Telegram Hesabı Nasıl Silinir? – 2023

Telegram, mesajlaşma uygulamaları arasında son dönemin en popüler isimlerinden birisi olarak bilinmektedir. WhatsApp ile kıyasıya bir mücadele içerisinde olan bu uygulama, geçtiğimiz dönemde pek çok yeni kullanıcıya ulaşmıştır. Ancak bu yeni kullanıcılardan bazıları Telegram uygulamasını kullanmaktan vazgeçebilir. Bu durumda Telegram hesabı nasıl silinir sorusu akıllara gelmektedir. Biz de bu içeriğimizde Telegram hesap silme linki ve hesap silme işleminin detaylarını sizler için derledik.

Kullanmayacağınız bir hesabı silmek, artık o platformda yer almadığınızı göstermenin en iyi yollarından birisidir. Biz de bu nedenle içeriğimizde Telegram hesabı nasıl silinir sorusun yanıtlayacağız. Bunun için birbirinden farklı yolları sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

Bunun haricinde Telegram hesabını silmeden önce dikkat edilmesi gerekenlere de değineceğiz. Aynı zamanda Telegram hesabınızı silmeden çözebileceğiniz birkaç konuya da açıklık getireceğiz. Ancak tüm bunlardan önce telefon veya bilgisayar ile Telegram hesabı nasıl silinir sorusuna göz atmamız gerekmektedir.

Telegram Hesabı Silme Linki – 2023

Eğer Telegram hesabınızı silmek istiyorsanız ve gerçekleştirmeniz gereken adımları biliyorsanız doğrudan hesabı silme linki işinizi görecektir. Bu link üzerinden gerekli adımları gerçekleştirerek Telegram hesabınızı silebilirsiniz. Ancak ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız da aşağıda detaylıca anlattığımız yöntemleri okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ek bir adımla uğraşmadan Telegram hesabı silme linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz!

Telegram Hesabı Silme: Telefon Uygulaması Yöntemi

Bir Telegram hesabı nasıl silinir sorusuna verilebilecek birkaç farklı yanıt bulunmaktadır. Bunlardan ilki telefon üzerinden Telegram uygulaması aracılığıyla hesap silme yöntemi oluyor. Bu yöntemde adından da anlaşıldığı üzere iOS veya Android gibi bir işletim sistemine sahip bir telefon ile Telegram hesabı kapatmak mümkün.

Üstelik Telegram hesabı silme yöntemleri hem Android hem de iPhone modelleri için aynı adımlardan oluşuyor. Eğer siz de Telegram hesabınızı telefon kullanarak kapatmak istiyorsanız şu adımları takip edin:

  • Telefonunuzdaki Telegram uygulamasını açın. Kapatmak istediğiniz hesaptan giriş yaptığınızda emin olun.
  • Daha sonra uygulamanın Ayarlar menüsüne ulaşın.
  • Hemen ardından Gizlilik ve Güvenlik sekmesine dokunun.
  • Bu menünün en alt kısmında yer alan “Hesabımı Otomatik Olarak Sil” sekmesinde “Bu Kadar Süre Yoksam” şeklinde bir seçenek mevcut. Bu seçenek ile 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 aylık bir süre belirliyor ve bu kadar süre içerisinde Telegram hesabınıza girmemeniz durumdan hesabın kapanmasını sağlayabiliyorsunuz.
  • Bu işlemin ardından belirlediğiniz sürenin sonunda Telegram hesabınız tamamen silinecektir.
telegram-hesabi-nasil-silinir-uygulama
Telefon uygulaması ile Telegram hesabı silme yöntemleri

Yukarıda adımlarını anlattığımız yöntem ile ilgili birkaç önemli noktaya değinmek gerekiyor. Telegram bu süre içerisinde kullanıcının çevrimiçi olmamasını istiyor. Eğer “1 ay” seçeneğini işaretler ve bu süre içerisinde uygulamada çevrimiçi olarak gözükürseniz sürenin sıfırlandığını unutmayın.

Eğer bu süre içerisinde herhangi bir şekilde çevrimiçi olmazsanız hesabın silinmesi işlemi tamamen gerçekleşiyor. Bunun ardından tüm mesajlarınızın, gruplarınızın ve kişilerinizin silineceğini de unutmamanız gerekiyor. Bu sebeple hesabın silinmesi için belirlediğiniz süreyi doğru olarak seçtiğinizden emin olmalısınız.

Bunun haricinde Telegram’ın mobil uygulamaları aracılığıyla hesabın doğrudan silinmesini sağlayacak bir yöntem maalesef mevcut değil. Ancak bunun için bir web tarayıcısı kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın ya da telefonunuzun tarayıcısı ile Telegram hesabı kapatmak için de bir yöntem olduğunu unutmayın. Eğer Telegram hesabınızı hemen kapatmak istiyorsanız bir web tarayıcısı kullanmak sizin için uygun yöntem olacaktır. Peki web tarayıcısı ile Telegram hesabı nasıl silinir?

Telegram Hesabı Silme: Tarayıcı Yöntemi

Telegram hesabını tamamen kapatmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise bilgisayar ya da telefon aracılığıyla bir tarayıcıdan bu işlemi gerçekleştirmektir. Telefon uygulamasında anlattığımız yöntemde belli bir sürenin geçmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak her kullanıcı bu kadar uzun süre beklemekten hoşlanmaz. Bu nedenle Telegram bu konuda bir alternatif sağlıyor.

Üstelik bu yöntem ile Telegram hesabını kapatmak oldukça basit. Bunun için takip etmeniz gereken önemli birkaç adım mevcut:

  • Telegram hesabınızı tamamen kapatmak için öncelikle Telegram resmi sitesinde yer alan devre dışı bırakma sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için isterseniz bilgisayarınızı isterseniz de telefonunuzu kullanabilirsiniz.
  • Daha sonraki adım ise sitede bulunan kutucuğa telefon numaranızı yazmak oluyor. Telegram’a kayıt olduğunuz telefon numarasını ülke koduyla birlikte girdikten sonra devam etmek için hemen altındaki “Next” butonuna tıklayın.
  • Bu aşamanın ardından Telegram kendi uygulaması üzerinden bir kod gönderecek. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta yer alıyor. Devam etmeniz için gerekli olan kod SMS olarak ulaşmayacak. Telegram uygulaması bu koda ulaşacaksınız. Bu nedenle cihazınızda Telegram uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.
telegram-hesabi-nasil-silinir-uygulama
  • Kodu gerekli kutucuğa yazdıktan sonra işleme devam edin. Son aşamada Telegram, neden hesabınızı kapatmak istediğinizi açıklamanız için bir kutucuk gösterecek. Eğer belirtmek isterseniz düşüncelerinizi buraya yazabilirsiniz. Herhangi bir açıklama yapmadan da hesabınızı kapatmanız mümkün.
  • Daha sonra “Delete My Account” yazılı butona tıklayın. Bu işlemin ardından Telegram emin olup olmadığınızı öğrenmek için bir kere daha bu soruyu soracak. Eğer kapatmak istiyorum seçeneğini işaretlerseniz hesabınız tamamen kapatılacaktır.
telegram-hesabi-nasil-kapatilir

Bu işlemin ardından Telegram hesabınızı yeniden açmak isterseniz birkaç gün boyunca ulaşamayabileceğinizi unutmayın. Ayrıca bu işlem daha önce de belirttiğimiz gibi hesabın anında silinmesini sağlıyor. Bu nedenle geri dönüşü olmayan bu işlemi yapmadan önce hesabınızı tamamen kapatmak istediğinize emin olun. Yeniden Telegram hesabı oluşturmak isterseniz tüm kayıt işlemlerini sıfırdan halletmeniz gerekecek.

Telegram Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telegram hesabı nasıl silinir sorusunu iki farklı yöntem ile yanıtladık. Ancak Telegram hesabınızı silmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli noktayı da sizinle paylaşmak istiyoruz. Her ne kadar bu bilgilerden bazılarını içeriğimiz içinde paylaşmış olsak da yeniden hatırlatmakta fayda var.

Öncelikle Telegram hesabınızı tamamen kapatmak istediğinize emin olun. Bu işlem daha önce de belirttiğimiz gibi geri döndürmesi mümkün olmayan bir işlemdir. Bu nedenle bir daha Telegram kullanamayacağınızı düşünerek hesabınızı kapatmaya karar vermeniz önem teşkil eder.

Bir başka önemli konu ise Telegram hesabınızı kapatınca olacaklardır. Hesabın silinmesinin ardından daha önce gerçekleştirdiğiniz tüm konuşmalar da silinir. Bu nedenle yaptığınız konuşmalara ve sohbetlere bir daha erişim sağlayamayacağınızı bilmeniz gerek. Eğer bu konuşmalara erişiminizin kaybolmasını istemiyorsanız sohbetlerinizi yedeklemenizi öneriyoruz.

Hesabı kapatmanın ardından silinecek tek unsurun sohbetleriniz olmadığını da unutmayın. Aynı zamanda daha önce dahil olduğunuz gruplardan da otomatik olarak ayrılacağınızı aklınızda bulundurun. Ayrıca Telegram listenizdeki kişilerin de silineceğini de unutmamanız gerekmektedir.

Eğer oluşturduğunuz gruplar ya da kanallarda başka kişiler de mevcutsa Telegram hesabınızı sildiğinizde aktif olmaya devam edeceklerini belirtelim. Ancak hesabın silinmesinin ardından bu kanal ya da grupların yaratıcısı olmayacak. Yine de yetkili kişiler ve yöneticiler aynı haklara sahip olmaya devam edecektir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Telegram hesabını kapatmak pek çok geri döndürülemez sonuç doğurmaktadır. Bu nedenle Telegram kullanmaktan kesinlikle vazgeçmeden önce hesabınızı silmemenizi bir kere daha tavsiye ediyoruz.

Eğer bu konuda kesin bir kanıya varamıyorsanız mobil uygulama ile Telegram hesabı silme seçeneği sizin için çok daha uygun olacaktır. Böylece belli bir süre sonunda hesabınıza girmezseniz otomatik olarak Telegram üyeliğiniz silinir. Üstelik bu süreyi bir yıl gibi uzun bir zamana kadar yükseltmeniz mümkün.

Eğer Telegram hesabınızı silmek istediğinize eminseniz ve hemen sonuç almak istiyorsanız bir tarayıcı aracılığıyla Telegram sitesinden hesabınızı silmek çok daha mantıklı olacaktır. Her iki işlem için de gerçekleştirmeniz gereken adımları içeriğimizin diğer alt başlıklarında detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Hesabınızı Silmeye Alternatif Çözümler

İçeriğimizde Telegram hesabını silmek için farklı yollar ve bu işlem öncesinde dikkat edilmesi gerekenlere değindik. Ancak bazı kullanıcılar farklı bir işlem yapmak isterken hesabı silme yöntemlerine ulaşabiliyor. Bu büyük bir sorun yaratacaktır. Bu nedenle hesabı silmeden bu işlemleri de uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer yalnızca Telegram hesabınızdaki mesajları temizlemek isterseniz hesabı kapatmanıza gerek olmadığını belirtelim. Bu işlem için toplu bir yöntem bulunmasa da tüm hesabı kapatmak yerine uygulama aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer bir konuşmadaki mesajları temizlemek isterseniz bu sohbetin üstüne parmağınızla basın ve birkaç saniye boyunca parmağınızı ekranda tutun. Bu işlemin hemen ardından bir silme seçeneği karşınıza çıkacak. Bu seçeneğe tıklayarak o sohbet içerisinde atılmış tüm mesajları silebilirsiniz. Bu işlem ile her iki taraftan da gelen mesajları temizleyeceğinizi unutmayın.

Bir başka konu ise grup sohbetleri aracılığıyla atılan mesajlar oluyor. Bunun için de aynı yöntemi izlemeniz gerekmektedir. Üstelik bu işlemi ister tüm grup isterseniz de seçtiğiniz mesajlar için yapabilirsiniz. Ancak grupta yetkili değilseniz yalnızca kendi mesajlarınızı silebileceğinizi unutmayın. Başka kişilerin mesajlarını da kaldırmak için grupta yönetici olmanız gerekmektedir.

Bir başka konu ise telefon numarasını değiştirmektir. Eğer hesabınıza bağlı olan telefon numarasını değiştirmek istiyorsanız hesabı silmenize gerek yoktur. Bunun için izlemeniz gereken yöntem ayarlar üzerinden gerçekleşmektedir. Ayarlar menüsünde yer alan telefon numaranıza tıklayarak yeni bir telefon numarası girebilirsiniz. Bu işlemin ardından SMS kodu ile numarayı doğrulayarak yeni telefon numaranız ile Telegram’ı kullanabilirsiniz.

Eğer bu çözümler işinize yaramadıysa hesabı kapatmak sizin için uygun olan yöntemdir. Bunun için gerekli olan adımları ise içeriğimizin diğer alt başlıklarında bulabilirsiniz.

Whatsapp sohbetleri telegram'a taşınabilecek

Telegram Hesabı Nasıl Silinir: Sonuç

Bu içeriğimizde Telegram hesabı silme konusunu her açıdan ele almaya çalıştık. Telegram hesabı nasıl silinir sorusunu iki farklı yöntem ile detaylı anlattık. Üstelik hem telefon hem de bilgisayar aracılığıyla hesabı silmenin detaylarını aktarmak için çabaladık.

Bunun haricinde Telegram hesabını silmeden önce dikkat etmeniz gereken önemli konulara da değindik. Telegram hesabını silme işleminin ardından hesaba dair tüm verilerinizin kaybolacağını unutmamanız gerekmektedir. Bunlar arasında sohbetleriniz, kişileriniz ve gruplarınız gibi oldukça önemli unsurlar yer almaktadır. Bu nedenle hesap kapatma işleminden kesinlikle emin olmanızı öneriyoruz.

Buna ek olarak hesap kapatmak yerine işinize yaraması muhtemel alternatif çözümlere de göz gezdirdik. Örneğin bir sohbet ya da gruptaki mesajları temizlemek için hesap kapatmanıza gerek yoktur. Ayrıca telefon numaranızı değiştirmek için de hesabınızı silmeniz gerekmemektedir. Tüm bunlara ek olarak profil fotoğrafı ya da isim bilgileri gibi unsurları da hesabınızı silmeden değiştirebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için uygulamanın ayarlar kısmını ziyaret edin.

Telegram hesabınızı tamamen silmeden önce önereceğimiz en önemli unsur ise verilerinizi yedeklemek oluyor. Bir daha ulaşamayacağınız mesajları yedeklemek ilerleyen dönemde işinize yarayacaktır. Bunun için izlemeniz gereken adım ise Ayarlar menüsünde yer alıyor. Telegram Verilerini Dışa Aktar seçeneği ile uygulamada yer alan verilerinizi HTML ve JSON formatıyla yedekleyebilirsiniz. Verilerinizin büyüklüğüne bağlı olarak bu işlemin birkaç dakika sürmesi muhtemeldir.

Mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmak için gayret ettiğimiz Telegram hesabı nasıl silinir içeriğimizin sonuna geliyoruz. Hazırlamış olduğumuz rehberimizde Telegram hesap silme işlemlerini detaylı bir şekilde açıkladık. Böylece rehberimizi inceleyerek Telegram hesabınızı nasıl silebileceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.