Tarihin En Eski Video Oyunları Nasıldı?

Video oyunları bugün küresel endüstrinin çok büyük bir parçası. Çok da yaşlı olmayan bu sektörün 2022 yılına kadar 230 milyar doları aşması bekleniyor. Dünya üzerinde şu anda yaklaşık 1.200.000 kadar oyun var. Ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Peki tarihin en eski video oyunları nasıldı?

Video oyunlarının tarihi 1950 senesine dayanıyor. Popüler olması ise 1970 senesini bulmakta. O zamandan beri de video oyunlarına olan ilgi katlanarak artıyor. Oyun endüstrisi bu başarısı ile film ve müzik sektörlerinden bile daha iyi bir performans gösteriyor. Bir eğlence biçimi olarak oyunun, ana kahramanın biz olmamıza izin vermesi onun diğer eğlence türlerinden daha farklı bir hikaye anlatma biçimi sunmasını sağlıyor.

Tarihin En Eski Video Oyunları

Computer Space (1971)

computer space
Computer Space

Computer Space, ticari olarak satılan ilk video oyunu. Aynı zamanda bulunan ilk atari oyunu olma özelliğine de sahip olan Computer Space, aslında kendisinden bir önceki video oyunu Spacewar oyununa dayanan birkaç oyundan birisi. Oyun, 1970-1971 yıllarında Ted Dabney ve Nolan Bushnell tarafından tasarlandı. Oyun tek veya çok oyunculu oynanabiliyordu. Oyuncu tarafından kontrol edilen roketler ile füze savaşına girmek üzerine kurulu olan oyunda, daha fazla isabet eden kazanıyordu. Computer Space oyunu tam olarak hit olmasa da o dönem için oldukça iyi satış yaptı. Oyun ilk senelerde yapılan satışlarla yaklaşık 1.000.000 Amerikan doları üzerinde para kazandırdı ve bu tüm video oyunu endüstrisinin resmi başlangıcı oldu.

Spacewar! (1962)

Tarihin en eski video oyunları
Spacewar!

Spacewar! 1960’lı senelerde küçük gruplar arasında oldukça popülerdi ve yukarıda bahsettiğimiz ilk ticari atari oyununa da ilham verdi. Steve Russell tarafından geliştirilen oyun, MIT ‘de yeni kurulan bir bilgisayar için geliştirildi. Oyun tamamen kurulduktan sonra ise bölgedeki üniversitelerden öğrenciler ve çalışanlar da oyuna katılarak, oyunu daha çok geliştirdiler ve çok oyunculu hale getirdiler. Kendinden sonraki birçok oyuna ilham olmuş olan Spacewar! tarihin en eski video oyunları içinde en etkili ve en önemli oyunlarından birisi. Oyun, her biri bir oyuncu tarafından kontrol edilen iki uzay gemisinin iki boyutlu bir ortamda birbirini vurmaya çalışması üzerine kurulu.

İlk Video Oyunu: Tennis for Two (1958)

Tennis for Two
Tennis for Two

Türkçe çevirisiyle, İki Kişilik Tenis oyunu 1958 yılında bir fizikçi olan William Higinbotham tarafından yaratıldı. O dönemlerde Higinbotham, binlerce insanın ziyarete geldiği bir laboratuvarda çalışmaktaydı. Görevi ise bir sergi alanı oluşturmaktı. Fizikçi, mevcut sergilerin sıkıcılığını aşmak istiyordu. Bu yüzden ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve etkileşime girebileceği bir gösteri hazırlamaya karar verdi. Fikri bulması ve temel parçaları birleştirmesi sadece birkaç gün süren fizikçi, İki Kişilik Tenis isimli, oyun şeklindeki gösterisini ekibi ile birlikte hazırladı. 

Oyun, tabi ki günümüzdeki gibi grafiklere sahip değildi. Basitçe gösterilen bir tenis kortu ve ileri geri sıçrayan nokta şeklindeki bir toptan oluşuyordu. Oyuncular skorları kendileri tutmak zorundaydı. Topun açısı düğmelerle ayarlanıyor ve topu diğer oyuncuya yollamak için yine düğmeye basılıyordu. Yanlış zaman ve açıda vurulan top ıskalıyor ve karşı taraf puan kazanıyordu. 

Sergiye gelen bütün ziyaretçiler, İki Kişilik Tenis oyununa bayıldılar ve önünde çok uzun kuyruklar oluşturdular. Bundan iki yıl kadar sonra fizikçi aynı oyunu daha da geliştirdi ve oynanan alanı büyüttü, daha zayıf yerçekimi gibi özellikler ekledi. Bir iki sene içerisinde ise tarihin ilk video oyunu olarak adlandırılan oyun emekli oldu ve zaten 20 kadar patentli icadı bulunan yaratıcısı da başka sergi alanlarıyla ilgilenmeye başladı. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.

“Tarihin En Eski Video Oyunları Nasıldı?” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.