımcılar, mühendisler ve bilim adamları gezegendeki en sevilen teknoloji markaları için ürünler yaratma konusunda 200 yılı aşkın bir deneyime sahip. Ses asistanlarından iletişim sistemlerine, en eski Wi-Fi hoparlör sistemlerinden video oyunlarına kadar birçok teknoloji konusunda üstün deneyime sahip ekip, Milo’yu da en son teknoloji ile en iyi şekilde tasarladığını belirtiyor. Şu anda yaklaşık 20 ülkeye teslimatı bulunan Milo’nun Türkiye’ye siparişleri henüz açılmış değil. Fakat cihazın ilk fonlaması bittikten sonra yavaş yavaş tüm Dünya’ya açılması bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.