Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma Nasıl Yapılır?

Artık bir cihazın ekranını bir başka monitöre ya da ekrana yansıtmak sıradan bir olay haline geldi. Bilgisayarımızın ya da telefonumuzun ekranını televizyona yansıtmak için birkaç tuşa basmamız yeterli oluyor. Peki, telefon ekranını bilgisayara yansıtma işlemi nasıl yapılıyor?

Bu işlem diğerlerine göre biraz daha farklı yöntemler içeriyor. Bu nedenle her zaman tek dokunuşla telefon ekranını bilgisayara yansıtma mümkün olmuyor. Ancak, birkaç uygulama yardımıyla bu işlemin de üstesinden gelmek oldukça basit hale geliyor. Özellikle, uyumlu bir ekosistem içerisinde bu cihazlar arasında ekran yansıtma işlemi çok daha kolaylaşıyor.

Telefon ekranını bilgisayara yansıtmak için iki farklı yöntem anlatacağız. Bunlardan ilki harici uygulamalar aracılığıyla telefon ekranını bilgisayara yansıtmak olacak. İkinci yöntem ise herhangi bir uygulama kullanmadan ekran yansıtma yöntemlerini içerecek. Bu iki yöntemin kullanılabileceği cihazlara ve işletim sistemlerine de yazı içerisinde değineceğiz. Böylece siz hangi yöntemi kullanmanız gerektiğini yazıyı okurken anlayabilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan telefon ekranını bilgisayara yansıtma yöntemlerinin neler olduğuna bakalım.

Uygulama ile Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma

Piyasada telefon ekranını yansıtmak için onlarca uygulama bulunuyor. Ancak bu uygulamaların hepsi beklenen sonucu vermeyebiliyor. Bazıları kısıtlı platform ve işletim sistemi desteği ile olumsuz not alıyor. Bazıları ise sergilediği performans açısından kullanıcıları tatmin etmiyor. Özellikle, reklam nedeniyle kullanıcıları rahatsız eden uygulamalar en can sıkıcılar arasında yer alıyor.

Bizim sizler için seçtiğimiz dört farklı ekran yansıtma uygulaması yer alıyor. Bu uygulamalardan bazıları yalnızca deneme sürümü sunuyor. Tam özelliklerinden faydalanmak için kimi zaman ücret talep edebildiklerini belirtelim. Ayrıca, bazıları yalnızca bilgisayar ile çalışmıyor. Aynı zamanda televizyon gibi farklı cihazlara da ekran yansıtmak için bu uygulamaları kullanmanız mümkün.

ApowerMirror

Listemizin ilk sırasında yer alan ürün, ApowerSoft tarafından geliştirilen ApowerMirror oluyor. Bu yazılım sayesinde hem Android hem de iOS cihazların ekranını yansıtmak mümkün hale geliyor. Buna ek olarak yalnızca ekran değil aynı zamanda sesli bir şekilde yansıtma işlemi de kullanıcılara sunuluyor. Böylece, tam anlamıyla bir ekran yansıtma deneyimi yaşanması hedefleniyor. Bu uygulamanın gerçek zamanlı yansıtma sunduğunu da belirtmekte fayda var.

Buna ek olarak uygulama, kablosuz bağlantılarda yaşanan ufak gecikmeleri engellemek için de bir çözüm sunuyor. Eğer cihazınızı bilgisayara kablo ile bağlamayı tercih ederseniz bu gecikmenin en düşük seviyeye ineceği ifade ediliyor. Buna ek olarak TV için de gecikmesiz bir deneyim sağladığı ifade ediliyor.

ApowerMirror uygulaması ile aynı anda 4 cihazı bir bilgisayara yansıtmak mümkün hale geliyor. Buna ek olarak Android cihazlarda fare ve klavye kullanmak için de imkan sağlıyor. Bunun önemi oyunlarda ortaya çıkıyor. Mobil oyunları herhangi bir emülatör kullanmadan doğrudan telefon ekranını yansıtarak bilgisayardan oynamak eşsiz bir deneyim fırsatı sunuyor.

Buna ek olarak bilgisayar üzerinden ekran kaydı almak, tam ekran bir şekilde telefonu bilgisayara yansıtmak ve daha birçok unsur ApowerMirror uygulaması ile sunuluyor. ApowerMirror, Windows, Mac, Android, iOS ve uyumlu televizyonlarla çalışıyor. Ürünün Premium sürümünün ücretli olduğunu belirtmekte de fayda var.

apowermirror

MirrorTo

Telefon ekranını bilgisayara yansıtma uygulamaları listemizin ikinci sırasında ise MirrorTo yer alıyor. iMyFone tarafından geliştirilen bu yazılım ile Android cihazlarınızın ekranını doğrudan bilgisayara yansıtmak mümkün hale geliyor. Ancak, bu ürünün en büyük sıkıntısı kısıtlı işletim sistemi desteği oluyor. Bu nedenle iPhone ya da Mac kullanıcısıysanız MirrorTo uygulamasının size göre olmadığını belirtelim.

Android cihazların ekranını yansıtmak için en başarılı uygulamalar arasında yer aldığını ifade etmekte fayda var. Ayrıca, bu uygulama sayesinde mobil oyun zevki de bir üst seviyeye çıkıyor. Özellikle rekabetçi oyunlarda klavye ve fare kullanma imkanı kullanıcılara sunuluyor. Bunun yanı sıra her oyunda daha büyük bir ekrandan mücadele etmek oyun zevkini artırıyor.

Buna ek olarak Android cihazınızı daha iyi bir iş deneyimi için de bilgisayara yansıtmayı tercih edebilirsiniz. Telefondan almanız gereken bir fotoğrafın ekran görüntüsünü doğrudan bilgisayar üzerinden kaydetmek işinizi oldukça kolay hale getirecektir. Ayrıca ekran yansıtma, telefonunuzda olan bir videoyu zahmetsiz bir şekilde daha büyük ekranda izlemek için de bir fırsat sağlayacaktır.

MirrorTo, Android kullanıcılarına 2K çözünürlükte 90fps görüntü sağladığını ifade ediyor. Bu da akıcı ve keskin bir görüntünün oluştuğunu belirtiyor. Ancak bu uygulamanın kablosuz bağlantı desteklemediğini de belirtelim. Yine de kesintisiz ve stabil bir görüntü için kablolu bağlantı göze alınabilecek unsurlar arasında yer alıyor.

mirrorto

Reflector 4

Telefon ekranını bilgisayara yansıtma uygulamaları listemizin sıradaki yazılımı ise Reflector 4 oluyor. Squirrels tarafından geliştirilen bu uygulama, piyasadaki en iyi ekran yansıtma uygulamaları arasında yer almaya hak kazanıyor. Hem platform desteği hem de uygulama özellikleri sayesinde ekran yansıtmak isteyen herkesin faydalanabileceği bir uygulama olduğunu belirtmek yararlı olacaktır.

Reflector 4; AirPlay, Google Cast ve Miracast teknolojilerini destekliyor. Bir başka deyişle, neredeyse tüm akıllı cihazların sahip olduğu ekran yansıtma teknolojisini Reflector 4 ile kullanmak mümkün hale geliyor. Bunların arasında iPhone, iPad, Android, Mac, Windows ve Chromebook gibi cihazlar ve işletim sistemleri yer alıyor. Piyasadaki en popüler tabletler, telefonlar ve bilgisayarlar, Reflector 4 uygulaması ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Buna ek olarak Apple TV ve Chromecast gibi cihazlarla da çalıştığı ifade ediliyor. Üstelik bunların hepsini herhangi bir kablo ihtiyacı olmadan yapıyor. Yani, tamamen kablosuz bir şekilde cihazlar arasında ekran yansıtma işlemini mümkün hale getiriyor. Ekran yansıtma haricinde kayıt alma ve video kayıtların üstüne ses ekleme gibi işlemler de Reflector 4 ile yapılabiliyor.

Ayrıca, Reflector 4 uygulamasının piyasadaki en gelişmiş ekran yansıtma deneyimini sunacağı ifade ediliyor. Gelişmiş teknolojisi ile yüksek performanslı ekran yansıtma işleminin kullanıcılara sağlanacağı belirtiliyor. Ancak, bu kadar başarılı bir uygulamanın ücretsiz olması biraz şaşırtıcı olurdu. Reflector 4 uygulaması için de bir lisans ücreti ödemeniz gerekiyor.

reflector-4 Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma

Mirroring360

Telefon ekranını bilgisayara yansıtmak için kullanışlı uygulamalardan bir diğeri ise Mirroring360 oluyor. Piyasada yer alan diğer uygulamalara karşı sağlam bir rakip olan Mirroring360, ekran yansıtmak isteyenler için harika bir tercih olarak ön plana çıkıyor. Uygulamanın gösterdiği yüksek performansın ve özelliklerin haricinde destek sağladığı platformlar da kullanıcıları memnun ediyor.

Mirroring360, Chromebook, iPad, iPhone, Android, Windows ve Mac cihazları destekliyor. Üstelik bu cihazlar arasındaki ekran paylaşımı için herhangi bir ekstra ekipman kullanmanın gerekli olmadığı da ifade ediliyor. Bir başka deyişle ekran paylaşımı için bir kabloya ihtiyaç duyulmadan tamamen kablosuz bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Daha önceki ekran yansıtma uygulamalarında vurgu yaptığımız önemli konulardan birisi oyundu. Tabii ki Mirroring360 ile ekran yansıtarak da oyun oynamak mümkün. Ancak bu uygulamanın üstünde durduğu çok daha önemli bir konu bulunuyor. Bu konu da Mirroring360 uygulamasının eğitim ve profesyonel iş hayatında kullanım alanları oluyor.

Mirroring360 sayesinde toplantılarda sunum yapmak çok daha işlevsel ve kolay bir hal alıyor. Cihazınızdaki bir sunum dosyasını doğrudan bilgisayara ya da projeksiyona yansıtarak göstermeniz mümkün hale geliyor. Buna ek olarak cihazınızda yer alan herhangi bir belgeyi, fotoğrafı ya da videoyu da sunum sırasında gösterebiliyorsunuz.

mirroring360 Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma

Aynı durum eğitim hayatında da geçerli. Hem öğrenciler hem de öğretmenler bu uygulama sayesinde ders ile alakalı içerikleri doğrudan büyük ekrana yansıtabiliyor. Böylece, daha interaktif bir deneyimin de kapısı açılıyor. Mirroring360 uygulamasının bu noktada ortaya çıkardığı önemli bir özellik daha mevcut.

Bir ekran yansıtmayı yerel ya da uzaktan bağlanan 40 katılımcıya ulaştırmak mümkün oluyor. Üstelik bunun için karşınızdaki kişinin uygulama indirmesine gerek bile yok. Ayrıca, internet üzerinden gerçekleşen toplantılar sırasında da ekranınızı yansıtmanız mümkün hale geliyor. Buna ek olarak cihazınızdaki ekranı kaydetmeniz de mümkün.

Tüm bu özellikleri ve çok daha fazlasını sunan Mirroring360, ücretli bir şekilde satılıyor. Ancak ürünün ücretsiz bir deneme sürümü de olduğunu belirtelim. Özellikle profesyonel iş hayatınızda kullanacaksanız en iyi uygulamalardan biri olduğunu bilmeniz gerekli.

Uygulama Kullanmadan Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma

Günümüzde teknoloji üreticileri ürünlerin birlikte çalışmasını sağlayacak ekosistemler geliştiriyor. Bu ekosistemlerin arasında yer alan en popüler cihazlar ise genellikle Apple ürünleri oluyor. Bunun haricinde Huawei, Xiaomi gibi geliştiriciler de ürünleri arasında bir ekosistem oluşturabiliyor.

Peki, hangi marka telefonların ekranlarını uygulama kullanmadan bilgisayara yansıtmak mümkün? Burada değineceğimiz başlıca iki akıllı telefon üreticisi bulunuyor. Bunlardan ilki tabii ki Apple oluyor. İkinci değineceğimiz üretici ise Huawei.

Apple iPhone

Aslında Apple, herhangi bir uygulama kullanmadan iPhone ekranını yansıtmaya olanak sağlıyor demek pek doğru değil. Ancak, kullanılan uygulamanın Mac cihazlar içinde yerleşik bir şekilde bulunması ekstra bir uygulama indirme adımının önüne geçiyor. Quicktime aracılığıyla bir iPhone ekranını Mac cihaza yansıtmak mümkün hale geliyor. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerekmekte.

  • Öncelikle, iPhone cihazınızın kablolu bir şekilde Mac cihazınıza bağlı olduğuna emin olun. Maalesef bu işlem için kablosuz bir çözüm henüz mevcut değil.
  • Daha sonra bilgisayarınızda yer alan Quciktime uygulamasını açın.
  • Hemen ardından Quicktime seçenekleri arasından Dosya sekmesini bulun. Peşinden yeni bir film kaydı seçeneğini işaretleyin.
  • Bu işlemin ardından karşınıza siyah bir ekran çıkmalı. Kayıt tuşunun hemen yanında yer alan ok tuşuna tıklayarak devam edin.
  • Eğer telefonunuzu başarılı bir şekilde bağladıysanız Kamera seçenekleri arasında iPhone’unuzu göreceksiniz. iPhone cihazınızı kamera olarak kullanırsanız ekran yansıtma işlemi de başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

Bunun haricinde tam olarak ekran yansıtma olmasa da AirPlay aracılığıyla telefonunuzdaki birçok içeriği diğer cihazlarınıza göndermeniz mümkün. Üstelik bu sadece bilgisayarınızla sınırlı değil. AirPlay destekli tüm cihazlara telefon ekranınızı ya da ekranınızdaki içeriği gönderebilirsiniz.

Huawei

Benzeri bir uygulamayı ise Huawei cephesinde görmek mümkün. Huawei Share isimli teknoloji sayesinde yalnızca bir dokunuş ile Huawei bilgisayarınızı ve Huawei telefonunuzu bağlayabilirsiniz. Bunun ardından ekran yansıtma işlemi de mümkün hale gelmektedir.

Ancak bu noktada değinmemiz gereken unsur, bu işlem için her iki cihazın da Huawei Share destekliyor olması gerekliliğidir. Eğer bilgisayarınız ve telefonunuz Huawei Share destekliyorsa yalnızca ekran yansıtma değil, iki cihazı ortak kullanma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Bunun için her iki cihazınızda da Wi-Fi, Bluetooth ve telefonunuzda NFC’nin açık olduğuna emin olun. Daha sonrasında telefonu bilgisayarınızın Huawei Share bölgesine yerleştirin. Bu süreçte bilgisayarınızda PC Manager uygulamasının çalıştığına emin olun. Hemen ardından işlemi hem telefondan hem bilgisayardan onaylayın. Daha sonrasında işleminiz başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.