En Çok Satan 10 Video Oyunu – Geçmişten Günümüze

Video oyun dünyası oldukça hareketli bir piyasaya sahip. Her sene binlerce yeni oyun duyuruluyor ve satışa sunuluyor. Ancak bu oyunlardan bazıları, diğerlerine göre daha fazla ilgi görüyor. Geçmişten günümüze en çok satan 10 video oyunu nedir başlığında bu oyunları sizler için listeledik.

Mario Kart Wii

Listemizin 10. sırasında adından da anlaşılacağı üzeri Nintendo Wii konsoluna özel olan Mario Kart bulunuyor. 37 milyondan fazla kopyası satılmış olan Mario Kart, bir yarış oyunu olarak geçiyor. Mario oyun serisindeki karakterleri kullanarak yapılan yarışlarda rakipleri alt etmek için çeşitli saldırı güçlendirmeleri ya da araç için güçlendirmeler de bulunuyor.

en-cok-satan-10-video-oyunu-mario-kart-wii
Resim: IMDb

Pac-Man

9. sırada bulunan oyun, çoğu kişinin en az bir kere oynadığı, oynamayanların ise mutlaka gördüğü veya duyduğu Pac-Man. Oyun dünyasının simgeleşmiş karakterlerinden birine sahip olan Pac-Man’in satılan kopya sayısı 39 milyonu geçiyor. Kısaca, oyunda 4 adet canavardan kaçıp etraftaki puanları toplamaya çalışıyoruz. Google oyun için bir Doodle da yapmış, yani oyunu internet üzerinden oynayabiliyorsunuz.

en-cok-satan-10-video-oyunu-pac-man
Resim: Play Store

Wii Fit ve Wii Fit Plus

8. sırada bir başka Nintendo oyunu bulunuyor. 2007 yılında çıkmış olan Wii Fit ve 2009 yılında piyasaya sürülen Wii Fit Plus oyunlarının toplam 44 milyona yakın satışı bulunuyor. Wii konsolu için üretilen oyun, çeşitli oyunlar ve egzersizlerle spor yapmanızı ve hareket etmenizi sağlıyor. Oyunda yoga, aerobik, çeşitli güç egzersizleri gibi seçenekler mevcut.

Resim: Nintendo

Pokemon Red/Green/Blue/Yellow

Listemizin sıradaki oyunu ise Pokemon serisinden geliyor. İlk olarak Japonya’da 1996 yılında Game Boy için sunulmuş olan Pokemon Red/Green, daha sonra dünya geneli Pokemon Red /Blue adıyla satışa sunulmuştur. Ardından Pokemon Pikachu özel versiyonu olan Pokemon Yellow satışa çıkmıştır. Pokemon toplayıp diğer Pokemonlar ile savaşabildiğimiz bir rol yapma oyunu olarak karşımıza çıkan oyunun çeşitli platformlarda 47 milyondan fazla satılmış kopyası bulunuyor.

Resim: blogofgames.com

Super Mario Bros

Listedeki 6. isim Super Mario Bros, 1985 yılında Nintendo tarafından satışa sunuluyor ve büyük bir ilgi topluyor. Oyun dünyasının ikonikleşmiş bir unsuru olan Mario’nun 48 milyondan fazla satılmış kopyası olduğu biliniyor.

Resim: Nintendo

PlayerUnknown’s Battleground

Listedeki diğer oyunlara göre daha yeni bir oyun olan PlayerUnknown’s Battleground ya da PUBG, listemizin 5. sırasında yer alıyor. 2017 yılında satışa sunulan PUBG, battle royale türü diye tabir edebileceğimiz, yani oyuncuların bir arena içerisinde savaşarak hayatta kalmaya çalıştığı bir oyundur. Çeşitli platformlarda satışa sunulan PUBG’nin 70 milyondan fazla kopyası satılmıştır.

Resim: PlayerUnknown’s Battleground

Wii Sports

En çok satan 4. oyun, Nintendo Wii konsolu için üretilen Wii Sports’dur. Tenis, beyzbol, golf, bowling ve boks gibi çeşitli spor dallarını bulunduran oyun, Wii konsolunun özel kolu ile oynanabilmektedir. 2006 yılında satışa sunulan oyunun 82 milyondan fazla kopyası satılmıştır. Üstelik Wii Sports, tek konsolda en çok satışı yapılan oyun ünvanını da barındırır.

Resim: GameSpot

Tetris

Aslında listenin ilk sırasında koyabileceğimiz Tetris, satışları takip edilmesi çok güç bir oyundur. Farklı geliştiriciler ve dağıtıclar tarafından farklı zamanlarda piyasaya sürülen Tetris’in ilk sürümü 1984 yılında ortaya çıkmıştır. Ancak bizim listeye eklediğimiz sürümü EA tarafından 2006 yılında geliştirilmiş olan mobil sürümüdür. 2010 yılında 100 milyon satan sürüm listede 3. sıraya yerleşmiştir. Oyunun 43 milyon satış yapan bir diğer sürümü de Nintendo tarafından üretilmiştir. Buna dayanarak, diğer sürümler de dahil edilirse Tetris, gelmiş geçmiş en çok satılan oyundur diyebiliriz.

Resim: Vikipedi

Grand Theft Auto V

Zirveye yaklaşırken bizi karşılayan bir diğer oyun ise GTA V. Rockstar Games’in sevilen serisi Grand Theft Auto’nun son oyunu GTA V ilk olarak 2013’te satışa sunuluyor. Uzun süren bekleyiş ardından gelen oyun, daha sonra PS4 ve Xbox One desteğine de kavuşuyor. 135 milyon kopyası satılan oyun, yakında satışa çıkması beklenen PS5 ve Xbox Series X konsolları içinde çıkarılacak.

en-cok-satan-10-video-oyunu-gtav
Resim: Rockstar Games

Minecraft

Geçmişten günümüze tüm zamanların en çok satan 10 video oyunu listesinde 1 numarayı Mojang’ın ürettiği Minecraft alıyor. Aylık 126 milyon kullancısı bulunan Minecraft, çeşitli platformlarda yaptığı 200 milyon satışla gelmiş geçmiş en çok satılan video oyunu ünvanını almaya hak kazanıyor. Oldukça popüler olan Minecraft, hayatta kalma temelli bir oyundur. Çeşitli nesneleri kullanarak bir şeyler üretebileceğiniz ya da inşa edebileceğiniz oyun dünya çapında sevilerek oynanmaktadır.

en-cok-satan-10-video-oyunu-minecraft
Resim: Mojang

Tarihteki en eski oyunlardan biri olan Tetris ve hayranları tarafından uzun süreler boyunca beklenen GTA V ile birlikte dünya çapında sevilerek oynanan, yüzlerce modu bulunan ve her geçen gün kendini yenileyen Minecraft listenin ilk üç sırasındaki oyunlardı. En çok satan 10 video oyununu incelediğimiz bu listede daha gerideki oyunları da incelemek mümkün.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.