Video Oyunları Sosyal Becerileri Nasıl Etkiliyor?

Video oyunları sosyal becerileri nasıl etkiliyor? Video oyunları, hem çocuklar hem de yetişkinler için çok popüler bir eğlence aracı. Bu kadar popüler olan video oyunlarının olumsuz etkileriyle ilgili birçok şey söyleniyor. Geleneksel bakış açısı, boş zamanlarının çoğunu video oyunu oynayarak geçiren kişilerin sosyal açıdan beceriksiz olduğu yönünde. Peki bu ne kadar doğru? Araştırmalar, video oyunlarının insanlar üzerinde sosyal açıdan birçok faydası olduğunu gösteriyor. Hatta belli oyun türlerinin otizm spektrumundaki çocuklar için sosyal becerileri artırma konusunda etkili olabileceği söyleniyor.

Video Oyunları ve Sosyal Yetenekler

Video Oyunu Oynayan Gençler
Video Oyunu Oynayan Gençler

Oyuncuların sosyal olarak izole olduğuna dair yaygın bir inanç olsa da oyun oynayan kişilerin %70’i oyunlarını bir veya daha fazla arkadaşıyla oynuyor. Ayrıca oyuncular, video oyunları sayesinde dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden insanlarla bir araya gelme şansına sahip. Özellikle çok oyunculu oyunlar oynayan gençlerin büyük bir kısmı çevrimiçi dünyada tanıştıkları insanlarla arkadaşlık kuruyor. 

Video oyunları, insanlarla bağlantı kurmanın eğlenceli ve ilgi çekici bir yolunu yaratıyor. Bu durum sosyal becerilerin geliştirilmesinde de önemli bir araç olarak işlev görmekte. Çoğu çok oyunculu video oyununda oyuncuların birlikte çalışmasının daha iyi sonuçlar getirmesi, işbirlikçi ve destekleyici becerilerin güçlenmesinde fayda sağlıyor. Video oyunları aynı zamanda oyunculara liderlik pozisyonu da kazandırıyor bu da daha fazla sosyal beceri ve diğer oyuncuları mutlu etmek için daha çok ekip çalışması anlamına geliyor.

Video Oyunlarının Otizme Etkisi

Video Oyunlarının Otizme Etkisi
Video Oyunlarının Otizme Etkisi

Otizm spektrumundaki çocuklar, genellikle iletişimin ve sosyal etkileşimin temellerini anlamakta güçlük çekerler ve sonuç olarak arkadaş edinmekte zorlanırlar. Bu sosyal zorluklara rağmen otizmli bireyler oldukça gelişmiş görsel algılama becerilerine sahip olma eğilimindedirler ve görsel uyaranlara çok iyi yanıt verirler. Bu nedenle video oyunlarının otizm spektrumundaki çocuk ve yetişkinlerin eğitiminde faydalı olabileceği öne sürülmüştür.

Bir grup ortamında video oyunları oynamak, otizmli çocukların sosyal becerilerini geliştirmeleri için tehdit içermeyen bir ortam sağlayabilir. Çocuklar birbirlerine karşı rekabetçi bir şekilde oyun oynarken skoru takip ederek veya kimin önde olduğunu tartışarak sportmenliği güvenli bir ortamda öğrenmiş olurlar. Ayrıca işbirliği kurduran oyunlar otizmli çocuklara bir grubun parçası olarak diğer çocuklarla nasıl etkileşim kuracaklarını öğretmeye yardımcı olabilir.

Video Oyunlarına Dair Dengeli Bir Bakış Açısı

Video Oyunu Oynayan Çocuklar
Video Oyunu Oynayan Çocuklar

2013’te yapılan bir araştırmaya göre nişan almayı içeren video oyunları oynamak, oyuncunun nesneleri üç boyutlu olarak düşünme kapasitesini arttırıyor. Uzaysal gezinme, akıl yürütme, hafıza ve algılama gibi bir video oyununda karşımıza çıkan her bir detay, bir dizi bilişsel beceriyi güçlendiriyor. 

Hollanda Radboud Üniversitesi’nde profesör olan Isabela Granic: ’’Bağımlılık, depresyon ve saldırganlık dahil olmak üzere oyun oynamanın olumsuz etkileri üzerine onlarca yıldır önemli araştırmalar yürütülüyor ve bu etkileri göz ardı edemeyiz. Ancak, video oyunlarının çocukların ve ergenlerin gelişimi üzerindeki etkisini anlamak için daha dengeli bir bakış açısına ihtiyaç var.’’ diyor. 

Isabela Granic, ”Video oyunları sosyal becerileri nasıl etkiliyor?” konusuyla alakalı:” Sanal sosyal topluluklarda; kime güvenileceği, kimin reddedileceği ve grubun etkin bir şekilde nasıl yönetileceği konularında hızlı karar verilmesi gerekir. Oyuncular oyunda başarılı olmak istiyorlarsa bu tür sosyal oyunları oynarken hızlı sosyal yargılarda bulunmak durumunda kalırlar. Bu sürükleyici sosyal bağlamlar sayesinde, oyuncuların oyun ortamı dışındaki akranlarına ve aile ilişkilerine genellenebilecek sosyal becerileri daha hızlı kavraması öngörülebilir bir durum. Oyuncuların çevrimiçi oyun ortamlarında öğrendikleri sosyal becerilerinin gerçek dünya etkileşimlerine dönüştüğüne dair birçok kanıt bulunmaktadır.’’ açıklamasında bulundu. 

Oyuncuların problem çözme becerilerini geliştirdikleri ve başarısızlık karşısında dayanıklılığı da öğrendikleri video oyunlarının rahatlamayı desteklediği ve oyuncuları mutlu ederek duygusal bir fayda sağladığı da önemli bir gerçek. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.